IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЧЕЗ Разпределение България АД (CEZD)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • lidmon, ей тук може да прочетеш това за което пишем

    http://www.dker.bg/files/DOWNLOAD/res-c17-12.pdf
    Last edited by BSEtrader; 23.02.2013, 18:53.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
      Зная че заради глупостите на Бойко портфейла ми намаля повече отколокото са сметките ми за Чез за години.

      Така че да моя интерес е да се спазва закона. И ако продължават да нарушават закона от същите тези управляващи, които защитаваш загубите ми ще са повече от сметките ми за ток за столетия. А не ме кефи да губя пари защото една самозабравила се мутра не иска да спазва законите които се е клел да защитава.
      Мисля, че темата е за ЧЕЗ, а за политика можеш да се изокаш в още 10 теми.
      След като нямаш представа през какъв х*й се минава докато се присъединиш към ЧЕЗ, се съмнявам че въобще имаш някакви доходи. Кой защитавам аз , няма значение в случая има значение, че ЧЕЗ си правят ко си сакат защото са монополисти.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от lidmon Разгледай мнение
        Освен това вие почвате да намесвате търговските отношения. Не знам ЧЕЗ на колко купува енергията от НЕК. Но няма начин при цена нощна 0,03833 те да плащат 0,07... За дневна може и да купуват толкова. Все пак трябва да работят на печалба. Пак частта на ЧЕЗ с ДДС пада на 22%, мнооого далече от онези 9% за които твърди.
        Аз съм на 100% сигурен че сметката им е съвсем правилна (няма луд който да напише черно на бяло такова нещо което е толкова лесно за проверяване, особено пък в такива размирни времена). На колко купуват тока се определя също от ДКЕВР, определя се на колко купуват на колко продават и точно какви такси вземат, всяка една тарифа е забита от ДКЕВР и те не могат да мръднат на сантиметър. И че са на загуба от цените за битови потребители си е съвсем видно.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от lidmon Разгледай мнение
          ravnovesie,онемане на лиценза няма нищо общо тук. Просто не е правилна сметката на ЧЕЗ.
          Съвсем нормално е ЧЕЗ да си правят защитен ПР. Все пак искат да им вземат бизнеса. И то напълно незаконно.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Лорда Разгледай мнение
            Виж ти! Как да няма човек който да мисли като него? Ти имал ли си вземане и даване с ЧЕЗ? Знаеш ли когато присъединяваш обект към ЧЕЗ каква мъка е? А знаеш ли на фирмите какви таксички начисляват? Колкото по-бързо се разбие монопола, толкова по-добре. Иначе произволът им е пълен!
            Зная че заради глупостите на Бойко портфейла ми намаля повече отколокото са сметките ми за Чез за години.

            Така че да моя интерес е да се спазва закона. И ако продължават да нарушават закона от същите тези управляващи, които защитаваш загубите ми ще са повече от сметките ми за ток за столетия. А не ме кефи да губя пари защото една самозабравила се мутра не иска да спазва законите които се е клел да защитава.

            Коментар


            • Това което виждате може да се види на всяка една фактура. Тези цени са същите и там. Сложих приблизителен разход дневна нощна. При мен са почти равни, като имам познат със 100% автоматизация на дома, който ми твърди, че при него нощната консумация е 2 пъти по-голяма от дневната, защото всичко е настроено да се пуска по-ниска тарифа. Абсолютно съм сигурен, че има потребители, където нощната тарифа е 1/5 или 1/6 от дневната, съответно, там частта на ЧЕЗ няма да изпъква толкова много.
              1/3 я разглеждам преди облагането с ДДС. Няма значение дали ще умножиш отделните чесла с 20% или ще ги събереш и сумата ще я умножиш по 20%. Пропорционално ДДС-то не променя сметката.
              Дори и да отнесем онези 2 лв. (+ 0,20 лв. ДДС) към разходите извън ЧЕЗ, това не променя съществено нещата (Добре, грешно съм ги причисли към ЧЕЗ, виновен). Освен това вие почвате да намесвате търговските отношения. Не знам ЧЕЗ на колко купува енергията от НЕК. Но няма начин при цена нощна 0,03833 те да плащат 0,07... За дневна може и да купуват толкова. Все пак трябва да работят на печалба. Пак частта на ЧЕЗ с ДДС пада на 22%, мнооого далече от онези 9% за които твърди. Заплатите, разходите всеки си ги включва в своята част.
              ravnovesie,онемане на лиценза няма нищо общо тук. Просто не е правилна сметката на ЧЕЗ.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                Lidmon не разбирам нещо.

                Тези цени са одобрени от ДКЕВР - нали.

                ЧЕЗ нарушили ли са нещо като използват тези чени - Твърдо НЕ.

                Е какъв ти е проблема с ЧЕЗ тогава. Защо се опитваш да ни убеждаваш че е по-добре да им се вземе лиценза. При положение че със сигурност тук няма да намеиш и един човек който да мисли като теб. Поне се надявам да няма някой камикадзе, който да е навит Мутрата ни бивш министър председател да му свие акциите.
                Не останах с впечатление, че казва да им се вземе лиценза, но няма да му адвокатствам.
                http://www.dker.bg/KAPDOCS/resh_otnemane_11.pdf
                http://www.dker.bg/KAPDOCS/resh_otnemane_07.pdf
                Коментари по решенията на ДКЕВР?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                  Lidmon не разбирам нещо.

                  Тези цени са одобрени от ДКЕВР - нали.

                  ЧЕЗ нарушили ли са нещо като използват тези чени - Твърдо НЕ.

                  Е какъв ти е проблема с ЧЕЗ тогава. Защо се опитваш да ни убеждаваш че е по-добре да им се вземе лиценза. При положение че със сигурност тук няма да намеиш и един човек който да мисли като теб. Поне се надявам да няма някой камикадзе, който да е навит Мутрата ни бивш министър председател да му свие акциите.
                  Виж ти! Как да няма човек който да мисли като него? Ти имал ли си вземане и даване с ЧЕЗ? Знаеш ли когато присъединяваш обект към ЧЕЗ каква мъка е? А знаеш ли на фирмите какви таксички начисляват? Колкото по-бързо се разбие монопола, толкова по-добре. Иначе произволът им е пълен!

                  Коментар


                  • Lidmon не разбирам нещо.

                    Тези цени са одобрени от ДКЕВР - нали.

                    ЧЕЗ нарушили ли са нещо като използват тези чени - Твърдо НЕ.

                    Е какъв ти е проблема с ЧЕЗ тогава. Защо се опитваш да ни убеждаваш че е по-добре да им се вземе лиценза. При положение че със сигурност тук няма да намеиш и един човек който да мисли като теб. Поне се надявам да няма някой камикадзе, който да е навит Мутрата ни бивш министър председател да му свие акциите.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mukBa Разгледай мнение
                      В разходите за разпределение влиза и енергията за покриване на технологични загуби.
                      Като използваме примера по-долу, за 600 kWh стигнали до потребителя, загубите са примерно 105,88 kWh * 0,07919 лв = 8,38 лв - които отиват към НЕК и производителите, не към ЧЕЗ.

                      тук е обяснено доста по-добре:
                      http://www.emi-bg.com/index.php?id=1490
                      Благодаря! На сайта има много полезна информация.

                      Коментар


                      • lidmon, не твърдя че всичко ми е ясно, но доколкото ми е - Пончо много точно ти е обърнал внимание на "невъзстановяеми разходи" които отиват в НЕК и на чистата загуба която е следствие от разликата в цената на която купуват и на която продават енергията.
                        Останалото според мен се крие при технологичните загуби, това е ел енергията необходима за да може да извършат преноса и да трансформират тока в ниско напрежение+плюс чистите загуби (учили сме го по физика), като сумата директно заминава към НЕК.
                        И вече предполагам че 9те% които споменават ЧЕЗ са всичките дето остават в тях и с тях инвестират (над 100млн за 2012г, като в разходите логично се вижда под формата на амортизации), отделно разходите за ремонти и заплати на персонала дето търчи навсякъде да отстранява аварии и да извършва модернизации и накрая каквото остане е печалбата. Аз поне така го разбирам.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
                          Най-вероятно разликата от още 10 % е заради задължението на ЕРП-тата да изкупуват ел. енергия от високоефективно комбинирано производство и зелена ел.енергия. Сигурно там също формират загуба между получените и платените суми. И тази отрицателна за ЕРП-тата разлика се прехвърля към съответните производители.
                          За да сме наясно обаче ни трябват данни за разходната част и няма как да смятаме в рамките на един потребител.
                          В разходите за разпределение влиза и енергията за покриване на технологични загуби.
                          Като използваме примера по-долу, за 600 kWh стигнали до потребителя, загубите са примерно 105,88 kWh * 0,07919 лв = 8,38 лв - които отиват към НЕК и производителите, не към ЧЕЗ.

                          тук е обяснено доста по-добре:
                          http://www.emi-bg.com/index.php?id=1490

                          Коментар


                          • Най-вероятно разликата от още 10 % е заради задължението на ЕРП-тата да изкупуват ел. енергия от високоефективно комбинирано производство и зелена ел.енергия. Сигурно там също формират загуба между получените и платените суми. И тази отрицателна за ЕРП-тата разлика се прехвърля към съответните производители.
                            За да сме наясно обаче ни трябват данни за разходната част и няма как да смятаме в рамките на един потребител.
                            Attached Files

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от lidmon Разгледай мнение
                              http://www.dker.bg/pagebg.php?P=401&SP=402

                              Така, нека един битов потребител с около 100 лв. месечна сметка има 400 kWh дневна и 200 kWh нощна навъртяни според електромера.

                              Дневна 400*0,08750 = 35 лв.
                              Нощна 200*0,03833 = 7,67 лв.

                              Общо 600 kWh

                              добавка за зелена енергия 600*0,01110 = 6,66 лв.
                              цена за пренос през електропреносната мрежа – 600*0,00910 = 5,46 лв.
                              цена за достъп до електропреносната мрежа – 600*0,00623 = 3,74лв.
                              цена за високоефективно комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия – 600*0,00383 = 2,30 лв.

                              /ЧЕЗ/
                              цена за "невъзстановяеми разходи" – 600*0,00338 = 2,03 лв.
                              цена за пренос на електрическа енергия през разпределителна мрежа на ниско напрежение - 600*0,04040 = 24,24 лв.
                              цена за достъп до разпределителната мрежа битови потребители - 600*0,00496 = 2,98 лв.

                              Обща цена: 35+7,67+6,66+5,46+3,74+2,30+(2,03+24,24+2,98)=
                              = 60,49+(29,25) = 89,74

                              89,74*1,2 (ДДС) = 107,69 Не успях да уцеля точно 100 лв с ДДС, но е достатъчно близо.
                              Първо искам да ти благодаря, че си отворен за конструктивен диалог. Немалко от списващите тук биха продължили с демагогстване и лични нападки.
                              Процента разбирам, че изчисляваш така:
                              (2,03+24,24+2,98)/107,69=0,2716 или 27,16 % от сметката е за ЧЕЗ.
                              Ето виждането на ЧЕЗ по въпроса, за съжаление не проиграно с конкретни цифри: http://www.cez.bg/edee/content/file-...cenata_cez.pdf

                              Къде бъркаш:
                              1. цена за "невъзстановяеми разходи" – 600*0,00338 = 2,03 лв.
                              Това е цена за покриване на разходи на НЕК за сключените дългосрочни договори за задължително изкупуване на ел. енергия. Те не остават в ЧЕЗ, а са за НЕК.
                              2. Дневна 400*0,08750 = 35 лв.
                              Нощна 200*0,03833 = 7,67 лв.
                              ОБЩО 600 кв/ч за 42,67 лв.
                              Цена на ел. енергия плащана на НЕК 0,7918
                              Разход на ЧЕЗ 600*0,07918 = 47,51 лв.
                              47,51-42,67=4,84 лв. отиват към НЕК под формата на загуба (разлика) в покупната и продажната цена на ел. енергия
                              Тази загуба с която ЕРП-тата участват в обществения интерес (енергийните стратегии) варира разбира се в зависимост от потреблението дневна/нощна. По данните, които споделят енергийни експерти тя е около 9-10 % от цената която ЕРП-тата плащат за ел. енергия.

                              В края на краищата за процента оставащ в ЧЕЗ получаваме:
                              (24,24+2,98-4,84)/107,69=0,2078 или 20,78 %

                              Не знам как ЧЕЗ го докарват до 9 %. Има неща явно които не са ми ясни.
                              Ако някой може да ги докара да помага.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от onakilev Разгледай мнение
                                Пиша ти бавно, защото знам, че не можеш да четеш бързо.
                                Разходите са по-малко сега (няма да влизам в детайли с теб). Точка.
                                Ще дойде време и ЧЕЗ сами ще ти обяснят!
                                Не е препоръка !
                                А според мен пишеш бавно, защото толкова ти стига акъла
                                Идея си нямаш колко са разходите на ЧЕЗ последните години и по-добре спри да пишеш за нещо от които си нямаш и понятие.

                                http://www.dker.bg/NPDOCS/prices_el.pdf
                                Ето ти една презентация от ДКЕВР как се образува цената на ел. енергията. На последната страница - Разход за мрежови услуги 35- 40%. От тях 3/4 са на ЕРП-тата.
                                Last edited by lidmon; 23.02.2013, 16:38.

                                Коментар

                                Working...
                                X