IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЧЕЗ Разпределение България АД (CEZD)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Пишман Investor Разгледай мнение

    Задай си САМО ЕДИН въпрос - как при регулирани цени за мрежови услуги (без особена промяна в последния регулаторен период) и при съизмерими количества енергия, на които са начислени таксите за мрежови услуги се получава печлба 3х?
    Имаше няколко aбсурдни години в които ДКЕВР, сега КЕВР определяхa тотално измислени цени на разпределителните дружества, заради които те съответно бяха принудени да си орежат тотално инвестиционните програми. Регулаторът не им признаваше частично амортизации, а ги държеше на нивата отпреди няколко години, не им признава всички лихвени разходи - ако теглят кредити, не им принзаваше и всички технологични разходи. Е явно хората в регулатора осъзнаха че това не може да продължава дълго, щото ще почне да чезне тока дали у вас, в болницата или на ББ ще му изгасне в кабинета. Електричество винаги ще има дали от АЕЦ, ВЕИ или от внос, ама ако мрежата не я подменяш резултата все ще е ясен.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение
      Консолидираната печалба нараства почти 3х, а тепърва предстоят зимните отчети. Тази година е добре тук, при 1cz също.


      Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.
      Задай си САМО ЕДИН въпрос - как при регулирани цени за мрежови услуги (без особена промяна в последния регулаторен период) и при съизмерими количества енергия, на които са начислени таксите за мрежови услуги се получава печлба 3х?
      Написаното по-горе е единствено и само лично мнение.

      Коментар


      • Консолидираната печалба нараства почти 3х, а тепърва предстоят зимните отчети. Тази година е добре тук, при 1cz също.


        Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.
        Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
          Pipbel, ниските коефициенти не винаги са хубаво нещо. За справка seadrill. Човек трябва да има едно на ум за въглища и АЕЦ.
          Нали....които сме допускали тази грешка и сме яли бой най добре си го знаем това.
          Това и се опитах да им намекна на валю ценителите тук. Пазара не е толкова прост, дори и нашия недоразвит, щом нещо без да има технически причини упорито си се търгува на ниски мултипъли - в общия случай има защо.
          Не че и обратното го няма - високи мултипъли - без особен резон.

          Коментар


          • Pipbel, ниските коефициенти не винаги са хубаво нещо. За справка seadrill. Човек трябва да има едно на ум за въглища и АЕЦ.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
              На мен на бърз поглед ми звучи като да сравнявам БЕХ с Чез разпределение. Разберете че 3CZ нито притежава производители на електричество които да страдат от евтиния ток, нито има АЕЦи дето да страдат от проблеми със сигурността или бъдещето на ядрената енергетика, нито пък въглищни централи дето замърсяват, плащат квоти и не се знае кога ще ги затварят. Това е една много чиста компания като дейност дето държи едни мрежи, които трябва да работят добре без значение колко потребители има, от какви централи идва тока и колко струва той.

              Ясно че не е чак толкова просто, но сравнително поне е
              Прав си за това.
              Тъкмо погледнах и еона - ми той на под 2 ебитда се търгува.

              Както и да е. За потенциала на акцията и цената тук - съгласен.
              А спрямо рисковете, главно регулаторните, как си сигурен че всичко е калкулирано в цената ?
              Как да си сигурен ( и то Бг) че утре новото ( а и сегашното) правителство няма да реши на всички в сектора двойно да им резне маржините ?
              И винаги ще го има тоя риск, така че очаквания за двуцифрени ре-та като норма тук са наивни за мен.

              Коментар


              • На мен на бърз поглед ми звучи като да сравнявам БЕХ с Чез разпределение. Разберете че 3CZ нито притежава производители на електричество които да страдат от евтиния ток, нито има АЕЦи дето да страдат от проблеми със сигурността или бъдещето на ядрената енергетика, нито пък въглищни централи дето замърсяват, плащат квоти и не се знае кога ще ги затварят. Това е една много чиста компания като дейност дето държи едни мрежи, които трябва да работят добре без значение колко потребители има, от какви централи идва тока и колко струва той.

                Ясно че не е чак толкова просто, но сравнително поне е

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                  A на месечна...дъл не може ме разпори....
                  Както и да е , не ме интересува, нито съм го разглеждал отблизо, просто попаднах на него и го постнах тук.
                  Доколкото хвърлих 1 око 51% мажо е корейската държава.
                  Това хем добре, хем не.


                  Ами те и пари правят не само коли ...
                  Запази го и ще ти напомня да го люкнеш през март

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение
                    Пип, погледни го на седмична - това си прилича дъно !
                    Отделно от това , този спад се явява трети и обема се увеличава, като отговаря на този от началото на годината. Има резон да хванеш ножа 2/3 в твоя полза
                    A на месечна...дъл не може ме разпори....
                    Както и да е , не ме интересува, нито съм го разглеждал отблизо, просто попаднах на него и го постнах тук.
                    Доколкото хвърлих 1 око 51% мажо е корейската държава.
                    Това хем добре, хем не.

                    Коментар


                    • И декември му е от най ниските нива през годината !

                      Коментар


                      • Пип, погледни го на седмична - това си прилича дъно !
                        Отделно от това , този спад се явява трети и обема се увеличава, като отговаря на този от началото на годината. Има резон да хванеш ножа 2/3 в твоя полза

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                          За валю феновете тук.
                          Едно ЕМ пиърче което макар и растежно 6-та година вече на бичия маркет се търгува в диапазона от 1 до 3.5 ев/ебитда. И с дивидент.

                          http://finviz.com/quote.ashx?t=KEP&ty=c&ta=1&p=d&b=1
                          На пръв поглед това пада като камък бе (едва ли случайно), даунгрейдват го хората, ЕВ/ЕБИТДА е 3.8 като гледам, Чеза мисля че е към 2.50 някъде което ще рече че на 200 трябва да отиде за да докара рейшото на това чудо. А сега тепърва трябва да видя какво прави това, да няма някакви произвоства или е чисто като чеза само дистрибуция - разбирай нисък риск.

                          п.п. зачетох се, ама защо изобщо разглеждаш това нещо за пиър?
                          Last edited by BSEtrader; 11.11.2016, 16:05.

                          Коментар


                          • За валю феновете тук.
                            Едно ЕМ пиърче което макар и растежно 6-та година вече на бичия маркет се търгува в диапазона от 1 до 3.5 ев/ебитда. И с дивидент.

                            http://finviz.com/quote.ashx?t=KEP&ty=c&ta=1&p=d&b=1

                            Коментар


                            • .... а аз продължавам да чакам да видя акционер с дивидент (в това число не включвам ЧЕЗ)
                              Написаното по-горе е единствено и само лично мнение.

                              Коментар


                              • Всеки който държи от известно време би се зарадвал на това което се случва в последните сесии. Въпроса е колко ще продължи? Повече от ясно е че е подценена според потенциала си, но и инвеститорите и спекулантите трябва да са убедени в това за да продължи да расте. Търсене има, а предлагането е тънко, печалбата се завръща с висок темп, планове за инвестиции в големи размери при ниска стойност на заема, компания майка с традиции в разпределянето на дивиденти, добра комуникация с инвеститорите и т.н. - все супер знаци за подем в цената. Дано фактите се материализират а включване в Софикс би бил съвсем логичен развой. Не са чак толкова много качествените компании на БФБ, а като че ли присъствието на някои от компонентите в индекса еналожително с оглед липсата на други подходящи.
                                Last edited by 4850; 10.11.2016, 20:17.

                                Коментар

                                Working...
                                X