IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЧЕЗ Разпределение България АД (CEZD)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Поради интерес от страна на няколко инвеститори чешката енергийна група CEZ е решила да проучи пазара във връзка със своите инвестиции в България. Това се казва в изявление на официалния й сайт, без да се дава повече информация.

    Чешката компания е сериозен играч на енергийния пазар в страната. Тя стъпи на него в края на 2004 г., когато с оферта от 281.5 млн. евро спечели приватизационната процедура за 67% дял в електроразпределителните предприятия в Западна България. В момента компанията обслужва близо 3 млн. потребители. Освен това е собственик на ТЕЦ Варна и на ВЕИ мощности.

    През последните няколко години обаче ЧЕЗ, както и другите ЕРП, имаше проблеми с енергийния регулатор. В резултат на това през миналото лято CEZ започна арбитражна процедура срещу България в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове към Световната банка във Вашингтон в опит да защити инвестициите си в страната. Искът е за "няколко стотици милиона евро" и е следствие от серия от действия на българските институции, които вредят на дейността на CEZ в България, съобщиха тогава от компанията. Преди това подобни процедури започнаха и другите две електроразпределителни дружества – EVN и Energo-Pro.

    В основата на проблемите са ценовите решения на Комисията за енергийно и водно регулиране, които в дългосрочен план не отговарят на очакванията на групата от времето на приватизацията. Това от своя страна води предприятията в енергийния сектор до намаляващи печалби или загуби, както и ниска ликвидност. Преди да се стигне до арбитражната процедура CEZ многократно се е обръщала към българското правителство с молба за бързо решаване на проблема и за компенсиране на щетите.

    Две от българските дружества на CEZ -"ЧЕЗ разпределение България" и "ЧЕЗ електро България", са публични, след като през 2012 г. държавата приватизира и остатъчните си дялове през борсата. Общо пазарната им капитализация е малко над 530 млн. лв.
    “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

    Коментар


    • https://www.cez.cz/en/cez-group/medi...ases/5835.html

      Коментар


      • http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1639144

        Коментар


        • Първоначално изпратено от VNM Разгледай мнение
          Нервирах се тук мамка му стара. Тъкмо взех на 5 брой дето се явиха на 210 и 211 и излязох за малко оставяйки едни забравни продава на 22х и те заминаха. Като резултат си намалих акцииките. Язък за цялото дебнене Добре че не е с много.
          Яд ме е че не ми е първи път. И преди се заричах така стари ордери да не оставям ама ...
          Здраве. Ще чакаме за още. Нали колегата по-долу обещава да има.
          Не се нервирай за такива неща. Като успокоение ще ти кажа, че аз продадох всичко между 150 и 170 лв . Груба грешка, но само тя да беше
          Пътека се прави камък по камък!

          Коментар


          • Нервирах се тук мамка му стара. Тъкмо взех на 5 брой дето се явиха на 210 и 211 и излязох за малко оставяйки едни забравни продава на 22х и те заминаха. Като резултат си намалих акцииките. Язък за цялото дебнене Добре че не е с много.
            Яд ме е че не ми е първи път. И преди се заричах така стари ордери да не оставям ама ...
            Здраве. Ще чакаме за още. Нали колегата по-долу обещава да има.

            Коментар


            • По коефициенти компанията продължава да си е евтина !

              Коментар


              • Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение
                При нормализиране на средата в която работи дружеството и нормативната база.....
                А аз си препотвърждавам позицията: мажо надува цената нагоре, 'щото до юли ще се разкара и иска да вземе максимум пари. По същия начин преди време един МЕРАКЛИЯ да става нов собственик натискаше цената надолу и вдигаше яко пушилка (негативна) около ЧЕЗ.

                Естествено не е препоръка ни' за купуване, ни' за продаване.
                Написаното по-горе е единствено и само лично мнение.

                Коментар


                • Тук дали почнаха промоциите се чудя и отговор не искам

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение

                    При нормализиране на средата в която работи дружеството и нормативната база ,това би трябвало да е 1 от акциите , при които редовно се дава дивидент.
                    Поне такива са традициите на мажоритаря.
                    Много добре казано

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Пишман Investor Разгледай мнение

                      Това според мен, като ПишманИнвестор, няма как да се случи. Това е акция за купуване/продаване, а не за дивидент.
                      При нормализиране на средата в която работи дружеството и нормативната база ,това би трябвало да е 1 от акциите , при които редовно се дава дивидент.
                      Поне такива са традициите на мажоритаря.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от kaputov Разгледай мнение

                        ...... и евентуално дивидент.
                        Това според мен, като ПишманИнвестор, няма как да се случи. Това е акция за купуване/продаване, а не за дивидент.
                        Написаното по-горе е единствено и само лично мнение.

                        Коментар


                        • Коментар


                          • Първоначално изпратено от VNM Разгледай мнение

                            Няколко години ?
                            Аз да. Акционер съм тук от ИПО-то още, после съм имал и продажби и покупки, но повечко са покупките И това беше една от двете позиции дето си знаех че съм ок и целия си портфейл да сложа ако други мои позиции започват да ми изгллеждат относително скъпи.

                            Коментар


                            • Както винаги, причината за подобни ръстове се разбира постфактум. Само днес над 40 000 лева оборот по позиция която е ниско ликвидна....със сигурност не е случаен.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
                                Фундаментът си е фундамент, говорим си за него от години. Но никой не може да ме убеди, че тук не се купува подплатено с някакво инфо
                                Вероятно се чака много добър отчет и евентуално дивидент.

                                Коментар

                                Working...
                                X