IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЧЕЗ Разпределение България АД (CEZD)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Както винаги 24 часа са написали глупости свързани с националната сигурност и тем подобни. А държавата се е показала нееднократно лош стопанин при нас, това не може да бъде променено. Примери да искате.

    Това предизборно ли е или ще помоля модератора да го сложи при Бисери и вицове.
    Last edited by Alee; 20.02.2017, 03:19.
    “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

    Коментар


    • https://www.24chasa.bg/novini/article/6066998 май наистина ще се продава

      Коментар


      • http://www.investor.bg/novini-i-anal...-zaem--233789/

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Пишман Investor Разгледай мнение

          Ще "усвоят" едни пари набързо за последно .....
          Те и Топлофикация София "усвояват", но парно няма. Ток поне има.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от balarev Разгледай мнение
            http://www.investor.bg/energetika/47...gariia-233633/

            Ще се продават инвестирайки или ще инвестират продавайки се, все става...
            Ще "усвоят" едни пари набързо за последно .....
            Написаното по-горе е единствено и само лично мнение.

            Коментар


            • http://www.investor.bg/energetika/47...gariia-233633/

              Ще се продават инвестирайки или ще инвестират продавайки се, все става...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение

                При Чез Електро няма никакъв монопол вече, там има бая търговци/снабдители и конкурентен пазар. Там си стигнаха BV, а при Разпределението има път до него
                Не знам в кой град живеете, но в София няма битов потребител или малък бизнес, който да не е в ЧЕЗ Електро АД. А за конкурентния пазар, първо информацията за потреблението е в ЧЕЗ и второ Вие ще се преместите ли при търговец създаден вчера, който не е ясно дали ще го има утре.
                Имам и в едното и в другото дружество, много им се радвам и нищо не препоръчвам.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от balarev Разгледай мнение

                  Напълно съм съгласен с вас, но не подценявайте и ЧЕЗ Електро АД. С 60 човека персонал се правят 1 300 000 000 лева. Ако не бяха някои счетоводни гимнастики, този почти 90 % монопол в момента щеше да е на P/Е 2.
                  При Чез Електро няма никакъв монопол вече, там има бая търговци/снабдители и конкурентен пазар. Там си стигнаха BV, а при Разпределението има път до него

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
                    znae6t,
                    по въпроса за цената на Чез разпределение която обсъждахме и информацията както аз я разбирам от статията в последния Капитал ( http://www.capital.bg/biznes/kompani..._ot_bulgariia/ ).

                    Пак казвам че не ми харесва варианта изобщо да има продажба на Чез и след напускането на Eon, RWE, Enel да имаме излизане от България на още една компания от Топ10 на енергийните дружества в Европа. Не ми харесва че "По неофициална информация, засечена от три източника, процедурата е открита след заявен интерес за покупка от страна на местен инвеститор.", както и интересът от няколко български дружества и намесването на турски компании и руски банки.

                    Харесва ми това че "определена е цена, която ако някой е способен да плати, би се стигнало до реална процедура" и "В CEZ имат граница, под която не биха продължили с процедурата. Сумата е между 350 и 400 млн. евро за активите в България, което включва електропреносната мрежа в Централна и Западна България, генерационни мощности, компании за услуги и търговия с електроенергия."

                    Пак според Капитал "Исканата сума не е учудваща - по груби сметки от отчетите за 2015 г. печалбата преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA) е от порядъка на 40 - 50 млн. евро, а сделки за такива активи ставали при оценка на предприятието от около 10 пъти EBITDA, коментира консултант. "

                    Ясно ни е че ключовите активи са точно в Чез Разпределение и в много малка степен в останалите компании. Ако смятам на база печалбите дето са дали на всичките дружества в таблицата 3CZ държат 50.6% от печалбата (смятам с 66% дял в двете публични дружества), значи при 50.6% от цената дето казват излиза цена на акция 269 - 307лв на акция
                    Говорят за 10 пъти ЕБИТДА, за Чез разпределение значи към 520лв на акция (в консолидирания за 2016 очаквам около 100млн ЕБИТДА). От цифрите в статията които са с данни от 2015 говорят за ЕБИТДА на Групата 40-50млн евро, Чез държат 66% от 3CZ значи 66млн лв EBITDA е само от Разпределението или 67%-84% като дял от цената за която говорят 359 - 513лв на акция
                    Като дял от собствения капитал дето дават в таблицата - 82% се дължи на дела им от 66% в Чез Разпределение. Това отговаря на 560-641млн лв за дела им или по 436-498лв на акция.

                    Ясно че всичко това е много условно, и стъпване на цената която спрягат в Капитал, но откъдето и да го гледам за мен си струва държането.

                    Без препоръки разбира се.
                    Напълно съм съгласен с вас, но не подценявайте и ЧЕЗ Електро АД. С 60 човека персонал се правят 1 300 000 000 лева. Ако не бяха някои счетоводни гимнастики, този почти 90 % монопол в момента щеше да е на P/Е 2.

                    Коментар


                    • znae6t,
                      по въпроса за цената на Чез разпределение която обсъждахме и информацията както аз я разбирам от статията в последния Капитал ( http://www.capital.bg/biznes/kompani..._ot_bulgariia/ ).

                      Пак казвам че не ми харесва варианта изобщо да има продажба на Чез и след напускането на Eon, RWE, Enel да имаме излизане от България на още една компания от Топ10 на енергийните дружества в Европа. Не ми харесва че "По неофициална информация, засечена от три източника, процедурата е открита след заявен интерес за покупка от страна на местен инвеститор.", както и интересът от няколко български дружества и намесването на турски компании и руски банки.

                      Харесва ми това че "определена е цена, която ако някой е способен да плати, би се стигнало до реална процедура" и "В CEZ имат граница, под която не биха продължили с процедурата. Сумата е между 350 и 400 млн. евро за активите в България, което включва електропреносната мрежа в Централна и Западна България, генерационни мощности, компании за услуги и търговия с електроенергия."

                      Пак според Капитал "Исканата сума не е учудваща - по груби сметки от отчетите за 2015 г. печалбата преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA) е от порядъка на 40 - 50 млн. евро, а сделки за такива активи ставали при оценка на предприятието от около 10 пъти EBITDA, коментира консултант. "

                      Ясно ни е че ключовите активи са точно в Чез Разпределение и в много малка степен в останалите компании. Ако смятам на база печалбите дето са дали на всичките дружества в таблицата 3CZ държат 50.6% от печалбата (смятам с 66% дял в двете публични дружества), значи при 50.6% от цената дето казват излиза цена на акция 269 - 307лв на акция
                      Говорят за 10 пъти ЕБИТДА, за Чез разпределение значи към 520лв на акция (в консолидирания за 2016 очаквам около 100млн ЕБИТДА). От цифрите в статията които са с данни от 2015 говорят за ЕБИТДА на Групата 40-50млн евро, Чез държат 66% от 3CZ значи 66млн лв EBITDA е само от Разпределението или 67%-84% като дял от цената за която говорят 359 - 513лв на акция
                      Като дял от собствения капитал дето дават в таблицата - 82% се дължи на дела им от 66% в Чез Разпределение. Това отговаря на 560-641млн лв за дела им или по 436-498лв на акция.

                      Ясно че всичко това е много условно, и стъпване на цената която спрягат в Капитал, но откъдето и да го гледам за мен си струва държането.

                      Без препоръки разбира се.

                      Коментар


                      • И както са написали Капитал, ако има някой допронесъл за лошото състояние в бизнеса, това е един човек -Бай Гуй.
                        "Търканията между ЧЕЗ и държавата започнаха още през 2009 г., когато наскоро приватизираните електроразпределителните предприятия (ЕРП) бяха задължени да изпълняват инвестиционни програми, но регулаторът (КЕВР) системно ги порязваше в обосновките за цената на услугите им и налагаше не пазарни, а социални тарифи за електроенергията. Напрежението избухна през зимата на 2013 г., когато в няколко града на страната се проведоха протести срещу "високите" сметки за ток. Въпреки че ЕРП-тата носеха съвсем малка "вина" за високата цена, премиерът Бойко Борисов тогава плашеше с отнемане на лицензи, а енергийният регулатор и Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) влязоха на щателни проверки в ЕРП-тата и намериха поводи за глоби, изразяващи се в сериозни суми (повечето от които след това падаха в съда). Значителни щети те търпят и по линия на зле уредените нормативно въпроси с централите на възобновяеми източници. Едва ли е случайно, че германският гигант E.On изтърпя работата си в България по-малко от десет години и продаде бизнеса си на чешката "Енерго-про". Преди това пък си отидоха Enel и RWE."

                        Както винаги той, БХ, разбираше от всичко-от чистачките на летище София до ЕРП. само и само да има социален мир и да се гласува за него. Затова и бизнеса ще бяга, заради непредвидимостта на бизнес средата осигурено от ГЕРБ.
                        “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от emgeko Разгледай мнение

                          Ето ги и мераклиите:
                          http://www.capital.bg/biznes/kompani..._ot_bulgariia/
                          Да не пропускаме и предишния мераклия - не вярвам да се е отказал. Проблема е че той не може без офшорки, което в случая не е опция. Трябва да покажеш откъде имаш парите.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от balarev Разгледай мнение

                            Според мен сте абсолютно прав, само с едно малко допълнение - този път не е мераклия, а са няколко мераклии...
                            Ето ги и мераклиите:
                            http://www.capital.bg/biznes/kompani..._ot_bulgariia/

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Стенли Разгледай мнение
                              Сега пак имаме мераклия за нов собственик .... и кеша е осигурен.....и 6 месечния срок в договора за усвояването му ще е изтекъл ..... ...
                              Според мен сте абсолютно прав, само с едно малко допълнение - този път не е мераклия, а са няколко мераклии...

                              Коментар


                              • Сега пак имаме мераклия за нов собственик .... и кеша е осигурен.....и 6 месечния срок в договора за усвояването му ще е изтекъл ..... ...

                                Коментар

                                Working...
                                X