IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЧЕЗ Разпределение България АД (CEZD)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от balarev Разгледай мнение

    Ако опростено приемем, че сумата над 300 М евро е за другите активи, някак бакалски ми се получава, че цената при Разпределението е около 230 М евро/ дадоха дивидент, а има и 50 М евро усвоена част от кредита към ЕВБР/, а при Електрото 70 М евро/ има 60 М евро кеш/, то цената при първото излиза около 350 лева, а при второто около 40 800 лева. Ако половината миноритари го приемат/което ми се струва малко вероятно/ ще трябват около 74 М евро допълнително. Знам къде живеем, знам и че всичко е възможно и може и да не стане точно така, но в едното има много активи, които няма как да се обезценят, а във второто има толкова много кеш, че го пази от подигравки.

    Ако пакета върви към разбиване на 34%/33%

    Коментар


    • Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение

      Ако държавата наистина купи дял само от ЧЕЗ разпределение - тогава ще знаем действителната цена тук и може да се ориентираме за търговото.
      Тогава търгово при ЧЕЗ електро пак ще има ,но ще бъде отправено от Инерком.
      От една твоя приказка по-долу разбрах, че с друг колега сте на различно мнение относно въпроса - къде възнамерява и иска да влиза държавата.
      Това, което предлагаш е най-удачното решение според предмета и за да се оптимизират разходите.
      Аз сутринта внимателно наблюдавах Гинка, която този път беше без суфльорката - бивша служителка на ЧЕЗ, но удачно заменена от Дончев и Горанов и останах с впечатление, че става дума без да се сменя предмет на сделката, да участва и държавата. Гинка въобще не спомена как точно да се случи това участие. Техники много.
      Кратко включване направи и минфин Горанов, който уточни, че за държавата трябва да се отдели минимум блокираща квота /използва думата контролен дял/. Формата на участие можело да бъде - директно, чрез някакво конкретно енергийно дружество или по линия на неназовано партньорство.
      След тези приказки въпросите за мен станаха повече отколкото бяха преди това.
      Ти може би имаш и някаква допълнителна информация

      Коментар


      • Първоначално изпратено от 4f4 Разгледай мнение

        Не че нещо, ама може би е време да си преоцениш очакванията за цената на Разпределение! Разбирам да имаше такива очаквания преди една година, когато се заговори за евентуална сделка, ама сега при положение че сделката е сключена на предварителен договор, говори се че цената е около 320 млн. евро, възможност за влизане на държавата с дял, как смяташ че 250 млн. евро от тези 320 млн. ще отидат за Разпределение звучи малко нереалистично, а и цената на пазара ясно го показва!
        Мнението ми не е съвет. В последния ми пост написах, че е напълно възможно да греша ... успех на всички колеги търгуващи с акции на Чез на БФБ

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Innocent Разгледай мнение

          +1 Най-важния въпрос е на каква цена ще бъдат купени акциите ... моето лично мнение остава непроменено ... между 365-385лв на акция
          Ако опростено приемем, че сумата над 300 М евро е за другите активи, някак бакалски ми се получава, че цената при Разпределението е около 230 М евро/ дадоха дивидент, а има и 50 М евро усвоена част от кредита към ЕВБР/, а при Електрото 70 М евро/ има 60 М евро кеш/, то цената при първото излиза около 350 лева, а при второто около 40 800 лева. Ако половината миноритари го приемат/което ми се струва малко вероятно/ ще трябват около 74 М евро допълнително. Знам къде живеем, знам и че всичко е възможно и може и да не стане точно така, но в едното има много активи, които няма как да се обезценят, а във второто има толкова много кеш, че го пази от подигравки.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Innocent Разгледай мнение

            +1 Най-важния въпрос е на каква цена ще бъдат купени акциите ... моето лично мнение остава непроменено ... между 365-385лв на акция
            Не че нещо, ама може би е време да си преоцениш очакванията за цената на Разпределение! Разбирам да имаше такива очаквания преди една година, когато се заговори за евентуална сделка, ама сега при положение че сделката е сключена на предварителен договор, говори се че цената е около 320 млн. евро, възможност за влизане на държавата с дял, как смяташ че 250 млн. евро от тези 320 млн. ще отидат за Разпределение звучи малко нереалистично, а и цената на пазара ясно го показва!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Bivol Разгледай мнение
              След среща с Върбакова държавата влиза в сделката за активите на CEZ

              Искането на премиера е за 100%, но и 34% били приемливи

              https://www.capital.bg/politika_i_ik...v_sdelkata_za/
              Най-вероятно ще прехвърли всичко на държавата срещу една хубава горница.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от onakilev Разгледай мнение

                +1 Точно в десетката! Лютфи: Няма как БХ да е запознат със съдбата на 2 лъвчета, а да не знае за ЧЕЗ..
                Напълно правилно! Знаел е, а съвсем друга е причината, че разиграва театрални етюди. Едва след набирането на ураганна скорост за скандала, той се бил обадил да пита Мавродиев за някакво отношение на ББР към ЧЕЗ. А онзи пък отговорил безадресно и объркано, че помнел за някакъв невзрачен телефонен разговор, при който някой ( дори не може да си спомни кой) го бил питал нещо.

                И всичко това в страната на БХ.
                Където двете лъвчета стават централен политически въпрос и е хубаво, че не стигна до извозването им с някой Спартан (щото в момента са развалени, де).
                Или пък ни се съобщава, че лично той в качеството си на говорител на георгиу, преброил по колко лифта има на всяко хълмче около Давос.
                Или безкрайна върволица от други случки.
                Всичко това издава стил и метод. Култура и манталитет. Всеки възникваш въпрос се вдига до възможно най-високото ниво. Ако не заради бягството от отговорност, то поне за да се демонстрира активност, безропотност и уважение на горестоящите.

                И когато говоря за културни особености и манталитет, не си мислете, че става дума за нещо ново.
                Нищо подобно!

                Лична история от моето минало. Соц действителност. В качеството си на млад специалист се сблъсквам с един проблем. Виждам някакво решение, в мен се боря две начала. От една страна решението се вижда ясно, но считам, че не е подходящо новобранецът да прескача прекия си ръководител, отивам и споделям, че смятам да се обадя по телефона и да предложа едикакво си. Главният ми специалист се удря по главата и вика: Ти луд ли си?! Пиши една докладна до мен, без предложение за рашение. Аз ще я препиша от свое име до директора на дирекция. Устно ще му кажа са възможното решение. Директорът ще постави реезолюция, че е наложително да се занимае по-висшето управленско ниво - зам. генерален директор и след сложни ходове, в който е включена и съответен сътрудник, влиза при зам.ген, и на ухо му разправя за възможното решение. Зам.Ген. обикаля половин ден етажа на Гена, секретариатът е на нокти, но най-накрая влиза и докладва. Генът пише нова резолюция и това се превръща в нещо като евангелие. Той ползваше едни квадратни листчета и пишеше с тушов тънкописец, задължително защракнато с телбод. При вида на тези бележки се утихваше смирено.
                Преписката тръгва по обратен ред и най-накрия стига до мен, но с указания, че трябва да напиша писмо, в което се настоява за същото това решение, което съм предложил отначало, ама писмото трябва да се занесе "на ръка" до съответното чуждо деловодство и да се вземе входящ номер.
                Те така беше!
                Last edited by nachev; 01.03.2018, 15:17.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение

                  Аз всъщност не възразявам. Признах си чистосърдечно, че не съм в тази позиция, не следя нещата и е много вероятно да не съм прочел в тази тема многократните ви обсъждания.
                  Чисто формално се включих.

                  По твоите данни от конс. 2016 Разпределение струвало 503 млн.
                  Аз взех от платформата някакво число за капитализация от 482 млн., ама сега реших, че е подходящо да си ползвам калкулатора и умножих 1928 000бр. книжа по днешна цена от примерно 270,- лв. и се получава 520 млн. лв.

                  Реакцията ми беше породена от твоето предвиждане за цена между 365 и 385 лв.
                  Което е около 40 % над сегашното ниво.
                  Просто не можах да схвана как стигаш до нея.
                  Ако държавата наистина купи дял само от ЧЕЗ разпределение - тогава ще знаем действителната цена тук и може да се ориентираме за търговото.
                  Тогава търгово при ЧЕЗ електро пак ще има ,но ще бъде отправено от Инерком.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от BB50 Разгледай мнение
                    Смятам че не толкова лошо ако някой купи ЧЕЗ със заем. Това означава, че ако търговото не е на добра цена и дружеството остане публично, ще трябва да се разпределят дивиденти всяка година, за да се обслужва заема. Нещо подобно на Енерго-Про Продажби, където останалите миноритарни акционери се оказаха големите печеливши.
                    Напълно съм съгласен с Вас, но мисля че търговото ще е на добра цена и въпреки това дружествата ще останат публични, тъй като миноритарите са основно фондове, които едва ли се интересуват от еднократно плащане, пък било то и щедро, а по скоро от ежегодни дивиденти и плавна капиталова печалба.

                    Коментар


                    • След среща с Върбакова държавата влиза в сделката за активите на CEZ

                      Искането на премиера е за 100%, но и 34% били приемливи

                      https://www.capital.bg/politika_i_ik...v_sdelkata_za/

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Pronto Разгледай мнение
                        Ако целта беше “държавата” да си придобие ЧЕЗ, а кака Гинка /с Боко и СИК под полата/ се беше съгласила, то просто държавата(примерно БКК) можеше да плати 50000 лева за Инерком, колкото му е капитала, и сделката да приключи в сегашния си формат без руско-грузинския-български кредитор примерно. Няма нужда Гинка да ходи да пита ЧЕЗ може ли не може ли.
                        Ама въпросът явно е как да се запази дела на оригиналните участници колкото се може по-висок.
                        +1 Точно в десетката! Лютфи: Няма как БХ да е запознат със съдбата на 2 лъвчета, а да не знае за ЧЕЗ..
                        Mнението не е препоръка за търговия с ЦК!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от boys Разгледай мнение
                          Прочетох една статия на професор Ивайло Дичев относно Гинка Върбакова и случващото се в България , която бих искал да споделя :
                          http://www.dw.com/bg/%D0%BD%D0%B5-%D...%B0/a-42764704

                          ".......Работата е в това, че онези, които всъщност ни управляват, са емигрирали от света ни. Парите им - заровени по острови на съкровищата, децата - в Швейцария, телата - в затворени комплекси. С нас взаимодействат сурогатите, направлявани дистанционно. И това - на фона на една симулирана от медиите действителност, в която сякаш се водят дебати по важни теми, например колко часа да се учи Вазов в 11 клас. Неслучайно въпросът #КОЙ не слиза от социалните мрежи вече пет години: зад него се крие ужасът от внезапното усещане за загуба на реалност.

                          Класическият капиталист е в центъра на публичността - с каретата си, с цилиндъра, с благотворителните балове. Пак го мразят, но поне е там, част от общността, която експлоатира, част е от нея. Новата технология на господство се състои в това, че повелителите на капитала все по-често просто отсъстват. Събират се някъде в тесни кръгове, управляват дистанционно, замитат следите си. Нали си го представяте: вместо да протестират за по-големи заплати, работниците първо трябва да се помъчат да разберат кой точно трябва да им плати тези заплати. И всичко е законно, защото тъкмо такива закони сме позволили да се приемат. Ако пък кажете: дай да променим тия пусти закони и да забраним офшорките, ще кажат - да ама това ще съсипе бизнеса, защото ще ни отнеме конкурентно предимство......"

                          Добре е , когато сложните процеси бъдат обяснени по разбираем начин.
                          Съгласен съм с професор Дичев.
                          +++
                          Абсолютно вярно.
                          Изключителен интелект, но.... не не виждам главното - решението .. Как да стане !
                          Ако чакаме "гадовете" сами да се махнат - ще стане когато след тях е останала пустиня ...

                          За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Innocent Разгледай мнение

                            Преди да избухне скандала много пъти сме обсъждали темата ... позовавам се на последния публикуван кон. отчет за 2016 година на ЧЕЗ. Чез Разпределение = 6 милиарда 529 милиона крони = малко над 503 мил. лева, останалото можеш и сам да го сметнеш, тук не включвам резултатите за 2017 година. Напълно е възможно да греша
                            Аз всъщност не възразявам. Признах си чистосърдечно, че не съм в тази позиция, не следя нещата и е много вероятно да не съм прочел в тази тема многократните ви обсъждания.
                            Чисто формално се включих.

                            По твоите данни от конс. 2016 Разпределение струвало 503 млн.
                            Аз взех от платформата някакво число за капитализация от 482 млн., ама сега реших, че е подходящо да си ползвам калкулатора и умножих 1928 000бр. книжа по днешна цена от примерно 270,- лв. и се получава 520 млн. лв.

                            Реакцията ми беше породена от твоето предвиждане за цена между 365 и 385 лв.
                            Което е около 40 % над сегашното ниво.
                            Просто не можах да схвана как стигаш до нея.

                            Коментар


                            • Ако целта беше “държавата” да си придобие ЧЕЗ, а кака Гинка /с Боко и СИК под полата/ се беше съгласила, то просто държавата(примерно БКК) можеше да плати 50000 лева за Инерком, колкото му е капитала, и сделката да приключи в сегашния си формат без руско-грузинския-български кредитор примерно. Няма нужда Гинка да ходи да пита ЧЕЗ може ли не може ли.
                              Ама въпросът явно е как да се запази дела на оригиналните участници колкото се може по-висок.

                              Коментар


                              • Привет на всички !
                                Относно цената, цитирам статия от в. Капитал. Дано това спомогне за определяне на ед. цена на акция !

                                "Справката, с която "Капитал" разполага, сочи, че собствените средства на "Инерком" са 20 млн. eвро, 5 млн. евро от които са внесената вече гаранция за участие в процедурата. Намерения за отпускането на кредити са декларирани от Уникредит Булбанк и Първа инвестиционна банка - в размер съответно на 180 млн. евро и 80 млн. евро. Посочено е, че има и писмо от Българската банка за развитие, в което се изразява готовност за рефинансиране на съществуващия заем на ЧЕЗ от ЕБВР в размер на 65 млн. евро. Това е необходимо, тъй като при смяна на контрола има клауза, че той може да стане предсрочно изискуем и международната институция може да си поиска парите веднага.

                                Наред с това според документа "Инерком" ще разчита и на търговско финансиране от две офшорни компании. Това са Score Trade и Global Victory Trust, като източници на "Капитал" ги свързват с бившите собственици на "Парадайс център" Паата Зурабиевич Гамгонеишвили и Давид Михайлович Коблианидзе, които получиха от продажбата на мола над 250 млн. евро. За Score Trade е записано, че ще осигури 50 млн. долара чрез швейцарската банка Julius Baer и още 27 млн. швейцарски франка от Votobel (вероятно е правописна грешка, тъй като името на известната швейцарска институция е Vontobel - бел. ред.). Или общо около 67 млн. евро. Global Victory Trust пък е заявила, че ще предостави 100 млн. евро, за което има потвърждение, че са налични от руската Сбербанк.

                                Така представен, общият финансов ресурс, ангажиран в сделката, е 512 млн. евро. А покупната цена, включително изплащането на акционерни заеми, е определена на 342.4 млн. евро. Поради което е записано, че "Инерком" може да не използва всички източници на финансиране. Реално обаче с рефинансирането на заема от ЕБВР и задължителното търгово предложение към миноритарните акционери на публичните "ЧЕЗ разпределение" и "ЧЕЗ електро" необходимите средства се доближават до тази сума."

                                https://www.capital.bg/politika_i_ik...ta_na_borisov/

                                Коментар

                                Working...
                                X