IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЧЕЗ Разпределение България АД (CEZD)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • vale1
    replied
    Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
    Ето какво ми отговориха на имейла от ЧЕЗ..


    https://ermzapad.bg/documents/3655/1...20.05.2022.pdf
    Taka e.

    Това стана ясно още след като и последните пенсионни дружества - ЦКБ"Сила" и Съгласие предадоха интересите на своите вложители , а покрай тях и нашите

    Затова - внимавайте къде се осигурявате и къде си влагате парите!

    Напиши коментар:


  • Kiro
    replied
    Ето какво ми отговориха на имейла от ЧЕЗ..


    https://ermzapad.bg/documents/3655/1...20.05.2022.pdf

    Напиши коментар:


  • vale1
    replied
    Първоначално изпратено от Dam G Разгледай мнение
    Какво ще правим тук ? И докога е срока за приемане на това търгово ?
    Според мен срока е до 17.6.включително ,ако ми е вярно броенето. По принцип срока е 28 дена след обнародване на търговото в Екстри-те - всеки сам си решава какво да прави.

    След този срок има 2- 3 месеца, през които пак са длъжни да ти изкупятт акциите на същата цена

    Аз лично - ще си оставя акции .

    След това могат да подадат до КФН заявление да не е публично дружество и да го спрат от търговия на БФБ.

    При енерго про мрежи са ни взели акциите насила 1 месец след като е приключило търговото и са ни платили по цената на търговото,без удържане на комисионни.
    Парите бяха приведени в инвестиционния посредник без каквито и да било уведомления.


    Напиши коментар:


  • Kiro
    replied
    Питах в ИП- срока е до 17юни..

    Напиши коментар:


  • Kiro
    replied
    Тези измамници са си дали телефон за ДВИ -0700 10 010, това е телефона и за клиенти..Обадих се и ми казагха да съм напишел имей за да ми отговорят..Оълни боклуци са..Някой знае ли срока на търговото или още не е излезло..

    Напиши коментар:


  • Dam G
    replied
    Какво ще правим тук ? И докога е срока за приемане на това търгово ?

    Напиши коментар:


  • Kiro
    replied
    Бях пропуснала тази информация,и я споделям,ако и вие също.



    capital.bg
    "Електрох

    Напиши коментар:


  • pavlik5
    replied
    копирано от Оптимизма
    "България напуска хибридната банка МБИС, доминирана от Кремъл! Същата тази банка, която финансира приватизатора на голяма част от електроразпределителната ни система "Еврохолд".

    Биволъ разкри връзките на тази фирма с бившата комунистическа #ДС, заради което ни заведоха дело с претенции за 1 млн.лв. Едно от делата официално признати за рекордьор по позорните и заклеймени от ЕК #SLAPP дела срещу медии в Европа!



    business.dir.bg
    България напуска двете банки от времето на СИВ, доминирани от Москва

    Напиши коментар:


  • vzhekoff
    replied
    Вземам повод от думите на колегата за оправдаване на ниската цена поради намаление на тарифите. Чува се в същото време, че ЕРП-тата искат огромно повишение за новия регулаторен период. Интересно раздвоение, което може да прерасне в основание за оспорване на решението.
    Last edited by vzhekoff; 19.05.2022, 14:58.

    Напиши коментар:


  • man40
    replied
    Първоначално изпратено от noko6 Разгледай мнение

    А дивидент едва ли ще има предвиден в поканата са ОСА,за да ни стимулират да приемем търговото.На самото ОСА,може и да предложат и да гласуват дивидент.Предполагам, и че на първата дата няма да има кворум. Аз обаче мисля да не приемам.
    Дивидент поне в поканата за ОСА няма предвиден.Не се знае дали няма да го предложат на самото ОСА,все пак имат доста да плащат,а в дружеството има кеш.Аз също не мисля да приемам.Ако събранието се проведе на първата дата,дори да има скуиз,би трябвало да се включа в евентуалния дивидент.

    Напиши коментар:


  • vale1
    replied
    Първоначално изпратено от noko6 Разгледай мнение

    Е как да нямат?КФН не е издала окончателна забрана,значи утре ще публикуват коригираното търгово и почва да тече срока за приемане.След това до 3 месеца независимо от резултата могат(ще) да отправят търгово за изкупуване на останалите акции.Това търгово пак трябва да бъде одобрено от КФН,но темогат да го спрат само,ако цената е по-ниска от тази на сегашното търгово.
    А дивидент едва ли ще има предвиден в поканата са ОСА,за да ни стимулират да приемем търговото.На самото ОСА,може и да предложат и да гласуват дивидент.Предполагам, и че на първата дата няма да има кворум. Аз обаче мисля да не приемам.
    Изглежда не съм се изразил ясно - това казвам ,че КФН им даде бързо съгласие и утре вероятно ще публикуват коригираното предложение и вероятно впоследствие ще ни скуизират .

    Напиши коментар:


  • noko6
    replied
    Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение

    По мое скромно мнение ключа за бараката е в това дали има разрешение за отравяне на търгово .

    Без такова разрешение според закона не могат да искат отписване от публичност и в последствие насилсвено изкупуване на акциите .
    Е как да нямат?КФН не е издала окончателна забрана,значи утре ще публикуват коригираното търгово и почва да тече срока за приемане.След това до 3 месеца независимо от резултата могат(ще) да отправят търгово за изкупуване на останалите акции.Това търгово пак трябва да бъде одобрено от КФН,но темогат да го спрат само,ако цената е по-ниска от тази на сегашното търгово.
    А дивидент едва ли ще има предвиден в поканата са ОСА,за да ни стимулират да приемем търговото.На самото ОСА,може и да предложат и да гласуват дивидент.Предполагам, и че на първата дата няма да има кворум. Аз обаче мисля да не приемам.

    Напиши коментар:


  • vale1
    replied
    Първоначално изпратено от vzhekoff Разгледай мнение
    Аз лично на цена по 400-420 не бих се разделил с акциите си и всъщност онова, което не разбирам е, могат ли насилствено-административно да ги изкупят. Не ме интересува, че ще ги отпишат от БФБ, аз мога да си ги държа доживот.
    По мое скромно мнение ключа за бараката е в това дали има разрешение за отправяне на търгово .

    Без такова разрешение според закона не могат да искат отписване от публичност и в последствие насилсвено изкупуване на акциите .
    Last edited by vale1; 19.05.2022, 10:59.

    Напиши коментар:


  • vale1
    replied
    Първоначално изпратено от noko6 Разгледай мнение
    КФН пак много се изложиха.Кога успяха за 3 работни дни да разгледат две коригирани търгови предложения и да ги одобрят.Толкова писане по първия отказ за 2 лева. Девойката явно е свикнала да прави каквото и наредят.И там трябва основно почистване както във ВСС.

    Ако повече от половината акции не приемем търговото,дали ще могат да ни ги изкупят принудително.
    Да.

    Прави впечатление с каква бързина КФН одобриха коригираните търгови предложения.

    Явно всичко е предварително съгласувано и се гонят определени срокове

    Решението на КФН по първото търгово беше перфектно !
    Разгледано в детайли и направени нужните забележки професионално.

    Но с експресното си решение по коригираното търгово заличиха всички добри впечатления и оставигха горчив привкус за договорки под масата.

    Ключа за бараката беше как структурирани методите за оценка.
    Бяха използвани само 2 от трите възможни метода с тежести по преценка на Еврохолд.
    Най - голяма тежест беше даден на метода с дисконтираните парични потоци - 70 % ,а на нетната стойност на активите - само 30 %.

    При дисконтираните потоци вижте какво са написали КФН при първото предложение ,про което акцията по този метод е оценена на 274,0259 лева - ............. От одитирания индивидуален годишен финансов отчет на „Електроразпределителни мрежи Запад“ АД (с предходно наименование „ЧЕЗ Разпределение България“ АД) за 2021 г. (стр. 48), както и от Приложението с пояснителни бележки (стр. 3) към консолидираната финансова справка към 31.12.2021 г. по чл. 15, ал. 1 от Наредба № 2, е видно, че за посочения период разпределеното количество електроенергия без отчитане на технологичните разходи е в размер на 9 824 Квт. Същевременно, на няколко места в таблиците на стр. 28-29 от търговото предложение за 2021 г. е посочено, че разпределеното количество електроенергия без отчитане на технологичните разходи е 9 506 Квт. Предвид гореизложеното, следва да се коригира посочената стойност за 2021 г. и доколкото данните за историческата 2021 г. имат отношение към прогнозните стойности, е необходимо стойностите за периода 2022г-2026г да бъдат преразгледани и съответно завишени.
    1. В третата таблица на стр. 28 от търговото предложение по статия „Тарифа“ за всяка от последните три прогнозни години (2024Г-2026Г) е заложено намаление, като не са налице пазарни и регулаторни причини, които да обективират такава промяна в цените на електроенергията. Нещо повече - актуалните тенденции на енергийните пазари са в обратна посока, тъй като се наблюдава увеличаване на цените на електроенергията. В допълнение следва да се отбележи, че за целия исторически период (2018 г. - 2021 г.) се наблюдава тенденция към нарастване на тарифите на електроенергия.
    2. Предвид направените по-горе бележки по отношение на разпределеното количество електроенергия и тарифите, следва да бъдат направени съответните преизчисления и корекции на прогнозните приходи на дружеството, както и да бъде представена съответната обосновка.
    3. Доколкото 2021 г. е част от историческия период следва да се актуализира направеното изявление на стр. 29 от търговото предложение, гласящо Предвижда се технологичните загуби да спаднат до 7,4% през периода 2021 - 2023 г.“, включително е необходимо да бъдат отразени съответните промени в прогнозните стойности на технологичните загуби.
    4. Необходимо е да се представи по-подробна обосновка на прогнозните стойности на позиция „себестойност на продажбите“ в таблицата на стр. 29 от търговото предложение, предвид заложеното голямо изменение в прогнозните данни, например заложеният ръст от 76% за 2023 г. спрямо 2022 г. и съответно намалението с 36% на данните за 2024 г. спрямо 2023 г.
    5. По отношение на представената обосновка на нетния оборотен капитал на дружеството, следва да бъдат направени аргументирани пояснения на разликите между заложените стойности по статии „Материални запаси“, „Вземания“ и „Задължения“ за 2021Р в първата таблица на стр. 31 и в таблицата на стр. 32 от търговото предложение, като при необходимост следва да бъдат извършени съответни корекции и преизчисления.
    6. Видно от представените данни в първата таблица на стр. 31 от търговото предложение през първата прогнозна година (2022г) се наблюдава съществено изменение на стойностите на материалните запаси и текущите задължения, спрямо историческите нива. Предвид горепосоченото е некоректно направеното изявление на стр. 30-31 от търговото предложение, гласящо че „В прогнозния период оборотните стойности за материалните запаси, вземанията и задълженията не се отклоняват значително от историческите данни“. Посоченото несъответствие следва да бъде отстранено, като е необходимо да бъде представена допълнителна обосновка на заложените прогнозни стойности на материалните запаси и на текущите задължения на дружеството.
    7. Необходимо е да бъде представена подробна обосновка на заложените стойности на капиталовите разходи, включени в прогнозата на нетните парични потоци на дружеството.
    8. На базата на нетния паричен поток в последната прогнозна година (2026 г.), нормата на дисконтиране (7,23%) и растежа в следпрогнозния период (2,4%), неправилно е определена терминалната стойност на дружеството (308,33 млн. лв.). В тази връзка следва да бъде представена допълнителна обосновка по отношение начина на формиране на терминалната стойност на дружеството и при необходимост да бъдат направени съответните корекции.
    9. Също така следва да бъде пояснена ролята на представените стойности в последната колона във втората таблица на стр. 36, озаглавена „Терминална стойност“ и при необходимост същата да бъде премахната.
    10. Необходимо е да бъде представено пояснение на причините, поради които при определяне на дисконтовите фактори за прогнозните периоди в таблицата на стр. 35-36 от търговото предложение, са използвани дните от датата на обосновката до края на полугодието на 2022 г., а не до края на 2022 г.
    11. Следва да се има предвид, че стойността, представена на ред „Брой дни между датата на оценка и нетния паричен поток“ за първия прогнозен период (2022г) би следвало да бъде 92 дни, а не както е посочено - 93 дни. Посоченото налага необходимост да бъдат коригирани стойностите на ред „Брой дни между датата на оценка и нетния паричен поток“ и за останалите прогнозни години (2023Г - 2026Гг).
    12. Допълнително, оповестените стойности на ред „Дисконтиращ фактор“ в таблицата на стр. 36 от търговото предложение следва да бъдат представени поне до петия знак след десетичната запетая.
    13. Стойността на нетния дълг на дружеството (разликата между лихвоносния дълг и паричните средства) следва да бъде определена на база данните от консолидираната финансова справка на „Електроразпределителни мрежи Запад“ АД (с предходно наименование „ЧЕЗ Разпределение България“ АД) към 31.12.2021 г. по чл. 15, ал. 1 от Наредба № 2, която е част от тримесечно уведомление за финансовото състояние по чл. 100о1, ал. 2 от ЗППЦК. Също така, представената обосновка на стр. 35 от търговото предложение следва да бъде преразгледана, като с оглед разпоредбата на чл. 7 от Наредба № 41 е необходимо да бъде направена подробна разбивка на лихвоносните задължения на дружеството, които участват при формирането на нетния дълг, включително посочване на техните стойности.....
    14. И това са само част от съществените забележки и препоръки към отхвърленото оърво предложение.

    Не знам дали успяха за 2-3 дена да проверят дали са спазени всички изисквания и данни в коригираното търгово ,но по вероятно сами са си плюли в лицето ,след като не са успели да отговорят още на жалбите по първото търгово ?

    Напиши коментар:


  • vale1
    replied
    Първоначално изпратено от vzhekoff Разгледай мнение
    Според чл. 157а излиза, че имат право да ги изкупят на одобрената цена. Това си е чиста проба експроприация.
    Няма да ни е за пръв път - преди години така ми взеха акциите от Енерго про мрежи..
    А после дадоха около 2 % на ОПРЕДЕЛЕН ЧОВЕК,който им помогна да ни вземат акциите.
    В последствие Енерго Про пак стана публично ,тъй като емитираха облигации,които в по -голямата си част са в портфейлите на определени пенсионни фондове.
    Last edited by vale1; 19.05.2022, 11:00.

    Напиши коментар:

Working...
X