IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЧЕЗ Разпределение България АД (CEZD)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнение
    Сега гледам по БТВ, дкевр мислят да го отнесе бизнеса, за сметка на домакинствата. Това е доста тъпо.
    Ами той бизнеса и сега го отнася повече.
    Авансови плащания, такса достъп, три тарифи едната от които е вълк и мечка

    Коментар


    • Сега гледам по БТВ, дкевр мислят да го отнесе бизнеса, за сметка на домакинствата. Това е доста тъпо.
      Veni, Vidi, Vici

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
        И аз съм на същото мнение.
        Имам познат, бивш служител на ЧЕЗ в провинциален град, който е на добра позиция в частна компания в СФ в момента. Той ми каза тези дни, че ако национализират ЧЕЗ се връща да работи там (не заради официалната заплата)!
        Не е препоръка!
        Mнението не е препоръка за търговия с ЦК!

        Коментар


        • Сега като се замисля дори да им натиснат нормата на възвращаемост надолу, с оптимизация на капиталовата структура ще имат същото economic value added.

          По добре да не пипат там де, но пак казвам по-големи печалби повече инвестиции в мрежата, което е дългосрочното решение на проблема с цените свързани с ЕРП-тата
          Veni, Vidi, Vici

          Коментар


          • Има един много важен фактор, който се нарича технологични загуби.

            Цялото общество има интерес ЕРП да продължат да инвестират в преносната мрежа, за да намалят тези загуби, които си мисля че са включени в разходите във формулата по-долу.

            Повече инвестиции=по-малко технологични загуби=по-ниски цени на тока

            Това е единствената смислена роля на ЕРП-тата в похода за намаляване на цените на тока

            Но от своя страна, колкото са по-рентабилни, толкова повече стимул имат да реинвестират
            Veni, Vidi, Vici

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнение
              не си намаляш приходите бе човек. намаляш си необходимите приходи, за да ти излезе сметката (да си получиш нормата на възвращаемост).

              Тоест ще са ти нужни по-малко приходи, за да реализираш същата норма на възвращаемост.
              И ДКЕВР ще резне след това цената на тока Никой не е толкова тъп че да направи това.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                Не мога да я разбера тази логика. Все пак какво са необходимите приходи.

                И защо някой да си намаля разходите за да си намали приходите.
                не си намаляш приходите бе човек. намаляш си необходимите приходи, за да ти излезе сметката (да си получиш нормата на възвращаемост).

                Тоест ще са ти нужни по-малко приходи, за да реализираш същата норма на възвращаемост.
                Veni, Vidi, Vici

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнение
                  Най-големите проблеми са в НЕК, БЕХ, ДКЕВР и всички държавни схеми в енергетиката.

                  Дани ситуацията доведе до разрешаването на по някои от тях.

                  Моето лично мнение е, че ЕРП-тата са най-ефективната част от цялата енергийна верига и се надявам и хората на протестите да го осъзнават.

                  Разходите на ЕРП-тата се одобряват от ДКЕВР, така че ако е имало съмнение за нерегламентиран разход от страна на някое ЕРП-тата, то логично е този разход да не бъде одобрен за целите на ценообразуването.
                  И аз съм на същото мнение.

                  Коментар


                  • Най-големите проблеми са в НЕК, БЕХ, ДКЕВР и всички държавни схеми в енергетиката.

                    Дани ситуацията доведе до разрешаването на по някои от тях.

                    Моето лично мнение е, че ЕРП-тата са най-ефективната част от цялата енергийна верига и се надявам и хората на протестите да го осъзнават.

                    Разходите на ЕРП-тата се одобряват от ДКЕВР, така че ако е имало съмнение за нерегламентиран разход от страна на някое ЕРП-тата, то логично е този разход да не бъде одобрен за целите на ценообразуването.
                    Veni, Vidi, Vici

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнение
                      Ами какви трябва да са приходите, за да си покриеш разходите и нормата на възвращаемост на регулаторната база на активите.
                      Това ми звучи като тафталогия, ако ДКЕВР ги регулира наисттина на такава база всичко ми изглежда едно тотално нагласяне.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнение
                        Необходимите приходи и реалните приходи са различни неща. Когато имаш по малко-разходи имаш и по малки необходими приходи при равни други условия.

                        Ако допуснем, че количествата на пренос са равни, то по-малките необходими приходи ще рефлектират в по-ниска цена. До тази стъпка рентабилността е еднаква.

                        Но при по-ниска цена на тока повече хора ще си плащат сметките, ще има по-малко заведени съдебни дела и по-малко обезценки на вземания

                        Това ми е логиката за добавяне на стойност за акционерите.
                        Не мога да я разбера тази логика. Все пак какво са необходимите приходи.

                        И защо някой да си намаля разходите за да си намали приходите.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
                          Струва ми се, че едва ли не си на мнение, че разходите за външни услуги се изливат някъде без да носят нищо обратно. А дали ако дружеството се справя само с тези услуги няма да му излезе по-скъпо?
                          То разходите за външни услуги винаги са съмнителни, особено със свързани лица, ама не е задължително винаги да са за лошо.
                          Само един пример:

                          ЧЕЗ е платило 35,141 млн. лева за "консултации и управление"?!!!
                          http://www.government.bg/cgi-bin/e-c...0239&n=1493&g=

                          Коментар


                          • Тази формула доколкото аз разбирам се използва при определянето на цената на електричеството, а вече колко реално ще е потреблението на електричество (повече или по-малко) това ще даде отражение на печалбата която ще отчетат. ДКЕВР признава или не всеки един разход, някъде бях срещат точно колко разходи им е признала ДКЕВР, разминаваше се с доста солиден % от официално обявените разходи), но това се ползва само за определяне на цената. Иначе много ясно че тези разходи колкото са повече, толкова по-ниска ще е печалбата. Но не съм убеден че говорим толкова за точене или дори да има завишени някакви разходи на общото цяло това въобще не е основния проблем (ако е 0.002% от сметката ти например). Нормално като дойде голям западен стратегически инвеститор в БГ който има ноу-хау да иска да си плаща за това, дали като консултации или по-високи заплати - това е нормално нали с тези си умения и знания за 7 години свалят загубите в системата от 23 на 12% мисля че беше средно за страната. Отделно разпределителното и снабдителното дружество бяха едно цяло допреди няколко години, след разделянето е трябвало да направят два отдела счетоводство, два отдела по второто, два по третото, ДКЕВР се е съгласила това да бъде аутсорснато в шапката на едно място за да се намаляват разходи. Всичко опира до по-сериозния контрол от регулатора в крайна сметка.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                              ...По този начин всъщност поставянето на повече климатици от населениет ще има ефект върху печалбата. Но това дали нещо минава през една или друга фирма като разходи няма значение.
                              Намалението на цената на тока дето го тъкмят, като вкарат целия АЕЦ в регулирания ток, ще вдигне приходите и печалбите:
                              - цената на регулирания ток ще падне
                              - няма да остане евтин ток за свободния пазар
                              - тока на свободния пазар ще се повиши
                              - потребителите от свободния пазар ще преминат към регулирания - ЕРП
                              Лично мнение.
                              В момента 40% от електричеството, произвеждано от АЕЦ "Козлодуй", се продава на свободния пазар - за големите индустриални производители", обясни още Трайков. Ако евтиният ток за производителите изчезне, може да има спад на продажбите и закриване на работни места, смята той.

                              Коментар


                              • Друг е въпросът дали, ако разходите не минават през свързани лица, то самите разходи ще са по-ниски.
                                Veni, Vidi, Vici

                                Коментар

                                Working...
                                X