IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българската пенсионна система

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от cymru Разгледай мнение
    не, И в УПФ - това беше и все още е концепцията. Точно това атакуват в момента - внасял не внасял всчико в кюпа и после по формулата дето ще я измислят след 20-30 г, когато ти идва времето да се пенсионираш.
    Разбрах те. Имам всички видове пенсионно осигуряване+навремето си бях наравил 10% от ОМЗ в ДПФ (разбира се когато имаше смисъл ДДФЛ беш по-голям и от 24%), причината е че работодателят ми е на светло. Боли ме сърцето като видя колко пари ми взимат за пенсионно и здравно осигуряване. Първата стъпка беше след 2007г. да си изтегля ДПФ ( иначе с това темпо дето се обезценяваше стойността на дяловете щяха да ми изядат и главницата ). Не виждам светлина в тунела. Тези организации са като комуналните услуги- парно, ток, вода и т.н.). Ще ни пят кръвта докато могат. Но, въпреки всичко трябва да оцелеем в тази среда.Успех!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от cymru Разгледай мнение
      Нещо си много грешка - повече от 7 г. съм бачкал в НОИ и моля да не ми излизаш с номера, че не съм наясно със ситуацията. Даже напротив сигурно съм един от малцината, които са в състояние да разберат и двете гледни точки - ама това не ми пречи да си поддържам моята - ИНДИВИДУАЛНА ПАРТИДА и НАСЛЕДЯЕМИ СРЕДСТВА.
      Изобщо не съм се объркал.Къде си бачкал няма нищо общо с това какви са ти интересите и къде бачкаш в момента.За мен фондовете са по големи измамници от държавата.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
        Бате Пешо е абсолютно прав и затова трябва да се отмени задължителността на всякакви фондове, както и на фалиралия НОИ.
        Всички над 18 години, са зрели хора и всеки трябва да може да решава за себе си, дали, как, колко и къде да се осигурява/спестява/инвестира или просто да пропие всичко, с пълното съзнание, че после държавата няма да му дължи нищо.
        Склонен съм (от солидарност и милосърдие), държавата да осигурява пенсия за старост (ДА НЕ СЕ БЪРКА С ИНВАЛИДНОСТ ИЛИ ДРУГИ РИСКОВЕ, които трябва да се покриват доброволно със застраховки) от по 1 кофичка кисело мляко и един хляб на ден (В НАТУРА) за непипнали работа и некадърни индивиди, които някакси са доживели до 70 години.
        Тия дето нищо не работят живеят по дълго.Пенсионната система трябва да се отдели от социалните грижи.Според мен това ще увеличи раждаемостта.Когато човек знае че на стари години няма пенсия ще се замисли.Справка мангалите.Там раждат яко именно заради това.И живеят по други правила.Има фамилии с по 80-100 човека.И накрая на деня кой каквото е откраднал или изкарал се носи на дъртия циганин.Ей така се купуват къщи и завладяват територии.Държавата чрез социалните грижи трябва да гарантира по един хляб и кофичка кисело мляко или паница боб без сланина за всички доживели 70г.От там нататък кой каквото си е надробил в паницата.Спестявания инвестиции наеми деца...

        Коментар


        • [QUOTE=Pa Pa;1059326558]
          Първоначално изпратено от cymru Разгледай мнение

          Пак ще повторя,тука става дума да се бръкне в интереса (разбирай "в джоба") на много хора. Оттам липсва волята на съответно взимащите решения в държавата. Не е само държавата виновна, а и участниците в сектора, които не желаят да се разделят с едни блага, които закона в момента им дава открито. Тук е най-големия фактор, който обезмисля УПФ като цяло - ти си вързан да внасяш, а закона е в полза на администраторите и мениджърите на дружествата, а не в твоя. А ако не беше задължен да участваш? Гледай как таксите щяха да са най-много 1/3 от сегашните и колко по-внимателни щяха да са в управлението

          Подкрепям напълно.Варианта е прост,както го написа и бате Пешо-осигурявш се-НОИ или УПФ,или пък въобще не го правиш.

          Коментар


          • "..Гледай как таксите щяха да са най-много 1/3 от сегашните и колко по-внимателни щяха да са в управлението..."

            Браво папа, прав си в това си умозаключение! Ха сега кажи и колко ще са вноските в НОИ, ако стане доброволен?

            Коментар


            • [QUOTE=cymru;1059326550]
              Първоначално изпратено от Pa Pa Разгледай мнение
              Тук бъркаш концептуално в няколко детайла:

              Няма как да бъркам концептуално, виж поста ми по-долу

              1. НОИ и ДЗПО (разбирай УПФ) не трябва да се разглеждат като взаимоизключващи се
              не ги разглеждам като взаимоизключващи се, макар смисъла на съществуване на самото НОИ отдаван започна да ми се губи в мъгла

              Ок, на мен винаги ми прави впечатление, че когато се обсъжда ДЗПО, то вингаи се поставя в антипод на НОИ, но приемам твърдението в случая

              2. Като си гледам натрупаната сума по партидата и като знам какво тези пари означаваха през м. Април 2002 г. и какво означават през м. Октомври 2012 ми се реве - а какво ще означават през м. Октомври 2032 г. (ако доживея) не ми се мисли. Особено когато сега едни перманентно завишени нива на инфлацията си тропат на вратата здраво
              това е поради факта че вноската за УПФ е ниска - не можеш да внасяш по 20 лв месечно и да искаш да получиш сносна пенсия. Това е грешка (нерешителност) на държавата, че не удвои % на вноската за УПФ

              По-скоро имам предвид друго. Ако примерно вноската ми е 20 лева и съм натрупал 1000 лева досега, какво съм могъл да си купя с 1000 лева през м.Април 2002 и какво мога сега, и какво ще мога през 2032 г. Но също така, какво ако съм бил на максимума на вноската през целия перидо и съм натрупал например 7000 лева - какво мога да си купя в магазина за тях преди десет години, сега или след двадесет години? Това не е свързано с размера на вноската, реве ми се как сумата се обезмисля, която се натрупва.
              3. В УПФ няма инструментариум за защита на потребителя срещу инфлация, а и смея да твърдя няма и компетенции частично съм съгласен, самото инвестиране все пак представлява механизъм за защита срещу инфлацията

              Не е съвсем така, начина, по-който се инвестира сега не е защита от инфлацията. Можем да изпишем страници тука.....

              4. УПФ има нужда от тежка реформа, за която няма воля - а без реформа проблемите в т.2 и т.3 само ще се задълбочават - да, но това е вина и грешка на държавата, отново думичката нерешителност ще спомена
              Пак ще повторя,тука става дума да се бръкне в интереса (разбирай "в джоба") на много хора. Оттам липсва волята на съответно взимащите решения в държавата. Не е само държавата виновна, а и участниците в сектора, които не желаят да се разделят с едни блага, които закона в момента им дава открито. Тук е най-големия фактор, който обезмисля УПФ като цяло - ти си вързан да внасяш, а закона е в полза на администраторите и мениджърите на дружествата, а не в твоя. А ако не беше задължен да участваш? Гледай как таксите щяха да са най-много 1/3 от сегашните и колко по-внимателни щяха да са в управлението

              Коментар


              • Първоначално изпратено от radon222a Разгледай мнение
                Тази партида в ДПФ ли?
                не, И в УПФ - това беше и все още е концепцията. Точно това атакуват в момента - внасял не внасял всчико в кюпа и после по формулата дето ще я измислят след 20-30 г, когато ти идва времето да се пенсионираш.
                Не-заслужил инвеститор

                Коментар


                • Първоначално изпратено от cymru Разгледай мнение
                  Нещо си много грешка - повече от 7 г. съм бачкал в НОИ и моля да не ми излизаш с номера, че не съм наясно със ситуацията. Даже напротив сигурно съм един от малцината, които са в състояние да разберат и двете гледни точки - ама това не ми пречи да си поддържам моята - ИНДИВИДУАЛНА ПАРТИДА и НАСЛЕДЯЕМИ СРЕДСТВА.
                  Тази партида в ДПФ ли?

                  Коментар


                  • [QUOTE=Pa Pa;1059326536]Тук бъркаш концептуално в няколко детайла:

                    Няма как да бъркам концептуално, виж поста ми по-долу

                    1. НОИ и ДЗПО (разбирай УПФ) не трябва да се разглеждат като взаимоизключващи се
                    не ги разглеждам като взаимоизключващи се, макар смисъла на съществуване на самото НОИ отдаван започна да ми се губи в мъгла

                    2. Като си гледам натрупаната сума по партидата и като знам какво тези пари означаваха през м. Април 2002 г. и какво означават през м. Октомври 2012 ми се реве - а какво ще означават през м. Октомври 2032 г. (ако доживея) не ми се мисли. Особено когато сега едни перманентно завишени нива на инфлацията си тропат на вратата здраво
                    това е поради факта че вноската за УПФ е ниска - не можеш да внасяш по 20 лв месечно и да искаш да получиш сносна пенсия. Това е грешка (нерешителност) на държавата, че не удвои % на вноската за УПФ
                    3. В УПФ няма инструментариум за защита на потребителя срещу инфлация, а и смея да твърдя няма и компетенции частично съм съгласен, самото инвестиране все пак представлява механизъм за защита срещу инфлацията

                    4. УПФ има нужда от тежка реформа, за която няма воля - а без реформа проблемите в т.2 и т.3 само ще се задълбочават - да, но това е вина и грешка на държавата, отново думичката нерешителност ще спомена
                    Не-заслужил инвеститор

                    Коментар


                    • абе каквото и да си говорим няма да стане, защото държавата се управлява вече почти 70 (БКП+23 преход) години от случайни хора...и сега включително.

                      така че забравете за отговорно и честно управление и се оправяйте поединично.

                      ако можете да скатавате (точно щото управляващите са некадърници) скатавайте и това е.

                      поздрави
                      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
                        Няма проблем.Само че като дойде момента да се пенсионираш и от фонда ти кажат ми парите ги няма има криза акциите се сринаха извинявайте тогава какво правим?Ще настане един вой срещу държавата и мигом ще се обърнеш според интереса.Затова предлагам личен избор с нотариално заверена декларация.И после като ревнеш да ти я извадят и набутат пред носа.
                        Нещо си много грешка - повече от 7 г. съм бачкал в НОИ и моля да не ми излизаш с номера, че не съм наясно със ситуацията. Даже напротив сигурно съм един от малцината, които са в състояние да разберат и двете гледни точки - ама това не ми пречи да си поддържам моята - ИНДИВИДУАЛНА ПАРТИДА и НАСЛЕДЯЕМИ СРЕДСТВА.
                        Не-заслужил инвеститор

                        Коментар


                        • Бате Пешо е абсолютно прав и затова трябва да се отмени задължителността на всякакви фондове, както и на фалиралия НОИ.
                          Всички над 18 години, са зрели хора и всеки трябва да може да решава за себе си, дали, как, колко и къде да се осигурява/спестява/инвестира или просто да пропие всичко, с пълното съзнание, че после държавата няма да му дължи нищо.
                          Склонен съм (от солидарност и милосърдие), държавата да осигурява пенсия за старост (ДА НЕ СЕ БЪРКА С ИНВАЛИДНОСТ ИЛИ ДРУГИ РИСКОВЕ, които трябва да се покриват доброволно със застраховки) от по 1 кофичка кисело мляко и един хляб на ден (В НАТУРА) за непипнали работа и некадърни индивиди, които някакси са доживели до 70 години.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от cymru Разгледай мнение
                            Докато за професионалните фндове успяха да го изиграят, защото вноските са изцяло за сметка на работодателите, нека тук хрантутника Тренчев да дойде да ми каже как мисли да ми вземе личните пари дето ми се удържат от заплатата всеки месец? Да видим после как ще си извади носа от синдикалния мозък.
                            Тук бъркаш концептуално в няколко детайла:
                            1. НОИ и ДЗПО (разбирай УПФ) не трябва да се разглеждат като взаимоизключващи се
                            2. Като си гледам натрупаната сума по партидата и като знам какво тези пари означаваха през м. Април 2002 г. и какво означават през м. Октомври 2012 ми се реве - а какво ще означават през м. Октомври 2032 г. (ако доживея) не ми се мисли. Особено когато сега едни перманентно завишени нива на инфлацията си тропат на вратата здраво
                            3. В УПФ няма инструментариум за защита на потребителя срещу инфлация, а и смея да твърдя няма и компетенции
                            4. УПФ има нужда от тежка реформа, за която няма воля - а без реформа проблемите в т.2 и т.3 само ще се задълбочават
                            5. Воля за реформа няма, защото това означава трайна промяна в бизнес модела на този сектор, който ще бръкне в джоба на акционерите и на мениджърите, последния напън зз реформа, макар и половинчат потъна при МФ и Дянков
                            6. Поради задължителната форма на този бизнес, в него няма реален пазар и конкуренция, които автоматично да коригират проблемите в т.4 и т.5
                            7. В схемата на УПФ за доживотни пенсии има вграден застрахователен елемент, риска от който се носи от пенсионното дружество администратор на съответното УПФ. Въпреки това, тези дружества не са категоризирани като застрахователни и за това формално не спазват европейските директиви за застрахователно дружество, т.е. не поддържат отсега необходимите технически резерви, защото формално не са длъжни, макар и на практика това да не е така. Това ще наложи вдигане на капитала на всички дружества, вместо това - много от тях дори си позволяват дивиденти.

                            Изходите са следните:
                            1. Много тежка реформа в УПФ, за да стане бизнес модела устойчив
                            2. Премахване на УПФ и оставане с първи солидарен стълб и трети изцяло доброволен, като:
                            а) Вноските в УПФ си остават като доход на осигуреното лице в частта негово участие и намаляват разхода за работодателя в частта на неговото участие
                            или
                            б) Запазва се осигурителната тежест и вноските отиват в НОИ
                            3. Мълчим си и нищо не правим, както досега

                            Според мен опции 1 или 2а, или комбинация между двете е за предпочитане. Пред алтернативите инфлацията да ми обезмисля тези вноски или да си имам малко повече пари за текущо потребление, винаги ще избера второто. Никой с целия си акъл не би си блокирал едни пари, за да му събират едни такси,а пък инфлацията да му ги изяде.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от cymru Разгледай мнение
                              Докато за професионалните фндове успяха да го изиграят, защото вноските са изцяло за сметка на работодателите, нека тук хрантутника Тренчев да дойде да ми каже как мисли да ми вземе личните пари дето ми се удържат от заплатата всеки месец? Да видим после как ще си извади носа от синдикалния мозък.
                              Няма проблем.Само че като дойде момента да се пенсионираш и от фонда ти кажат ми парите ги няма има криза акциите се сринаха извинявайте тогава какво правим?Ще настане един вой срещу държавата и мигом ще се обърнеш според интереса.Затова предлагам личен избор с нотариално заверена декларация.И после като ревнеш да ти я извадят и набутат пред носа.

                              Коментар


                              • Te УПФ-тата може и да не са изкарали доходност в периода на съществуването си (просто щото половината от живота им до момента съвпадна с най-голямата световна криза в историята, както и поради необосновано големите такси вход и годишна издръжка), но за същия период НОИ успешно фалира поне 10 пъти. Това, че не е "осчеводено" е просто защото от бюджета се прехвърлят нон-стоп средства за да се покрие дупката. Така, реално процентът на "осигуровките" в БГ, за съвестните данъкоплатци е много по-голям от обявения.

                                Коментар

                                Working...
                                X