IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българската пенсионна система

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
    Не знам - ти си може би първата и единствената, която внася още от Първа година и има отрицателна доходност. Само един човек тука (голям враг на ПФ) твърдеше такова нещо, но след по-щателна проверка, призна, че е сгрешил и се извини.

    Според теб как така дяловете ти струват по 1.41 кинта, а партидата ти е на минус, след като си започнала да купуваш дялове още от цена 1 лев или съвсем малко над?
    'Ного просто, както казва цитираният,
    на 1 и съвсем малко отгоре цена на дял са и взимали насила (викат му внасяне) на месец по 8 лева, при над 2 лева са и взимали (т.е. внасяла е ) 'ного повече...

    И ще продължава да е така до победата..

    ммммдадада

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
      Ле-е-е-еко ме плъзга с друго, ама аз: с алпинистки "котки". Както казах и преди - досега съм виждал може би стотици партиди - в които - представени всички пенсионни компании, но не съм виждал такава, която да е на номинална загуба. Само Бате Пешов тука твърдеше, че бил назад, но после призна, че е сгрешил. Допускам, че това е възможно за нови партиди, създадени в рамките на година, вноските по които не са успели да преодолеят таксите + спадът на финансовите пазари - но за партида, по която е внасяно редовно още от появата на частните ПФ, това е невъзможно. Елементарно (най-елементарното и поради туй отчасти неточно) изчисление за нашият УПФ: Настоящата му стойност -5% (входяща такса) дава стойност на дялът 1.31 лв. От 143 месеца (откак на сайтът има статистика), в 99 месеца стойността на делът е била по-ниска от 1.31 и само в 44 - по-висока - или равна. Е, КАК при равни месечни вноски (ако опростено приемем, че са равни) една партида може да е на загуба, щом през 68% от времето човекът си е купувал дялове на цена, по-ниска от днешната?

      Подобно е горе-долу положението с всички ПФ.
      Внесените суми могат много лесно да се проверят или да се изчислят, като се направи справка какъв е бил минималният осигурителен доход през съответните периоди. Аз казах, че съм самоосугуряващ се и за целия този период съм се осигурявала на минимален осигурителен доход.
      Само две неща са безкрайни - вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен

      Коментар


      • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
        Добре си усетила врътката с "променливата база".

        Ама ми се струва, че леееко го плъзгаш Митето с добре прикрита ирония и фалшива инвестиционна скромност и наивност.

        ...но все пак, всичко е относително.
        Ле-е-е-еко ме плъзга с друго, ама аз: с алпинистки "котки". Както казах и преди - досега съм виждал може би стотици партиди - в които - представени всички пенсионни компании, но не съм виждал такава, която да е на номинална загуба. Само Бате Пешов тука твърдеше, че бил назад, но после призна, че е сгрешил. Допускам, че това е възможно за нови партиди, създадени в рамките на година, вноските по които не са успели да преодолеят таксите + спадът на финансовите пазари - но за партида, по която е внасяно редовно още от появата на частните ПФ, това е невъзможно. Елементарно (най-елементарното и поради туй отчасти неточно) изчисление за нашият УПФ: Настоящата му стойност -5% (входяща такса) дава стойност на дялът 1.31 лв. От 143 месеца (откак на сайтът има статистика), в 99 месеца стойността на делът е била по-ниска от 1.31 и само в 44 - по-висока - или равна. Е, КАК при равни месечни вноски (ако опростено приемем, че са равни) една партида може да е на загуба, щом през 68% от времето човекът си е купувал дялове на цена, по-ниска от днешната?

        Подобно е горе-долу положението с всички ПФ.
        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Страхотен коментар, драга Всичко_$_е_$_относително!

          Първоначално изпратено от vsic4ko_e_otnositelno Разгледай мнение
          За иронията май си прав, но аз не се имам за някакъв велик инвеститор. За мен все още важи старото еврейско правило: 30% в имоти, 30% в злато и 30% в кеш.

          Напоследък обаче се замислям дали да не си подаря партидата на НОИ. За нас така или иначе няма да има пенсии и ако ние сме тези, които плащат на сегашните пенсионери ( а това са нашите родители ), ми защо да не им я подаря. По-добре да я подаря на моите родители (да са живи и здрави), отколкото на някой, когото не познавам
          Респект от меня!
          Attached Files
          Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
          ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

          Коментар


          • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
            Добре си усетила врътката с "променливата база".

            Ама ми се струва, че леееко го плъзгаш Митето с добре прикрита ирония и фалшива инвестиционна скромност и наивност.

            ...но все пак, всичко е относително.
            За иронията май си прав, но аз не се имам за някакъв велик инвеститор. За мен все още важи старото еврейско правило: 30% в имоти, 30% в злато и 30% в кеш.

            Напоследък обаче се замислям дали да не си подаря партидата на НОИ. За нас така или иначе няма да има пенсии и ако ние сме тези, които плащат на сегашните пенсионери ( а това са нашите родители ), ми защо да не им я подаря. По-добре да я подаря на моите родители (да са живи и здрави), отколкото на някой, когото не познавам
            Само две неща са безкрайни - вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен

            Коментар


            • Добре си усетила врътката с "променливата база".

              Ама ми се струва, че леееко го плъзгаш Митето с добре прикрита ирония и фалшива инвестиционна скромност и наивност.

              ...но все пак, всичко е относително.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                Не знам - ти си може би първата и единствената, която внася още от Първа година и има отрицателна доходност. Само един човек тука (голям враг на ПФ) твърдеше такова нещо, но след по-щателна проверка, призна, че е сгрешил и се извини.

                Според теб как така дяловете ти струват по 1.41 кинта, а партидата ти е на минус, след като си започнала да купуваш дялове още от цена 1 лев или съвсем малко над?
                Аз лично не съм купувала никакви дялове. Излязъл е някакъв закон на времето и съм започнала да внасям минималното, което ми е разрешено от този закон. Просто си направих труда да сметна как седят нещата като суми, а не като проценти.
                Ако аз съм единствената на загуба по партидата си, нямам нищо против. Аз така или иначе не вярвам в пенсионните фондове независимо дали са наши или чужди.
                А относно доходността, тя може да се окаже че е и положителна. Опитвала съм да я проверя, но на сайта на дружеството няма данни от 2001. Скоро гледах и имаше от 2011 до сега, но може и аз да не съм успяла да ги намеря, защото не съм се задълбочавала.
                Аз не съм специалист по методиката на изчисляване на доходността на пенсионните дружества, но ако разгледаме един прост пример със 100лв.(че по лесно се смята). Нека няма никакви такси. Ако дружеството реализира на първата година 60% загуба и следт това започене всяка следваща да прави по 25 % печалба, то в края на петата година първоначалната сума, ще се е редуцирала до 97.65лв. В същото време, за пет години ще имаме средна доходност от 8%, която ще бъде впечатляваща за пред клиентите. Точно затова и си направих труда да проверя какви са сумите по моята партида, а не процентите.
                Само две неща са безкрайни - вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
                  Ооо за таксите на нои не са нужни много сметки.

                  Към днешна дата те са около 200% - 100% от "осигурителните" ти вноски и още толкова от данъците ти.
                  Срещу тях получаваш обещание да ти купят колело...ама друг път.
                  Ха-ха-ха: ного вярно, Сганов.

                  + 8 547 201 184
                  Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
                    Ами много просто! Ти сериозно ли питаш това
                    "Купувал/а е дялове (а всъщност вие сте и ги купували) и на 1.50, 1.60, 1.70 .....2.00, 2.10 и т.н.".
                    Таксите, които сте и откраднали - башка!


                    И кога, на кой фонд дяловете са стигали такава стойност? Ти може да кажеш и че си е купувала дяловете по 38 лв - пак ще е толкова вярно и свързано с действителността.

                    Беев - не зная/знаем. Кажи ни. Обясни как инфлацията засяга само парите в ПФ, но не и тия на депозити.

                    Сметка за Ной не можеш да направиш, защото колкото и да внасяш там, винаги имаш 0.00 лева.
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                    Коментар


                    • Яко!!!

                      Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
                      Ооо за таксите на нои не са нужни много сметки.

                      Към днешна дата те са около 200% - 100% от "осигурителните" ти вноски и още толкова от данъците ти.
                      Срещу тях получаваш обещание да ти купят колело...ама друг път.
                      .
                      Attached Files
                      Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                      ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                      Коментар


                      • Ооо за таксите на нои не са нужни много сметки.

                        Към днешна дата те са около 200% - 100% от "осигурителните" ти вноски и още толкова от данъците ти.
                        Срещу тях получаваш обещание да ти купят колело...ама друг път.

                        Коментар


                        • Бравос, Червена сган!

                          Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
                          Ами много просто! Ти сериозно ли питаш това
                          "Купувал/а е дялове (а всъщност вие сте и ги купували) и на 1.50, 1.60, 1.70 .....2.00, 2.10 и т.н.".
                          Таксите, които сте и откраднали - башка!
                          ...Ave Caesar! Morituri te salutat!(1)

                          Императоре,

                          ти си умен човек, доколкото съдя от коментарите ти досега....
                          нарочно ли се правиш, че не знаеш това, което аз и Червена сган се мъчим да кажем на уважаемата публика?

                          ....чаках още някой да се сети защо ли може да има отрицателна доходност по инвестицията в какъвто и да е ДФ, без значение дали първата буква е У, Д или П.
                          Това толкова ясно се вижда от екселските шийтове, дето ви дадох, че трябва да си или тотално кьорав, или абсолютно неразбиращ нищо от финанси човек, за да не видиш, че таксичките ти изяждат над 100% от доходността.
                          ...и затова тя е отрицателна и ще става още по-отрицатлна, според скромното ми мнение (което мое лично мнение, между другото, НЕ ПРЕДСТАВЛЯВА никаква препоръка за вземане на каквото и да е решение, още по-малко такова, което е свързано с каквато и да е инвестиция в каквото и да било!!!)
                          .
                          Това искаше май да каже и г-н Христов, доколкото разбрах от кратките му коментари дотук.

                          За НОЙ не мога да кажа... ако някой знае кви такси чарджват, да каже...
                          аз сметката ще ви я направя за нула време и най-важното - ще ви я покажа.....

                          ...голата истина, демек.... ще ви покажа...

                          __________________________________________________ __________________________________________________ _
                          (1) Привет, Императоре! Тези, които ще умрат, те поздравяват! (лат.)
                          * В древния Рим: задължителен поздрав на гладиаторите към римския император преди началото на всяка гладиаторска битка, където присъствал и Императорът.
                          Last edited by Kildirim_Bei; 26.05.2016, 17:29.
                          Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                          ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                            Не знам - ти си може би първата и единствената, която внася още от Първа година и има отрицателна доходност. Само един човек тука (голям враг на ПФ) твърдеше такова нещо, но след по-щателна проверка, призна, че е сгрешил и се извини.

                            Според теб как така дяловете ти струват по 1.41 кинта, а партидата ти е на минус, след като си започнала да купуваш дялове още от цена 1 лев или съвсем малко над?
                            Ами много просто! Ти сериозно ли питаш това
                            "Купувал/а е дялове (а всъщност вие сте и ги купували) и на 1.50, 1.60, 1.70 .....2.00, 2.10 и т.н.".
                            Таксите, които сте и откраднали - башка!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от vsic4ko_e_otnositelno Разгледай мнение
                              Преди няколко дена си получих справката ( тоест годишното извлечение от индивидуалната ми партида за УПФ ) и установих, че към 31.12.2015г притежавам 1510.85742 дяла на стойност 1.41268 за дял. Или иначе казано, "огромната"сума от 2134.36 лв.
                              Тъй като аз съм самоосигуряващ се и не вярвам в нашите пенсионни системи, винаги съм се осигурявала върху минималното, разрешено от закона. Направих си труда да проверя какви суми съм внесла по моята партида ( договорът ми с пенсионното дружество е от 19.07.2001г) и установих, че за този период съм внесла сумата от 2561.00 лв. Ако приемем, че има 5% такса, която възлиза на 128.05 лв, може ли някой от специалистите да ми обясни каква доходност имам към момента?
                              Не знам - ти си може би първата и единствената, която внася още от Първа година и има отрицателна доходност. Само един човек тука (голям враг на ПФ) твърдеше такова нещо, но след по-щателна проверка, призна, че е сгрешил и се извини.

                              Според теб как така дяловете ти струват по 1.41 кинта, а партидата ти е на минус, след като си започнала да купуваш дялове още от цена 1 лев или съвсем малко над?
                              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                              Коментар


                              • Ave Caesar!

                                Императорът е много прав, че сметки за 3-годишен период не трябва да се правят и, общо взето, за нищо няма да послужат.

                                Точно поради тази причина, реших да си направя труда да опиша най-съвестния, демек идеалния осигуровко- и данъкоплатец в Република България, и какво ще се случи с него след 20 години.

                                Той/тя съвестно си е избрал/а УПФ през 2001 г. и не е пропускал/а и месец, без да си внесе дължимите осигуровки (и данъци, естествено) върху всички доходи, които е реализирал/а в страна и чужбина.
                                Всеки Божи месец, уважаеми дами и господа - тва не е шега работа!

                                През 2001 заплатата е била, да кажем 1 000 лв., което си беше хубава заплата и за София тогава. Той/тя съвестно си е изпълнявала служебните задължения и заплатата лека-полека е нараснала днес до 2 000 лв. да кажем. Ще расте и по-нататък, щото той/тя ще продължава да служи на работодателя си така, както там му е реда.

                                Към днешна дата той/тя е, да кажем на около 45-50 години, и така като гледам как се увеличава възрастта и стажа за пенсиониране, ще трябва още около 20 години съвестно да повтаря описаното по-горе упражнение...
                                ...за да може накрая (ако е жив/а и здрав/а, разбира се) да отиде с чиста съвест пред някой офис на НАП/НОИ/УПФ/ДПФ и да каже: "Аз си плащАх квото трябваше, дайте сега да видим кво ще получа в замяна на това."

                                До днешна дата той/тя е натрупал/а по партидата си около 6 000 лв. (тва е малко множко, ама хайде - нали всичко винаги е било внасяно до стотинка и няма прекъсване на трудовия стаж). Той/тя решава да дава още кинти и в ДПФ, защото добре знае, че в далечното бъдеще си няма идея кво може да стане и отделя бели пари за черни дни.

                                Сметката почва при следните условия:

                                Партидата в УПФ до днес е на стойност 6 000 лв.
                                Сега той/тя внася месечно около 45 лв. в УПФ и решава ВСЕКИ месец да внася в ДПФ допълнително и 150% от вноската, която отива в УПФ. И не само това, ами и от коледната премия ВСЯКА година внася в ДПФ още по 500 лв.
                                Приемаме, че ВСЯКА година вноската в УПФ се увеличава с по 5 лв. на месец.
                                Той/тя няма да има НИКАКВО прекъсване на трудовия стаж през следващите 20 години.


                                Nice, а?

                                Какво ли ще се получи след 20 години при некви условия, които сега са валидни в някакви УПФ и ДПФ?

                                Получава се това:
                                Attached Files
                                Last edited by Kildirim_Bei; 23.05.2016, 09:42.
                                Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                                ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                                Коментар

                                Working...
                                X