IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българската пенсионна система

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ами то излиза, че след 15г. стаж не трябва да внасяш и трябва сам да си правиш пенсионен фонд..По 20лева здравни вноски и другото за лична пенсия..

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

      Тя цялата идея за "държавна" пенсия не изглежда добре. Вкарваме едни пари - които знаем колко са в момента на даването им. Но не знам нито на колко години ще се пенсионираме, нито колко ще получаваме. Щото тези показатели се променят през 5 год. Т.е. от как получиш първата заплата (внесеш за пенсия) докато получиш пенсия ще има между 7-10 промени на правилата. Да не говорим за предизборните обещания и надувания с по някой и друг процент на калпак.

      Защото гледате на държавната пенсия като осигуровка, а не като данък. Като сметне човек най-изгодно му е да плаща минимален данък. Минималната пенсия винаги се увеличава при избори или по-шумни протести. За увеличаване на максималната винаги има проблеми - ту бюджета няма да стигне, ту много високи пенсии ще дават и други глупости.
      Преди около година г-н Христов беше правил някакви сметки за пенсиите и едно от допусканията му беше че тавана щял да падне от 2019 (говоря по спомени). Е не падна. Следователно всякакви сметки за 10+ годишен хоризонт по тази тема са безсмислени.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Bf109 Разгледай мнение

        Ем може би щото тогава първа ще може да се пенсионира с десетина години работа. Някак си не изглежда добре.
        Тя цялата идея за "държавна" пенсия не изглежда добре. Вкарваме едни пари - които знаем колко са в момента на даването им. Но не знам нито на колко години ще се пенсионираме, нито колко ще получаваме. Щото тези показатели се променят през 5 год. Т.е. от как получиш първата заплата (внесеш за пенсия) докато получиш пенсия ще има между 7-10 промени на правилата. Да не говорим за предизборните обещания и надувания с по някой и друг процент на калпак.


        Коментар


        • Румен Радев: Стотици хиляди българи живеят в бедност и социално изключване

          http://news.bnt.bg/bg/a/rumen-radev-...o-izklyuchvane



          Явно Другарят румен радев не знае, че за 2019г. прогнозираната сума в Консолидирания Държавен Бюджет:
          1)
          - за пенсии е 9,984.1 МИЛИОНА лв.
          2)
          - общо за заплати и осигуровки на БЮДЖЕТНИЦИТЕ е 8,996.4 МИЛИОНА лв.

          Явно според Другарят румен радев БЮДЖЕТНИЦИТЕ заслужават почти 9 МИЛИАРДА лв. да се похарчат за техните заплати и осигуровки докато за ПЕНСИИ сумата да бъде ПО-МАЛКО ОТ 10 МИЛИАРДА лв.





          http://www.minfin.bg/bg/news/10331

          Коментар


          • Ранното пенсиониране не е бонус, а компенсация за тежък и опасен труд.
            Значи с едната ръка компенсираш, а с другата ограничаваш.. нещо ми бледнее тая логика..

            Коментар


            • Първоначално изпратено от innergy Разгледай мнение
              Чета следното обяснение в сайта на НОИ:

              ".. Възможността да заплатят осигурителни вноски до 5 години осигурителен стаж, недостигащ за придобиване право на пенсия по общия ред на чл. 68 от КСО, може да се ползва от лицата, навършили общата възраст за пенсиониране.

              От този ред не могат да се ползват лица, които искат да се пенсионират на по-ниска от общата възраст - например работилите при неблагоприятни условия на труд, които искат да се пенсионират по реда на чл.69б КСО и др..
              "

              .. и не намирам никаква логика. Моля за коментар.

              Пример:
              - на някой пенсиониращ се на общо основание не му достигат 2 години - купува си
              - на някой пенсиониращ се като работил при 1-ва или 2-ра категория не му достигат 2 години - няма право!?
              Ем може би щото тогава първа ще може да се пенсионира с десетина години работа. Някак си не изглежда добре.

              Коментар


              • Пенсионери поискаха с 1.6 млрд. лв. повече за пенсии

                Пенсионерски организации отправиха искания за преизчисляване на пенсиите, отпадане на тавана и увеличение на минималната пенсия, които, ако бъдат приети, по изчисления на Националния осигурителен институт (НОИ) биха стрували на бюджета допълнително 1.645 млрд. лв. годишно, съобщи БТА.

                https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2018...ari_za_pensii/


                Пенсионерските организации явно не знаят, че:
                - за 2019г. прогнозираната сума предвидена общо за заплати и осигурвки на БЮДЖЕТНИЦИТЕ е 8,996.4 МИЛИОНА лв. или ПОЧТИ 9 МИЛИАРДА лв.?!?!?!?!





                http://www.minfin.bg/bg/news/10331

                Коментар


                • Чета следното обяснение в сайта на НОИ:

                  ".. Възможността да заплатят осигурителни вноски до 5 години осигурителен стаж, недостигащ за придобиване право на пенсия по общия ред на чл. 68 от КСО, може да се ползва от лицата, навършили общата възраст за пенсиониране.

                  От този ред не могат да се ползват лица, които искат да се пенсионират на по-ниска от общата възраст - например работилите при неблагоприятни условия на труд, които искат да се пенсионират по реда на чл.69б КСО и др..
                  "

                  .. и не намирам никаква логика. Моля за коментар.

                  Пример:
                  - на някой пенсиониращ се на общо основание не му достигат 2 години - купува си
                  - на някой пенсиониращ се като работил при 1-ва или 2-ра категория не му достигат 2 години - няма право!?
                  Last edited by innergy; 05.10.2018, 18:34.

                  Коментар


                  • Пичове, много е примитивно, когато някой е написал нещо за безобразията на Шайката комунисти от ГЕРБ да го изкарвате техен фен.. Примитивно е и да пишеш глупости кой, каква пенсия чакал.. Търгувам успешно от 28г. с акции и съм си подсигурил отлична пенсия..Тук обсъждаме принципни въпроси ..Или Вие всичко мерите по- себе си..Това пък е смешно..

                    Всеки ден Шайката на ГЕРБ се хвалят за ръст от 4%, но се очертава ръста да е 3,6% , а инфлацията близо 4%..
                    ТОВА Е СТАБИЛНАТА ДЪРЖАВА НА БХ, ШИШИ И ЧЕРЕШКО..
                    Last edited by Kiro; 05.10.2018, 18:11.

                    Коментар


                    • Киро нали който знае какво прави знае и какво приказва. Що лъгахте че още колко години няма да се вдига осигурителния таван?
                      То в герб си е традиция днес да кажем едно утре да се преправим....

                      Или ако някой си мисли колко е лесно да се прави бизнес у нас и затова го наказва (бизнеса) допълнително, това вече е друго, това е диагноза, освен ако не е делириум.



                      Коментар


                      • Анди кое е неприемливо бе човек?Че пиша за осирането на София...Когато те управляват посредствени некадърни и бездарни боклуци тва е резултата..Вече по графа ше ходя с хавлия за плаж по бански и с джапанли

                        Коментар


                        • Всъщност 3.7% мисля, че означава намаляла прогноза за ръст на БВП. Ма може и да бъркам, все пак все по-рядко ми се налага да се тормозя с такива "подробности".

                          Коментар


                          • И пак петък и пак 5 без 5...
                            Нагла сган. И дебили дето ги избират. .

                            Солидарен стълб значи всички да помагат комуто е нужно. А при нас все от едни и същи взимат и на едни и същи даваат.. И все повече взимат, щото щели да ни разширят Економиката с 3.7% субсидии някога.
                            А на всикото отгоре и ТОЛ ни чака , гадове, При тая безпътщина

                            Долу корифея Киро пък иска да плащам осигуровки на 20000 заплата сякаш ги делят в гроб тия пари ????
                            Last edited by VNM; 05.10.2018, 16:57.

                            Коментар


                            • Остави Кирето да бачка и да се осигурява 36-7 години на макса, а после държавата да му каже: - Ееееееми, сори Кире, не ти стигат няколко години СТАЖ за да получаваш "пенсия за стаж и осигурителни вноски".
                              - Ноооо ти не унивай Кире, нашата кочи...пардон, държава, под мъдрото руководство на поредния другар, ще ти отпусне пенсия за "старост" в размер на един баничка и самичък боза на ден.

                              Па ти Кире да си мислил, като си внесъл половин милион лева в НОИ за 36-7 години (по днешни цени, ако се осигуряваш на макс + това, което внася работодател за теб).

                              Коментар


                              • Oф, Kire, понякога си по-голямо мрънкало и от мен - ми много ясно, че не ме кефи, какво да ме кефи, ще ми вземат още 60-70 кинта отгоре срещу нищо в замяна??? Ти ще се радваш ли? Щото, видите ли, да имало за ДС чиновниците и всякакви други лъжци с 3-те най-добри години. Ай сиктир! И за капак пенсиите на тези, дето се пенсионират от догодина и на които беше обещано да падне (само за тях) таванът на пенсиите, той си остава - демагогия в най-чист вид!

                                А най-любими са ми онези, дето реват, как "били работили на държавата 40 години" - ами то от 30 години няма "държавна работа" бе, аланкоолу,освен за толупите, дето си клатят детеродните органи по 8 часа и реват за още? Ако пък още са живи онези с "40 години държавна работа", значи не е вярно това, че вземали пенсия по 10 години после хоп умиргали. Или не е вярно това, че са работили 40 години - ти си избери кое не е вярното!

                                А аз ще работя хем 40 години, хем ще се пенсионирам най-рано на 65, хем ме дерат здраво - погледнах си последната заплата - 800 и косур лева здравни и пенсионни осгигурвки, отделно другото! Малко е, викаш, а какво получавам насреща? И на какво да се надявам - че след 30 години бай М ще плаща за мен ли? Системата е пробита и сегашните пенсионери следва да са доволни, че получават и толкова! И да не ламтят за още, защото даването за тях, е отнемане от внуците им!

                                Виж за последното ти изречение съм съгласен -подарявам им всичките пари, дето съм ги натрупал до момента за 15 години осигуряване на максимума, срещу освобождаване от бъдещи вноски и не им ща пенсията. Ама без мен са умрели прави! И ме държат и ме цоцат, а Кирето иска и да съм щастлив - как да стане, Кире? Как? Нали обичаш вицове, ето ти един - те точно същото се случва и у нас!

                                През 1944 г. тримата големи - Сталин, Рузвелт и Чърчил се срещнали, за да поделят света. Покрай сериозните разговори Чърчил предложил да се позабавляват с опити да накарат персийската котка на шейха да яде доброволно горчица.
                                Започнал Чърчил - изкарал една сребърна лъжичка и започнал да тика горчица в муцунката на котката.Чърчил бутал лъжичката, котката се дърпала и в крайна сметка нищо не станало.
                                На ред бил Рузвелт:
                                - Вие англичаните явно сте доста глупави. Трябва с убеждение, по демократичен път! - казал той, извадил салам, нарязал го на малки парченца, намазал ги с горчица и ги аранжирал в купичката на котката. Персийската котка обаче била капризна към храната и опитът на Рузвелт също бил неуспешен.
                                Най-накрая дошъл ред на другаря Сталин. Той хванал пухкавата опашка на котката, намазал я с горчица и пуснал животинчето. Котката веднага започнала да мяука и да ближе горчицата от опашката си, за да се измие. Тогава Сталин мъдро казал:
                                - При нас в Русия всичко става така - доброволно и с песен...


                                Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                                Груйчето се сърди, че максималния праг за осигуровките скочил- от 2600 на 3000 лева. Аз съм за премахването му. И ще ви дам само един пример- когато се разрази скандала с Агенцията по вписвания и Ралица Агайн, подаде оставка, се оказа, че тя е с месечна заплата от 22000 лева. Сега заместничката и, ще получава пак толкова, но няма да се осигурява на 2600 лв, а на 3000..... Ех , че комунистическо нали.....
                                Ние сме държавата с най-ниските данъци..Това го няма никъде..
                                Искам да ни освободите от задължението да внасяме за пенсии на мързеливите .. Сам ще си подсигуря пенсия..
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X