IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българската пенсионна система

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
    Тук е пълно с комунисти (както и в Европа де), което ще доведе само до едно нещо - тотален крах! Тази система, поне в основата си, е на разходо-покривния принцип, т.е. за да има за теб, следва някой да внася (деца, внуци), а ти да не живееш много. Е, да, ама сега хем продължителността на живота се повишава навсякъде в Европа, включително в България, хем за някои държави като България има огромен отлив на млади хора (към 2 милиона). Ми как да работи системата, освен с трансфери от бюджета, т.е. като се вземат пари от младите, за да има за старите..

    Тук всички говорят от моралната страна, което е малко странно за инвестиционен форум - да, факт, всички ще остареем (евентуално), но откъде да дойдат тези пари за пенсии, като в системата не влизат достатъчно? Ами много лесно - да ги вземем от децата, от работещите, от фирмите, пък след 30-40 години друг да му мисли. Съжалявам възрастните хора, но положението е такова, че или те, или децата - избирам децата, не че някой ме пита!

    Разбира се, идва веднага другия въпрос - ама те много крадат, ама има единични (повтарям единични) случаи на хора с 40 години стаж и 200 лева пенсия. Ами има, но масата ще получи МНОГО повече пари, отколкото е внесла. Правил съм много сметки по въпроса, лесно е да си го сметнете и сами - средният живот на един пенсионер е около 30 години, т.е. толкова време получава пенсия от държавата. Как да стане така, че да взема повече пенсия, отколкото заплата, като хем в Бг пенсионерите са колкото работещите, хем данъците са ниски, хем и народът масово лъже и се осигурява на минимума. Как???

    И за финал - решението да се премахнат 3-те най-добри години и да се гледа само реалният стаж след 2000 година беше перфектно, но типично по комунистически всички ревнаха за милите пенсионери, а не отразиха факта, че много от тези мили пенсионери лъжат, отвратително лъжат, за да си докарат тези 3 години стаж с някакви супер измислени книжки и фалшиви удостоверения. Ама нищо, то най-лесно е да лъжем държавата, нали - бал съм я в държавата, какво ми е дала тя, пък после пак да ревем как нямало. Ми няма, няма и да има

    П.С. Пенсиите в България са нереално високи на фона на направените вноски и броя пенсионери/работещи. Повтарям го - нерелано високи са!!! И ако не вярвате на мен, то вярвайте на ООН - България е на 18 място в света по социално подпомагане - разбирайте го както искате и после мрънкайте и бъдете недоволни
    +++111

    Коментар


    • Тук е пълно с комунисти (както и в Европа де), което ще доведе само до едно нещо - тотален крах! Тази система, поне в основата си, е на разходо-покривния принцип, т.е. за да има за теб, следва някой да внася (деца, внуци), а ти да не живееш много. Е, да, ама сега хем продължителността на живота се повишава навсякъде в Европа, включително в България, хем за някои държави като България има огромен отлив на млади хора (към 2 милиона). Ми как да работи системата, освен с трансфери от бюджета, т.е. като се вземат пари от младите, за да има за старите..

      Тук всички говорят от моралната страна, което е малко странно за инвестиционен форум - да, факт, всички ще остареем (евентуално), но откъде да дойдат тези пари за пенсии, като в системата не влизат достатъчно? Ами много лесно - да ги вземем от децата, от работещите, от фирмите, пък след 30-40 години друг да му мисли. Съжалявам възрастните хора, но положението е такова, че или те, или децата - избирам децата, не че някой ме пита!

      Разбира се, идва веднага другия въпрос - ама те много крадат, ама има единични (повтарям единични) случаи на хора с 40 години стаж и 200 лева пенсия. Ами има, но масата ще получи МНОГО повече пари, отколкото е внесла. Правил съм много сметки по въпроса, лесно е да си го сметнете и сами - средният живот на един пенсионер е около 30 години, т.е. толкова време получава пенсия от държавата. Как да стане така, че да взема повече пенсия, отколкото заплата, като хем в Бг пенсионерите са колкото работещите, хем данъците са ниски, хем и народът масово лъже и се осигурява на минимума. Как???

      И за финал - решението да се премахнат 3-те най-добри години и да се гледа само реалният стаж след 2000 година беше перфектно, но типично по комунистически всички ревнаха за милите пенсионери, а не отразиха факта, че много от тези мили пенсионери лъжат, отвратително лъжат, за да си докарат тези 3 години стаж с някакви супер измислени книжки и фалшиви удостоверения. Ама нищо, то най-лесно е да лъжем държавата, нали - бал съм я в държавата, какво ми е дала тя, пък после пак да ревем как нямало. Ми няма, няма и да има

      П.С. Пенсиите в България са нереално високи на фона на направените вноски и броя пенсионери/работещи. Повтарям го - нерелано високи са!!! И ако не вярвате на мен, то вярвайте на ООН - България е на 18 място в света по социално подпомагане - разбирайте го както искате и после мрънкайте и бъдете недоволни
      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

      Коментар


      • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

        Я някой да сметне каква доходност имат тези 2000 евро за да ги докарат до 20000, моят калкулатор не вярва на такива цифри
        Добре. смятай, както искаш. Тава е реалността.
        Аз не се крия под чужди или измислени аватари.
        Участвам във форума със собственото си име. До неотдавна фамилията ми ангажираше и работодател, но в настоящия момент - не.
        Ако искаш повече подробности, моля,
        file:///C:/Users/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD/Downloads/BULETIN12007_9485%20(9).pdf
        на 9 страница ще срещнеш и моето име - Марин Борисов Минков.
        Тук, в бюлетина на КФН е решението за моите професионални правомощия.
        Що се отнася до пенсиите - всичко /български пенсии и пенсии по международни договори/ си движи от НОИ.
        Там има копия от всички документи. Ако желаеш, провери.
        Last edited by марин; 21.03.2019, 14:10.

        Коментар


        • 6-7% на око. Все пак това са 35 години...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от марин Разгледай мнение
            за периода 1977 - 1985 г. по партидата ми в 2017, към датата на отпускане на пенсията, има капитал ок.20 000 евра.
            Явно, не е от осигурителни вноски, тъй като едва ли съм внесъл повече от 1000 - 2000 евра, а от правилни
            инвестиции.
            Я някой да сметне каква доходност имат тези 2000 евро за да ги докарат до 20000, моят калкулатор не вярва на такива цифри

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Toranaga Разгледай мнение

              затова европа изостава глобално, защото се плащат (купуват гласове) ненужно високи пенсии, които са за сметка на младите, които плащат и няма никога да получат това, което им е удържано...
              Ти или си луд или се правиш на такъв- я сметни при постоянна заплата каквато ти си измислиш- да кажем 1000лв за 40 години колко пари ще се съберат само от пенсионни вноски- ами че някой тук ги беше смятал около 200000лв за 40 години- пенсионирал си се на 65г колко ще живееш още- най много 20 години- имаш кола, апартамент, трябват ти пари за храна и за някой лекаства, посмъртно не може да ги изхарчиш тези пари нормално- е ако искаш ненормално може

              Коментар


              • При капиталовата система всичко зависи от това, колко е читав Осигурителят.
                И при нас има наченки на капиталова система с втория стълб, само че, има поне три обстоятелства, които
                предполагат ниски пенсии. Ще ги изредя по тегло:
                - недостатъчно време за натрупване;
                - ниска доходност на възможните инвестиции;
                - малка вноска.
                И веднага ще Ви дам пример. За общо 3 години осигурителен стаж, в друга държава,
                за периода 1977 - 1985 г. по партидата ми в 2017, към датата на отпускане на пенсията, има капитал ок.20 000 евра.
                Явно, не е от осигурителни вноски, тъй като едва ли съм внесъл повече от 1000 - 2000 евра, а от правилни
                инвестиции. При това, Осигурителят е толкова коректен, че през м. март изплаща към пенсията получения
                през предходната година доход от инвестиране на остатъчния капитал по партидата.
                Като гледам, че по партидите на универсалните фондове средната сума е около 3000 лв., се чудя,
                какво ще получават бъдещите пенсионери родени след 1959 г. Вярно, че ще е само доплащане
                към основната пенсия , получавана от НОИ, но какви ще сумите, ме е срам да спомена.
                Last edited by марин; 21.03.2019, 12:21.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Toranaga Разгледай мнение

                  Кире, сложих ти +

                  Аз реално не искам да се пенсионирам, а да си работя, докато искам и мога. Не виждам защо трябва да си давам парите на някой, който после щял да определи колко да получа.

                  Не че не си плащам, но като видя и как са "инвестирани" тези пари ми прилошава !!
                  +++ и на тебе.
                  Трябва човек да е доста хамав, та да дава парите си нахалост на държавата и на такива ПФ като нашите, всички го чешат как си решат и при това променят правилата както и когато им скимне.
                  Примерно някой който има възможност да се осигурява на максимума ( около 940лв за осигуровки и ЗО), стига да може - няма никакъв резон да прави друго освен да се осигурява на мрз (176лв мес), а остатъка от около 770лв да си инвестира сам.

                  А тези дето споменава Кирето - в общия случай харчат като % от бвп за пенсии двойно повече отколкото при нас.

                  Коментар


                  • https://fakti.bg/mnenia/368437-zvers...6_xIiHLurtQDy8

                    Публикувано във факти.бг: Зверският грабеж на парите за пенсии

                    В цял свят пенсията е около 70 % от заплатата. В България никога не е била повече от 35, даже при любимия на всички Тодор Живков

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                      А каква е пенсионната система там- в тези държави- в ЕС сме наясно- каквото ти определят, а в тези държави как е
                      затова европа изостава глобално, защото се плащат (купуват гласове) ненужно високи пенсии, които са за сметка на младите, които плащат и няма никога да получат това, което им е удържано...

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                        Тук има хора, които не знаят, че в БГ процента на пенсията от заплатата е един от най- ниските в Европа..има с 42г. стаж и пенсии по 200 лева..Интересно кой е виновен за това..

                        https://www.investor.bg/evropa/334/a...evropa-267591/

                        http://www.banker.bg/finansov-dnevni...siite-v-evropa

                        https://money.bg/savings/trite-stran...latite-im.html


                        Aĸo ce чyдитe ĸъдe e нaй-дoбpe дa ce пeнcиoниpa чoвeĸ, мoжe би oтгoвopът нe e в няĸoя дъpжaвa в Зaпaднa Eвpoпa. Cпopeд дaнни нa Opгaнизaциятa зa иĸoнoмичecĸo cътpyдничecтвo и paзвитиe (OИCP) в двe cтpaни oт Бaлĸaнитe xopaтa пoлyчaвaт нaд 100% oт зaплaтaтa cи cлeд ĸaтo ce пeнcиoниpaт. Изчиcлeниятa coчaт, чe xъpвaтcĸитe пeнcиoнepи взeмaт впeчaтлявaщитe 129% oт тpyдoвoтo cи възнaгpaждeниe cлeд ĸaтo излязaт oт пaзapa нa тpyдa. B Typция paвнищeтo e пo-близo дo 100-тe пpoцeнтa или e тoчнo 102 нa cтo. Tpeтaтa cтpaнa в Eвpoпa, ĸoятo влизa в тaзи гpyпa, e Xoлaндия. Taм пeнcиoнepитe пoлyчaтa 101% oт зaплaтaтa cи. B дoĸлaдa нa OИCP ce пocoчвa oщe, чe няĸoлĸo дpyги cтpaни ca близo дo тaзи гpaницa. Toвa ca Индия, Πopтyгaлия и Итaлия, ĸъдeтo пeнcиитe ca cъoтвeтнo 99 нa cтo, 95 нa cтo и 93 нa cтo oт тpyдoвитe възнaгpaждeния.
                        А каква е пенсионната система там- в тези държави- в ЕС сме наясно- каквото ти определят, а в тези държави как е

                        Коментар


                        • Съгласен съм с тебе..Внасяш по 220-250000 и получаваш накрая 350-400 пенсия..Не можеш да си вземеш парите ,защото нямаш индивидуална сметка..Пълна мизерия и обир..Не се ли погрижиш сам си загубен..И аз бих работил докато мога, но с възрастта има болести , които не позволяват..Бъди жив и здрав..

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                            Тук има хора, които не знаят, че в БГ процента на пенсията от заплатата е един от най- ниските в Европа..има с 42г. стаж и пенсии по 200 лева..Интересно кой е виновен за това..

                            https://www.investor.bg/evropa/334/a...evropa-267591/

                            http://www.banker.bg/finansov-dnevni...siite-v-evropa

                            https://money.bg/savings/trite-stran...latite-im.html


                            Aĸo ce чyдитe ĸъдe e нaй-дoбpe дa ce пeнcиoниpa чoвeĸ, мoжe би oтгoвopът нe e в няĸoя дъpжaвa в Зaпaднa Eвpoпa. Cпopeд дaнни нa Opгaнизaциятa зa иĸoнoмичecĸo cътpyдничecтвo и paзвитиe (OИCP) в двe cтpaни oт Бaлĸaнитe xopaтa пoлyчaвaт нaд 100% oт зaплaтaтa cи cлeд ĸaтo ce пeнcиoниpaт. Изчиcлeниятa coчaт, чe xъpвaтcĸитe пeнcиoнepи взeмaт впeчaтлявaщитe 129% oт тpyдoвoтo cи възнaгpaждeниe cлeд ĸaтo излязaт oт пaзapa нa тpyдa. B Typция paвнищeтo e пo-близo дo 100-тe пpoцeнтa или e тoчнo 102 нa cтo. Tpeтaтa cтpaнa в Eвpoпa, ĸoятo влизa в тaзи гpyпa, e Xoлaндия. Taм пeнcиoнepитe пoлyчaтa 101% oт зaплaтaтa cи. B дoĸлaдa нa OИCP ce пocoчвa oщe, чe няĸoлĸo дpyги cтpaни ca близo дo тaзи гpaницa. Toвa ca Индия, Πopтyгaлия и Итaлия, ĸъдeтo пeнcиитe ca cъoтвeтнo 99 нa cтo, 95 нa cтo и 93 нa cтo oт тpyдoвитe възнaгpaждeния.
                            Кире, сложих ти +

                            Аз реално не искам да се пенсионирам, а да си работя, докато искам и мога. Не виждам защо трябва да си давам парите на някой, който после щял да определи колко да получа.

                            Не че не си плащам, но като видя и как са "инвестирани" тези пари ми прилошава !!

                            Коментар


                            • Тук има хора, които не знаят, че в БГ процента на пенсията от заплатата е един от най- ниските в Европа..има с 42г. стаж и пенсии по 200 лева..Интересно кой е виновен за това..

                              https://www.investor.bg/evropa/334/a...evropa-267591/

                              http://www.banker.bg/finansov-dnevni...siite-v-evropa

                              https://money.bg/savings/trite-stran...latite-im.html


                              Aĸo ce чyдитe ĸъдe e нaй-дoбpe дa ce пeнcиoниpa чoвeĸ, мoжe би oтгoвopът нe e в няĸoя дъpжaвa в Зaпaднa Eвpoпa. Cпopeд дaнни нa Opгaнизaциятa зa иĸoнoмичecĸo cътpyдничecтвo и paзвитиe (OИCP) в двe cтpaни oт Бaлĸaнитe xopaтa пoлyчaвaт нaд 100% oт зaплaтaтa cи cлeд ĸaтo ce пeнcиoниpaт. Изчиcлeниятa coчaт, чe xъpвaтcĸитe пeнcиoнepи взeмaт впeчaтлявaщитe 129% oт тpyдoвoтo cи възнaгpaждeниe cлeд ĸaтo излязaт oт пaзapa нa тpyдa. B Typция paвнищeтo e пo-близo дo 100-тe пpoцeнтa или e тoчнo 102 нa cтo. Tpeтaтa cтpaнa в Eвpoпa, ĸoятo влизa в тaзи гpyпa, e Xoлaндия. Taм пeнcиoнepитe пoлyчaтa 101% oт зaплaтaтa cи. B дoĸлaдa нa OИCP ce пocoчвa oщe, чe няĸoлĸo дpyги cтpaни ca близo дo тaзи гpaницa. Toвa ca Индия, Πopтyгaлия и Итaлия, ĸъдeтo пeнcиитe ca cъoтвeтнo 99 нa cтo, 95 нa cтo и 93 нa cтo oт тpyдoвитe възнaгpaждeния.
                              Last edited by Kiro; 21.03.2019, 11:02.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от марин Разгледай мнение

                                Държавата ли им е виновна?
                                Нещата с обикновените пенсии - за възраст и стаж са много прости - всеки получава такава пенсия, за каквато се е осигурявал.
                                Братчед, ти имаш проблем с писменото слово ли? Попитах колко човека получават пенсии под 600лв. Това е въпросът. Ако знаеш отговори, ако не знаеш- просто отмини

                                Коментар

                                Working...
                                X