IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Топ 10 български компании за 2024 на форума

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts


  • Може би трябва да сменя въпроса - въпросът с които се избират 5 годишните е

    Акциите на коя от следните компании бихте купили сега и спокойно държали 5 години?

    А по правилно би било

    Колко според вас ще струва след 5 години?

    Въпросът предопределя отговора

    Проблемът е че ще се включи пожелателното мислене - при бичи пазар ще са силно завишени нагоре а при мечи занижени на долу.
    Last edited by BigBear; 16.01.2019, 13:40.
    Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от SoHo Разгледай мнение

      в рамките на 5 години няма да се загубят пари? малък процент от ритейла може да издържи на по големи спадове без да продава
      С риск да стане чат, което bigbear не искаше бих отговорил по следният начин. Да се продава само по себе си не е лошо. Важният въпрос е каква е причината за спада. В случай, че компанията е счупена трябва човек да се отърве от всички акции без значение от цената. Такива примери от нашата история много, защото на каквато и цена да купи когато в дългосрочен план клони към нула е е ясно, че ще загуби.На каквато и цена да продаде пак е на печалба защото накрая ще вземе нула. Примери за опарване при Кремиковци, Мостстрой, Холдинг пътища, ОЦК, КТБ, Елтос та и дори Булгартабак, който беше ясно, че се счупи когато наложиха забрана на Пеевски и Доган да влизат в Турция. Някои обичат да ловят тези падащи кинжали защото не могат да направят разлика между цена и стойност. Но точно тези участници на пазара са много важни защото дават някакъв изход на умните пари в случаите , когато се окаже, че са сбъркали. Ясно е, че с такова поведение ловците на падащи кинжали ще си останат малки и маргинални играчи, но са важни за големите, защото са тяхната застраховка при грешка.
      Същевременно в случай, че акцията е счупена а компанията се развива добре спада е само повод да се купи още, защото в дългосрочен план биха спечелили пари. Компанията е станала по-добра а цената по-ниска от последната покупка. Струва си да се вземе още стига да не са избили лимитите. Та тази тънка граница дали е счупена компанията или акцията и каква е разликата между цената и стойността на акциите е недоловима за публиката. Затова тя се опитва да приеме общо правило, което касае всичко без да разбират същността му. Някои купуват всичко, което падне защото после ще се възстанови. Печелят редовно дребни суми и когато нацелят счупена компания губят със самосвала. Други, които се притесняват да не нацелят счупени компании слагат стоп лос и продават всичко на определени нива, така изтърват страхотни възможности за растеж. Пълните аматьори стискат докато не излязат на печалба. Така постепенно се наблъскват само с боклуци и на десетата година загубват интерес към пазара с колекция избушеняци за спомен. Става нещо като гробище за акции. Един ден наследниците може и да осребрят някакви стотинки.
      Идеята ми беше, че първите десет в списъка е малко вероятно да се счупят като компании и това в дългосрочен план да доведе до загуба на пари, но за мен същността на моята работа е да намеря дългосрочен растеж, който не е оценен в цената на акцията. Да се диверсифицирам защото винаги мога да объркам и да си следя ликвидността. Та моите топ пет по неоценен от пазара растеж ги нямаше в в топ десет на форума. Това имах предвид, когато казах, че е малко вероятно да се загубят пари, но е малко вероятно това да са най-печелившите. Да не забравяме, че това е субективно мнение.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение
        Беър, правил ли си анкета за големината на портфейлите на хората, които пишат тук? Защото има значение дали се се набил с 10К, 50К, 100К, 250К, 500К, или повече на БФБ. Аз мога да пусна такава, но предполагам че има. Искате ли да си направим и таква анкета, защото ако си примерно с 10К на БФБ можеш да си влизаш и илизаш от позиции, ама ако си с 500К искам да те видя как ще го правиш точно. Не ти Беър, по принцип говоря.
        През годините от време на време се появява такава идея, но аз лично не съм правил, защото достоверността ще бъде сравнително ниска.
        Първо болшинството не споделят и на най - близките си какво им е реално финансовото състояние, а камо ли да го попълнят в публична анкета
        Второ всеки може да си преувеличи портфейла и ще има пък други, които ще питат дали съм им проверил размерите като публикувам такива данни
        Трето размера на портфейла не е гаранция за инвестиционни умения - парите може да са наследени, може да са случайна печалба - крипто, лотария. Големите инвеститори също грешат и грешките са им големи. Търси се частният случай на някой създал голям портфейл през годините и борсовите цикли - неговото мнение би било това, което всички ще искат да чуят. Но няма да му простят грешка и затова опитните инвеститори внимават какво споделят.
        Големите портфейли са и по-консервативни - преди 6 години портфейлът на форума е бил относително рисков и затова е дал 186 % доходност за 5 години. Сега това което е консесусното мнение е на хора с нарастнали портфейли и затова прилича повече на портфейл на пенсионен фонд и вероятно ще има и подобна доходност ...

        На средата на анкетата сме - 50 души са я попълнили

        Доверие 1Q 2019
        Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от hamorphis

          К'во е чурук? За тия дето не знаем.
          Изгнило, развалено, изсъхнало и т.н., нещо което не струва !
          Last edited by Zdravko; 16.01.2019, 12:24.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение

            ако си с 500 хилки и нагоре - харчиш си дивидента, защо ти е да обикаляш по чуруците на борсата???
            що народ си го мечтае това положение
            Подкрепям напълно мнението на fortiss ! Който е по дълго на борсата експерименти с чуруци не си прави !

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

              Човешките желания са безгранични ! За теб колко би било достатъчно ?
              Безгранични са, да.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

                С 500 хилки да вземеш 20к дивидент на година. Не стига за живот ако не бачкаш.
                Човешките желания са безгранични ! За теб колко би било достатъчно ?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от SoHo Разгледай мнение

                  в рамките на 5 години няма да се загубят пари? малък процент от ритейла може да издържи на по големи спадове без да продава
                  Защо?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                    За мен това са акции от които в рамките на пет години няма да се загубят пари, но е малко вероятно да са сред топ пет. Дори е малко вероятно да са и в топ десет. Явно аз си харесвам екзотики и това е.
                    в рамките на 5 години няма да се загубят пари? малък процент от ритейла може да издържи на по големи спадове без да продава

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение

                      ако си с 500 хилки и нагоре - харчиш си дивидента, защо ти е да обикаляш по чуруците на борсата???
                      що народ си го мечтае това положение
                      С 500 хилки да вземеш 20к дивидент на година. Не стига за живот ако не бачкаш.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение
                        Беър, правил ли си анкета за големината на портфейлите на хората, които пишат тук? Защото има значение дали се се набил с 10К, 50К, 100К, 250К, 500К, или повече на БФБ. Аз мога да пусна такава, но предполагам че има. Искате ли да си направим и таква анкета, защото ако си примерно с 10К на БФБ можеш да си влизаш и илизаш от позиции, ама ако си с 500К искам да те видя как ще го правиш точно. Не ти Беър, по принцип говоря.
                        ако си с 500 хилки и нагоре - харчиш си дивидента, защо ти е да обикаляш по чуруците на борсата???
                        що народ си го мечтае това положение

                        Коментар


                        • Беър, правил ли си анкета за големината на портфейлите на хората, които пишат тук? Защото има значение дали се се набил с 10К, 50К, 100К, 250К, 500К, или повече на БФБ. Аз мога да пусна такава, но предполагам че има. Искате ли да си направим и таква анкета, защото ако си примерно с 10К на БФБ можеш да си влизаш и илизаш от позиции, ама ако си с 500К искам да те видя как ще го правиш точно. Не ти Беър, по принцип говоря.

                          Коментар


                          • За мен това са акции от които в рамките на пет години няма да се загубят пари, но е малко вероятно да са сред топ пет. Дори е малко вероятно да са и в топ десет. Явно аз си харесвам екзотики и това е.

                            Коментар


                            • Не ме учудва. Всичко живо е в дивидентни акции. Аз също.

                              Дългосрочна инвестиция до 2023 година

                              https://www.surveymonkey.com/results/SM-H36DHFTCV/
                              1 Адванс Терафонд АДСИЦ
                              2 Софарма АД
                              3 Софарма Трейдинг АД
                              4 М+С Хидравлик АД
                              5 Корадо-България АД
                              6 Стара планина холд АД
                              7 Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ
                              8 Елана Агрокредит АД
                              9 Хидравлични елементи и системи АД
                              10 ЧЕЗ Разпределение България АД

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от BigBear Разгледай мнение
                                @Монти – казах че има само три попълвания, а не трима манипулатори в последните 3 дни, когато се появиха идеите за манипумации.
                                Показването на индивидуалните резултати не е опция – половината от хората няма да искат да участват, защото няколкото безгрешни ника ще им напомнят грешните прогнози през годините от тук до когато смъртта ни раздели.
                                Процентът изчислявам на база доверие разделено на всички гласове – доверие, не доверие и не го познавам. Считам, че опцията не го познавам е мек вариант на недоверие.
                                @polki – спрях да пращам анкетата не само на теб, но и всички останали. Беше значително по – трудно да се събират индивидуални отговори с персонални съобщения, поради различния начин да връщане на информацията и последващата работа с нея.
                                Придържам се към малко и прости правила. Да се отговори на очакванията на всички е безнадежна работа. Добавянето на изискване одобрението да е повече от неодобрението крие риск от промяна в гласуването.
                                Списъкът от никове не ангажира никого да участва, но ми е необходим предварително, за да знам на кого да пращам анкетата. Бройката също не е важна, но все пак идеята бройката да е по-голяма, за да се създаде група. Има теория, че групата греши по-малко от колкото отделните и участници и за сега в повечето случаи е така.
                                @fortiss – различните мнения подобряват качеството на групата
                                @съни – опитвал съм се да правя анкети за пени стокс както и анкети за кои акции са за продажби. Да питаш кои акции са за продаване аудитория съставена само от дългосрочни инвеститори в стойност е не продуктивно.

                                Дългосрочна инвестиция до 2023 година
                                https://www.surveymonkey.com/results/SM-H36DHFTCV/
                                1 Адванс Терафонд АДСИЦ
                                2 Софарма АД
                                3 Софарма Трейдинг АД
                                4 М+С Хидравлик АД
                                5 Корадо-България АД
                                6 Стара планина холд АД
                                7 Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ
                                8 Елана Агрокредит АД
                                9 Хидравлични елементи и системи АД
                                10 ЧЕЗ Разпределение България АД
                                Най-добра инвестиция за 2019 година
                                https://www.surveymonkey.com/results/SM-ND9923TCV/
                                1 Софарма Трейдинг АД
                                2 Корадо-България АД
                                3 Стара планина холд АД
                                4 М+С Хидравлик АД
                                5 Спиди АД
                                6 Българска фондова борса АД /БФБ/
                                7 Хидравлични елементи и системи АД
                                8 Софарма АД
                                9 Градус АД
                                10 Химимпорт АД
                                11 ЧЕЗ Разпределение България АД
                                12 Адванс Терафонд АДСИЦ
                                13 Софарма имоти АДСИЦ
                                14 Монбат АД
                                15 Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ
                                16 Елана Агрокредит АД
                                17 ТБ Централна кооперативна банка АД
                                18 София Комерс - Заложни къщи - Обикновени акции
                                19 Алкомет АД
                                20 Агрия груп холдинг АД гр. Варна
                                21 Алтерко АД
                                22 Индустриален Холдинг България АД
                                23 Индустриален Капитал Холдинг АД
                                24 ЕМКА АД
                                25 Сирма Груп Холдинг АД
                                много от писателите тук въобще нямат представа от реален бизнес - няма значении какъв, какво мнение чакаш то тях?

                                Коментар

                                Working...
                                X