If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Според Георги Кадиев изборът на двама зам.-председатели на Комисията за финансов надзор не е обсъждан в БСП като предстояща "извънредна точка" в парламента. Социалистът смята, че изборът се претупва за пет минути, без да са разгледани вътрешните конфликти в органа. Още по-критичен е Кадиев в изказването си, уточнявайки, че отстранените от комисията не са изслушани, а един от тях е от тези, поискали оставка на председателя на КФН.
Депутатът от Коалиция за България Георги Кадиев обясни защо не подкрепи и защо призовах колегите си от БСП да не подкрепят извънредната точка за избор на двама зам.-председатели на Комисията за финансов надзор (КФН).
Кадиев посочи следните аргументи:
Вчера имаше извънредно заседание на парламентарната група на БСП и никой дума не обели за извънредна точка. Като че ли не сме извадили никакви изводи от случая "Пеевски";
нямаме приет отчет на КФН за 2012, което всъщност е оценка за работата на комисията и съответните ресори;
макар че мандатът е изтекъл през юни 2013, от вчера до днес нито някой е умрял в КФН, нито има трета световна война, за да се претупва;
избираме нов зам.-председател с ресор застраховане, в който активите на компаниите са 5 млрд лева; такава промяна се прави с дълга и обстойна аргументация, не за пет минути;
отстраняваме хора с 15-годишен стаж в КФН, преди дори да сме ги чули и обсъдили проблемите на комисията, която е раздирана от вътрешни конфликти (всъщност единият от отстранените е от тези, поискали оставка на председателя на КФН).
"Благодаря на тези над 50 депутати от БСП, които не подкрепиха предложението", пише Георги Кадиев в профиласи във Фейсбук.
Социалистът язвително отбелязва: "ГЕРБ подкрепи с 67 гласа "за" и нито един "против" предлежението на бившия си депутат Стоян Мавродиев. Всъщност ГЕРБ избра този КФН.
Случилото се е безобразие. КФН е сериозна институция с подкопано институционално доверие. Така доверие в обществото не се гради, категоричен е Георги Кадиев.
цитат - "Днешното експресно назначение на Ралица Агайн в КФН с гласовете на ГЕРБ е сделка между Цветан Василев (ДПС) и Буда. "Няма да пипаме финансиста на Брендо (Мавродиев), но чрез Агайн ще натиснете застрахователите. Целта е повече държавни предприятия да се преместят в ЗАД Виктория и да компенсират намаляването на влоговете им в КТБ."
Със 128 гласа „За“, 9 „Против“ и 7 „Въздържал се“ народните представители избраха нови членове на Комисията за финансов надзор (КФН). Гласуването и изборът бяха вмъкнати като извънредна точка в дневния ред на Народното събрание.
Ралица Агайн-Гури бе избрана за заместник-председател, ръководещ управление „Застрахователен надзор“ с мандат от 6 г. Тя заема мястото на Борислав Богоев.
Тя изпълняваше същата длъжност в периода 2005-2010 г., когато бе народен представител в 39-тото НС от политическа партия НДСВ.
Практикът в сферата на финансовите пазари Владимир Савов бе избран за член на КФН в качеството му на подпомагащ политиката по оценка на риска на финансовите компании, защита интересите на инвеститорите, застрахованите и осигурените лица също с мандат от 6 г. Той влиза на мястото на Антония Гинева.
Ралица Агайн и Владимир Савов положиха клетва за изпълнение на задълженията си независимо, обективно и добросъвестно.
В залата присъства и сегашният председател на КФН Стоян Мавродиев. В момента членове на регулаторния орган са още Николай Попов, който е заместник-председател, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“ и Ангел Джалъзов - заместник-председател с ресор „Осигурителен надзор“.
Съдът отново ще решава дали да глоби шефа на финансовия надзор Стоян Мавродиев
06 Януари 2014
За втори път Софийският районен съд (СРС) ще се занимава с наказателното постановление срещу председателя на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев заради нарушение при обществени поръчки. Това следва от решение на Административния съд в София. През юли 2013 г. районният съдия Силвия Георгиева отмени наказателното постановление на Агенцията за държавна финансова инспекция, с което Мавродиев е глобен с 200 лв. Преди дни обаче трима административни магистрати са приели, че актът на Георгиева е неправилен и връщат казуса в районния съд.
Мавродиев е глобен, защото през 2011 г. в разрез със закона не е провел конкурс за обществена поръчка, за която са платени 50 750 лв. без ДДС. Поръчката е за разработване на проект за изменение на функционалната структура на КФН и други промени в правилника за дейността й, както и за изготвяне на план за привеждане на дейността на КФН за работа в условията на електронно управление на два етапа.
Вместо да се организира конкурс, три фирми са били поканени да представят оферта и е сключен договор с фондация "Право и интернет", която предложила най-ниска цена - 49 750 лв. без ДДС. После тогавашният главен секретар на комисията Деница Кирова пише докладна до Мавродиев, че за промените в правилника има нужда от експертна помощ и му предлага да сключи договори със Снежана Миликина и Ирена Иванова-Томова. Така и става. На първата са платени 6000 лв., а на втората - 4000 лв. Така излиза, че са платени над 59 хил. лв., без да се обявява конкурс. Впоследствие двете консултантки от фондацията са назначени на работа в комисията - Миликина става главен секретар, а Томова - съветник на Мавродиев.
Неотдавна КФН бе санкционирана да плати 7000 лв. имуществена санкция за нарушение на Закона за обществените поръчки при конкурса за ИТ инфраструктурата на комисията.
Мавродиев бе в списъка на свидетелите по делото за пране на пари от наркотрафик срещу Евелин Банев-Брендо, но прокуратурата се отказа от него, въпреки че неговите подписи са върху документи по делото. Преди да заеме държавната си служба, Мавродиев е имал фирма, която регистрира и продава офшорни дружества. http://www.segabg.com/article.php?id=680522
Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!
Надявам се с това решение на ВАС да се сложи край на безумната политика на комисията да спъва решения на общи събрания за разпределяне на дивидент
Върховният административен съд(ВАС) е отменил наложената ПАМ от Комисията за финансов надзор КФН, на Българска роза АД, Карлово(4BH). Забраната е била гласуването на точка 2 от дневния ред на общото събрание за разпределянето на дивидент за 2012г., насрочено за 6 юни 2013г. Мотивите на комисията са били, че в материалите не се е съдържала информация колко точно ще бъде дивидента, което от своя страна, нарушавало информираността на акционерите, както и възможността им да правят конкретни предложения по тази точка.
В хода на делото ВАС е преценило, че от "съдържанието на поканата е видно, че изрично е вписана възможността на акционерите да участват в общото събрание, да правят предложения и да предлагат решения, което е в съответствие с разпоредбата на чл. 118, ал. 2, т. 4 от ЗППЦК. Реална заплаха за нарушаване правото на сведение на акционерите би била, ако някой от изискуемите се от специалния закон реквизити не бяха изрично вписани или акционерите изрично биха ограничени от упражняване на предоставените им от закона права. Предложението на съвета на акционерите е конкретно - да се разпредели печалба, която да се предложи и гласува от акционерите на общото събрание.
Следствие на това ВАС отменя, по жалбата на "Българска роза" АД, гр. Карлово, решение № 408-ПД/ 5.06.2013 год. на заместник-председателя на Комисията за финансов надзор и ръководител на управление "Надзор на инвестиционната дейност". От своя страна КФН може да обжалва в 14-дневен срок от съобщаването на страните за постановяването му с касационна жалба пред петчленен състав на Върховния административен съд.
От там нататък е много спорен въпроса Костов ли ги листна или комундетата. Честно да си кажа, не си спомням вече дали в началото на 97 или след това излезе закона. Все тази, да не влизаме и тук в политически спорове.
Важното е, че има насилствено качени компании, част от които не се търгуват с години, плащат луди такси и разходи и трябва да минат през девет кръга на ада за да се отпишат.
За сметка на това има едни чок тарикати, които просто спират да си плащат таксите без последствия. Не е препоръка за делистване
A вие от коя част на комисията сте? От тази подпираща топките на някой ли? Моля за извинение, ако нямате нищо общо с КФН. Но всичко, написано от вас в този форум, говори друго!!!!
п.п. Искам освен Меком, да търгувам Полимери и АКБ Корпорация!!! Защо им разрешихте да се отпишат???
Не съм от комисията. Извинен сте. Просто поне веднъж седмично се сблъсквам с глупостите им и ме нервят.
Не става. Няма как да свършат работа. Рибата се вмирисва откъм главата. А в случая главата ...
A вие от коя част на комисията сте? От тази подпираща топките на някой ли? Моля за извинение, ако нямате нищо общо с КФН. Но всичко, написано от вас в този форум, говори друго!!!!
п.п. Искам освен Меком, да търгувам Полимери и АКБ Корпорация!!! Защо им разрешихте да се отпишат???
Коментар