IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Наказателноправна защита на кредитните карти

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Наказателноправна защита на кредитните карти

    Част от наказателните норми отнасящи се до кредитните карти.
    Законодателното проучване на тема "Наказателноправна защита на кредитните карти" е възложено от народния представител г-н Михайл Миков.

    В настоящето проучване е изследвано законодателството на:

    · държавите - членки на Европейския съюз;
    · държави от Централна и Източна Европа;
    · държави от Северна и Латинска Америка.

    Разработката е съсредоточена върху изясняване на следните въпроси:

    · Кредитна карта - понятие и правна същност;

    · Нормативната уредба на защитата на кредитни карти в изследваните държави:

    в наказателни закони;
    в наказателни и специални закони;
    само в специални закони.

    · Държави, в чието законодателство няма предвидена наказателноправна защита на кредитни карти.

    · Престъпни деяния с кредитни карти.

    · Санкции


    I. Кредитна карта - понятие и правна същност

    В хода на проучването в законодателствата на някои от разгледаните държави бяха открити легални определения на понятието кредитна карта.

    Съгласно федералното законодателство на САЩ, кредитна карта е карта, пластина, купон или друго кредитно средство, чието предназначение е снабдяване с парична сума, имущество, труд или услуги на кредит.

    Законодателството на Германия също дава легално определение за кредитна карта: кредитната карта е карта за плащане, която осигурява гарантирано плащане на сумите от нейния издател в текущия оборот и е защитена от имитация чрез специално оформление или кодиране.

    В Наказателния кодекс на Италия, Австрия и Швейцария липсва легално определение за кредитни карти. Националното законодателство на тези държави отнася това разплащателно средство към родовото понятие "кредитни инструменти".


    II. Нормативната уредба на защитата на кредитни карти в законодателството на изследваните държави:

    · В наказателни закони

    В повечето от разгледаните държави (Германия, Австрия, Швейцария, Русия, Полша, Латвия и Естония) наказателноправната защита на кредитните карти се съдържа в наказателните закони. В тези законодателства уредбата на престъпленията с кредитни карти е кодифицирана. Наказателните кодекси на съответните държави предвиждат както основни, така и квалифицирани състави. Те най-често се намират в специална глава на Наказателния кодекс. В Беларус това е главата "Престъпления против икономическата система", в Истания и Аржентина в главата "Престъпления срещу общественото доверие, а в Германия и Швейцария престъпленията с кредитни карти са уредени в състава "Злоупотреба с чекове и кредитни карти".

    В Италия и Перу защитата на кредитните карти е в главата за компютърните престъпления.

    · В наказателни и специални закони

    В Испания и Мексико нормативната уредба на защитата на кредитните карти се съдържа както в Наказателния кодекс, така ив специални закони, които уреждат контрола върху кредитните инструменти и операциите с тях.

    В Закон 40/1979 за правната уредба на контрола върху платежните средства на Испания са урежда деяния, които са парични престъпления и други, които са административни нарушения. За паричните престъпления настоящият закон се прилага приоритетно, а Наказателният кодекс има акцесорно приложение. В Закон 40/1979 е предвидено подвеждането под наказателна отговорност на юридически и физически лица. Административните нарушения се наказват с глоба, чийто размер зависи от тежестта на извършените противоправни действия.

    · Само в специални закони

    Интересен подход при регламента на престъпленията с кредитни карти се установи във френското законодателство. Уредбата се намира в Закона за сигурността на чековете и "картите за плащане" (кредитните карти). В този закон се намират съставите на престъпленията с кредитни инструменти и предвидените за тях санкции.

    · Държави, в чието законодателство няма предвидена наказателноправна защита на кредитни карти.

    В хода на законодателното проучване се установи, че в законодателствата на някои от заявените страни няма изрично установена наказателноправна защита на кредитните карти. Такива държави са например Белгия, Люксембург и др.


    III. Субекти на наказателната отговорност

    В проучените държави наказателната отговорност за престъпления с кредитни карти е предвидена поначало за физически лица. Законодателствата на Испания и Естония предвиждат наказателна отговорност и за юридически лица. Наказателният кодекс Естония съдържа наказателна отговорност за юридически лица, както по основния, така и по квалифицирания състав на съответното престъпление, като предвиденото наказание е или имуществена санкция или принудително прекратяване на дейността.


    IV. Престъпни деяния с кредитни карти

    В разгледаните законодателства (Испания, Италия, Франция, Германия, Мексико, Перу, Венецуела, Аржентина, Латвия и Естония) най-често се санкционират престъпленията свързани с:

    · изработването;
    · фалшифицирането;
    · подправката;
    · вноса и пускането в обръщение на фалшифицирани и подправени кредитни карти.

    Друго престъпно деяние, за което в Швейцария, Италия, Германия и Венецуела се предвижда наказателна отговорност е непозволеният достъп до информационна или комуникационна система с цел променяне, копиране и набавяне на запаметени данни.

    Законодателствата на САЩ, Латвия и Венецуела предвиждат наказания при незаконно придобиване и измамно използване на чужда кредитна карта с цел набавяне на пари, стоки и услуги.

    В Русия се санкционира изработването с цел продажба или продажбата на подправени кредитни или разплащателни карти.


    V. Санкции

    Най-често предвижданите наказания за престъпленията с кредитни карти са:

    · лишаването от свобода и
    · глобата.

    В САЩ, Франция, Русия, Италия се предвижда кумулативно налагане на имуществена санкция и лишаване от свобода.

    Законът 40/1979 на Испания предвижда различни наказания в зависимост от това дали става въпрос за престъпление или административно нарушение.

    В Аржентина в зависимост от тежестта на извършеното нарушение, неговата повтаряемост и други нарушения, допускани във всеки конкретен случай, емитенът на кредитни карти може да бъде санкциониран с глоба до двадесеткратната стойност на конкретната операция, която е била причина за налагането на санкцията или отнемане на разрешителния лиценз. Отнемането на разрешителния лиценз на емитента не лишава титулярът на кредитната карта да подведе емитента под наказателна отговорност.

    Компетентни органи в Германия, които извършват управление и контрол върху използването на кредитните карти, са: Дружествата за търговия с ценни книги; Deutsche Bundesbank; Влогонабирателните кредитни институти; Финансовите дружества и др.

    В Аржентина органът, компетентен да налага санкции по въпроси от финансово естество е Централната банка, Секретариатът на индустрията или Секретариатът на търговията по въпроси от търговско естество.
    Б.К.
    -------------------------------
    http://bobi1.blog.bg/
    [url]http://razrabotkite.b
Working...
X