IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дефекта на ефекта предоговаряне на лихвен процент

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от индианеца Разгледай мнение
    Само АКО дължимата главница му покриват стойността на имота (определна по оценка от банката) в тоя момент. И в момента има много ипотеки на 8-9%, но не могат да рефинансират, понеже сме 40% надолу от цените в 2008. Въобще на рефинансиране да разчитат само тия, които са си опичали акъла, и не са влезли с повече от 30-50% LTV

    В случая е точно така с покритието, отделно изрядността до момента, вероятно и са предвидили дохода и сигурността му.
    В крайна сметка всичко на всичко се променя само и единствено лихвения (по банкови думи), плясва се 1 % за предоговаряне и се минава на новото олихвяване.
    При старт на кредита БЛП е 4.19, надбавка 4.5, стига до увеличение с годините с 1 % до 9.69 и сега се гони 7.29, формирани от БЛП 5.69 и надбавка 1.60. И това било от 2008 едва ли не, оттогава нямало качване.
    Видно през годинките едно се качва, друго пада, но както и Спомена спомена мегдан за връткане винаги има. Остава само да не е нагоре.
    Last edited by Jekata; 22.10.2012, 15:38.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
      От друга страна, повече от ясно е, че дори и юрибора да стане 5% ( и с тези 5-6-7% фиксирана надбавка към него) и твоят кредит автоматично да мине 10%, ако има нови кредити на пазара с лихва 6-7% (примерно), то ще можеш да предоговориш отново,
      Само АКО дължимата главница му покриват стойността на имота (определна по оценка от банката) в тоя момент. И в момента има много ипотеки на 8-9%, но не могат да рефинансират, понеже сме 40% надолу от цените в 2008. Въобще на рефинансиране да разчитат само тия, които са си опичали акъла, и не са влезли с повече от 30-50% LTV

      Коментар


      • Индианецо, в общи линии ситуацията е подобна. Маса години клиенти, дали по ипотека, дали потребителски, дали двата накуп. През годините няма и едно закъснение.Казали са, че нищо не променят освен процента. Та оттам почна да ми щрака какви биха били подводните камъни. Благодаря още веднъж на коментиралите, пък не пречи да се развиват и други хипотези.
        Грую, в случая не би следвало да пипат ипотека при намаляване на процента.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
          сигурен ли си, че не ти е паднал БЛП-то, а не надбавката - почти съм убеден, че е така. А не могат да ти вдигнат ей-така надбавката, тя е фиксирана навсякъде, така че трябва твоето съгласие (така както трябва и съгласието ти при намаляването й), освен в уникредит бурканбанк, където са ти фиксирали надбавката, но имат един променлив елемент, който се нарича премия (или нещо от сорта) и той в момента е 0, но утре може да стане и 10 само с едно шракване на пръстите на харменчето То акос таваше толкова лесно с надбавките - ехеййй, що народ с кредитите вързани за юрибор щяха да изгорят, ама не - плащаха по-малко лихва, отколкото бяха и са все още лихвите по депозитите

          П.С. По въпроса - не преминавай на юрибор/софибор - набутка е.
          сега ти прочетох първия пост, че е имало преговори с банката и затова са ти намалили надбавката индивидуално - сори за грешката от моя страна.
          Сега конкретно за случая, аз съм на различно мнение от споменЪ и смятам, че кредит на юрибор точно в настоящия момент е върхивната набутка с тези исторически ниска нива, за разлика от сбр-то, което наистина никой не знае как точно се определя, но пък не се мени толкова често. От друга страна, повече от ясно е, че дори и юрибора да стане 5% ( и с тези 5-6-7% фиксирана надбавка към него) и твоят кредит автоматично да мине 10%, ако има нови кредити на пазара с лихва 6-7% (примерно), то ще можеш да предоговориш отново, но всяко предоговаряне и местене в друга банка си е нова ипотека, плюс разни други лихвички и таксички и мало се омотават нещата, затвао и трябва да се мисли дългосрочно, а дългосорнчото мислене е, че юрибор само ще расте оттук насетне (е, ще има оше едно понишение с 0.25% преди това) и си го набутваш сам с тези вързани с юрибор лихви, а от другата страна имаше прдполагаемо влизане на страната ни в ЕЗ, което автоматично значи смъкване на лихвените премии за страната и достъп до сравнително по-лесни и евтини пари или с други думи:
          - при ситуация с влизане на страната ни в ес и повишаване на юрибор си в тотално губеща позиция с договор върза на юрибор
          - при запазване на юрибор и положението в Бг -все тая от избора ти
          - при смарангяс в Бг и запазване на юрибор-а - пребаваш банката и си на +, ако нейди из клаузите на договора ти не шише друго с дребен шрифт
          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

          Коментар


          • Доста банки чувствително намалиха лихвите по новите ипотеки. Предполагам, че в случая са решили да задържат платежоспособен клиент, които лесно би рефинансирал в друга банка.Например ако дългът върху стойност на имота го позволява и доходите го позволяват. Все пак е добре човек да си отваря очите и да провери какво ДРУГО освен формирането на лихвата се променя и какви допълнителни такси ще изскочат.
            Last edited by индианеца; 22.10.2012, 14:30.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Jekata Разгледай мнение
              Оказа се, че и в занапред ще е БЛП + надбавка, де факто пада в случая надбавката.
              Въпроса е каква е гаранцията, че след половин година няма да им щукне да качат надбавката.
              сигурен ли си, че не ти е паднал БЛП-то, а не надбавката - почти съм убеден, че е така. А не могат да ти вдигнат ей-така надбавката, тя е фиксирана навсякъде, така че трябва твоето съгласие (така както трябва и съгласието ти при намаляването й), освен в уникредит бурканбанк, където са ти фиксирали надбавката, но имат един променлив елемент, който се нарича премия (или нещо от сорта) и той в момента е 0, но утре може да стане и 10 само с едно шракване на пръстите на харменчето То акос таваше толкова лесно с надбавките - ехеййй, що народ с кредитите вързани за юрибор щяха да изгорят, ама не - плащаха по-малко лихва, отколкото бяха и са все още лихвите по депозитите

              П.С. По въпроса - не преминавай на юрибор/софибор - набутка е.
              Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

              Коментар


              • Първоначално изпратено от споменЪ Разгледай мнение
                второ: и за какво им е на банките да минават през евробор, за да прекарат клиентите си, след като чрез БЛП и други подобни много лесно могат да ви вдигат лихвите, дори без да ви питат и без да им се налага да се аргументират, когато си поискат
                Добре че не съм ти шеф. Щеше да видиш банка през крив макарон, по всички земни кълбета

                Коментар


                • Първоначално изпратено от споменЪ Разгледай мнение
                  българите сме много мнително племе - когато ни вдигат лихвите: "лошо", "кожодери", "мошеници"...; когато ни свалят лихвите: "пак лошо", "има нещо гнило"...
                  .
                  И с право българите са мнителни.
                  Каква защита за кредитополучателите е осигурена?
                  –Никаква.

                  Даже съм много учуден, че хората се връзват да теглят кредити в тази ситуация на позволяване на безкрайна банкова наглост.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Jekata Разгледай мнение
                    Досега каквото е ползвано все е било БЛП на банката и надбавка.
                    Да се надяваме, че не са решили да го набият по указания начин.
                    Оказа се, че и в занапред ще е БЛП + надбавка, де факто пада в случая надбавката.
                    Въпроса е каква е гаранцията, че след половин година няма да им щукне да качат надбавката.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
                      Има нещо гнило.
                      И то е в определянето на процента.
                      сигурно ти предлагат евробор+ надбавка 4-5%.
                      След 2-3 години най-късно се чака яка инфлация и евробор яко нагоре, съответно о твоята лихва и тези 2% "далавера" ще ти излязат през г...

                      За това че банките имали пари и давали "далавера" на клиентите си.
                      Еми аз имах потребителски заем на 7.5% с ГПР 8%
                      Имам овърдрафт на 9% и все още си го имам.
                      Ама като ходя да питам за кредит - 10,5% - за къф ми е?
                      първо: тази "яка" инфлация я чакате вече 5 та година и все аха до 2-3 години ще дойде, ама тя все не идва. богатите германци, скандинавци, че и китайци само това чакат - да видят как парите им се изпаряват набързо за година-две през "яка" инфлация. аз също очаквам да се стигне до повишаване на инфлацията, за спомагане на по-бързото изчиставане на огромните дисбаланси, но едва ли ще допуснат инфлация по-голяма от 8-10%. "яка" инфлация означава граждански размирици
                      второ: и за какво им е на банките да минават през евробор, за да прекарат клиентите си, след като чрез БЛП и други подобни много лесно могат да ви вдигат лихвите, дори без да ви питат и без да им се налага да се аргументират, когато си поискат

                      Коментар


                      • Досега каквото е ползвано все е било БЛП на банката и надбавка.
                        Да се надяваме, че не са решили да го набият по указания начин.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от споменЪ Разгледай мнение
                          българите сме много мнително племе - когато ни вдигат лихвите: "лошо", "кожодери", "мошеници"...; когато ни свалят лихвите: "пак лошо", "има нещо гнило"...
                          А трябва ли българинът да е доверчив към банките, на фона на досегашното им взаимодействие? Или казваш, Връткаме ви 10 години, ама вече няма

                          Коментар


                          • Има нещо гнило.
                            И то е в определянето на процента.
                            сигурно ти предлагат евробор+ надбавка 4-5%.
                            След 2-3 години най-късно се чака яка инфлация и евробор яко нагоре, съответно о твоята лихва и тези 2% "далавера" ще ти излязат през г...

                            За това че банките имали пари и давали "далавера" на клиентите си.
                            Еми аз имах потребителски заем на 7.5% с ГПР 8%
                            Имам овърдрафт на 9% и все още си го имам.
                            Ама като ходя да питам за кредит - 10,5% - за къф ми е?
                            Last edited by bota156; 20.10.2012, 15:14.
                            Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                            Коментар


                            • българите сме много мнително племе - когато ни вдигат лихвите: "лошо", "кожодери", "мошеници"...; когато ни свалят лихвите: "пак лошо", "има нещо гнило"...
                              според мен няма никаква врътка в това предоговаряне. просто повечето банки в момента са пълни с пари, на пазара няма нови и "чисти" клиенти, които да отговарят на този кеш и банките гледат да задържат коректните си кредитополучатели.
                              ще дам един съвет на кредитополучателите. отнася се за фирмените кредити, понеже там имам наблюдения: ако имате прилични счетоводни резултати, добро обезпечение и добро ЦКР (няколко месеца "под наблюдение" максимум, за което измислете разумно обяснение: "бях в чужбина", "бях болен" ... и плащате лихва над 9% в лева и 8% в евро, изобщо не се замисляйте, а отивайте да извивате ръцете на обслужващата ви банка. ако желаете преди това отидете до някой конкурент и си "изпросете" оферта, ако не ви се занимава с това, просто изблъфирайте, че от еди коя си банка ви предплагат еди какви си условия и ако не ви коригират лихвата ще се рефинансирате и бас държа, че после ще имате за черпене.
                              мога и конкретни банки да посоча, коя до колко може да свали, кои е най-добре да посетите за конкурентна оферта, но веднага ще се появят хора, които ще ме обвинят, че правя реклама на "моята банка", затова ще се въздържа.
                              съветът ми важи в най-голяма степен за фирми, които ползват овърдрафти и кредитни линии, падежиращи на всеки 12 месеца, при което не се дължи такса предсрочно погасяване или за дългосрочни кредити, на които им остава дълъг срок до падежа и таксата пресдрочно погасяване ще се размиее през годините чрез по-ниската лихва.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Jekata Разгледай мнение
                                P.S.: Кредита е минал близо 20 % от срока, благодарение на промяната ефекта е грубо 60 % от началния размер, но дори и да се отчита намаляването с годините не го виждам под 30 % краен ефект [/B]
                                За да не съм голословен го проверих и през годините колко точно е ефекта от намалението - почти 50 % от текущия размер на задължението.

                                Коментар

                                Working...
                                X