Първоначално изпратено от ssss
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Danske bank пуска емисия облигации в левове
Collapse
X
-
harpoon
-
Първоначално изпратено от yerdnaПървоначално изпратено от zahoдобре а замисляте ли се кой ще бъде
политика който ще се хване да сваля борда
и да се превърне в най/мразения човек
докарал БГ до нац катастрофа.
тези които си точите зъбите за сваляне на борда начело с Петър К
си мислите че с депозит в евро или долари сте на сигурно ?????
Та така... като се видят накъсо откъм Евро, банките просто ще спрат да продават Евро и всякаква друга конвертируема валута срещу левчета, а финансовият и икономическият министри спокойно ще обясняват, че има само леко и временно затруднение в ликвидността, парите на хората са гарантирани, ето, имаме си закон за БНБ и прочие... Справка - Украйна.
P.S. При това Украйна не е в борд и може да си девалвира валутата при нужда, а ние според правилата на борда сме длъжни да крепим курса 1.95583 лева за 1 Евро...
Боже, Боже...
По страшно от глупостта е само напористата глупост
Коментар
-
harpoon
Първоначално изпратено от zahoдобре а замисляте ли се кой ще бъде
политика който ще се хване да сваля борда
и да се превърне в най/мразения човек
докарал БГ до нац катастрофа.
тези които си точите зъбите за сваляне на борда начело с Петър К
си мислите че с депозит в евро или долари сте на сигурно ?????
Та така... като се видят накъсо откъм Евро, банките просто ще спрат да продават Евро и всякаква друга конвертируема валута срещу левчета, а финансовият и икономическият министри спокойно ще обясняват, че има само леко и временно затруднение в ликвидността, парите на хората са гарантирани, ето, имаме си закон за БНБ и прочие... Справка - Украйна.
P.S. При това Украйна не е в борд и може да си девалвира валутата при нужда, а ние според правилата на борда сме длъжни да крепим курса 1.95583 лева за 1 Евро...
Коментар
-
Първоначално изпратено от martsianozaho обосновавай се (защо да не са сигурни)
си е човек в Бългаия. заплатите все пак са в левове и всички ще обеднеят
същата мизерия като през 1997а. икономиката ще се върне с 10г назад
доларите или еврото в банката ще те крепят докато свършат.
а после??
Коментар
-
harpoon
Първоначално изпратено от ГариПървоначално изпратено от yerdnaПървоначално изпратено от ГариНа нищо не залагат Данске Банк. Те са продали на някой тиквеник примерно опции да купи след година 35 млн. евро по сегашния курс на лева за 1,955. И за тези опции той е броил сума поне 6-7 млн. евро. Ако падне борда и курса стане 10 лева за евро - той ще дойде тук с 3,5 млн. евра, ще ги обмени в лева и ще плати на Данске банк по 1,955 като направи едни 250% печалба.
Какво прави Данске банк, за да се защити от този риск? Ами пуска облигации за 35 млн. евро /70 млн. лева/ у нас. Взема левовете, обменя ги в евро и си връща обратно 35 млн. евро, за които дължи 10% лихва, значи 3,5 млн. евро. Вече каквото и да стане - Данске банк печели към 3,5 млн. евро. Хич не й пука ще пада ли борда у нас или няма да пада.
Поне за мен е очевидно, че акцията на Данске разчита на падане на борда в следващите 12 месеца, а не на прехвалената стабилност на лева.
Коментар
-
За какво са й левове на датска банка
Новината, че Danske bank плаща 10% по левови облигации, възмути финансовото министерство
Автор:
И Изненадващо е каква изненада предизвика новината, че една от най-големите датски банки Danske bank емитира едногодишни облигации в български лева.
В края на миналата седмица от финансовата институция обявиха, че са пласирали книжа за 68.1 млн. лв. Фактът предизвика вълнения на нашите пазари и гневно писмо от българския финансов министър до датския му колега. Най-впечатляваща в случая се оказа лихвата по книжата - 10%, фиксирана и смятана за по-висока от нивата у нас. Облигациите са продадени по номинал въпреки големия интерес. "Повечето бяха изкупени от български институционални инвеститори [пенсионни и взаимни фондове например], но имаше и част, към която проявиха интерес отвън", обясни Григорий Ананиев, началник-сектор "Капиталови пазари" в Citibank, която е мениджър на емисията.
Много шум за... 10%
От гледна точка на купувачите всичко е наред. Те получават 10% лихва с държавна датска гаранция. Това е необичайно по принцип, но в случая Danske bank се възползват от наскоро приет закон за финансова стабилност, според който всички облигации, издадени от местни банки, имат гаранция от държавата. "В параметрите по емисията няма нищо непазарно или обезпокоително", смята Иво Захариев, инвестиционен консултант в един от купувачите от българска страна - пенсионната компания "ДСК - Родина".
Всичко щеше да мине и да замине, ако не бяха няколко основни момента. Първо, емитент на облигациите е не друг, а Danske bank, чийто анализатори са между най-големите скептици за състоянието на българската икономика. В не една от своите прогнози те залагат на страховити сценарии, свързани най-вече със стабилността на валутния борд в страната. Но както обясни Питър Холм, старши вицепрезидент на Danske Markets (дъщерна на Danske Bank), "става въпрос за инвеститорско търсене, а не за спекулации срещу българската валута".
Емисията на Danske предизвика необичайна реакция от българската държава. Финансовият министър Пламен Орешарски съобщи, че е изпратил гневно писмо до датския си колега, без да уточнява съдържанието на документа. "Ние имаме нашите коментари и сме ги изпратили до датския финансов министър и управителя на централната им банка", каза Орешарски.
От министерството допълниха, че притесненията са свързани с твърде високата доходност по облигациите, което може да затрудни пласирането на нови емисии български държавни ценни книжа, т.е. да направи финансирането на нашата държава още по-скъпо. (За сравнение, в момента доходността по 10-годишните държавни съкровищни облигации е 7.3% на годишна база.) Отделно, че в кризата всички правителства в Европейския съюз се опитват да успокоят пазарите и търсят всевъзможен ресурс, за да свалят лихвите и да възстановят достъпа до кредит. "И в този момент с държавна гаранция от "братска" Дания ни правят опити да бутат лихвите нагоре и да всяват паника за бъдещето на валутния борд", бяха думите на възмутен представител на Министерството на финансите. Там са обсъждали и по-остри реакции срещу Копенхаген, но са се въздържали.
Всъщност датското правителство едва ли носи вина за действията на една частна банка. Те най-вероятно са съвършено пазарни, въпреки че бяха разтълкувани като вражески акт. В София недоумението е защо й е на Danske, която има рейтинг А+, даден й от агенцията Fitch да плаща доброволно по-висока цена за левовия ресурс, отколкото българската държава, която има по-нисък рейтинг ВBB. Ако към това се прибави и гаранцията на датската държава, която е оценена с още по-високото ААА, объркването става по-голямо. Миналата година Европейската инвестиционна банка, също с рейтинг ААА, емитира книжа в български левове при цена 5.25, горе-долу колкото беше доходността тогава по наши облигации.
Фундаментално "обидата" на българските власти идва от факта, че ако някой някъде е готов да "се скъси" (тоест да дължи) в левове на такава висока цена, това значи, че се съмнява във фиксирания курс, и то в хоризонт по-малък от година. А фактът, че емисията идва от банка, чиито прогнози за България са негативни, просто допълва съмненията. Участници на паричните пазари обаче смятат, че не бива непременно да се търси "атака срещу" борда, още повече при толкова малък номинал на издадените облигации.
Какво стои зад сделката
"Danske bank получава много предложения да емитира облигации в различни валути. Те идват от различни международни финансови институции. Получихме и предложение да емитираме едногодишни книжа в български левове", обясниха от датската банка. В отговор на въпроси от "Капитал" оттам допълниха, че са суапирали (заменили) левовия заем за евро чрез голяма международна банка. В най-опростен вид всичко вероятно означава, че клиентът на Danske иска да оперира с левове, но и да е сигурен, че след година ще може да ги обърне в евро по същия курс, за което е готов да плати премия. А Danske вероятно са изчислили, че тази премия заедно с дохода, който ще постигнат по получените евро, ще надхвърли предложената лихва от 10%. Дали сделката е точно такава или по-сложна и какъв е този въпросен клиент, са въпроси, по които на пазара има многобройни спекулации, които едва ли имат някаква практическа стойност. Класическа ситуация би било да става въпрос за инвеститор в България, който иска да си гарантира изход, без да носи валутен риск - макар че точно в сегашния момент инвеститорите по тези ширини не са толкова много. Теоретично е възможно и някой с по-нисък рейтинг да се финансира през датската банка, изчислявайки, че така ще плати по-ниска лихва за ресурса. Или да е институция, която предпочита да не иска да се разчува, че търси левове... Пазарът в крайна сметка може да даде всевъзможни варианти.
Каквато и да е причината за станала вече прословута облигационна емисия, проблемът (ако въобще го има) е, че някои инвеститори не са съвсем сигурни във фиксирания курс на лева към еврото. След поредицата от негативни прогнози за бъдещето на Източна Европа и след "валутните атаки" в прибалтийските страни преди седмица това не е толкова изненадващо. Но е знак, че посланията, които излъчва България, трябва да са достатъчно стабилни, за да опровергаят страховете, населяващи пазара.
capitalНе е съвет за покупко-продажба на акции
Коментар
-
Първоначално изпратено от INSIDER-AПървоначално изпратено от QUANTUMOfff, tuka e stanalo kato w goworilnia, ako towa. ako onowa...Towa sa pylni gluposti. Naprawo ia zatwariaite wece tazi tema, pishat se samo gluposti.
100ti wi kazah, ce danske e swapnala parite na druga banka i tolkowa.
Kato ste otworeni zynnete w danske i pitaite, te shte wi kajat.
проследи нишката по-долуНе е съвет за покупко-продажба на акции
Коментар
-
Moody's остави рейтинга на страната ни сред подходящите за инвестиране 20.03.2009 16:05
Рейтинговата агенция Moody's Investors Service остави кредитните рейтинги на държавните дългове на България и Румъния без промяна. Така правителствените облигации на двете страни все още се приемат като подходящо място за инвестиране, макар рисковата им оценка да остава с едва едно ниво над считаните за нискокачествени книжа (junk bonds).
Така оценката на дългосрочния дълг на България и Румъния остава Ваа3, а перспективата се запазва стабилна.
Потвърждаването на кредитните рейтинги идва едва седмица, след като агенцията разпространи доклад, според който България и Румъния са сред страните от Централна и Източна Европа, които са изложени на риск от понижаване на рейтинга, пише вестник Wall Street Journal.
През последните месеци инвеститорите избягват активите в развиващите се европейски страни, позовавайки се на големите дефицити по текущите сметки и нуждата за рефинансиране на големи количества краткосрочни задължения в условията на глобална икономическа криза.
По оценки на Moody's икономиката на България ще изпита „трудни“ времена през 2009 г. заради забавянето на износа за Западна и Централна Европа и намалелите потоци от външно финансиране. Макар обаче страната ни да се изправи пред трудности, тя е „добре позиционирана да се справи“ с положението заради „многото години на стриктна фискална политика и ниска задлъжнялост“.
За Румъния обаче анализаторите са категорични, че се очаква рецесия, пише още вестникът.МНЕНИЕТО МИ (в никакъв случай) НЕ Е ПРЕПОРЪКА ЗА ПОКУПКА ИЛИ ПРОДАЖБА НА ЦЕННИ КНИЖА
Коментар
-
Първоначално изпратено от QUANTUMOfff, tuka e stanalo kato w goworilnia, ako towa. ako onowa...Towa sa pylni gluposti. Naprawo ia zatwariaite wece tazi tema, pishat se samo gluposti.
100ti wi kazah, ce danske e swapnala parite na druga banka i tolkowa.
Kato ste otworeni zynnete w danske i pitaite, te shte wi kajat.МНЕНИЕТО МИ (в никакъв случай) НЕ Е ПРЕПОРЪКА ЗА ПОКУПКА ИЛИ ПРОДАЖБА НА ЦЕННИ КНИЖА
Коментар
-
До Anton.Chigurh
Това твоето си е чисто заяждане. Басовете на които съм се хванал са приятелски. Грешка е че изобщо ги споменах. Мислех че тука има инвеститори, но напоследък гледам че пишат хора с хазартни наклонности. Дори да предположим, че се хвана на бас с теб как предлагш да стане, като нито те познавам, нито пък ти имам доверие. Jikev е предложил някакъв сайт, но той е в паунди и парите ще стоят затворени 1 година. Ако искаш се хвани с него. Пишете тук, аз може и да се присъдениня, но не с повече от 1000EUR. На другият умник дето предлага да си заложа жената. Ами аз не съм мутра нито сутеньор да се занимавам с такива дейности. Просто е обидно. Нямам и какво да заложа, защото съм изцяло на cache. Единствената ми възможност е да взема потребителски кредит, но няма да ми дадат много а и едва ли ще бъде на 10%.
Та затова питах тука. не се заяждам. Другото дето е важно, тези от вас дето вярват че борда си отива какъв сценарий предвиждате. Дали банките ще останат устоят ? Това е много важен въпрос, на който не мога да си отговоря.
Коментар
-
acen1975q
Остава да си наивен и да предполагаш че Данске ще може да ти плати. Хедж фондовете в САЩ нали предусетиха и направиха срутването на борсата и сега как е банките при които си осигуриха къси през ливъридж плащат ли им ? Няма ка к да запиташ мениджърите им да ти кажат пък и те никак няма да са словохотливи понеже всеки се надява и си вика на нас да ни платят пък банките им обещават също..викат ще стане. Защо мислиш ФЕД им чистят тези трейжърита , нали с доларите от тях ще се попокрлият малко такимва печалби.Но не всичките , фондовете веднага биха купили акции но купуват с колкото пари разполагат и като гледаш цените сам си направи извода колко разполагат с пари.Имай впредвид че си посрещнаха акциите от 14к. по Дау и за прекалено големи печалби става въпрос.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от acen1975qда...и така може да е.може да е само посредник,а друг реално да играе срещу борда........че дори и бг политиците може да са.......замислял ли си се?представи си,че си бг политик и знаеш кога ще падне борда.
имаш шанса да се предпазиш от това,но нямаш шанса да направиш пари.
кво ти тябва?трябва ти екзотичен договор с някоя банка,която да ти предложи опшън върху лева.тва е единствения начин.
купуваш правото да продадеш левове на днешния курс,след година.лева се срива,ти го продаваш на банката и печелиш хиляди проценти.
така че,дали данске банк е играча,дали е хедж фонд или някпой бг политик,тва няма да знаем,пък и няма значение.въпроса е,че някой играе и риска е поет не от някой друг,ами от пенсионни и договорни бг фондове-те ще са потърпевшите,или реално техните акционери или спестители.с други думи-българина и българия.
сделката не е нечестна-тва е нещо нормално,няма нищо фалшиво в нея.и не тва е върпоса в случая.
въпроса е,че вече "батковците" търсят начин да играят срещу борда,че и дават глеми комисионни за услугата-ако не падне ще са бая вътре!
дали от облигациите,дали от опшън примиума,който ще изгори,в случай,че борда не падне.
всяка сделка има две страни и ще видим кой ще бъде печелившия след една година.
лично аз,като знам кой управялва българия и че хора като искров,орешарски и димитров са "гурутата"........залагам и последния си долар срещу тях.
не заради друго,а защото виждам(макар и от далеч),че тия пичове ще дповедат до по голяма криза бг,дори и от виденов.
Мисля, че си прав, че тръгва голяма надпревара кой ще обезцени повече валутата си под предлог за борба с дефлацията. Но не разбирам защо си влюбен в тоя долар - според мен той най-много ще трябва да се обезцени заради големия държавен дефицит. Стратегически, човек, очакващ висока инфлация заради печатаните пари, трябва да заеме дълги позиции в commodities - петрол, метали, включително злато.
Коментар
Коментар