IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Енергоспестяване и енергийна ефективност в България!?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • http://www.bia-bg.com/%D0%9F%D0%BE%D...UlKLgdaXIJmXct

    Позиция на БСК - цени на ел.енергия
    29.06.2009г.


    Докато в условията на световна икономическа и финансовата криза цените на енергоносителите и ел.енергията на международните пазари намаляват, у нас се наблюдава обратната тенденция. По същество, с повишението от 1 юли тази година България застава на едно от челните места по висока цена на ел.енергията в Европа.

    Практиката да се определят ниски цени за електроенергията и топлоенергията на бита води до «кръстосано» субсидиране за сметка на останалите консуматори. В това направление БСК нееднократно е отправяла предложения за промени в подхода, като само нуждаещите се граждани да получават защита под формата на социална помощ. Нещо повече, новите енергийни цени за фирмите косвено ще се отразят и върху гражданите, поради високия дял на ел.енергията в себестойността на продуктите и услугите. Това означава, че минималното намаление на цените на ел.енергията за битовите консуматори ще бъде компенсирано от увеличението на цените на стоки и услуги, в които неминуемо ще бъде начислена по-високата цена на ел.енергията за бизнеса.

    Трайното и устойчиво решение на проблема е в либерализирането на пазара на ел.енергията (вкл. неговото отваряне) и създаването на електроенергийна борса, което е и «добрата практика» в момента в страните-членки на ЕС. Само пазарният механизъм може да доведе до ясни правила и пълната прозрачност, които от своя страна са предпоставка за регулиране на цените и пазарно определяне на тяхното нарастване или намаляване.

    Повече от необходими са активни действия на държавата за насърчаване на конкуренцията на енергийния пазар у нас. Единствено постигането на пазарни цени на енергията ще спомогне да се решават и изискванията за енергийна ефективност, и инвестициите в съвременни енергийни мощности, и инфраструктурата на доставките и преноса. Всяко забавяне на тези процеси ще отложи модернизирането на българския енергиен сектор като цяло и подобряването на качеството на предлаганите от него услуги за индустрията и гражданите. Не трябва да се забравя, че българската икономика е високоенергоемка, а сред най-енергоемките отрасли е самата енергетика. Признаването на всички разходи за електропроизводство, топлопроизводство, пренос, добив и разпределение при формирането на цената на ел.енергията за потребителите, практически не стимулира тези дружества да инвестират в подобряване на своята енергоемкост. Само конкурентният пазар на електроенергията ще спомогне за преструктурирането и технологичното обновление на българската индустрия. Това е трайното и устойчиво решение на проблема.

    На българската индустрия е необходима предвидима и устойчива икономическа среда. Един от най-важните фактори в тази среда са цените на ел.енергията. Негативите от повишението на цените на електрическата енергия за бизнеса при задълбочаващата се икономическа криза могат да бъдат изключително сериозни – загуба на конкурентни предимства, загуба на пазари, намаляване на работните места.

    Прибързаното решението на ДКВЕР цените на електроенергията да се променят от 1 юли тази година, без обосновани и достоверни аргументи и без постигането на консенсус с индустриалните потребители, не е държавнически подход. Нещо повече, т.нар. обществено обсъждане със заинтересованите страни се проведе върху предложения за увеличение на енергийните цени, по-ниски от окончателно приетите. Следователно, налице е формален диалог, последван от еднолично решение от страна на ДКЕВР, поради което настояваме за корекции в това решение.




    Източник: БСК
    Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

    Коментар


    • http://xn--e1akm.com/the-eko-news/34...0%B7-2013.html - за урана и неговото изчерпване и изрявняване на цената на зелената енепгия са тази добита от АЕЦ
      Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

      Коментар


      • Закон No.220/2008 в Румъния определя система на зелени сертификати. Производителите на вятърна енергия за първите 15 години получават зелен сертификат за всеки произведен киловатчас и втори зелен сертификат до 2015г. Тези сертификати могат да бъдат продавани по цена между 27? и 55? между 2009 и 2014г. Законът определя минимална цена между 2015 и 2030г на ниво от 27?/сертификат.

        Продажната цена на произведената електроенергия се оценява на 0.014?/kWh.
        http://milom.blog.bg/

        Коментар


        • Енергиен експерт: Токът от ВЕИ може да оскъпи крайната цена с 250% до 2020
          22.01.2010 17:32
          От: Мая Цветкова
          maia@investor.bg
          Електроенергията, получена от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и по-конкретно от вятър и слънце, може да повиши с около 250% крайната цена на електроенергията за потребителите до 2020 г., когато България би трябвало да има 16% ток от ВЕИ.

          Това каза енергийният експерт проф. Атанас Тасев по време на проведената днес в НДК дискусия на тема „България – накъде след кризата“. До тези заключения е стигнал неговият екип от експерти. При това прогнозата е при положение, че дотогава е влязла в експлоатация АЕЦ Белене, подчерта Тасев.

          Без АЕЦ Белене, токът в България ще се оскъпи с около 350% след 10 години спрямо сегашните цени. Освен това, според разработката, с АЕЦ Белене ще можем да изнасяме средногодишно електроенергия за около 500 млн. евро, а в противен случай – ще се наложи да внасяме ток за поне същата сума.

          Проф. Тасев посочи, че оскъпяването е толкова голямо, тъй като природните условия за производство на електроенергия от вятър и слънце у нас не са толкова благоприятни, като например във Финландия (за ток от вятър) и в Африка (за ток от слънце), където токът от ВЕИ им струва около 4 пъти по-евтино.

          Според направените изчисления, за да покрием изискванията за производство на ток от ВЕИ от 16%, би трябвало да се построят мощности за около 1600 мегавата вятърни паркове, около 1400 мегавата фотоволтаични паркове и около 300 мегавата – съоръжения за ток от преработка на биомаса.

          Относно превишаването в пъти на заявките за строеж на съоръжения за ток от ВЕИ спрямо необходимото, зам.-председателят на Българска стопанска камара Камен Колев коментира, че би трябвало да се въведат търгове за изпълнение на тези проекти и изисквания за банкови гаранции.

          В тази връзка председателят на Икономическия и социален съвет проф. Лалко Дулевски посочи, че екологичната икономика, за която призовава Европа, „не означава само вятърни и слънчеви паркове, а въвеждане на високо технологични производства“.
          http://milom.blog.bg/

          Коментар


          • Германия свива субсидиите за соларна енергия
            http://www.dnevnik.bg/sviat/2010/01/...arna_energiia/
            http://milom.blog.bg/

            Коментар


            • http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=348863

              Замразяват цените на тока до юни 2011 г.

              “Ръководството на ТЕЦ “Марица-изток 2” е подало документи за намаляване на цената на електроенергията при продажба на едро”, съобщи вчера Ангел Семерджиев, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Според него понижението ще бъде до 7%. Експерти уточниха, че намалението ще бъде с 5% или с 2 лева на мегаватчас при сегашна цена 40,50 лв. за мегаватчас без ДДС.

              Предложението на държавната ТЕЦ “Марица-изток 2” ще бъде разгледано от ДКЕВР на 26 януари. То ще бъде отчетено от 1 юли, като ще повлияе добре при определянето на средната цена на електроенергията в страната.

              “В комисията изследваме всички възможности за резерви на производителите, за да задържим цената на едро и оттам за всички потребители при условията на криза”, каза Семерджиев. Ако намеренията се изпълнят, това ще означава замразяване на сегашните цени на тока за периода до 30 юни 2011 г.

              Вчера в ТЕЦ “Марица-изток 2” беше открита рехабилитацията на блокове от 5 до 8. Тя започна със спирането на блок 6. Предстои рехабилитация на турбината, подмяна на генератора и реконструкция на блочния трансформатор.

              Инвестицията е около 100 млн. лева - собствени средства на ТЕЦ-а. Модернизираният блок трябва да бъде пуснат през юли 2010 г. с работеща сероочистваща инсталация към него.

              Икономическият зам.-министър Мая Христова заяви, че ще бъде решен проблемът с далекопровода, който НЕК трябва да изгради за новата ТЕЦ на американската компания “Ей И Ес” край Гълъбово с мощност 670 мегавата. Засега обаче е спрян проектът за изграждане на нова въглищна централа в комплекса “Марица-изток”.
              Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

              Коментар


              • Това със загубите по водопреносната мрежа е световно известно,но никой до сега не е казъл какви са загубите по електропреносната мрежа които плащаме!Какво става когато се коригира коефициента на трансформация и как се отразява той на мрежите с ниско напрежение от 380 волта!

                Първоначално изпратено от investor.bg

                Загубите на водата по водопроводите в София – близо 60%, плащаме ги
                08.12.2009 13:39
                От: Мая Цветкова
                maia@investor.bg

                Загубите на вода по водопроводната мрежа в София за тази година са в рамките на 56-60%, стана ясно по време на открито заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

                Въпросните загуби се калкулират в цената на водата и битовите потребители в столицата ги заплащат.

                От Софийска вода поискаха увеличение на водата от януари с близо 12%, а от ДКЕВР посочиха, че то ще е до 9 на сто.

                В същото време в утвърдения бизнес план на дружеството се посочва, че за тази година намеренията са загубите на вода да бъдат под 53%.

                Изпълнителният директор на Софийска вода Иван Иванов коментира, че това са само прогнози.

                За 2010 г. се предвижда загубите да са приблизително същите, посочи Иванов.

                От компанията посочиха още, че поради остарялата водопроводна мрежа тази година авариите са повече от предходната и дори се очаква аварийността да расте през следващите три-четири години, след което да започне да намалява.

                Разходите за отстраняване на авариите също се включват в цената на водата за крайния потребител.

                По време на обсъждането не стана ясно какви точно ще бъдат ремонтите и колко километра водопроводни тръби ще подмени Софийска вода през следващата година.
                Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от investor.bg
                  Защо ЕК може да съди България заради либерализацията на енергийния пазар?

                  13.03.2009 08:37

                  От: Мая Цветковаmaia@investor.bg

                  Наскоро България получи писмо от Европейската комисия (ЕК), с което се дава последен срок за привеждане на законодателството ни в областта на енергетиката към европейските принципи, позволяващи реална либерализация на пазара на електроенергия.

                  Ако до началото на април страната ни не даде задоволителен отговор за това, че процесът на либерализация е не само започнал, но и в най-скоро време доведен до пълен унисон с изискванията, срещу България ще бъде заведено съдебно дело в Страсбург.

                  Всъщност става въпрос за наредби и подзаконови актове, които на практика да премахнат ограниченията за търговия пред лицензираните търговци на електроенергия, защото през последните четири години в тази посока няма почти никаква промяна. Фактически сега на българския пазар около една трета от лицензираните търговци на електричество, т.е. около 15, реално извършват дейност. А ограниченията пред тях са главно в две посоки, на което и обръща внимание ЕК.

                  От една страна, не повече от 20% от общото количество произведена у нас електроенергия се търгува свободно, на пазарно формирани цени. Останалото количество подлежи на ценови регулации от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), която определя максималните цени, по които плащат електроенергията битовите потребители и малките фирми.

                  Подобни „защитни механизми“ има и в други страни от ЕС, но там електроразпределителните предприятия (у нас ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН) имат по-големи възможности за покупка на електроенергия. Така например ЕРП-та у нас имат право да купуват ток пряко само от НЕК, не и от производителите или от чужбина. Друг е въпросът, дали ЕРП-та ще изберат друг продавач, тъй като цените от него може да са по-високи.

                  Пречките пред търговците на електроенергия, които би трябвало вече да са отстранени от ДКЕВР, но не са, не им позволяват да търгуват както следва и на вътрешния пазар. България е единствената страна в ЕС, където съществуват ограничения пред търговците на електроенергия за свободно придобиване на права за презграничен пренос при експорт на електрическа енергия. А това е крещящо противоречие с принципа за свободно движение на стоки и услуги в рамките на общността. Впрочем от решаването на този въпрос не са заинтересовани и ЕРП-тата, тъй като така конкуренцията ще нарасне.

                  На практика битовите потребители у нас продължават да нямат избор и да са принудени да купуват ток от трите монополиста в трите района на страната, вместо да има и търговци, предлагащи им и други, по-гъвкави и евтини за тях схеми за заплащане на тока през денонощието.

                  Само че въпросът все още не е решен от ДКЕВР чрез разработване и утвърждаване на съответните документи, като например: прилагане на широко използваната в цяла Европа концепция за „балансиращите групи”, предаване, ползване и съхранение на данните от електромерите и т.н.

                  Необходимо е да се направят и статистически анализи на потреблението на отделните групи ползватели на електрическа енергия, като тези разчети са необходими на търговците, за да могат да се ориентират приблизително за консумацията на ток на определен район на населеното място и дори на дадена сграда и съответно да преценят възможностите за доставка.

                  Вече остават броени дни, за които българският енергиен регулатор трябва да изпрати до ЕК мерките, които ще предприеме във връзка с решаването на посочените въпроси - или пък може би ще се обоснове, че нещата (или част от тях) на електроенергийния пазар всъщност не стоят по този начин и проблеми няма?
                  Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                  Коментар


                  • http://www.lev.bg/view_article.php?article_id=32067

                    Загубите на енергия в енергосистема ни почти двойни спрямо средните за Европа

                    Марта Младенова | 18 ноември 2009 14:01


                    Председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев


                    54 на сто са загубите на енергия в нашата енергосистема. Това заяви за Дарик председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев. За сравнение, средно за Европа загубите са 28 на сто. Данев каза още, че повишаването на цените на природния газ за промишлеността ще бъде драматично за предприятията в химическата промишленост и за топлофикационните дружества. Другите сектори обаче също ще понесат сериозни загуби, затова пазарът на енергия трябва да бъде либерализиран.


                    „Първо, да се определи методика, по която се определя надбавката на цените при Булгаргаз, която 3 на сто е гигантска и тя въобще не е функция на обемите, които предават, което е безмислена история. Ние непрекъснато говорим за либерализиран пазар, а на практика няма либерализиран пазар. В закона е записано, че само 10 на сто от електроенергията трябва да бъде с регулирана цена, останалото да бъде към свободния пазар, което изобщо не се изпълнява”, каза Данев.


                    „Булгаргаз” е една фактически paper company – хартиена компания, те нямат никакви активи зад себе си, единствено един търговски посредник. Може ли на търговски посредник нормативно да му определяте нормата на печалба, без да зависи от обемите, които подава или от услугата, която предлага”, каза той и допълни: „Булгаргаз” е един търговски посредник, нищо друго не е, на който са му дадени монополни права и беше инструмент на социална политика, криворазбрана социална политика, разбира се, и инструмент на криворазбрано финансиране на други структури в енергетиката, които деформират цялото енергоснабдяване в страната ни”.


                    По думите на Данев Българският енергиен холдинг трябва да бъде листнат на борсата. По този начин ще бъде постигната либерализация на пазара.
                    Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                    Коментар


                    • http://www.standartnews.com/news/det...BA%D1%81%D0%B0

                      ЧЕЗ удари селата с екотакса

                      вторник, 01 декември 2009 Перник

                      Кметовете въстанаха срещу ЧЕЗ заради екотакса за уличните лампи. Енергото удари селата с налог за зелена енергия. Тя се прибавя към месечните сметки за ползването на ветрогенератори.

                      На територията на региона обаче такива няма. Въпреки това кметовете били принудени да доплащат през последните три месеца за нещо, което на практика не ползват.

                      Сумата от 50 лева за екоенергия се надчислява на всеки трафопост. В Ярджиловци например за осем такива, месечната сметка за уличното осветление е скочила с 400 лева. Парите, които имаме в бюджетите за светлина, ще отидат само за тази такса, разбунтуваха се селските управниците на среща с ръководството на общината.

                      Кметовете решиха да напишат протестно декларация до чешката фирма и да потърсят помощ от премиера Байко Борисов.

                      Анна Георгиева
                      Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                      Коментар


                      • http://www.standartnews.com/news/det...A7%D0%95%D0%97

                        Готвят 1 млн. секира за ЧЕЗ
                        Компанията няма право да вдига таксата за повторно включване на ток


                        Ангел Семерджиев
                        вторник, 01 декември 2009 София

                        Електроразпределителната компания ЧЕЗ е излъгала медиите миналата седмица, обявявайки, че съдът е постановил Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да не се намесва при определянето на таксите за възстановяване на тока на неизрядни платци, заяви шефът на комисията Ангел Семерджиев.

                        Той е категоричен, че регулаторът няма да позволи от Нова година таксата да скочи двойно - от 19 лв. за обикновена поръчка и 40 лв. за експресна, съответно на 40 лв. и 80 лв. Ако ЧЕЗ самоволно се опита да вдигне необосновано цените, компанията ще бъде глобена с между 20 000 и 1 млн. лв.

                        Това означава, че няма и не може да има увеличение на таксата за повторно включване на тока за абонатите на ЧЕЗ в София и Западна България, твърдят от ДКЕВР.

                        Кампанията ЧЕЗ не е спечелила съдебно дело, според което сама може да определя колко да струва повторното включване на тока заради неплащане, подчертаха от комисията.

                        Още една глоба заплашва ЧЕЗ, допълни Семерджиев. По искане на ДКЕВР Върховният административен съд може да постанови финансови санкции на длъжностни лица в ЧЕЗ заради неизпълнение на решението за незабавно преминаване към едномесечно отчитане. До момента дружеството предприемало някакви мерки за връщане на едномесечното отчитане, но нито един потребител не е усетил това по собствените си сметки.

                        АСН
                        Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                        Коментар


                        • http://www.dnevnik.bg/pazari/2009/12...nasiat_tok_na/

                          Българските предприятия вече внасят ток на по-изгодни цени

                          От Светлана Ненова

                          Последна промяна в 22:36 на 01 дек 2009

                          Кризата доведе до парадокс на пазара на електроенергия. В резултат на намалението на тарифите в региона няколко предприятия в България вече внасят по-евтина електроенергия, съобщиха търговци пред "Дневник". Те обаче отказаха да посочат имената на клиентите си и количествата, които им доставят.

                          Едновременно с това от 2010 г. индустрията ще купува още по-скъп ток в България заради увеличения акциз, който ще покачи цената с около 1 лв. на всеки мегаватчас. Очаква се и централите да поискат повишение на енергията си, което ще вдигне още цените на свободния пазар. Тарифите на него се оказват неконкурентни и по-високи в сравнение с тези на регулирания пазар.

                          Енергийният регулатор определя квоти, които централите трябва да продадат на НЕК, с което се ограничава свободата на пазара. Клиентите на електроразпределителните дружества също нямат стимули да излязат на свободния пазар. В същото време търговците плащат глоби на централите, ако заявят определени количества електроенергия, а след това се откажат от тях.

                          "На свободния пазар предлаганата цена е по-висока от тази в региона. Енергия почти не се изнася и сделките са основно на вътрешния пазар. Наши членове не внасят електроенергия", коментира председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) Константин Стаменов пред "Дневник". Той обясни, че основната причина е свързана с недостатъчната степен на либерализация на пазара. Само 20% от него е отворен и на него се търгуват около 600 мВт електроенергия годишно. В момента предприятията купуват от свободния пазар на цена от 73-75 лв. до 80 лв. за мВт.

                          "Може да се внесе енергия от Румъния, където цените й в някои часове и през уикенда стигат до 10-15 евро за мВтч. Няма проблем компания да внесе за свой клиент по-евтина енергия, стига да има закупен капацитет за пренос през българската граница", разказа търговец, осъществил такава сделка. Той обясни, че евтина енергия може да се купи и от Сърбия. На енергийната борса в Румъния вчера най-ниската цена беше около 11 евро с доставка между 2 и 4 часа през нощта. Тези цени са изгодни за предприятия с непрекъснат процес или работещи през нощта.

                          "След като се регистрираме на свободния пазар, ще проучим възможността за внос на по-евтина електроенергия", заяви изпълнителният директор на "Радомир метали" Людмил Александров.
                          На друга позиция е директорът на дирекция "Електроенергетика" в регулаторната комисия Стефан Начев - той обясни, че наистина няма пречки пред сделките по вноса, но цените с таксите се доближават до тези на вътрешния пазар, което го прави неизгоден. Начев каза, че с промените в закона за енергетиката компаниите ще бъдат стимулирани да излязат на свободния пазар, защото ще бъдат въведени изисквания за годишна консумация на електроенергия. В момента компаниите, които имат до 50 души персонал и годишен оборот от 19 млн. лв., могат да купуват по-евтин ток от регулирания пазар, тъй като попадат в категорията на т.нар. защитени потребители.

                          Макар да няма пречки пред вноса чрез търговец, останалите индустриални потребители трудно поемат или отказват рисковете по сделките. Те се притесняват, че няма да могат да продадат излишната енергия или да си купят недостигащата им поради липсата на обединения от производители, потребители и търговци, които да създадат т.нар. балансиращи групи. Тези групи ще позволят да се предлагат по-изгодни цени за недостигащата енергия от тези на свободния пазар. Очаква се да бъдат създадени най-рано в средата на следващата година, след като Държавната комисия за енергийно и водно регулиране приеме нови правила за търговия.

                          Вносът крие и рискове за търговците, които трябва да заявят капацитет за месец напред и да представят банкови гаранции за купената енергия. "Пречките са, че капацитетът за него на границата е ограничен, а консуматорите имат променливо потребление. То не може да бъде покрито при недостиг или излишък на електроенергия поради отсъствието на балансиращите групи", коментира пред "Дневник" Мартин Георгиев, представител на търговеца на електроенергия АТЕЛ. Според директора "Маркетинг" на "Енемона ютилитис" Константин Константинов предприятие не може да си внесе енергия от Германия например, защото цената се оказва неконкурентна заради таксите за износ и пренос на енергията.

                          Вносът на електроенергия досега се смята едва ли не като заплаха за българските централи. Те изискват от компаниите на свободния пазар да имат равномерна консумация. "Заради топлото време и намаленото потребление централите ще произвеждат по-малко. По-ниските цени в региона и консумацията ще засегнат работата на централите", каза пред "Дневник" ръководителят на Централното диспечерско управление в Електроенергийния системен оператор Митьо Христозов.

                          Търговците започнаха истинска битка за клиенти на вътрешния пазар, след като износът и търсенето на енергия в региона намаляха, съобщиха от бранша. На последните търгове на ЕСО за износ не се явиха кандидати. Националната електрическа компания (НЕК), която също има лиценз за търговия, обяви търг за препродажба на енергия.

                          АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица изток 2" обявиха търгове за продажба на ток

                          АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2" обявиха търгове за продажба на електроенергия на потребители и търговци през следващата година. Търгът в ТЕЦ "Марица-изток 2" е насрочен за 11 декември и ще бъдат продадени 80 мВт за първото шестмесечие. Определяща при избора на търговците ще е предложената от тях цена. Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов каза, че договорите ще са за шест месеца. Той очаква голям интерес от компаниите за предложената енергия. От септември двете дружества по заповед на министър Трайчо Трайков вече провеждат търговете.
                          Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                          Коментар


                          • Здравейте колеги ние от Ледекс ООД сме едни от първите Български производители на светодиодно осветление и можем да предложим алтернатива на всякакъв тип традиционно осветление.
                            Не се тревожете нито за познатите ни Е27 100W крушки нито за T8 луминисцентните лампи които скоро ще останат в миналото.
                            Цените са доста конкурентни дори за Китайския пазар а това че струват малко повече от енергоспестяващата крушка е оправдано поради многобройните предимства:

                            Голям светлинен поток
                            Дълъг живот от 70 000 до 100 000 часа (по 8 часа на ден около 30 години!)
                            Не се чака за да се достигне максималния светлинен поток както всички енергоспестяващи лампи
                            Липсват отровни вещества в лампата
                            Липсва стробоскопичен ефект (трептене на светлината)
                            Голямо разнообразие от цветове
                            Живота им не се влияе от прекомерно вкл. и изкл.
                            Могат да работят в тежки експл. условия вкл. с повишена влажност на въздуха.

                            За повече информация WWW.LEDX.BG

                            Коментар


                            • Черния четвъртък!

                              Събития 19 Ноември 2009, Четвъртък

                              5 години от от подписването на договорите с CEZ
                              София
                              5 години от подписването на договорите с Чешката енергийна компания /CEZ/ за продажба на 67 на сто от капитала на "Електроразпределение - Столично", "Електроразпределение - София област" и "Електроразпределение - Плевен". Чешката енергийна компания спечели конкурса за приватизацията на т.нар. Западен пакет, включващ трите електроразпределителни дружества /2004/.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Dreamer

                                То пък едната помощ - 20%. Общо взето покрива лихвите по кредита и само толкова.
                                Аз затова питам - ако имаш парите не можеш ли да извадиш банката и съответно кредита и лихвите от уравнението. И тези 20% да отидат за по-качествени и енергоспестяващи материали, а не за лихви! Нали идеята е да се намали енергопотрблението , а не да се наливат пари в банките! Или бъркам. В края на краищата защо да не може да са направи така: правиш саниране, носиш фактурите и документите в агенцията за енергийна ефективност и те след направена проверка и оценка да възстановят част от сумата. Защо изобщо са нужни банка и кредит.

                                Коментар

                                Working...
                                X