IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фотоволтаичен парк като инвестиция

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

    Буферирането изяжда твърде много от КПД -то. Тъжно но, факт. И Петър ви обърна внимание относно ПАВЕЦ. Мечтите са хубаво нещо, особено ако, следвайки ги, човек поражда нещо ново и полезно. В Калифорния или Колорадо - не помня - бяха построили яка слънчева централа, с топлинен акумулатор от разтопени соли - казват, произвеждала и нощем. Вас не ви знам но, на мен, много ми допадна идеята. Приложимо ли е в мащаб на едно-две домакинства, не знам.
    това с архимедовите огледала без пряка слънчева светлина няма как да работи!
    калифорния е само слънце (предимно) и там има много възможности, но при нас не е толкова добре...баш зимата, когато има много нужда от енергия
    това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

    Коментар


    • Със соли имаше и варианти с огледала да се фукусира енергията, тогава за какво са тези фотоволтаични. Не съм сигурен но огледалата не са ли по ефективни. Големи мощности а може една градушка да ги смели, това много несериозно. Истината е че им трябват батерии.
      Last edited by supertrader; 10.06.2021, 22:24.
      D.Y.F-091066

      Коментар


      • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
        Pyramid, вярно че се губи енергия, най доброто е батерии за тези соларни панели, а това със солите май не акумулират много и става въпрос за едни тонове.Не ми се търси но някъде имаше описано подробно за една къща.
        Тонове са, ясно. Ама веднъж се вземат и не се изразходват после. Освен това, на големите централи, с много мегавати, някак им отива по-тежичко, не мислиш ли?

        Коментар


        • Pyramid, вярно че се губи енергия, най доброто е батерии за тези соларни панели, а това със солите май не акумулират много и става въпрос за едни тонове.Не ми се търси но някъде имаше описано подробно за една къща.
          D.Y.F-091066

          Коментар


          • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
            Валидатор, за какво са ми на мен 100квч ток, това с продаването на мрежата на този ток без да има в какво да се буферира е глупости на таркалета. Те се чудят как да го включат в микса от мощностите които генерират ток. А ако искат да ги субсидират реално да навлязат тези неща по масово и то ще е за лични нужди, начина е да им махнат данъците - ето ти субсидията и подпомагането. Обаче за да не е за сметка на приходи в бюджета да въведат данъчни карти, купиш нещо и си платиш данъка и после по това което е заредено в картата ти се възтановява, не може да се мами защото то ще е индексирано в системата и по това което е зададено в картата и го има в нея ще е възтановяването. Нещо като веригата за крипотисите. Могат да се субсидират всякакви неща, могат да се премахнат дори данъците за определен период от време да се възтанови икономиката примерно както е сега в момента да пада. Тока от соларни центарали може да се буферира в батерии, в момента това е актуално. Може с малка мощност обаче панели да си правиш водород - газ и да се ползва за готвене, все едно че имаш природен газ някъде където мрежа няма и няма и да има понеже не е рентабилно.
            Буферирането изяжда твърде много от КПД -то. Тъжно но, факт. И Петър ви обърна внимание относно ПАВЕЦ. Мечтите са хубаво нещо, особено ако, следвайки ги, човек поражда нещо ново и полезно. В Калифорния или Колорадо - не помня - бяха построили яка слънчева централа, с топлинен акумулатор от разтопени соли - казват, произвеждала и нощем. Вас не ви знам но, на мен, много ми допадна идеята. Приложимо ли е в мащаб на едно-две домакинства, не знам.

            Коментар


            • Валидатор, за какво са ми на мен 100квч ток, това с продаването на мрежата на този ток без да има в какво да се буферира е глупости на таркалета. Те се чудят как да го включат в микса от мощностите които генерират ток. А ако искат да ги субсидират реално да навлязат тези неща по масово и то ще е за лични нужди, начина е да им махнат данъците - ето ти субсидията и подпомагането. Обаче за да не е за сметка на приходи в бюджета да въведат данъчни карти, купиш нещо и си платиш данъка и после по това което е заредено в картата ти се възтановява, не може да се мами защото то ще е индексирано в системата и по това което е зададено в картата и го има в нея ще е възтановяването. Нещо като веригата за крипотисите. Могат да се субсидират всякакви неща, могат да се премахнат дори данъците за определен период от време да се възтанови икономиката примерно както е сега в момента да пада. Тока от соларни центарали може да се буферира в батерии, в момента това е актуално. Може с малка мощност обаче панели да си правиш водород - газ и да се ползва за готвене, все едно че имаш природен газ някъде където мрежа няма и няма и да има понеже не е рентабилно.
              D.Y.F-091066

              Коментар


              • Първоначално изпратено от dzk Разгледай мнение
                Не съм Матеев, но ще кажа че има такъв вариант, и той е от категорията "забравеното старо". Българският термин е ПАВЕЦ, и само в България има изградени поне три (по спомен) подобни централи. Правиш ток от фотоволтаиците, и с него помпиш вода на по-голяма височина в някакъв резервоар или езеро. Когато ти трябва ток, пускаш водата отгоре и си генерираш колкото ти трябва. Просто ти трябва голям обем където да съхраняваш водата, добро място за да няма изтичане на вода от дъното, и приток на вода която да качваш нависоко. Но е доста скъпо за начална инвестиция. Реално ти трябва и една ВЕЦ към фотоволтаика.

                ПАВЕЦ не е производствено предприятие.Енергията която харчи в помпен режим е повече от енергията която генерира.Освен това инвестициите в язовири са доста големи.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение

                  Това с водата го знам. Но то е трудно приложимо и има много по ниска ефективност. Трябва ти огромно количество вода. Цял язовир.
                  Има също вариант и да се ползват компресори да нагнетяват въздух. И това май е с още по ниска ефективност.

                  От това което проучих маховикът изглежда е най ефективният вариант но и най скъпият. Хубавото че работи безотказно дълги години, няма какво да му се повреди, тихо е, и може да се инсталира навсякъде. Най добре е под земята.
                  Като питаш Матеев, нека се разрови из своя форум, и да ти хвърли линк - имаше много интересна темичка, мисля, за акумулирането на топлина, лично на мен, много ми допаднаха идеите. Само дето беше отдавна.

                  Коментар


                  • Това с маховиците е старо, има ги много отдавна и доколкото погледнах линковете това новото което са се сетили да направят е маховика да е от композит и много здрав. Така е защото от високите обороти има опасност ако почне някакво биене, примерно някаква пукнатина се яви и маховика ще се пръсне. Слагат се в ями, бетонни че ако аварира като се пръсне да не се разхвърчи като шрапнел на парчета. На магнитни лагери да лагерува не става, постоянните магнити като ги сложиш един срещу друг да се отбръскват и магнитните им полета вече са напрегнати така че се изтощават. В един момент за произхода на магнитното поле във физиката ще се заложи принципа че то е материално и има своите частици, които са завъртяни и имат своята орбита, като ги срещаш ти го изтощаваш, тези частици са много малки. Истината е в гравитационното поле или в гравитацията, но там става въпрос за такива обороти които не можем да си представим сега, там енергията е много но това са други неща. Има прости неща като за това време, които обаче се отхвърлят поради грешки в чиповете на индивидите.
                    D.Y.F-091066

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от dzk Разгледай мнение
                      Не съм Матеев, но ще кажа че има такъв вариант, и той е от категорията "забравеното старо". Българският термин е ПАВЕЦ, и само в България има изградени поне три (по спомен) подобни централи. Правиш ток от фотоволтаиците, и с него помпиш вода на по-голяма височина в някакъв резервоар или езеро. Когато ти трябва ток, пускаш водата отгоре и си генерираш колкото ти трябва. Просто ти трябва голям обем където да съхраняваш водата, добро място за да няма изтичане на вода от дъното, и приток на вода която да качваш нависоко. Но е доста скъпо за начална инвестиция. Реално ти трябва и една ВЕЦ към фотоволтаика.

                      Това с водата го знам. Но то е трудно приложимо и има много по ниска ефективност. Трябва ти огромно количество вода. Цял язовир.
                      Има също вариант и да се ползват компресори да нагнетяват въздух. И това май е с още по ниска ефективност.

                      От това което проучих маховикът изглежда е най ефективният вариант но и най скъпият. Хубавото че работи безотказно дълги години, няма какво да му се повреди, тихо е, и може да се инсталира навсякъде. Най добре е под земята.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                        Ето това е наистина подпомагане, ако се платят предварително с някакви облигации, облгациите ще си стоят в банката
                        Ето прост пример.
                        Идва Матеев, построява ти една 100КВ централа, дава ти едни дестина хиляди кеш да почерпиш, и ще си на печалба от първия миг.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение
                          ...Матеев, кажи как да съхраняваме енергията от панелите? Искам да можем да я консумираме когато ни трябва а не само докато пече слънцето.
                          Знам че има вариант с литиеви батерии но това не ме устройва. Искам нещо по добро. Да работи безотказно минимум 20 години и да няма никакъв риск от експлозии и пожари. Това автоматично отписва и водородът и горивните клетки....
                          Не съм Матеев, но ще кажа че има такъв вариант, и той е от категорията "забравеното старо". Българският термин е ПАВЕЦ, и само в България има изградени поне три (по спомен) подобни централи. Правиш ток от фотоволтаиците, и с него помпиш вода на по-голяма височина в някакъв резервоар или езеро. Когато ти трябва ток, пускаш водата отгоре и си генерираш колкото ти трябва. Просто ти трябва голям обем където да съхраняваш водата, добро място за да няма изтичане на вода от дъното, и приток на вода която да качваш нависоко. Но е доста скъпо за начална инвестиция. Реално ти трябва и една ВЕЦ към фотоволтаика.


                          Коментар


                          • Има компании които разработват такива батерии със маховик и вече имат доста инсталирани в комбинация със соларни панели или вятърни турбини.
                            Хората са инвестирали десетки милиони в тези технологии значи има някакъв потенциал. До колко е ефективно не знам.
                            Ето две компании които вече имат реализирани такива проекти в САЩ:

                            https://beaconpower.com/
                            https://amberkinetics.com/

                            Сигурно има и много други. Наскоро четох че китайците и те правят такива системи.

                            А до колкото знам в България все още няма такива проекти.
                            Last edited by alphaomega; 10.06.2021, 18:53.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение
                              Много хубава и актуална тема.

                              Мен обаче продажбата на тока не ме интересува изобщо.

                              Матеев, кажи как да съхраняваме енергията от панелите? Искам да можем да я консумираме когато ни трябва а не само докато пече слънцето.
                              Знам че има вариант с литиеви батерии но това не ме устройва. Искам нещо по добро. Да работи безотказно минимум 20 години и да няма никакъв риск от експлозии и пожари. Това автоматично отписва и водородът и горивните клетки.

                              Досега единственото което съм открил да покрива изискванията (поне на теория) е съхранение на кинетична енергия чрез маховик.
                              Дали може да стане в реални условия да работи със соларни панели и каква ефективност може да се постигне?

                              Идеята е маховикът да се направи с много голямо тегло примерно 5-10 тона, и да се върти върху лагери с постоянни магнити във вакумна среда където при напълно заредено състояние да достига над 50 000 оборота в минута. Връзката между маховика и генератора може пак да е на магнитен принцип без директен механичен контакт. Не знам дали това е по добре или ще влоши ефективността. За първоначалното ускорение от нула оборота може да се ползва ток от мрежата. След като достигне някакви обороти вече преминава на захранване от соларните панели.

                              Има ли шанс това да проработи и дали си струва инвестицията?

                              Мисля да направим един малък прототип за тестове?
                              Трябва ти чутОвен Супермаховик, нещо с диаметър над 5 метра. И трябва да е заринат в земята, по ред причини. Много трудно и свръхвисоки изисквания за якост. Чак, че не става не бих казал но, малко запасява за опасността, която представлява. Трудно, скъпо...

                              ​​​​​

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                                Има простички и нескъпи неща обаче народа не ги иска и веднага срещат съпротива без да се пробва. Логиката която ги спира е че то като е толкова просто отдавана трябвало да е открито и да е много популярно, не било популярно - значи не работи ..ето това е логиката.
                                Не, Дани. НЯМА логика. Има стръв за убийство.

                                Коментар

                                Working...
                                X