IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ел-преносни мрежи с голям дял на ВЕИ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

    Не, това е едни хора седят и си философстват без факти. Тук всеки детайл е важен, имаме статистики, компютри. Хипотезата 100% е глупост защото е нереална. Нощния ток ще дойде от вятър. Покажи ми точка в света да няма нито слънце нито вятър. Дай сега да обсъждаме хипотезата пък ако няма и гравитация. То перките и панелите ще се разхвърчат из космоса. Ето графиката последните дни
    https://www.energy-charts.de/power.htm

    Ами слънчевия ток е идеален. Не следва ли пиковете? Ами това преди на борсата е бил 3-4 пъти и 10 пъти по-скъп ток от базовия. И какво се получава, слагагаме фотоволтаици с "много скъп" ток пък средната цена пада. А евтиния базов ток може да си купуваме от някоя загубена съседка като България след като сме си осигурили скъпия. Виж и вятърния колко плавна и стабилна ивица очертава.

    При това ми се струва, че имаш твърде ниско мнение за мощността на фотоволтаиците. Само 0.5% от територията на България с панели би генерирала 100% от сегашния ток - пак безсмислена хипотеза за онагледяване. За ЕС по случайност числото е същото. Та от никакви кошмарни панели опасващи света както е според дедо Пешо няма нужда.
    Фончо не се катери на дядо си по .....панела.Чувал ли си думата потокоразпределение....и знаеш ли как се смята.Коментираш неща които не разбираш.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

      Определено средно за деня. Може да избереш в ляво и средно за седмица или година. Твоя въпрос е по-смислен, всъщност това е точно и темата и което вълнува милиони професионалисти по света. Но май позабравяш , че не говим за 100% ВЕИ а само за голям дял. Пък оня техникумаджия и дедо Пешо ме набутаха в някакъв въпрос, че при много ВЕИ мрежата просто не може да съществува.. Добре че не съм имал колега като дедо Пешо или пък да е бил по-нормален преди.

      Вижда се с просто око и нещо много важно. Делът на ВЕИ зависи от цената на ВЕИ. Ако може да изхвърлим дори 10% от тока на ВЕИ (по площ) можем да повдигнем графиката доста нагоре. Хората със зъби нокти драпат да я повдигат нагоре по много начини, тъй кат само един, лесен и евтин начин няма.

      Аз не съм ТЕЦ-аджия. Но съм внедрявал проекти там. Ходехме дори хора от няколко фирми. По соца това беше добре, можеше дори да не питаш началника след като някой от Партията е одобрил проекта. Примерно Енергопроект осигурява някаква разбита лада с шофьор и ние се дрънкаме. Но пък като ти трябва най елементарно нещо като дори някакъв бутон по перо второ направление, отговорът беше все "не може". Един вид началника може да не пита цяла седмица къде си защото труда ти е без пари, но като му кажеш "дай един копроцесор за $40, да не с мъчим 6 месеца с какви ли не тъпи гимнастики" - "няма". Та тия работи бяха много сбъркани.
      Фончо я сега ни разкажи каква специалност си завършил във ВМЕИ Ленин и в кой тец какво си внедрявал щото смятам че лъжеш.Са делът ВЕИ за всяка ЕЕС е различен всичко е специфично.Природните дадености са различни.Това хубаво го запомни ама хубаво и не спори с мен щото целият ми живот е свързан с енергетиката..И друго запомни.Едно е ЕЕС да работи сама друго е няколко ЕЕС да работят в паралел а трето е почти цяла континентална Европа да работи в паралел включително и Турция.За да си в ЕNTSO e трябва да отговаряш на определени критерии включително по критерии регуласция на честота.Координационния център е в Германия.И не bъркай ENTSO e с ENTSO g едното е ток другото газ.Ако ще пишеш за енергетика остави Русия Путин партията и партийния за друга тема.Та чакам да разбера какво си внедрявал и къде.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

        Да ама Плама я намя и няма кой да праи свещи
        Ше купуваме китайски.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

          Добре, бе стига с тия въпроси кой съм. Обсъждаме съвсем друг въпрос. На 56 съм за да не се мъчите. 90-та на 28 ли беше напуснах България. Още в МЕИ-то бачках към фирми, за соца това беше рядкост може да съм бил и единствения в групата. Трябваше комсомолския секретар на факултета да ми разпише, че може и да им заделям по 10%. Поне в МЕИ-то не съм го правил за пари. Достатъчно ли е това за мене или още ще заливате темата с помия. Ти нямаш никакъв манталитет на инженер. Аз не бих си и помислил да застана срещу някой колега и да обсъждаме кой е по-умен и знае повече.

          В крайна сметка разбра ли, че след като някой по света е реализирал нещо, въпросът МОЖЕ ЛИ е абсолютно безсмислен?
          Отзад напред:
          1.Да. След като и лично съм го правил, това-да. Обаче, какви глупости изпоизръси по тема обучение, вземи се в ръце. НЕ ВИДЯХ ПРИНЦИПА, който предлагаш/залагаш особено, в корелация със сигурно, устойчиво ел.снабдяване. Ако е само до това, да може някога някакси нещо дацсе достави по жицата-ок, ама има и въпроси на нац.сигурност и дуракоустойчивост а там, изобщо, приказките ти не дават знак, да ги разбираш.
          2.Голям експерт си по манталитетите. Ей сега, ще тръгна да ти се доказвам. Т.е., „забравѝ”.
          3.Не темата „заливам с помия”. От самото начало, търся рационалното зърно. Обаче, здравият смисъл, го давиш в...същото, което и безсмисления. В приказки. Няма как „руснаците” или „техникумът” да са „виновни”, че не те разбирам. Фактически, не си обяснил.
          4.По време на ученето си, аз просто си даскалувах, изкарвах изпити и правех курсовите работи и на няколко колеги но - будала съм бил - за едната добра дума. И ходех по любов. Фирмата, на която бях стипендиант в екс СССР, една година преди дипломирането, се отказа от електронния отдел и завърших, свободен като отичка, без 10-годишното задължение да отработвам, със стипендия за отл.успех. Доларът рипна до 3000, стипендията - държавна -
          185 $. Върнах се - работа йок, та станах военен, още 11години, под пагон. Радиосвръзки, РЕБ, ремонт, ВР. Изкарах 2 год информатика и прекъснах, т.к. ми писна от тарикати, били те и гл.асистенти. 97-ма.
          5.Мрежов заради същото те подиграва. Щото не обясняваш а, като почнеш - смисълът -пак неясен. ... или омотан. АКО уважаваш повече себе си, няма да ни давиш в словеса, а кратко и ясно. Ако ли не, оправяй се.
          Дано съм бил ясен.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
            Четох четох и разбрах предложението на фончо .....през деня ша има ток ако слънцето пече , през ноща ша има ток ако духа вятъра.
            Другата му неписана препоръка която разбрах е да се запасяваме със свещи и да не разчитаме много на климатици за отопление.....
            Да ама Плама я намя и няма кой да праи свещи

            Коментар


            • Четох четох и разбрах предложението на фончо .....през деня ша има ток ако слънцето пече , през ноща ша има ток ако духа вятъра.
              Другата му неписана препоръка която разбрах е да се запасяваме със свещи и да не разчитаме много на климатици за отопление.....
              Last edited by markov; 29.05.2019, 17:29.
              Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                Абе то, на хартия, всичко в гладко: Облаци няма, постоянен вятър с10 м/сек, навсякъде реки и язовири, препълнени...
                Ентусиазмът е хубаво нещо. Аз пак да попитам, обаче, как ТИ ще решиш пеоблема „Устойчивост”? Искам да видя. Казваш, внедрявал си, е по соца и т.н...Яко! Кой набор си? Аз гоня 53 но, след ТУ, от „соца” заварих само времето, в което, нямаха пари да замразяват обектите. И се рушаха. За електрончици, изведнъж, работата свърши...
                Та, кой набор си и кой ти беше ротния? Някак думите ти издават много по-малък опит, отколкото говориш. Да не кажа, че послъгваш.
                Добре, бе стига с тия въпроси кой съм. Обсъждаме съвсем друг въпрос. На 56 съм за да не се мъчите. 90-та на 28 ли беше напуснах България. Още в МЕИ-то бачках към фирми, за соца това беше рядкост може да съм бил и единствения в групата. Трябваше комсомолския секретар на факултета да ми разпише, че може и да им заделям по 10%. Поне в МЕИ-то не съм го правил за пари. Достатъчно ли е това за мене или още ще заливате темата с помия. Ти нямаш никакъв манталитет на инженер. Аз не бих си и помислил да застана срещу някой колега и да обсъждаме кой е по-умен и знае повече.

                В крайна сметка разбра ли, че след като някой по света е реализирал нещо, въпросът МОЖЕ ЛИ е абсолютно безсмислен?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                  Не, това е едни хора седят и си философстват без факти. Тук всеки детайл е важен, имаме статистики, компютри. Хипотезата 100% е глупост защото е нереална. Нощния ток ще дойде от вятър. Покажи ми точка в света да няма нито слънце нито вятър. Дай сега да обсъждаме хипотезата пък ако няма и гравитация. То перките и панелите ще се разхвърчат из космоса. Ето графиката последните дни
                  https://www.energy-charts.de/power.htm

                  Ами слънчевия ток е идеален. Не следва ли пиковете? Ами това преди на борсата е бил 3-4 пъти и 10 пъти по-скъп ток от базовия. И какво се получава, слагагаме фотоволтаици с "много скъп" ток пък средната цена пада. А евтиния базов ток може да си купуваме от някоя загубена съседка като България след като сме си осигурили скъпия. Виж и вятърния колко плавна и стабилна ивица очертава.

                  При това ми се струва, че имаш твърде ниско мнение за мощността на фотоволтаиците. Само 0.5% от територията на България с панели би генерирала 100% от сегашния ток - пак безсмислена хипотеза за онагледяване. За ЕС по случайност числото е същото. Та от никакви кошмарни панели опасващи света както е според дедо Пешо няма нужда.
                  Абе то, на хартия, всичко в гладко: Облаци няма, постоянен вятър с10 м/сек, навсякъде реки и язовири, препълнени...
                  Ентусиазмът е хубаво нещо. Аз пак да попитам, обаче, как ТИ ще решиш пеоблема „Устойчивост”? Искам да видя. Казваш, внедрявал си, е по соца и т.н...Яко! Кой набор си? Аз гоня 53 но, след ТУ, от „соца” заварих само времето, в което, нямаха пари да замразяват обектите. И се рушаха. За електрончици, изведнъж, работата свърши...
                  Та, кой набор си и кой ти беше ротния? Някак думите ти издават много по-малък опит, отколкото говориш. Да не кажа, че послъгваш.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                    А проблема е, че тока се произвежда на едно място, а се консумира на друг - идеята на дедо Пешо е, че ако искаш 100% слънчеви централи, трябва да опашеш 2/3-ти от земното кълбо със фотоволтаици.
                    Не, това е едни хора седят и си философстват без факти. Тук всеки детайл е важен, имаме статистики, компютри. Хипотезата 100% е глупост защото е нереална. Нощния ток ще дойде от вятър. Покажи ми точка в света да няма нито слънце нито вятър. Дай сега да обсъждаме хипотезата пък ако няма и гравитация. То перките и панелите ще се разхвърчат из космоса. Ето графиката последните дни
                    https://www.energy-charts.de/power.htm

                    Ами слънчевия ток е идеален. Не следва ли пиковете? Ами това преди на борсата е бил 3-4 пъти и 10 пъти по-скъп ток от базовия. И какво се получава, слагагаме фотоволтаици с "много скъп" ток пък средната цена пада. А евтиния базов ток може да си купуваме от някоя загубена съседка като България след като сме си осигурили скъпия. Виж и вятърния колко плавна и стабилна ивица очертава.

                    При това ми се струва, че имаш твърде ниско мнение за мощността на фотоволтаиците. Само 0.5% от територията на България с панели би генерирала 100% от сегашния ток - пак безсмислена хипотеза за онагледяване. За ЕС по случайност числото е същото. Та от никакви кошмарни панели опасващи света както е според дедо Пешо няма нужда.

                    Коментар


                    • Дела на ВЕИ-то идва предимно като остатък от необходимата енергия и произведена от 'тромавите' ЕЦ-и. След това е цената. Например - ако спрем АЕЦ-а временно, защото няма нужда от ток, после докато тръгне когато дойде нуждата, ще стоим на тъмно. ЗА това се купува и не се пита. Същото е с боклуците и ВЕЦ-овете донякъде.
                      А проблема е, че тока се произвежда на едно място, а се консумира на друг - идеята на дедо Пешо е, че ако искаш 100% слънчеви централи, трябва да опашеш 2/3-ти от земното кълбо със фотоволтаици. И тогава преноса от единия край до другия (където няма слънце) ще е невъзможен /или невъзможно скъп. Това като хипербола го казвам, не че някой ще тръгне да го прави... поне аз така го разбрах, и в това има логика.
                      Та за това, за България първо трябва да се види реалната необходимост от ток, след това какво ще е необходимо в близко/далечно бъдеще, и чак тогава да се мисли за действия - вкл. за Белене или още ВЕИ, Марици и Догановски ТЕЦове

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                        Има голямо значение, защото се знае, че потреблението ще намалее за няколко дена -> каквото могат спират по икономически причини (вкл. и от екологична гледна точка). По това време са и профилактиките на АЕЦите.
                        Не знам как са го сметнали 76% - средно за деня, претеглено или в определен час. Виж часовата графика: https://www.energy-charts.de/power.h...r=2019&week=16 - когато ти трябва ток, него го няма. А когато не ти трябва - той е там. Това е драмата с фотоволтаиците и вятъра. Аз нямам въпрос, но дали Германия ще може да построи ПАВЕЦи за 10-15 ГВт, за да може да оправи пиковите натоварвания на конвенционалните мощности сутрин и вечер? Иначе щеше да е много хубаво.
                        Примерно на 20-ти в 21ч. - 10% е павеца, и внасят ток...що? Щото много време ще им трябва докато засилят теца (или каквото решат да засилват).

                        А базови са тия най-долу в графиката - ВЕЦ, биомаса и АЕЦ, защото не можеш да им връткаш кранчето когато и както ти скимне. Ама като бивш ТЕЦ-аджия, мисля че това е излишно да ти го обяснявам.

                        Та по темата - хубаво е, че навремето имахме енергоемка индустрия...сега имаме инфраструктура за експерименти с ВЕИ Да му мислят само чичките от ЕСО.
                        Определено средно за деня. Може да избереш в ляво и средно за седмица или година. Твоя въпрос е по-смислен, всъщност това е точно и темата и което вълнува милиони професионалисти по света. Но май позабравяш , че не говим за 100% ВЕИ а само за голям дял. Пък оня техникумаджия и дедо Пешо ме набутаха в някакъв въпрос, че при много ВЕИ мрежата просто не може да съществува.. Добре че не съм имал колега като дедо Пешо или пък да е бил по-нормален преди.

                        Вижда се с просто око и нещо много важно. Делът на ВЕИ зависи от цената на ВЕИ. Ако може да изхвърлим дори 10% от тока на ВЕИ (по площ) можем да повдигнем графиката доста нагоре. Хората със зъби нокти драпат да я повдигат нагоре по много начини, тъй кат само един, лесен и евтин начин няма.

                        Аз не съм ТЕЦ-аджия. Но съм внедрявал проекти там. Ходехме дори хора от няколко фирми. По соца това беше добре, можеше дори да не питаш началника след като някой от Партията е одобрил проекта. Примерно Енергопроект осигурява някаква разбита лада с шофьор и ние се дрънкаме. Но пък като ти трябва най елементарно нещо като дори някакъв бутон по перо второ направление, отговорът беше все "не може". Един вид началника може да не пита цяла седмица къде си защото труда ти е без пари, но като му кажеш "дай един копроцесор за $40, да не с мъчим 6 месеца с какви ли не тъпи гимнастики" - "няма". Та тия работи бяха много сбъркани.

                        Коментар


                        • Има голямо значение, защото се знае, че потреблението ще намалее за няколко дена -> каквото могат спират по икономически причини (вкл. и от екологична гледна точка). По това време са и профилактиките на АЕЦите.
                          Не знам как са го сметнали 76% - средно за деня, претеглено или в определен час. Виж часовата графика: https://www.energy-charts.de/power.h...r=2019&week=16 - когато ти трябва ток, него го няма. А когато не ти трябва - той е там. Това е драмата с фотоволтаиците и вятъра. Аз нямам въпрос, но дали Германия ще може да построи ПАВЕЦи за 10-15 ГВт, за да може да оправи пиковите натоварвания на конвенционалните мощности сутрин и вечер? Иначе щеше да е много хубаво.
                          Примерно на 20-ти в 21ч. - 10% е павеца, и внасят ток...що? Щото много време ще им трябва докато засилят теца (или каквото решат да засилват).

                          А базови са тия най-долу в графиката - ВЕЦ, биомаса и АЕЦ, защото не можеш да им връткаш кранчето когато и както ти скимне. Ама като бивш ТЕЦ-аджия, мисля че това е излишно да ти го обяснявам.

                          Та по темата - хубаво е, че навремето имахме енергоемка индустрия...сега имаме инфраструктура за експерименти с ВЕИ Да му мислят само чичките от ЕСО.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                            Изобщо не може. Инсталирани са всички мощности които дават ток - АЕЦ, ТЕЦ и ВЕИ.

                            Всеки товар изглежда така, виждаш че има права под която имаш "base load"
                            https://www.energy-charts.de/power.htm

                            Базови мощности е едно измислено понятие в България, неизвестно на останалия свят. Не знам откъде идва чувал съм го от Богомил Манчев - със самото понятие се дава с подтекст заявка, че на първо място трябва да се продава ядрения ток, пък ВЕИ-та да правят каквото си искат. Ако за 80-те години такова мислене е било допустимо, за 2019г не е. На първо място в съвременната система трябва да сложиш ВЕИ, а пък АЕЦ-а да се чуди как да си продава тока ако го има, да запълва пиковете което не може и т.н.
                            Вярно, че си бос. МНОГО бос. Пак виж, с какво натоварване работят АЕЦ и ВетрЕЦ/ФЕЦ. И къде тук пише, кой „трябва” да продава. Аз знам тъй: Продава, който произвежда...

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                              ФОнчо какво значи инсталирани мощности и какво значи базови мощности- може ли да сложим знак за равенство помежду им и ако не можем защо
                              Изобщо не може. Инсталирани са всички мощности които дават ток - АЕЦ, ТЕЦ и ВЕИ.

                              Всеки товар изглежда така, виждаш че има права под която имаш "base load"
                              https://www.energy-charts.de/power.htm

                              Базови мощности е едно измислено понятие в България, неизвестно на останалия свят. Не знам откъде идва чувал съм го от Богомил Манчев - със самото понятие се дава с подтекст заявка, че на първо място трябва да се продава ядрения ток, пък ВЕИ-та да правят каквото си искат. Ако за 80-те години такова мислене е било допустимо, за 2019г не е. На първо място в съвременната система трябва да сложиш ВЕИ, а пък АЕЦ-а да се чуди как да си продава тока ако го има, да запълва пиковете което не може и т.н.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                                Много удобно си хванал католическия Великден На следващия ден дори са внасяли енергия (малко но от сърце).
                                Taка и така си почнал да гледаш там - цъкни на производство по вид гориво, и ще видиш едни базови мощности, дето уж били излишни. После погледни в Брокдорф до какъв извод са стигнали с тамошния АЕЦ.
                                А ако видиш и часовото разпределение - съвсем ще се откажеш - на 20-ти вечерта - павеца бичи яко, ветър дуе...ма кюнците си чадят.


                                п.п. при нас БАН се опита да направи прогноза за необходими мощности, ама се видя, че каквото му кажат 'отгоре' - това пишат. А със затворени очи, не знаем нито къде сме, нито къде искаме да отидем. Така че, прибирай кинтите за постовете, и си намери сериозна работа.
                                гладен не се той .....
                                Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                                Коментар

                                Working...
                                X