IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
    И да се върнем на цената за аецБеленския ток.
    В момента той е на цена млр/нановат/сек.

    Националните образовани разбирачи какво предлагат, за да се смъкне, до 150лв./Мвтч ?


    У наше село, тия дето ти казват, че вероятно ще си видиш парите след 30год. и то ако си късметлия, им казваме измамници.
    Факт е обаче, че балъци винаги се намират
    Не моа да разбера квой туй чудо цена на ток от несъществуващ АЕЦ АЕЦ който дори не е започнат да се строи..Звездите ли ви нашепват тия цени или са плод на болни фантазии ба си изперкалите са по тия партии..Направо не мога да повярвам че има толко тъпи и нагли хора.А каква ще е цената от АЕЦ Горно нанадолнище или АЕЦ Попишка?Знаете ли бе всезнайковци

    Коментар


    • Първоначално изпратено от vikhunter Разгледай мнение

      Една задачка. Колко още перки трябва да набучат около Калиакра за да се вдигне двойно цената на тока. Аз знам. Трябват още 100 перки.
      Сега колегата ще те опровергае , ще ти обясни че си в тотална грешка и 100 перки не е вярно щото сигурно си мурзилка, а ще трябват минимум 101
      Last edited by markov; 12.06.2019, 12:12.
      Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

      Коментар


      • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

        Аз ток не купувам на борсата , купувам на моя електромер ....и там цената е 209 лева за МВТЧ за април.

        Другото са алабализми за найвници ......и междувпрочем сериозна част от тази цена се дължи именно на отчисленията за зелена , кафява и т.н. енергия...... тоест дотирам уж многууу евтините ФЕЦ.
        Една задачка. Колко още перки трябва да набучат около Калиакра за да се вдигне двойно цената на тока. Аз знам. Трябват още 100 перки.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение

          факта, че като ти се предложи 159лв,/мвтч рече - купувай си ти на толкова, мисля изчерпи темата,

          а във фактурата ти пише под 120лв./Мвтч, другото дето ти вдига на 209 е същото за което подскочи за тока в САЩ и същото това друго се оказа че там влиза в цената?
          Аз ток не купувам на борсата , купувам на моя електромер ....и там цената е 209 лева за МВТЧ за април.

          Другото са алабализми за найвници ......и междувпрочем сериозна част от тази цена се дължи именно на отчисленията за зелена , кафява и т.н. енергия...... тоест дотирам уж многууу евтините ФЕЦ.
          Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

          Коментар


          • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

            Да верно че глупостта е виновна , аз преди те помолих за коментар за фактурата с цена на ел.енергията 209 лева за МВТЧ която лично съм получил.

            Преди се пенеше че нямало такава цена , след това мълчание , ни вопъл ни стон ....
            факта, че като ти се предложи 159лв,/мвтч рече - купувай си ти на толкова, мисля изчерпи темата,

            а във фактурата ти пише под 120лв./Мвтч, другото дето ти вдига на 209 е същото за което подскочи за тока в САЩ и същото това друго се оказа че там влиза в цената?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Tutankhamon Разгледай мнение
              Темата е за сега, а гледате едната цена (от АЕЦ Белене) след 10години, сравнена с днешните цени на останалите източници. Най-малкото, не е коректно. Не видях нито един адекватвн анализ на предпоставките, нито на идните реалности, само обяинения в „русофилия”.
              Е тезата на децата на Капитан Грант е повече от ясна:
              - понеже АЕЦ си го свързват с Русия значи никога при никакви условия не може да е евтино.
              - понеже ФЕЦ си го свързват със САЩ, значи това постоянно ще поевтинява до безкрайност ...накрая даже ще ни плащат да ползваме ток щото нямало какво да го правят ....
              Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

              Коментар


              • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение

                Варианта глупост също е възможен,
                помолих го за превод, че английския ми не е много добър, че твърдеше морков нещо за цените в САЩ...
                Да верно че глупостта е виновна , аз преди те помолих за коментар за фактурата с цена на ел.енергията 209 лева за МВТЧ която лично съм получил.

                Преди се пенеше че нямало такава цена , след като я качих в форума последва оглушително мълчание , ни вопъл ни стон ....
                Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                Коментар


                • Темата е за сега, а гледате едната цена (от АЕЦ Белене) след 10години, сравнена с днешните цени на останалите източници. Най-малкото, не е коректно. Не видях нито един адекватвн анализ на предпоставките, нито на идните реалности, само обяинения в „русофилия”.
                  The Mumy is alive, do not care about it !!!

                  Коментар


                  • И да се върнем на цената за аецБеленския ток.
                    В момента той е на цена млр/нановат/сек.

                    Националните образовани разбирачи какво предлагат, за да се смъкне, до 150лв./Мвтч ?


                    У наше село, тия дето ти казват, че вероятно ще си видиш парите след 30год. и то ако си късметлия, им казваме измамници.
                    Факт е обаче, че балъци винаги се намират

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
                      Марков много дълго бе. Кажи с две думи 'мурзилка съм' и готово!

                      Варианта глупост също е възможен,
                      помолих го за превод, че английския ми не е много добър, че твърдеше морков нещо за цените в САЩ...

                      Ама и толко си може, при руски проект да говорим за Русия, за него е фиксация към Русия ???
                      в същото време при падане на цена в България, първосигнално се разкри с трепета си "чакайте да фалира Русия"
                      Last edited by satz; 12.06.2019, 11:33.

                      Коментар


                      • По идея, за всеки, който е жив, има много сериозен, цели 100% риск, да умре. А страхливци и комплексари, мрат дълго и мъчително. Ти отсега си почнал. Мъка ми е за теб.
                        Last edited by Tutankhamon; 12.06.2019, 11:31.
                        The Mumy is alive, do not care about it !!!

                        Коментар


                        • Проф. Георги Касчиев: АЕЦ "Белене" носи риск от тежка ядрена авария

                          "Не му е работа на президента какво трябва да се построи и кой трябва да го построи. Според мен той иска да даде знак, че не забравил кой го е предложил за президент. Такива знаци се дават точно преди посещение, всеки разбира какво означава този знак". Това каза в интервю за bTV проф. д-р Георги Касчиев, специалист по ядрени реактори и енергиен експерт в коментар за изказването на президента Румен Радев относно АЕЦ "Белене" и по-конкретно, че осъществяването ѝ е неизбежно. "Неизбежна е само смъртта и в щатите срещата с данъчните. Дали е неизбежен проектът или не, това е глупава теза - няма неизбежен проект, ако бъде осъществен, има неизбежни последици - повечето негативни, някои могат да бъдат катастрофални", каза още експертът.

                          По думите му "първата неизбежна последица ще бъде тази, че с осъществяването на проекта за АЕЦ "Белене" ще се увеличи цената на тока двойно, от което "не зная кой ще бъде щастлив", но това си има ясно обяснение. Цената от нови атомни централи е от порядъка на 9-10% на киловат час. Това са всички прогнози по договори, сключени с нови централи в Европа. Представете си един инвеститор, който е вложил 21 млрд. лв. иска да ги изплати за 15 години, за да ги изплати за 15 години, трябва да плаща поне 1,5 млрд. лв. И понеже тази централа ще осигурява почти половината от потреблението в България очевидно е, че токът ще поскъпне два пъти". "Втората негативна последица ще бъде тази, че ще бъдем принудени да живеем, ние и нашите деца в продължение на десетилетия, в риск от тежка авария, тъй като "Белене" е разположена в район със сравнително висок сеизмичен риск, а антисеизмичните инженерни конструкции, които на времето са построени, за да смекчат този риск, са безвъзвратно увредени след като бяха наводнени през 2009-2010 година. Всеки гледа филма за "Чернобил", всеки може да си представи какво означава това, а аз ще си позволя да цитирам нашия премиер, който през 2012 година каза: "Просто България няма да я има на картата", допълни още проф. Касчиев. В отговор на въпрос дали по документация тази площадка е безопасна, проф. Касчиев отовори: "Няма такава документация. Никой не се е постарал да изследва доколко антисеизмичната възглавница под 1-ви и 2-ри блок е повредена от наводнението. Този въпрос се премълчава, защото хората не ги интересува. Какво я интересува г-жа Теменужка Петкова (бел. ред. - енергийният министър), която няма никаква образователна основа, никаква квалификация?" "С построяването на тази АЕЦ ще продължи престъпната политика, която води до отлагането на огромни задължения, които ще паднат на следващите поколения", категоричен бе експертът.

                          По думите му според "изискванията на националната стратегия за управление на радиоактивните отпадъци, поне 50 тона тежко радиоактивни метали трябва да се изнасят всяка година от площадката на работещата ни ядрена централа. Всеки министър го изпълняваше, откакто е дошла г-жа Петкова, това не се изпълнява. Парите за тези извозвания са изчезнали, те покриват други дупки. Отпадъците се струпват на други площадки в "Козлодуй" и постепенно се превръща в едно ядрено бунище, което започва да носи определени рискове за националната сигурност". "През тези пет години министър Петкова трябваше да изпрати минимум 250 тона тежки радиоактивни отпадъци в Русия за преработка. Изпратени са само 27,5 тона. Към края на тази година ще имаме натрупани 1000 тона тежки радиоактивни отпадъци. След време нашите деца и внуци ще трябва да платят за тяхното преработване 1,5-2 млрд. евро, а за да ги погребат някъде, още около 4 млрд. евро. Ето това нещо аз наричам една престъпна политика, за която нито министър-председателят ѝ търси сметка, нито прокуратурата, която е известена по въпроса. Така че, като казвам, че е неизбежна, не зная дали нашите управляващи си дават сметка за всички тези последици и рискове, които има", алармира проф. д-р Касчиев.

                          Коментар


                          • Какво носи АЕЦ "Белене" – сигурен енергиен източник или в пъти по-скъп ток?

                            Проектът АЕЦ "Белене" е невъзможен, ако правителството се придържа към заявките да не се харчат парите на данъкоплатците за компенсиране на загубите на потенциалния инвеститор. Това заяви в предаването "Още от деня" по БНТ бившият министър на икономиката Трайчо Трайков. "Ако държавата субсидира проекта с нашите пари, на потребителите на енергия, тогава всичко е възможно", каза Трайков, коментирайки думите на президента Румен Радев, че реализирането на "АЕЦ Белене" е неизбежно.

                            "Възможно е да направят и въжен мост между "Дондуков 2" и Червения площад, ако има достатъчно пари за харчене", каза иронично бившият министър, намеквайки за русофилските уклони на президента Радев. Според Трайков токът от АЕЦ "Белене" ще бъде 4 пъти по-скъп от сегашния, което е неприемливо. Електроенергията от ядрена централа няма как да струва по-малко от 20 ст./кВтч. В момента АЕЦ Козлодуй произвежда ток на 5 ст./кВтч, а "омразните" американски централи на 13-15 ст./кВтч. Дори ВЕИ-тата и фотоволтаиците вече произвеждат ток на 5-6 ст./кВтч, посочи бившият министър. "Досега сме вложили 3 млрд. лв., но цялата сметка (за АЕЦ "Белене") е 30 млрд. лв. Значи трябва се да намерят още 27 млрд. лв., независимо дали от нас, или от някой инвеститор", посочи той. Увеличаването на дела на ядрената енергия у нас ще доведе до огромни проблеми за българската енергийна система. Ще трябва да изключваме всички останали мощности, дори произвеждащите по-евтина енергия, за да може да работи Белене, обясни Трайков. В следващите 30 години не се очертава да има недостиг на електроенергия, каза той, критикувайки изводите от доклада на БАН за българската енергетика. Бъдещата енергийна система трябва да се базира на нови технологии, а не на системи от XX век, уверен е бившият икономически министър.

                            По думите му в миналото обещанията за неизбежността на атомната централа са попречили да има нормални търговски преговори между България и Русия, за да има баланс на интересите и на двете държави. Въпрос на време е правителството да се огъне и да се откаже от условията си централата да работи пазарен принцип, предвижда Трайков. Ако в момента имахме АЕЦ "Белене", щяхме да се чудим какво да правим с високите цени на тока, кои данъци да вдигнем, кой от енергийно бедните първи да подпомогнем, прогнозира той. Според икономиста проф. Боян Дуранкев са необходими разчети, които да покажат дали е необходима централата, също дали е екологично чисто и дали цената е "приятна" за крайния български потребител. "Не се знае дали това няма да е пирамида и дали ще осигурява конкурентна цена", каза той. Никой не знае каква ще е структурата на българската икономика през 2030-2035 г. и дали тогава ще има експорт на тока, който произвежда АЕЦ "Белене", каза още проф. Дуранкев. В случая има повече догадки, отколкото добри разчети. Нямаме спешна нужда от атомна централа, отбеляза той. "Каменната ера не е свършила понеже са свършили камъните. В момента България все още използва въглища и други твърди горива. Нещо, което другите страни имат програми за отказване, въпреки че те са след 2030 г. България има още кюмбета, каруци и коне. Модерната икономика е преминала това състояние. Трябва да се търси решение за структурата на българската икономика", каза икономистът.


                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
                              Марков много дълго бе. Кажи с две думи 'мурзилка съм' и готово!

                              Я как подскочи като че ли ти бръкнах в най милото
                              Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                              Коментар


                              • Марков много дълго бе. Кажи с две думи 'мурзилка съм' и готово!

                                Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                                Коментар

                                Working...
                                X