IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение

    И още един факт:
    преди десетина години, горивото на Козлодуй е било ~110млн.лв в момента е над 240млн.лв
    заплатите в АЕЦКозлодуй са най-ниските в Европа.....(тук вече, част от работещите там направо не ги разбирам с позициите им)
    Я един друг факт:

    Печалбата на АЕЦ „Козлодуй“ за първото тримесечие на 2019 г. е достигнала 127,4 млн. лв. За същия период на миналата година чистата печалбата е била 87 млн. лв. Това сочат финансовите резултати на компанията. Първа атомна е и едно от най-печелившите предприятия за цялата изминалата 2018 г. в групата на БЕХ. Печалбата за изминалата година на АЕЦ е 163,5 млн. лв., а основната част от добрия финансов резултат идва от работата на централата на свободния пазар. Именно на него вече атомната централа продава почти 80% от произведената електроенергия. Отличната работа на двата ядрени блока, заедно с надграждането на генерацията им на 104% също са допринесли за отличните резултати на АЕЦ-а.

    Ето и повече данни от доклада на централата: “АЕЦ Козлодуй” ЕАД приключи първо тримесечие на 2019 г. с подобрени производствени и икономически показатели спрямо съпоставимия период на 2018 г. Най-голям принос за това имат значително по-благоприятното развитие на пазара на електроенергия, което доведе до повишаване на средните пазарни цени, липсата на регистрирани отклонения в планирания режим на работа на ЯЕБ и съответно недопроизводство на електроенергия, както и допълнително произведената електроенергия от блок 6 от работата му на 104 %.

    Осъществяването на безопасната експлоатация на ядрените енергийни блокове, изпълнението на инвестиционните проекти за продължаване на срока на експлоатация на ЯЕБ и за повишаване мощността им, беше финансово осигурено със собствени средства.

    През първото тримесечие на 2019 г. “АЕЦ Козлодуй” ЕАД произведе електроенергия (бруто) в размер на 4 552 324МWh. Производството е с 8 814 МWh (0,2%) повече в сравнение със същия период на 2018 г.
    Last edited by markov; 27.06.2019, 23:43.
    Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

      Почти през цялото време, сам се злепоставяш, наистина. И аз се чудя, защо ти е? Не е лошо термофотоволтаици и при 0 °С да има. И сигурно, нещо някак би давало ват или два с клизма. ОК. В темата, обаче, говорим за енергетика на държави...
      Аз не разбирам как се правят термофотоволтаици и не виждам смисъл да ги разучавам за себе си в детайли, вероятно няма да ги видим и на пазара близките няколко години, но понеже Тъпо парче и оня хаплогрупестият ми казаха, че съм много тъп да приказвам подобни идиотизми се оказа, че имали точно такъв проект в MIT. А да приказваш, че в MIT са идиоти е твърде неловко. Това е най-добрия инженерен университет в света. Както и, че ще се занимават с "ват или два с клизма". И какво излиза? Че някакви дето и понятие си нямат от въпроса, седнали да ми се подиграват, че нищо не разбирам от въпроса. И защо го правят? Има 2-3 причини, ама хайде да избегна бана тук.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
        Pyramid голям проект в който се харчат два пъти повече пари от тези които в държавата се завъртат за година не става да се финансира с пари от заеми. Риска заемите да поскъпнат или да бъдат отказани от кредиторите е много голям. Такива неща се правят със спестени пари, които стаят и чакат да бъдат вложени, така си мисля. За самолетите мисля че са голямо бреме макар да са по евтини от централата, също сумата е голяма за възможностите на страната.
        То вярно, ама доде ги спестиш, с тези темпове...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

          Трябва да те запозная с един, ама истински инженер по електроника. Обясняваше ми, че електромобилите са измислени в България, ама вече не помня точните му аргументи. Странно ми се вижда в България да се е занимавал някой с термофотоволтаици пред 20 години, когато хората тук и за фотоволтаици не бяха чували много и още дори много инженери си мислят, че могат да произвеждат ток само за калкулаторчета, но нямам намерение да изследвам този въпрос. Ако е истина обаче, сигурен съм че ти си бил между тях. Докато си правил вятърен генератор вероятно. Сигурно се опозорих обаче напълно.
          Почти през цялото време, сам се злепоставяш, наистина. И аз се чудя, защо ти е? Не е лошо термофотоволтаици и при 0 °С да има. И сигурно, нещо някак би давало ват или два с клизма. ОК. В темата, обаче, говорим за енергетика на държави...

          Коментар


          • Pyramid голям проект в който се харчат два пъти повече пари от тези които в държавата се завъртат за година не става да се финансира с пари от заеми. Риска заемите да поскъпнат или да бъдат отказани от кредиторите е много голям. Такива неща се правят със спестени пари, които стаят и чакат да бъдат вложени, така си мисля. За самолетите мисля че са голямо бреме макар да са по евтини от централата, също сумата е голяма за възможностите на страната.
            D.Y.F-091066

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

              Кое е възможно и кое е идеята, откога и кой може да я реализира, са неща различни. Ти прецизирай изказа си, че се позориш.
              Трябва да те запозная с един, ама истински инженер по електроника. Обясняваше ми, че електромобилите са измислени в България, ама вече не помня точните му аргументи. Странно ми се вижда в България да се е занимавал някой с термофотоволтаици пред 20 години, когато хората тук и за фотоволтаици не бяха чували много и още дори много инженери си мислят, че могат да произвеждат ток само за калкулаторчета, но нямам намерение да изследвам този въпрос. Ако е истина обаче, сигурен съм че ти си бил между тях. Докато си правил вятърен генератор вероятно. Сигурно се опозорих обаче напълно.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                Преди 2 дни беше невъзможно, не стигала енергията, 10 на 4-та била по-мижава отколкото ни трябвала, броели сме от 0 Целзии..., сега пък се оказа, че идеята съществувала поне от 20 години по техникумите в България,. Как да е. Да пожелаем успех на тези от MIT, въпреки че до тогава България ще бъде в Евразийския съюз, най-ядрената държава в света с около 80% от тока си и едва ли ще се интересува от подобни "глупости".
                Кое е възможно и кое е идеята, откога и кой може да я реализира, са неща различни. Ти прецизирай изказа си, че се позориш.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от R1a1 Разгледай мнение
                  fon.

                  Не знам защо още говорите с таково необразовано и нахално дете.

                  Фоньо, зависимостта на енергията на излъчване на тяло от температурата му е на четвърта степен.
                  Фончо, ти не знаеш и какво е "степен" в математиката.

                  Сега виж... щех да кажа мръсни думи... но виж съотношението на енергията на излъчването на едно тяло при 20 градуса Целзий и 6000 градуса Целзий:
                  Първо, формулата е за абсолютна температура.
                  Второ, ето ти съотношението:
                  2934/62734=4.76*10-6

                  ​​​​​или, дете нахално и завинаги неуко, излъчването на енергия от въздуха при 20 градуса Ц. е над четири и половина (4.76) милиона пъти по-слабо, отколкото излъчването енергия от Слънцето при 6000 градуса Ц.
                  Разбрахме, че можеш да псуваш и ругаеш. Ние не можем такива работи. Не съм чувал какво е степен в математиката. А ти за MIT чувал ли си? Или и ти като дедо Пешо има какво да ги научиш, а те няма какво. Ами тъпи хора, занимават се с PV панели усвояващи директно топлинната енергия, което означава, че не е ясно дали горната формула ще им влезе точно в употреба. Между "енергия" и "енергия на излъчването" забелязвам синтактични разлики
                  https://www.youtube.com/watch?v=P8-8FveMieM

                  Ако можеха да изчислят това което ти си направил с калкулатора сигурно нямаше да правят подобни глупости.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                    Ами нормално е братчед- какво искаш- 2010 мегавата е струвал около 17 евро, сега струва около 27. Инфлация- долара поскъпва трябва да се вдигат цените, долара пада трябва да се вдигат цените
                    Не може да слагаш автоматично инфлация, особено върху първична стока като тока. Цената на АЕЦ например расте със скорост над инфлацията тъй като заплата на ядрен инженер расте много бързо. Докато цените на ВЕИ намаляват с пъти. Как е с тока? Ами на пазарите на едро в Западна Европа и САЩ почти не е мръднал последните 20 години, което значи, че на практика е поевтинял и всякакви глупости генерирани за Белене от Позитано 20, Богомил Манчев и медии свързани с руското посолство нямат нищо общо с действителността.

                    Някой вече предвиждат и намаляване на цени. Ето пример на университет в Хелзинки
                    https://www.pv-magazine.com/2019/04/...e-sun-by-2050/

                    The levelized cost of electricity (LCOE) is expected to decline slightly from €54/MWh in 2015 to €53 by 2030. Едно евро не е много но ако отчетеш 15 годишна инфлация си е направо много.
                    Last edited by fon; 27.06.2019, 21:42.

                    Коментар


                    • fon.

                      Не знам защо още говорите с таково необразовано и нахално дете.

                      Фоньо, зависимостта на енергията на излъчване на тяло от температурата му е на четвърта степен.
                      Фончо, ти не знаеш и какво е "степен" в математиката.

                      Сега виж... щех да кажа мръсни думи... но виж съотношението на енергията на излъчването на едно тяло при 20 градуса Целзий и 6000 градуса Целзий:
                      Първо, формулата е за абсолютна температура.
                      Второ, ето ти съотношението:
                      2934/62734=4.76*10-6

                      ​​​​​или, дете нахално и завинаги неуко, излъчването на енергия от въздуха при 20 градуса Ц. е над четири и половина (4.76) милиона пъти по-слабо, отколкото излъчването енергия от Слънцето при 6000 градуса Ц.
                      Last edited by R1a1; 27.06.2019, 20:32.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение

                        И още един факт:
                        преди десетина години, горивото на Козлодуй е било ~110млн.лв в момента е над 240млн.лв
                        заплатите в АЕЦКозлодуй са най-ниските в Европа.....(тук вече, част от работещите там направо не ги разбирам с позициите им)
                        Ами нормално е братчед- какво искаш- 2010 мегавата е струвал около 17 евро, сега струва около 27. Инфлация- долара поскъпва трябва да се вдигат цените, долара пада трябва да се вдигат цените

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                          Именно, за това става въпрос.
                          И още един факт:
                          преди десетина години, горивото на Козлодуй е било ~110млн.лв в момента е над 240млн.лв
                          заплатите в АЕЦКозлодуй са най-ниските в Европа.....(тук вече, част от работещите там направо не ги разбирам с позициите им)

                          Коментар


                          • Иди да видиш на място дизелгенераторите как постоянно бичат
                            хем, повера или грида, обясниха нещо там за едни маховици, ама Смехурко толко си може...

                            Защо преди години такива покупки е нямало. м?
                            Някой писа,че и тук вече има чат пат отрицателни цени, нещо връзка с гръбначния мозък ще се осъществи ли,или липса ще установим?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

                              Амат от куци.полит агитатори в нета.
                              Класически пример "Крадеца вика - Дръжте крадеца"

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение

                                Темата е за въобще, не само за България.

                                Остава да решим, искаме ли България да е пълноценна част от ЕС и цивилизования свят....
                                АЕЦ Белелне при 20млр. ни превръща във воденичен камък, работещ изцяло и само в полза на ченгесарите.
                                Именно, за това става въпрос.

                                Коментар

                                Working...
                                X