IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение

    Не знам дали има такава централа, която да отвежда гореща вода на 200км, просто защото е неизгодно икономически. Топлинните загуби ще са много големи, каквато и изолация да имат тръбите. По лесно и по-икономично е да се пренася ток и да се затопли вода с тока, ако искаш точно парно (водно) отопление. Идеята на Пирамидата е неосъществима, защото е неизгодна икономически. Ако беше изгодно, то щяха да закарат топла вода поне до Плевен или до Враца. Всъщност само парното на гр.Козлодуй е от АЕЦа мисля.
    Бате Пешо да каже така ли е?
    Така е

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

      Ти числата видя ли? С кои, по-точно, не си съгладен? Освен рова, Козлодуй до СФ са доста по-малко километрите, аз нарочно ги писах 200, по-лезно се смята.
      Демек, както винаги твоите числа опровергават числата на централите и петролните компании, ЕХА!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение

        Не знам дали има такава централа, която да отвежда гореща вода на 200км, просто защото е неизгодно икономически. Топлинните загуби ще са много големи, каквато и изолация да имат тръбите. По лесно и по-икономично е да се пренася ток и да се затопли вода с тока, ако искаш точно парно (водно) отопление. Идеята на Пирамидата е неосъществима, защото е неизгодна икономически. Ако беше изгодно, то щяха да закарат топла вода поне до Плевен или до Враца. Всъщност само парното на гр.Козлодуй е от АЕЦа мисля.
        Бате Пешо да каже така ли е?
        Ти числата видя ли? С кои, по-точно, не си съгладен? Освен рова, Козлодуй до СФ са доста по-малко километрите, аз нарочно ги писах 200, по-лезно се смята.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
          Имам един такъв въпрос:
          От всичките атомни централи по света има ли други, при които е реализиран проект с отоплението на големи градове с отстояние до 200 km от централата, или това предложение е първото такова на световно ниво?
          Не знам дали има такава централа, която да отвежда гореща вода на 200км, просто защото е неизгодно икономически. Топлинните загуби ще са много големи, каквато и изолация да имат тръбите. По лесно и по-икономично е да се пренася ток и да се затопли вода с тока, ако искаш точно парно (водно) отопление. Идеята на Пирамидата е неосъществима, защото е неизгодна икономически. Ако беше изгодно, то щяха да закарат топла вода поне до Плевен или до Враца. Всъщност само парното на гр.Козлодуй е от АЕЦа мисля.
          Бате Пешо да каже така ли е?
          Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
            Имам един такъв въпрос:
            От всичките атомни централи по света има ли други, при които е реализиран проект с отоплението на големи градове с отстояние до 200 km от централата, или това предложение е първото такова на световно ниво?
            Провери сам, ти си експерт. Ако може - нали обеща да разгледаш безпристрастно - как намираш основните принципи и техническата осъществимост? За икономическата изгода, най-накрая.
            Last edited by Pyramid; 22.05.2020, 20:52.

            Коментар


            • Имам един такъв въпрос:
              От всичките атомни централи по света има ли други, при които е реализиран проект с отоплението на големи градове с отстояние до 200 km от централата, или това предложение е първото такова на световно ниво?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                Имаше едно клипче в нета как един руснак на -40 лисва тенджера с вряла вода през балкона - горе-долу това е причината да има пара с температура под 100 градуса. За обратното има експеримент с микровълнова - ама вероятността да се изгориш е голяма
                п.п. пирамид, набързо разгледах .docx-а - ти не искаш да носиш тока до софия, а само до помпите? Тия термопомпи колко квт трябва да са?
                В София ток вече е доведен. Въпросът е, да се изловят тези гигавати, дето топлят жабите. Платили сме ги, а ги изхвърляме. Редно ли е?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

                  Са понеже си с осми клас чети внимателно...След кондензатора кондензата минава през подгреватели ниско налягане първи втори трети и четвърти.След това отива в деаераторите...После чрез питателни помпи минава през подгреватели високо налягане пети шести и седми и от там в парогенераторите..Пара за подгревателите се взема от нерегулируемите пароотнемания на турбината.Собственият им кондензат отива в линията на основният или в деаераторите.Това е регенеративната система на турбината.не пиши глупости по форумите казах ти некомпетентен си,
                  Сега, понеже съм с осми клас и не съм броил подгревателите, затова, се спрях на общата мощност. Една - от чайника и друга, в мрежата. Това можеш ли да отхвърлиш и какъв общ дял от топлината на разпада, все пак, отива за собствени нужди? Оттам, ще видим, какво има и какво няма полза и нужда. Аз не намирам - при положение, че плащаме, за да имаме 1000 MW в мрежата, щедро да губим още 2000 (нарочно, окръглявам надолу), да плашаме ядрено гориво за 3400 MW, и да спим спокойно, щото били „нормално”. Не видях да обориш основните принципи, които, съм описал като осмокласник. Поння, година те подканям, и се извърташ. Разлика не виждам и сега.

                  Коментар


                  • Имаше едно клипче в нета как един руснак на -40 лисва тенджера с вряла вода през балкона - горе-долу това е причината да има пара с температура под 100 градуса. За обратното има експеримент с микровълнова - ама вероятността да се изгориш е голяма
                    п.п. пирамид, набързо разгледах .docx-а - ти не искаш да носиш тока до софия, а само до помпите? Тия термопомпи колко квт трябва да са?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                      Все си мисля, че, по-скоро, напуска турбината с темп.135 °С, кондензира и едва след това, с 95°С, се връща да се изпарява и прегрява отново. Работата е там, че, не трябва да е пренаситена, доде е в турбината, за да няма ерозия на лопатките от кавитацията, при сблъсъка с микро капки вода. Тази ерозия, чел съм, оказва пагубно влияние на метала и му скъсява живота с пъти и, увеличавайки честотата на ремонтите, намалява фактическото време на работа на турбогенераторите и вдига цената на тока. Както и да е, по данни от открити източници, водата, оклажсаща кондензаторите, ги напуска с темп.над 26-27 °С. Което, е нещо. Освен това, изпълнени по начина, който ние използваме във вече знаменитата „тръбичка”, нужните за целта топлообменници (понеже, водата Е омекотена), могат да бъдат безумно компактни и т.н. Китайско писмо НЕ Е, (целихме минимална темп.разлика, и се получи) но, виждам, „разгадаването” тормози експертния състав. Как да го кажа другояче,
                      За да се получи читаво, работоспособно устройство, точно да си затрупан с кочпптри, монитори и супер-пупер софтуерни чудеса, не е потребно. Важно е, да си наясно с процесите. С „атрибути”, се впечатляват деца и клиенти, когато, трябва да им утикаш нещо, че и да се радват. ТАКА „работят” досадните ТЕЛЕШОПОВЕ: Постоянно ти връткат картинки пред носа, някаква кифла (добре платена), все ломоти, че „Действа!” - и ахмаците се ръсят. И, когато опре до живия живот, гаранционните „сервизи” се крият, лъжат ги и т.н. Лично аз, съм срещал ред подобни случаи.
                      А вие?
                      Са понеже си с осми клас чети внимателно...След кондензатора кондензата минава през подгреватели ниско налягане първи втори трети и четвърти.След това отива в деаераторите...После чрез питателни помпи минава през подгреватели високо налягане пети шести и седми и от там в парогенераторите..Пара за подгревателите се взема от нерегулируемите пароотнемания на турбината.Собственият им кондензат отива в линията на основният или в деаераторите.Това е регенеративната система на турбината.не пиши глупости по форумите казах ти некомпетентен си,

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от 78-10 Разгледай мнение

                        Това не го разбирам.
                        Нали парата, като такава, трябва да е с температура най-малко 100 гр.?

                        Какво имаш пред вид с "пара 35о"?
                        Водата става пара при 100 градуса по Целзии и атмосферно налягане.Ако искаме водата да да е течност над 100 градуса вдигаме налягането над атмосферното.Ако искаме да е пара под 100 градуса създаваме ваккум.Последните стъпала на турбината и кондензатора работят под ваккум.Има таблица за термодинамичните свойства на водата и водната пара,Сега надявам се разбра.Ако парата напускаше при 100 градуса и атмосферно налягане загубите щяха да са огромни и капедето никакво.Парните турбини работят с прегрята пара а не с наситена.В наситената има водни капчици а това означава много бързо износване на лопатките вследствие на ударите на капките в в тях.
                        Last edited by power grid; 22.05.2020, 19:16.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение

                          Искал е да каже, че след кондензатора температурата на излизащата вода е 35 градуса. Загубата на енергия е точно от количеството и температурата на тази вода след кондензатора, която по канал се излива в Дунав. Всъщност парата, въртяща турбината, след нея отива в кондензатор, където се втечнява и реално се върти в затворен цикъл, а кондензаторът се охлажда с дунавска вода. Някъде в нета има схеми на този тип реактори.
                          Всъщност, важното е, че турбината се върти с пАра.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 78-10 Разгледай мнение

                            Това не го разбирам.
                            Нали парата, като такава, трябва да е с температура най-малко 100 гр.?

                            Какво имаш пред вид с "пара 35о"?
                            Все си мисля, че, по-скоро, напуска турбината с темп.135 °С, кондензира и едва след това, с 95°С, се връща да се изпарява и прегрява отново. Работата е там, че, не трябва да е пренаситена, доде е в турбината, за да няма ерозия на лопатките от кавитацията, при сблъсъка с микро капки вода. Тази ерозия, чел съм, оказва пагубно влияние на метала и му скъсява живота с пъти и, увеличавайки честотата на ремонтите, намалява фактическото време на работа на турбогенераторите и вдига цената на тока. Както и да е, по данни от открити източници, водата, оклажсаща кондензаторите, ги напуска с темп.над 26-27 °С. Което, е нещо. Освен това, изпълнени по начина, който ние използваме във вече знаменитата „тръбичка”, нужните за целта топлообменници (понеже, водата Е омекотена), могат да бъдат безумно компактни и т.н. Китайско писмо НЕ Е, (целихме минимална темп.разлика, и се получи) но, виждам, „разгадаването” тормози експертния състав. Как да го кажа другояче,
                            За да се получи читаво, работоспособно устройство, точно да си затрупан с кочпптри, монитори и супер-пупер софтуерни чудеса, не е потребно. Важно е, да си наясно с процесите. С „атрибути”, се впечатляват деца и клиенти, когато, трябва да им утикаш нещо, че и да се радват. ТАКА „работят” досадните ТЕЛЕШОПОВЕ: Постоянно ти връткат картинки пред носа, някаква кифла (добре платена), все ломоти, че „Действа!” - и ахмаците се ръсят. И, когато опре до живия живот, гаранционните „сервизи” се крият, лъжат ги и т.н. Лично аз, съм срещал ред подобни случаи.
                            А вие?
                            Last edited by Pyramid; 22.05.2020, 18:32.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от 78-10 Разгледай мнение

                              Това не го разбирам.
                              Нали парата, като такава, трябва да е с температура най-малко 100 гр.?

                              Какво имаш пред вид с "пара 35о"?
                              Искал е да каже, че след кондензатора температурата на излизащата вода е 35 градуса. Загубата на енергия е точно от количеството и температурата на тази вода след кондензатора, която по канал се излива в Дунав. Всъщност парата, въртяща турбината, след нея отива в кондензатор, където се втечнява и реално се върти в затворен цикъл, а кондензаторът се охлажда с дунавска вода. Някъде в нета има схеми на този тип реактори.
                              Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
                                Като имаш впредвид че парата напуска турбината с температура 35 градуса и отива в кондензатора където се охлажда с дунавска вода направи си сам сметка с какво ще топли София и как.Разстоянието междъ София и Козлодуй го знаеш...
                                Това не го разбирам.
                                Нали парата, като такава, трябва да е с температура най-малко 100 гр.?

                                Какво имаш пред вид с "пара 35о"?

                                Коментар

                                Working...
                                X