IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение

    Aз първоначално реших, че иска със загубите по далекопровода до София, да топли тръбата. Сега разбирам, че само кабела за помпите ще "грее" водата. И явно няма да се връща водата по тръби. А на мен изначално ми се губи отговора на въпроса - колко вода ще тече по цялата "система", и колко топлина трябва да носи.

    Явно за това не съм изобретател, ами инженер - започвам от целта на занятитето, а не от идеята да топля вода с кабел.
    Прескочил си, че тя си влиза топла, усвоила сериозен дял от „нормалните” загуби за цикъла на Ренкин а, с „жиците” и с прехват на греенето от машини и триене по пътя, голяма част от формиращите се при транспота загуби, се връща отново обратно тъй, щото вече да не са загуби. „Крадеш”, примерно, 500 [MW], влагайки 120 [МW], купени макс.евтино при производителя, пп пътя, наистина губиш ок.20 [MW] но, в края, доставяш 600. За тях, си платил 120 + амортизации. Ей го на и отговорът към Матеев, дето може да губи хиляди часове за глупости и още, да пише други тук, а една страничка екселска таблица, „не може да прочете”.Интересно ми е, кого лъже и кой си мисли, че му вярва на писанията?

    Пък там, дето ти се гъ ело колко вода трябва да носи и колко топли а, виж табличките. Разчетите са индикативни, само за яснота в пропорциите.
    Last edited by Pyramid; 29.05.2020, 22:28.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение

      Aз първоначално реших, че иска със загубите по далекопровода до София, да топли тръбата. Сега разбирам, че само кабела за помпите ще "грее" водата. И явно няма да се връща водата по тръби. А на мен изначално ми се губи отговора на въпроса - колко вода ще тече по цялата "система", и колко топлина трябва да носи.

      Явно за това не съм изобретател, ами инженер - започвам от целта на занятитето, а не от идеята да топля вода с кабел.
      Това с топленето на водата от кабелите на термопомпите няма да го коментирам, защото е повече от смешно. На мене обаче не ми е ясно нещо друго - нали всяка една термопомпа се нуждае от 2 потока с вода - от единия взема енергия, охлаждайки го, и я прехвърля на другия, затопляйки го. Та не ми стана ясно откъде ще се вземе втория поток вода, който ще се охлажда, за да се дозатопли козлодуйската вода.

      Второто, което не ми е ясно е как с термопомпи с COP например равно на 4 ще добавя енергия повече от 3 пъти? Ами че то електроенергията за това добавяне ще стане съизмерима с енергията, която се прехвърля.

      Затова и накарах Pyramid да обясни принципа на работа, който той си мисли, че е работоспособен, защото още тука в първите 5-6 изречения аз си мисля, че той е изпаднал в някаква дълбока замозаблуда. Да не стане като тръбичката, която имз 100-200 W топлинна мощност, а в действителност се нуждае от 10kW, респективно от 50-100 пъти по-голяма контактна площ..

      То именно в това е самозаблудата на всички "изобретатели" на вечни двигатели. Идеята им на пръв поглед е логична, но пропускат нещо дребно, но изключително важно, което хвърля цялата идея на боклука. Имам чувството, че и тука имаме нещо подобно. Спори се в продължение на 200 страници тема, а не става ясно откъде ще се вземе енергията, която термопомпата трябва да добави към козлодуйската вода. Не става ясно и как ще работят 20 термопомпи, които ще похарчат 5 пъти повече електроенергия от тази, която ще прехвърлят от единия воден поток към другия.
      Last edited by Mateev; 29.05.2020, 22:03.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

        Добре де, разкажи отново цялата идея, че не ми се четат 210 страници тема. Имам чувството, че нещо приказваме на различни езици, затова нека да си изясним какво е твоето предложение и как си мислиш, че ще докараш вода на 200 километра с минимални температурни загуби. Обясни с 5-6 изречения, без конкретни числа.
        Aз първоначално реших, че иска със загубите по далекопровода до София, да топли тръбата. Сега разбирам, че само кабела за помпите ще "грее" водата. И явно няма да се връща водата по тръби. А на мен изначално ми се губи отговора на въпроса - колко вода ще тече по цялата "система", и колко топлина трябва да носи.

        Явно за това не съм изобретател, ами инженер - започвам от целта на занятитето, а не от идеята да топля вода с кабел.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

          ...И откъде тази радиоактивност?
          Не четеш внимателно, май.

          Казах, че ще кажеме. Не че е.

          Мине ли що нещо покрай АЕЦ Козлодуй, непременно е радиоактивно – за гмежта.

          И от тамзи гледна точка ще ги накараме да се плацикат срещу заплащане в Панчаревското езеро, с "минимална радиоактивност, убиваща вируса".
          Използвай вълната, карай сърфа.

          Знаеш ли, че идеята ми не е хич далече от осъществяване с тея тъпи страхливчета?

          Даже и СЗО-педерасчетата мога да убедя, щот са тъпи и бледни страхливци отсекъде.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
            То е ясно, че бай Ганю иска да е беден и няма да се строи.Ама ти не каза за преобразуването. Да видим, можеш ли по същество. Щото, за термопомпите се оля, излъга за градусите и СОР (сигурно не знаеш за ТП без фазов преход), както, и че, при определена постанивйа, изобщо, би могло да се мине и без ТП - също. Няма да се строи, ок. А принципоте не коментираш, т.к.се оказва, че -ако си способен изобщо на безпристрастност, ще трябва да ми сложиш няколко плюса...Остаря.
            Добре де, разкажи отново цялата идея, че не ми се четат 210 страници тема. Имам чувството, че нещо приказваме на различни езици, затова нека да си изясним какво е твоето предложение и как си мислиш, че ще докараш вода на 200 километра с минимални температурни загуби. Обясни с 5-6 изречения, без конкретни числа.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
              Ще взема да ти подаря един комплект учебници за осми клас белким най накрая го завършиш
              Ако е за затъпяване по учебник, ти вече си успял и не е учудващо, че не можеш да родиш една смислена идея. Виж, да се фука, всеки скудоумен, се справя, а - за жалост - в ТУ, креативност (на Български, СЪЗИДАТЕЛНОСТ) по главите НЕ наливат. Запомнил си нещо там, някак някакви изпити са ти дали и сега, „Разбирач №1 на Републиката”.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
                На мен в целия този проект най ми харесва парите за краднене.

                И на мене...Инак тоя е уникален екземпляр хем проз хем нагъл хем необразован.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                  Не видяхме инж Смеше да коментира обратната трансформация на загуби в полезна работа. Матеев със сигурност схвана, че иде реч за истински похват, който няма начин да ненч сработи (освен, ако не се използва, разбира се) но, обзалагам се, нашънъл пауър е не е прочел еретичните странички. Сигурно, за да не го изгонят от работа...
                  ​​​​
                  Ще взема да ти подаря един комплект учебници за осми клас белким най накрая го завършиш

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от R1a1 Разгледай мнение

                    Целият този проект трябва да кандидатства за европейско финансиране.

                    Ще кажем и че леката радиоактивност на водата убива вируси...
                    ...И откъде тази радиоактивност?

                    Коментар


                    • На мен в целия този проект най ми харесва парите за краднене.

                      Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение

                        Мне - с топлата вода ще стоплим изцяло панчаревското езеро (нищо че там има топли извори ) и го правим целогодишен курорт дето ще тури у лево Карловите Вари
                        Защо толкова далеч тряя да местим тия топлини, мен не ми става ясно - тъп съм и беден
                        Целият този проект трябва да кандидатства за европейско финансиране.

                        Ще кажем и че леката радиоактивност на водата убива вируси...

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от R1a1 Разгледай мнение
                          По обратната линия ще отопляваме някои близки по-малки градове.
                          А най-накрая ще направим изкуствено езеро с отток към Дунава, където да кацат и се греят ятата птици при сезонния прелет към и от Африка.
                          Мне - с топлата вода ще стоплим изцяло панчаревското езеро (нищо че там има топли извори ) и го правим целогодишен курорт дето ще тури у лево Карловите Вари
                          Защо толкова далеч тряя да местим тия топлини, мен не ми става ясно - тъп съм и беден

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                            Загубите по ел. трасето не са кой-знае колко големи, че да са достатъчни за отоплението на София. Колкото до идеята няколко пъти да повишаваме температурата на водата посредством термопомпи - тази идея ми се вижда безумна. Та то само след 3 повишавания и ще загубим цялата ефективност на процеса, като енергията за работа на термопомпите ще стане по-висока от загубите в тях.

                            Отделно трябва да отчетем факта, че с термопомпи можем да повишим температурата само до около 50 градуса. Можем да пробваме дори 55 градуса, но това много ще влоши COP. За парното обаче е необходима вода с температура 90 градуса, защото така са разчетени инсталациите на жилищните блокове. С по-ниска температура те няма да имат достатъчно мощност, за да отопляват сградите. Стандарта за подаването на вода като топлоносител е 90/70 (тоест 90 градуса влизат, 70 излизат).

                            И още един въпрос - тези 70 градуса в Искър ли ще ги изливаме. или ще правим второ трасе да ги върнем до Козлодуй, пак с N на борй термопомпи по трасето и пак с огромно ниво на загубите.
                            То е ясно, че бай Ганю иска да е беден и няма да се строи.Ама ти не каза за преобразуването. Да видим, можеш ли по същество. Щото, за термопомпите се оля, излъга за градусите и СОР (сигурно не знаеш за ТП без фазов преход), както, и че, при определена постанивйа, изобщо, би могло да се мине и без ТП - също. Няма да се строи, ок. А принципоте не коментираш, т.к.се оказва, че -ако си способен изобщо на безпристрастност, ще трябва да ми сложиш няколко плюса...Остаря.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                              И още един въпрос - тези 70 градуса в Искър ли ще ги изливаме. или ще правим второ трасе да ги върнем до Козлодуй, пак с N на борй термопомпи по трасето и пак с огромно ниво на загубите.
                              По обратната линия ще отопляваме някои близки по-малки градове.
                              А най-накрая ще направим изкуствено езеро с отток към Дунава, където да кацат и се греят ятата птици при сезонния прелет към и от Африка.

                              Коментар


                              • Добре си хортувате, само по темата лекинка новина:
                                - за всичките последни седем дни най-високата средна цена на токОт на борсата няма 48.6лв./мвтч
                                средноседмичната цена е под 33.7лв./мвтч (на АЕЦ Козлодуй само заплати+гориво+амортизации са по-скъпи)

                                2. Единственото гориво поскъпнало при пандемията - урановото

                                Коментар

                                Working...
                                X