IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • ...Или ще се наложи паралелно съществуване на две преносни и разпределителни системи СН/ВН : за надеждна но, по-скъпа енергия с гарантирани показатели и такава за евтина но, непостоянна като напрежение, честота и т.н.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
      Публикувано във факти.бг: Китай ще строи пет нови атомни енергоблока

      Изграждането на три от петте енергоблока се очаква да започне през тази година

      Идва бе, идва евтиния ядрен ток, сега вече ще има ток на отрицателни цени, ама зазчо няма да го има
      Не бе, той идва скъп, ама изборът на тарикатите пресъхва...

      Коментар


      • Публикувано във факти.бг: Китай ще строи пет нови атомни енергоблока

        Изграждането на три от петте енергоблока се очаква да започне през тази година

        Идва бе, идва евтиния ядрен ток, сега вече ще има ток на отрицателни цени, ама зазчо няма да го има

        Коментар


        • Да напомня отново, кой се биеше в гърдите, че бил много разбирал, и бил фактор в сферата на енергетиката. Да напомня и да попитам защо, ако е толкова компетентен и явно би следвало, да може е да свърши добра работа във възстановяването на БГ енергетиката, не се предложи за министър? Имайки предвид, че основно, последните години, слагаха калинки, той би бил трижди за предпочитане, защо си натиска парцалите, а тук, атакува и плюе, сякаш, от тук, може нещо да промени? Защо Петър наистина не стане ФАКТОР, ами постоянно се сниша анонимен? Дори аз признавам че, звучи много по-компетентно, къде отиде патриотизмът Петъров?
          Ето, сега е вдигнал ръце, пак не гласува, а може да псува...пък да си купува въглища, да не стоял на студено.
          АБЕ, ПЕТРЕ, КОГА ЩЕ БЪДЕШ ИСТИНСКИ МЪЖ, НАЙ-СЕТНЕ?

          Коментар


          • https://money.bg/macro/v-amerikanski...a-s-10000.html

            Коментар


            • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
              Защо Германия има най-скъпото електричество в света

              Може ли тази страна да бъде модел за зеления енергиен преход

              13:21 | 15 април 2021 | Автор: Щерьо Щерев, специално за 3e-news.net 13 1017Снимка: iStock by Getty Images


              Дълго време Германия беше възприемана като глобален модел за успешен енергиен преход. Още през 2000 г. Германия прилага Закона за възобновяемите енергийни източници, който подкрепя мащабното натрупване на възобновяеми енергийни източници в рамките на скъпа тарифна схема за захранване. В резултат на това инсталираните слънчеви фотоволтаични и вятърни мощности са нараснали от 6,2 гигавата до 83,8 гигавата между 2000 и 2015 г. През това време Германия представлява 33 процента от натрупването на възобновяеми източници в Европейския съюз. Към 2021 година те надхвърлят 100 гигавта.

              Български енергийни специалисти от "зелените" неправителствени организации и скъпо платени лобисти за ВЕИ превъзнасят Германия като водеща европейска страна в инвестирането и изграждането на огромни офшорни и наземни ветрови и фотоволтаични паркове. Но не обясняват, защо предлаганата електроенергия на германските битови и индустриални потребители, въпреки субсидиите, е най-скъпата в Европа и в света? А субсидиите също са за сметка на данъкоплатците. Цитират със суперлативи публикуваните данни на немския енергиен оператор, че ..."производството на електроенергия в Германия на основата на ВЕИ през първото тримесечие на настоящата 2021 г. е достигнало 42,5 % , а за цялата 2020 г. - над 50 %...". Но премълчават за високата цена, която плащат немските потребители и проблемите, които са имали хилядите семейства, които нееднократно са оставали часове наред без ток през тези зимни месеци. Публикации в немската преса съобщават, че прекъсванията на електрозахранването не са необичайни в Германия и се случват всеки ден на местно ниво в отделните провинции и продължават над 2 часа средно.

              Лошото време през януари-февруари за пореден път e напомнило на производителите за непостоянството на слънчевите и вятърните мощности. Вятърните електроцентрали през първото тримесечие на тази година са произвели 32,8 % по-малко от аналогичния период на 2020 година. Тяхното производство, както и от фотоволтаичните паркове, като цяло е спаднало до нивото от първото тримесечие на 2018 година, въпреки монтираните и въведени в експлоатация нови соларни мощности през последните две години.

              Междувременно могат да се прочетат статии за нови рекорди в производството на "зелена" електроенергия в Германия. Парадоксална планирана икономика вместо пазарна икономика. Специалното при производството на "зелена" електроенергия е, че операторите на тези системи не трябва да се придържат към правилата на пазарната икономика. Предоставянето на "зелена" електроенергия има приоритет, мрежовите оператори трябва да закупят тази електроенергия. Няма значение дали имат нужда от нея или не. Операторите на ВЕИ получават фиксирано възнаграждение за електричеството си, независимо от текущата пазарна цена на борсата за електроенергия. Гротескното е, че свръхпроизводството на електроенергия води до падане на цените на електроенергията на борсата и следователно субсидиите за възобновяеми енергийни източници стават още по-големи. Дори ако мрежовите оператори изключат зелени електрически системи, когато има свръхпроизводство на електроенергия, операторите ще бъдат обезщетени на пълна цена за електричеството, което биха могли да генерират по време на фазата на изключване.

              Законът за търсенето и предлагането е напълно обърнат с главата надолу. Представете си пекар, който всеки ден може да пече толкова баници, колкото иска и след това ги предлага на много по-висока цена от местната конкуренция. Всичко, което той не е продал в края на деня, държавата след това купува от него на пълна цена. Това се финансира чрез допълнително налагана такса върху баниците на останалите пекари, която те трябва да платят на държавата.

              Докато операторите на зелени електрически системи не трябва да се приспособяват към търсенето на електроенергия и продължават да получават пълно възнаграждение, дори когато системите им са изключени, тъй като електричеството не е необходимо, ще продължи да има рекорди за зелено електричество. Разходите за това са включени в цената на електроенергията, която потребителите трябва да платят. Друга причина, поради която Германия има най-скъпата електроенергия в света.

              Тези обяснения липсват в публикациите на "зелените" лобисти и енергийни експерти от неправителствените организации, защото целта е да ни внушат, че скоро бихме могли да се справим без ТЕЦ на въглища. Периодите, за които се отнасят рекордните количества "зелено" електричество са или за цяла година, или поне за няколко месеца. "Зелената" пропаганда показва средно за колко домакинства тази електрическа енергия би била достатъчна. За съжаление тези твърдения са само част от истината.

              Въпросът не е в това, средно за колко домакинства тази електроенергия би била достатъчна за по-дълъг период от време, а в това дали тези домакинства биха могли да бъдат снабдени с електричество точно за времето, в което се нуждаят от него. Това се пропуска в тези статии. А това е големият проблем, че не се гарантира сигурност и качество в електрическото захранване денонощно и непрекъснато през цялата година. Генерираната електроенергия, от която никой не се нуждае през определени периоди на денонощието или на годината, трябва да се продава в чужбина на изключително ниска цена, за да се пласира. При износ цените често са отрицателни, което означава, че мрежовите оператори плащат излишната електроенергия да бъде приета от съседните държави.

              А в случаите, когато необходимата електроенергия не може да бъде произведена, трябва да се внася от чужбина на висока цена.

              Авторът, инж. Щерьо Щерев, е заместник-председател на Научно-техническия съюз по минно дело, геология и металургия

              Те тия посерковци забравят умишлено да кажат че ЕЕС на Германия работи в паралел с ЕЕС на страните от континентална Европа.И именно този парел позволява по висок дял на перкопанелите...Забравят да кажат и че перкопанелите не участват в противоаварийното управление на ЕЕС в регулирането на напреженията и честотата...ЕС се управлява от мошеници рафинирани мошеници...Но ще се стои без ток.Ще се стои без ток точно когато е най необходим хем ще има умопомрачителни сметки хем ще сме на тъмно и судено.Аз съм се запасил с дърва за три години и всяка година каквото изгоря пролетта възстановявам.Поне да не съм на студено.

              Коментар


              • ...Ще рече, сляпото копиране на чужд опит е кьорава работа.

                Коментар


                • Защо Германия има най-скъпото електричество в света

                  Може ли тази страна да бъде модел за зеления енергиен преход

                  13:21 | 15 април 2021 | Автор: Щерьо Щерев, специално за 3e-news.net 13 1017Снимка: iStock by Getty Images


                  Дълго време Германия беше възприемана като глобален модел за успешен енергиен преход. Още през 2000 г. Германия прилага Закона за възобновяемите енергийни източници, който подкрепя мащабното натрупване на възобновяеми енергийни източници в рамките на скъпа тарифна схема за захранване. В резултат на това инсталираните слънчеви фотоволтаични и вятърни мощности са нараснали от 6,2 гигавата до 83,8 гигавата между 2000 и 2015 г. През това време Германия представлява 33 процента от натрупването на възобновяеми източници в Европейския съюз. Към 2021 година те надхвърлят 100 гигавта.

                  Български енергийни специалисти от "зелените" неправителствени организации и скъпо платени лобисти за ВЕИ превъзнасят Германия като водеща европейска страна в инвестирането и изграждането на огромни офшорни и наземни ветрови и фотоволтаични паркове. Но не обясняват, защо предлаганата електроенергия на германските битови и индустриални потребители, въпреки субсидиите, е най-скъпата в Европа и в света? А субсидиите също са за сметка на данъкоплатците. Цитират със суперлативи публикуваните данни на немския енергиен оператор, че ..."производството на електроенергия в Германия на основата на ВЕИ през първото тримесечие на настоящата 2021 г. е достигнало 42,5 % , а за цялата 2020 г. - над 50 %...". Но премълчават за високата цена, която плащат немските потребители и проблемите, които са имали хилядите семейства, които нееднократно са оставали часове наред без ток през тези зимни месеци. Публикации в немската преса съобщават, че прекъсванията на електрозахранването не са необичайни в Германия и се случват всеки ден на местно ниво в отделните провинции и продължават над 2 часа средно.

                  Лошото време през януари-февруари за пореден път e напомнило на производителите за непостоянството на слънчевите и вятърните мощности. Вятърните електроцентрали през първото тримесечие на тази година са произвели 32,8 % по-малко от аналогичния период на 2020 година. Тяхното производство, както и от фотоволтаичните паркове, като цяло е спаднало до нивото от първото тримесечие на 2018 година, въпреки монтираните и въведени в експлоатация нови соларни мощности през последните две години.

                  Междувременно могат да се прочетат статии за нови рекорди в производството на "зелена" електроенергия в Германия. Парадоксална планирана икономика вместо пазарна икономика. Специалното при производството на "зелена" електроенергия е, че операторите на тези системи не трябва да се придържат към правилата на пазарната икономика. Предоставянето на "зелена" електроенергия има приоритет, мрежовите оператори трябва да закупят тази електроенергия. Няма значение дали имат нужда от нея или не. Операторите на ВЕИ получават фиксирано възнаграждение за електричеството си, независимо от текущата пазарна цена на борсата за електроенергия. Гротескното е, че свръхпроизводството на електроенергия води до падане на цените на електроенергията на борсата и следователно субсидиите за възобновяеми енергийни източници стават още по-големи. Дори ако мрежовите оператори изключат зелени електрически системи, когато има свръхпроизводство на електроенергия, операторите ще бъдат обезщетени на пълна цена за електричеството, което биха могли да генерират по време на фазата на изключване.

                  Законът за търсенето и предлагането е напълно обърнат с главата надолу. Представете си пекар, който всеки ден може да пече толкова баници, колкото иска и след това ги предлага на много по-висока цена от местната конкуренция. Всичко, което той не е продал в края на деня, държавата след това купува от него на пълна цена. Това се финансира чрез допълнително налагана такса върху баниците на останалите пекари, която те трябва да платят на държавата.

                  Докато операторите на зелени електрически системи не трябва да се приспособяват към търсенето на електроенергия и продължават да получават пълно възнаграждение, дори когато системите им са изключени, тъй като електричеството не е необходимо, ще продължи да има рекорди за зелено електричество. Разходите за това са включени в цената на електроенергията, която потребителите трябва да платят. Друга причина, поради която Германия има най-скъпата електроенергия в света.

                  Тези обяснения липсват в публикациите на "зелените" лобисти и енергийни експерти от неправителствените организации, защото целта е да ни внушат, че скоро бихме могли да се справим без ТЕЦ на въглища. Периодите, за които се отнасят рекордните количества "зелено" електричество са или за цяла година, или поне за няколко месеца. "Зелената" пропаганда показва средно за колко домакинства тази електрическа енергия би била достатъчна. За съжаление тези твърдения са само част от истината.

                  Въпросът не е в това, средно за колко домакинства тази електроенергия би била достатъчна за по-дълъг период от време, а в това дали тези домакинства биха могли да бъдат снабдени с електричество точно за времето, в което се нуждаят от него. Това се пропуска в тези статии. А това е големият проблем, че не се гарантира сигурност и качество в електрическото захранване денонощно и непрекъснато през цялата година. Генерираната електроенергия, от която никой не се нуждае през определени периоди на денонощието или на годината, трябва да се продава в чужбина на изключително ниска цена, за да се пласира. При износ цените често са отрицателни, което означава, че мрежовите оператори плащат излишната електроенергия да бъде приета от съседните държави.

                  А в случаите, когато необходимата електроенергия не може да бъде произведена, трябва да се внася от чужбина на висока цена.

                  Авторът, инж. Щерьо Щерев, е заместник-председател на Научно-техническия съюз по минно дело, геология и металургия


                  Коментар


                  • Хахаха, Тexas се върнаха в родовообщинскиия строй

                    Last edited by RUBLA; 15.04.2021, 13:38. Причина: Линк към конкурентна медия.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bvg Разгледай мнение
                      https://m.facebook.com/story.php?sto...03947916351167

                      система за акумулиране на енергия
                      По-яко е, такова кръгово влакче, да се върти по пръсреновидна релса. Може да натрупа хиляди и хиляди киловатчасове, а се вклюючва за части от секундата...

                      Коментар


                      • https://m.facebook.com/story.php?sto...03947916351167

                        система за акумулиране на енергия

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от grisow Разгледай мнение

                          Ако е така, критиката ми е неправилна и си посипвам глъвътъ с пепел.

                          Но сигурен ли си, че съвременните силови дънни кабели имат нещо метално по обвивката при наличието на доста напреднала технология на полимерите? Ми то отдавна има кевларени бронезащитни жилетки, например. Че и не ръждясват в морска вода.
                          От различни неща и по различен начин предпазват, както и в различна степен. Кевларът има висок ударен вискозитет и донякъде спира куршум но, бавнодвижещи се неща, не. А във водата, движенията са бавни. Металът си е метал, и не може навсякъде да бъде заменен. Т.е., допускам, че може и да има. Аз, по-скоро, се съмнявам в тези токове, т.к. плътен метал има основно по дължина на жилото, не толкова напреки но там пък, е прекъснат, полето не се затваря през толкова малка немагнитна междина и т.н.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                            ...Но, тук, се отклонихме от темата. А светът, прочее, увеличава ядрения си капацитет. Китай, Турция, Индия...даже, Бил Гейтс, яко натиска в тази насока. Харесван или не, той е интелигентен и мъдър човек. И надушва бъдещето през десетилетия. Т.е.?
                            Т.е., ядрените източници определено, ИМАТ бъдеще.
                            А БГ енергетика, както върви, скоро, ще изостане драматично.
                            Това не бях го чувал.
                            Срещал съм само, че САЩ премислят създаване на АЕЦове с доста по-ниски мощности на реакторите, някаква по-нова технология.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                              Той има предвид металната защитна обвивка на кабела, която, се прави предимно от ленти
                              Ако е така, критиката ми е неправилна и си посипвам глъвътъ с пепел.

                              Но сигурен ли си, че съвременните силови дънни кабели имат нещо метално по обвивката при наличието на доста напреднала технология на полимерите? Ми то отдавна има кевларени бронезащитни жилетки, например. Че и не ръждясват в морска вода.
                              Last edited by grisow; 12.03.2021, 08:52.

                              Коментар


                              • ...Но, тук, се отклонихме от темата. А светът, прочее, увеличава ядрения си капацитет. Китай, Турция, Индия...даже, Бил Гейтс, яко натиска в тази насока. Харесван или не, той е интелигентен и мъдър човек. И надушва бъдещето през десетилетия. Т.е.?
                                Т.е., ядрените източници определено, ИМАТ бъдеще.
                                А БГ енергетика, както върви, скоро, ще изостане драматично.

                                Коментар

                                Working...
                                X