IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • И Петър, прочее, не критикува ЕНЕРГИЙНИЯ ОДИТ, а бръмчи за % от заявената инсталирана мощност.

    Разбрахте ли И ДВАМАТА?

    Вече можете да се връщате към дискусията.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

      Maтейко колко пъти да ти обяснявам че аз не работя в интернет...Виждам всички големи фотоволтаици в България непрекъснато и не само производството а и времето над тях..А кой тръгна с обидите се вижда.Фотоволтаиците работят през лятото с макс 80% от инсталираната мощност.Вдигнат ли се температурите макс 70%.Най добре работят при ясно и слънчево време зимата.Колко пъти да ти го напиша?Ти фотоволтаик по голям от 30 кв едва ли си виждал и затова не спори.И когато разговаряш с мен избягвай думата интернет
      Добре де, а ти видя ли, КАКВО ТОЧНО, написа той? Ама честно? Писа за произведена ЕНЕРГИЯ. Колко часа дневно, работят ФЕЦ? Умножаваш мощност по време, имаш енергия. За мощност, пишеш ти, не той. Накратко, приведете си към еднакъв знаменател използваните измервателни единици и ще видите, че казвате ЕДНО И СЪЩО. Сега, Матеев вкара извънсистемна мерна единица но, ти уж си голям спец, би трябвало да засечеш това и сам да се досетиш, за какво говори. Да, ама не, нали. А твърдиш, че си бил зрял, Голям Експерт...
      НЕ ЛИЧИ.
      А Матеев, не е зле, да говори по-академично на Петър, т.к.П.е опериран срещу широк мироглед.. Може би, тогава, Петър няма да подскача и ще разбере веднага, КАКВО ТОЧНО му казват с това "6 пъти в слънчев ден"Съвсем грубо казано, нещо от вида че, 1kWp инсталиран, ЗА 12 ЧАСА, е генерирал 6 kWh. СРЕДНО, ок.50%.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

        Петър без да провери в интернет се изцепи с една цифра, която съвсем не е вярна. И сега се чуди как да се измъкне от конфузната ситуация, и понеже няма разумно оправдание за грешката си, тръгва с рогата (с обидите) напред ...

        Човекът просто е забравил факта, че в този форум има и компетентни хора по въпросите със соларните централи.
        Maтейко колко пъти да ти обяснявам че аз не работя в интернет...Виждам всички големи фотоволтаици в България непрекъснато и не само производството а и времето над тях..А кой тръгна с обидите се вижда.Фотоволтаиците работят през лятото с макс 80% от инсталираната мощност.Вдигнат ли се температурите макс 70%.Най добре работят при ясно и слънчево време зимата.Колко пъти да ти го напиша?Ти фотоволтаик по голям от 30 кв едва ли си виждал и затова не спори.И когато разговаряш с мен избягвай думата интернет

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

          Петър без да провери в интернет се изцепи с една цифра, която съвсем не е вярна. И сега се чуди как да се измъкне от конфузната ситуация, и понеже няма разумно оправдание за грешката си, тръгва с рогата (с обидите) напред ...

          Човекът просто е забравил факта, че в този форум има и компетентни хора по въпросите със соларните централи.
          Да оживим дискусията? Аз допускам, че спорът ви е на ниво "общ корпус-общ електролит". Различни неща, много малко общо помежду им, ама по някаква причина, смутили съня и на двамата. 90% съм сигурен, Петър друго е искал да каже или ти друго си разбрал, а ежбата е кой по-голям. Що? Ами кой от вас, дори за миг е допуснал, че им ма пропуски в подготовката си? Кой от вас, дори за миг е допуснал, че другият, може да го води с нещо? Кой от вас , в крайна сметка, се научи ДА ВНИКВА в чуждите слова (т.к.тук, в една говорилня, друго не протича)? Та, ти сам, независимо, колко си учил, си давал примери за неразбиране на простички неща, които ти се казват. И после, този не ставал, онзи бил "Йовчо"... Не казвам, че ядреният ток е чист или евтин но, че скоро цивилизацията няма да може без него, Петър е прав. И панелите твърде малко проблеми решават. Ей на, колко време се питам, със/от земята под тях, какво ДРУГО става, примерно, освен трева да расте и някаква сянка? Например, с тази сянка, да участва във вторично някакво, разпределя е на топлинни потоци, водещо до увеличен кпд НА КОМПЛЕКСА, задвижван от ФЕЦ, щом идеята е той да вкара енергия в един друг кръг. Бих сложил, да речем, в тази сянка, едни радиатори -кондензатори, там да се охлажда компресиран въздух и т.н. ФЕЦ върти компресори, той се сгъстява, съхранява се сгъстен а после, с него, доставяш енергия значително по-равномерно, и съпътстващо, извършваш терморегулиране в някакъв обект. Разни такива.

          Коментар


          • Огромна МОЛБА към модерацията:
            - Може и да не ни харесва но, сигурно, имаме право да видим възраженията на Петър. Затова, МОЛЯ ВИ,
            Бъдете така добри, не бързайте да го изтривате. Негативите за грубо и неадекватно поведение, са за сметка на носителя му.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

              Сега, аз така и не разбрах (пропуснал съм, и модераторът успял да изтрие) какво негодува Петър. Приел съм, не умее да дава заден, а също, да се изразява адекватно но, за слабите си нерви, не може да обвинява други, освен себе си.
              Петър без да провери в интернет се изцепи с една цифра, която съвсем не е вярна. И сега се чуди как да се измъкне от конфузната ситуация, и понеже няма разумно оправдание за грешката си, тръгва с рогата (с обидите) напред ...

              Човекът просто е забравил факта, че в този форум има и компетентни хора по въпросите със соларните централи.
              Last edited by Mateev; 09.07.2021, 17:24.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                Ама и ти не четеш какво се пише, и затова пропусна елементарният факт - температурният коефициент на фотоволтаичните модули е от порядъка на -0,35%/°C. Можеш сам да си го провериш в интернет. От тука нататък трябва човек да е олигофрен, за да очаква 60% електропроизводство през лятото тогава, когато то е 93% спрямо STC.

                А че бил гледал нещо на снимка - ха-ха - какво има да се гледа не ми става ясно. Тука въпросът опира до наблюдаване на електропроизводството и сравняването му с това, което теоретично е предсказано от слънчево-енергийния одит, който е отчел всеки един фактор, включително и температурните вариации.

                Та бих бил съгласен ако ми се посочи следното - одита казва еди какво си, а аз наблюдавах на графиките друго, което се отличава с цели 40%. Ще каже, ама дръжки, защото това ще е една ДЪРТА ЛЪЖА..
                Сега, аз така и не разбрах (пропуснал съм, и модераторът успял да изтрие) какво негодува Петър. Приел съм, не умее да дава заден, а също, да се изразява адекватно но, за слабите си нерви, не може да обвинява други, освен себе си.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
                  къде се сега зазчо - хем пече та се къса хем скъп тока.
                  Не е проз зазчо е тъпите евро джендъри дето сами се затриват че и нас покрай тях
                  Хеджирал съм се на моренце, тока и той ми е под борсова цена, гледам сеира на фенове на печалбите на АЕЦ-и

                  Писах ви защо ще се вдигне цената, дано връзката с Румъния не я саботират, те тогава ще видите зор с цените.

                  Добра новина май - Овергаз наполовина станал американски, па ще видим,
                  Last edited by satz; 09.07.2021, 15:29.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                    Което установих преди време е че, И ДВАМАТА, стане ли въпрос за емоция, загърбвате фактите и започвате да си измисляте какво ли не... без да проверите. Оказва се че, И ДВАМАТА, например, не уважавате простички закони, като този за запазване не енергията, и оттам, си "вадите заключения", как другата страна, бил какъв ли не, ама със сигурност, "некомпетентен". Не намерихте сили да признаете простички неща, да се извините по мъжки -както се полага на сгрешил но, силен опонент- и да си възстановите репутационния капитал, с който, влязохте тук. И ДВАМАТА. Затова, не съм склонен да повярвам, че лесно ще решите спора си (а той е безпредметен) и, мога да очаквам дълги препирни за глупости. Хубаво се вижте.

                    Значи, аз кое разбирам: Единият, наблюдава едни енергийни потоци, другият, проектира, строи и съпровожда стотици ФЕЦ само у нас. И ДВАМАТА, разполагате уж с валидирани данни, КОИТО, НЕ МОЖЕ ДА СЕ ТЪЛКУВАТ РАЗЛИЧНО ОТ ТЕХНИЧЕСКА ГЛЕДНА ТОЧКА, а сте се хванали за гушата, като квартални самохвалковци, щото, НЕ ВНИМАВАТЕ, какво казва другия.
                    И аз съм тръгнал да ви уреждам търканията. Парадокс. Някой да ме ощипе, моля. Вместо да се "грея" на "сблъсъка на титаните" и да ви гледам сеира...
                    Ама и ти не четеш какво се пише, и затова пропусна елементарният факт - температурният коефициент на фотоволтаичните модули е от порядъка на -0,35%/°C. Можеш сам да си го провериш в интернет. От тука нататък трябва човек да е олигофрен, за да очаква 60% електропроизводство през лятото тогава, когато то е 93% спрямо STC.

                    А че бил гледал нещо на снимка - ха-ха - какво има да се гледа не ми става ясно. Тука въпросът опира до наблюдаване на електропроизводството и сравняването му с това, което теоретично е предсказано от слънчево-енергийния одит, който е отчел всеки един фактор, включително и температурните вариации.

                    Та бих бил съгласен ако ми се посочи следното - одита казва еди какво си, а аз наблюдавах на графиките друго, което се отличава с цели 40%. Ще каже, ама дръжки, защото това ще е една ДЪРТА ЛЪЖА..
                    Last edited by Mateev; 09.07.2021, 14:30.

                    Коментар


                    • Което установих преди време е че, И ДВАМАТА, стане ли въпрос за емоция, загърбвате фактите и започвате да си измисляте какво ли не... без да проверите. Оказва се че, И ДВАМАТА, например, не уважавате простички закони, като този за запазване не енергията, и оттам, си "вадите заключения", как другата страна, бил какъв ли не, ама със сигурност, "некомпетентен". Не намерихте сили да признаете простички неща, да се извините по мъжки -както се полага на сгрешил но, силен опонент- и да си възстановите репутационния капитал, с който, влязохте тук. И ДВАМАТА. Затова, не съм склонен да повярвам, че лесно ще решите спора си (а той е безпредметен) и, мога да очаквам дълги препирни за глупости. Хубаво се вижте.

                      Значи, аз кое разбирам: Единият, наблюдава едни енергийни потоци, другият, проектира, строи и съпровожда стотици ФЕЦ само у нас. И ДВАМАТА, разполагате уж с валидирани данни, КОИТО, НЕ МОЖЕ ДА СЕ ТЪЛКУВАТ РАЗЛИЧНО ОТ ТЕХНИЧЕСКА ГЛЕДНА ТОЧКА, а сте се хванали за гушата, като квартални самохвалковци, щото, НЕ ВНИМАВАТЕ, какво казва другия.
                      И аз съм тръгнал да ви уреждам търканията. Парадокс. Някой да ме ощипе, моля. Вместо да се "грея" на "сблъсъка на титаните" и да ви гледам сеира...

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

                        Матеев ще взема някой ден да те докарам на работното ми място за да видиш с очи къде гледам...Лошото е че достъпа е много много трудеен за външни лица....Та по вашия край по големите фотоволтаици са в Златарица и в Самоводене.Вземи се разходи попитай да те пуснат за да се убедиш сам за какво говоря.Имаш ли представа какво е ФВЕЦ 20-30-50-100МW?Мани не се занасяй тука с пикни по 5-30 киловата
                        Започна да се въртиш като фурнаджийска лопата, вместо просто да си признаеш, че изръси голяма глупост, казвайки че КПД-то на модулите пада с 40% поради високите температури. Това не е вярно - пада максимум със 7% и това за съжаление е голата истина, независимо какви други врели-некипели плещиш.

                        Ако си мъж - просто си признай грешката или поне замълчи, защото едно лайно колкото повече го ровиш, толкова повече мирише. Предлагам с този постинг да приключим спора и да се концентрираме в нещо друго, по конструктивно.
                        Last edited by Mateev; 09.07.2021, 13:37.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                          Не го знам Петър къде гледа ....
                          Може би по снимките на кориците на списанията ...

                          За да не се шашка ще му обясня защо модулите не се нагряват през лятото. Ами не се нагряват, защото фолиото зад клетките на модула е много тънко, по-тънко от 1 mm. Топлината от клетките загрява това фолио и под модула се създава температурна разлика, която създава възходящ въздушен поток. Тоест модула интензивно се самоохлажда, и температурата му рядко надхвърля температурата на околния въздух с повече от 10 градуса..
                          Матеев ще взема някой ден да те докарам на работното ми място за да видиш с очи къде гледам...Лошото е че достъпа е много много трудеен за външни лица....Та по вашия край по големите фотоволтаици са в Златарица и в Самоводене.Вземи се разходи попитай да те пуснат за да се убедиш сам за какво говоря.Имаш ли представа какво е ФВЕЦ 20-30-50-100МW?Мани не се занасяй тука с пикни по 5-30 киловата

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                            Не го знам Петър къде гледа ....
                            Може би по снимките на кориците на списанията ...

                            За да не се шашка ще му обясня защо модулите не се нагряват през лятото. Ами не се нагряват, защото фолиото зад клетките на модула е много тънко, по-тънко от 1 mm. Топлината от клетките загрява това фолио и под модула се създава температурна разлика, която създава възходящ въздушен поток. Тоест модула интензивно се самоохлажда, и температурата му рядко надхвърля температурата на околния въздух с повече от 10 градуса..
                            Според мен, говорите за различни неща. Съответно, няма съвпадение на числата и, всеки от вас, обвинява другия в некомпетентност. Напразно но, с такъв плам... Спомням си, едно време, в техникума, по практика, ни бяха сложили безразборно, по двама на един струг, че и "норма" имахме. Някои успяваха, други-не...според партньора в двойката. Та, много е вярна пословицата за двата остри камъка и брашното. От мен да го знаете. Ако ВНИМАТЕЛНО си изясните, КАКВО ТОЧНО обсъждате и си уточните източниците на сведения, по-скоро, ше се разберете. И лошият, ще остана единствено аз.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                              Възможно е много големите централи с панели на земята да загряват над пределно допустимото и добива да пада от това, а Матеев от тях да няма данни. Те биха се държали с по висока производителност зимата, пък после нека си внушаваме че човешката дейност - алчност хич не може да влияе на климата.
                              Пак ли започна да хвърляш боб и да правиш предположения от позицията на незнанието, вместо просто да се вслушаш в думите на експертите.

                              Колкото до електропроизводството - има си специализирани програми, които правят симулация на това електропроизводство ден по ден, час по час и минута по минута, като отчитат стотици параметри на модулите, инверторите и околната температура, облачност, слънчева радиация, ъгъл на слънцето, ъгъл на панелите по азимут и ориентация, дебелина на въздушния слой, близки и далечни засенчващи обекти, контур на хоризонта и какво ли не още. И след това тези програми изплюват данни за електропроизводството, като грешката с данните от бъдещата експлоатация на централата рядко надхвърля 2-3%.

                              Тоест каквото и да си помислиш от позицията на незнанието си, то вече се знае, и то вече е отчетено в слънчево-енергийния одит. Прогнозните данни от него после се потвърждават в процеса на реалната експлоатация.

                              Коментар


                              • Възможно е много големите централи с панели на земята да загряват над пределно допустимото и добива да пада от това, а Матеев от тях да няма данни. Те биха се държали с по висока производителност зимата, пък после нека си внушаваме че човешката дейност - алчност хич не може да влияе на климата.
                                D.Y.F-091066

                                Коментар

                                Working...
                                X