IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Pyramid, ти изтърви питомното и ходи гони дивото - 3 градуса температурна разлика как ще се използва. В момента се ползват турбини които са с ефективност 30 процента, температурата на изхода на газовите турбини е 250 -300градуса и са с кпд 65 мисля..т.е. хвърля се енергия ей така. Как не се замислят да усъвършенстват тези технологии при които се губи използваема топлина, а не 3 градуса температурна разлика.
    D.Y.F-091066

    Коментар


    • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
      satz, ти да не си от бъдещето и ти. Нямат такава технология да могат да преобразуват 3 градуса топлина в друг вид енергия, това е много малка температурна разлика.
      "Да преобразуват" е това, се което ще я изтеглят навън, към клиенти. Ако има нач.темп.300, това е само 1%. НЕ Е зле. Въпросът е колко има , за колко ще стигне и при какви цени.
      Last edited by Pyramid; 26.08.2021, 17:05.

      Коментар


      • Те го част от бъдещето https://lider.bg/kitaj-iska-da-postr...ala-v-kosmosa/

        Коментар


        • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
          Това е все енергия от Земята - геотермална, атомна, вятърна, приливи, язовири, газ, петрол, дръва, въглища.
          Номера е от Слънцето да вземаме - да правим солари извън облаците на земята на 20-100км - нямам идея къде точно ще е изгодно
          Навсякъде в околоземната орбита слънчевата енергия е една и съща, и се нарича соларна константа ISC = 1352 W/m2. Тоест панелите в орбита дали са близо или далече, ще генерират една и съща мощност. Проблемът с разстоянието се появява не със самото електропроизводство, а с начините на доставка на енергията до земната повърхност. От тази гледна точка е хубаво орбитата да е по-ниска, но тогава няма как енергията да се прехвърля в една единствена точка на земята, защото централата ще се движи спрямо нея.

          За да стои централата закована над една единствена точка, трябва да се използва така наречената геостационарна орбита, но тя е на височина 35 786 km, което пък е доста далеко и все още няма технология за прехвърляне на енергия на такива големи разстояния.

          Затова засега забравяме за орбитални слънчеви електроцентрали и чакаме бъдещото развитие на технологиите да направи пробив в този аспект от енергетиката.

          ПП: Не забравяйте, че една потенциална орбитална електроцентрала всъщност се явява и могъщо оръжие, с което за секунди може да бъде изпепелен произволен обект на земята или дори цели градове. Затова не съм сигурен, че въобще някога някой ще посмее да построи нещо такова.
          Last edited by Mateev; 26.08.2021, 19:27.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
            satz, ти да не си от бъдещето и ти. ...
            Не внимаваш трейдърко.
            Има твърдение за липсваща гео енергия.
            Задачката ще докаже или опровергае това твърдение.

            Боте, китайците вече изграждат подобно нещо, дали ще е успешно надявам се да видим.

            Коментар


            • Това е все енергия от Земята - геотермална, атомна, вятърна, приливи, язовири, газ, петрол, дръва, въглища.
              Номера е от Слънцето да вземаме - да правим солари извън облаците на земята на 20-100км - нямам идея къде точно ще е изгодно
              Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

              Коментар


              • satz, ти да не си от бъдещето и ти. Нямат такава технология да могат да преобразуват 3 градуса топлина в друг вид енергия, това е много малка температурна разлика.
                D.Y.F-091066

                Коментар


                • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

                  Чудесно ама нямаме толкова геотермална енергия.
                  Ъхъ, пресметнете моля,
                  какво е количеството енергия,което ще получите, ако оползотворите само 3 градуса от добруджанския валанж.

                  подсказка: АЕЦ Казладуя за 44 годин бачкане, ще успее ли да го загрее с 1 градус....

                  ся ще е готино, да ме питаш "профи": целзиеви или келвинови
                  Last edited by satz; 26.08.2021, 14:16.

                  Коментар


                  • power grid, не знам защо трябва да спорим въобще. В енергетиката също могат да се случат непредвидими неща и не само крупни аварии и бедствия. Може да се случи голям бум на потребление на електричество, според теб като се случи как е най добре да бъде добиван този ток. Защото по принцип съм съгласен че чист добив на енергия няма и винаги ще има някакви екологични изменения. А и нека да се ограничим с добре известните начини за производство на електричество, това предполага че отговор от сорта - ще се измисли нещо ново отпада. И иначе хубаво че им го казваш на политиците.
                    D.Y.F-091066

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от power grid
                      Трейдърко сладур неграмотен.В енергетиката нищо не се случва за ден месец или година.Работи се с прогнози за 10-20г напред.Така че не бъди толкова сигурен какво знам и какво не знам...От мен да знаеш че все още има хора които се осмеляват да противоречат на политиците и да им казват неща които не искат да чуят..Както съм казвал много пъти проблема политически...Иначе в България каквито енергийните експерти в Парламента и медиите такива и политиците.Говорят си глух със сляп.Неграмотници.Ако се продължава така много скоро ни очаква енергиен колапс...
                      Сам каза, "с прогнози". А те, имат навика и да не се сбъдват. Затова, Трейдърко е прав, по същество. Да ЗНАЕШ, е едно и се отнася до достоверно осъществили се факти а, прогнозите, може и да не минат. Само за на пример, в СССР, са имали мноого точна прогноза, колко енергия щяла да им даде Чернобилската АЕЦ до след 2000-та. Да, ама идва 1986-та. Японците са знаели точно, се колко щяла да даде Фукушима-1...идва 2011-та. В Италия, знаели колко вода ще получат през 1963-та от язовира в Лонгероне. И да, получават я. ВСИЧКАТА, НАВЕДНЪЖ. Щото, се свлякъл един склон...
                      И т.н. Още, Заций познал за отрицателните цени. ... Пък масово, са твъъърде положителни. И т.н.
                      Затуй, смири я твойта фукария, че пак взе да преиграваш. Сам, веднъж, почна да мрънкаш за смирение.
                      Е,. Дай пример, де!
                      Last edited by Pyramid; 26.08.2021, 14:37.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                        И какво, според теб, "получавам"? Мнооого ми е интересно, какво "виждаш".
                        Аз няма да ти кажа. Питай някой друг, всички виждат едно и също.

                        Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

                          Напротив, сигурен съм, и се наслаждавам на битието ти.
                          Всичко което заслужаваш, го получаваш.
                          И какво, според теб, "получавам"? Мнооого ми е интересно, какво "виждаш".

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Pyramid

                            Не си сигурен. И си нервен. Постоянно, бълнуваш за някаква "кал".
                            Напротив, сигурен съм, и се наслаждавам на битието ти.
                            Всичко което заслужаваш, го получаваш.
                            Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                              Я си купи един апартамент в 16 етажен блок и ще те питам как си решаваш проблемите
                              Той ли? Ще си ги реши, споко. За сметка на арбайтерклассе.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                                Имхотеп, нищо не ми е ясно пък и не ми изглежда от нас двамата нещо да зависи.
                                Зависи. Да го правим сам да си говори. А ядрения ток, вече сме наясно: На път е да остане единствен стабилен и предвидим, заедно с ВЕЦ. Забогатеят ли българите, няма проблем с цената.

                                Коментар

                                Working...
                                X