IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
    bota156, просто ти казвам какво ще ти се изплати много бързо. А смисъл да си прави някой голяма централа с панели няма, електромобилите като ги оправят харчат малко ток, има филмче за лада калина и 500 ватчаса си минава 10км спокойно с променен електромотор, някакви са го оправили.
    Айде идвай да го правиш за твоя сметка, ще ти плащам произведения ток 10 години по цени на ЧЕЗ без пренос. Ти си решавай какво, как и го избивай и за 10 месеца ако можеш
    Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

    Коментар


    • bota156, просто ти казвам какво ще ти се изплати много бързо. А смисъл да си прави някой голяма централа с панели няма, електромобилите като ги оправят харчат малко ток, има филмче за лада калина и 500 ватчаса си минава 10км спокойно с променен електромотор, някакви са го оправили.
      Last edited by supertrader; 21.04.2024, 16:19.
      D.Y.F-091066

      Коментар


      • sosi, те и алумиевите електролитни кондензатори са с много дълъг живот, в България имаше производство и техници са ми казвали - Аз през моя живот като техник не съм видял един повреден български кондензатор, за какво ги сменяте тези кондензатори като работят. Да но те не са български а са азиатски и сечта е поголовна, имат си производителите им описание на това което произвеждат и в него пишат - 7 години най официално. Самите кондензатори са измислени от един американец за масово производство и той е направил фирмата Коренер дублиер, може да провериш и първите кондензатори които е произвел още си работят, но с азиатските въобще не е така. Вярвай си че соларните клетки ще ги правят с 30 години живот, та да си затворят фабриките когато всички си купят. АЕЦ е мощност, с нея може да правиш мрежа в която да се включат индустриални мощности, това е съвсем различно. Стоплете го това нещо най накрая, този спор е глупав и за хора които не искат да си оправят познанията по физика малко. Като пуснеш един електроднигател 1 мегават и той ти прави пиков ток когато тръгва който е по висок от тока който консумира постоянно един 10 мегаватов електродвигател и това нещо ще ти изключи инверторите, които са по наблизо до него по закона на ОМ и ще срине мрежата ако в нея соларките са много. Това е проблем, и ако не беше от Азия едно панелче няма да можеш да си купиш защото те и в момента имат недостиг на ток. Ако панелчетата можеха да им захранват индустрията щяха да забранят износа им докато не си покрият собственото потребление. Не им е проблема само че произвеждат непостоянно ток и мощността им варира. Сега това нещо може да се оправи, но ти не знаеш как и те не знаят. Ако утре се оправи технологията няма да може да си купиш панели доста време от тях. Да соларните панели трябва да се работи по локалното им производство. Ето гледах в Русия някакви хлапета са направили производство и на клетки и на силиций, те могат а американци и германци с големите им претенции за техническа компетентност не могат.
        D.Y.F-091066

        Коментар


        • [QUOTE=sosi;n4174199]

          Трябва да отбележим, че това е супер несвързана глупост. България произвежда 1.4% от тока на ЕС, с леки отклонения всяка година. Горното е чист идиотизъм, или Цачев е казал нещо, пък искал да каже друго. А иначе Ангелин Цачев си е покрепян от една мафия за източване на енергетиката на България с много милиарди и не е изключено дори да е искал да заблуди офсете с някаква двусмилица.

          [/QUOT

          Ако има глоба, само за теб е глупост. Всъщност ти си си глупав, но ........

          Коментар


          • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
            [COLOR=#FF0000]През 2023 г. 50% от смущенията в енергийната система на Европа са причинени от България, 30% – от Франция, и 20% – от останалите държави. Това каза изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев по време на изслушване в Комисията по енергетика в парламента.
            Трябва да отбележим, че това е супер несвързана глупост. България произвежда 1.4% от тока на ЕС, с леки отклонения всяка година. Горното е чист идиотизъм, или Цачев е казал нещо, пък искал да каже друго. А иначе Ангелин Цачев си е покрепян от една мафия за източване на енергетиката на България с много милиарди и не е изключено дори да е искал да заблуди офсете с някаква двусмилица.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
              Ти си енергиен вампир, масово хората имат уреди които харчат 50лв на месец ток постоянно. За топла вода лятото, а и през зимата ако е по меко времето и има слънце има други панели, те са по ефективни защото фотоволтаичните не превръщат в ток 80% от слънчевата енергия защото тя е в инфрачервения спектър. Мисълта ми бе за тези 50лв за ток и панела да е 500вата - 3 киловатчаса на ден като трябва да е с позиционер, 75 стотинки на ден ток - 22лв ток на месец и 250 за година. Това е по скоро за непрекъсваемо захранване на тези електроуреди.
              Иначе моето мнение е че бизнеса с енергия и енергоносители трябва да бъде само държавен и търговията само с дългосрочни договори, никакви борси..пазари и частни монополи. Това нещо е автоматичен източник на войни ако е частно. Колко млади и здрави момчета се избиха в България заради тези неща, а можеха да са живи и живота им да протече по съвсем друт начин, вместо да вършат престъпления щяха да са полезни и за другите хора. После били сме намалели, как няма да намалеем ?
              Имам сървър за НАС - с 4 диска, 2 за данни, 2 за камерите, имам и пц+2 лаптопа, 8 камери - само те са ми 50лв на месец ток. Реално останалото ми е под 50лв, - 10 бойлер, 10 ТВ, 10 печка, 10хладилник и 10 други. Ако можеш да го свалиш повече халал да са ти. Зимата имам и до 50-60лв отопление+рекуперация. При зверски студове дет ги няма макс 100лв.
              Ау ПОЗИЦИОНЕРИ ЩЯЛ ДА СЛАГА !?!?!?!?
              Обичам ВЕЧНИТЕ НЕЩА - поставяш и забравяш без поддръжка - никога не ме е подвеждал този принцип.
              Иначе сметките са ти - имам 100 коча, 200 мъди, 400 крака.
              Използваемостта на соларките е макс 50% или от теоретичните 250лв стават 120. И то при пълна система с бмс, инвертор и батерия. Ако спестиш от нещо или не го сметнеш правилно отиваш на 20-30% или 50-на лв от панел
              Last edited by bota156; 21.04.2024, 11:29.
              Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

              Коментар


              • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                Ти си енергиен вампир, масово хората имат уреди които харчат 50лв на месец ток постоянно. За топла вода лятото, а и през зимата ако е по меко времето и има слънце има други панели, те са по ефективни защото фотоволтаичните не превръщат в ток 80% от слънчевата енергия защото тя е в инфрачервения спектър. Мисълта ми бе за тези 50лв за ток и панела да е 500вата - 3 киловатчаса на ден като трябва да е с позиционер, 75 стотинки на ден ток - 22лв ток на месец и 250 за година. Това е по скоро за непрекъсваемо захранване на тези електроуреди.
                Иначе моето мнение е че бизнеса с енергия и енергоносители трябва да бъде само държавен и търговията само с дългосрочни договори, никакви борси..пазари и частни монополи. Това нещо е автоматичен източник на войни ако е частно. Колко млади и здрави момчета се избиха в България заради тези неща, а можеха да са живи и живота им да протече по съвсем друт начин, вместо да вършат престъпления щяха да са полезни и за другите хора. После били сме намалели, как няма да намалеем ?
                А бе ти като си се влюбил в АЕЦ, какво смяташ за панели в двора си? Сметни за едно ядрено реакторче у вас. На мене нещата с тока са ми ясни, но не мога да проумея как човек с акъл да твърди, че соларите имали реален живот 7 години се изхранва в днешно време? Това ми е най-интересно в случая.

                Коментар


                • Ти си енергиен вампир, масово хората имат уреди които харчат 50лв на месец ток постоянно. За топла вода лятото, а и през зимата ако е по меко времето и има слънце има други панели, те са по ефективни защото фотоволтаичните не превръщат в ток 80% от слънчевата енергия защото тя е в инфрачервения спектър. Мисълта ми бе за тези 50лв за ток и панела да е 500вата - 3 киловатчаса на ден като трябва да е с позиционер, 75 стотинки на ден ток - 22лв ток на месец и 250 за година. Това е по скоро за непрекъсваемо захранване на тези електроуреди.
                  Иначе моето мнение е че бизнеса с енергия и енергоносители трябва да бъде само държавен и търговията само с дългосрочни договори, никакви борси..пазари и частни монополи. Това нещо е автоматичен източник на войни ако е частно. Колко млади и здрави момчета се избиха в България заради тези неща, а можеха да са живи и живота им да протече по съвсем друт начин, вместо да вършат престъпления щяха да са полезни и за другите хора. После били сме намалели, как няма да намалеем ?
                  Last edited by supertrader; 20.04.2024, 22:02.
                  D.Y.F-091066

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                    bota156, ако има къде да си монтираш един само панел който да ти поеме тока за битовите електроуреди които харчат малко ще се изплати за 2 години максимум при положение че не платиш да ти го инсталират още толкова колкото струва. Не са кой знае какви пари, с толкова пари не може две седмици да преживееш, но това е положението и казвам ти кое е изгодно - голяма инсталация не може да я използваш и не се изплаща защото не се ползва.
                    И как да стане кат имам трифазен ток. Единствено си струва за 500лв един соларен бойлер за 7-8 месеца да го ползваш за къпане вечер.
                    Лятото ползвам 500кв/ч или 15-20 на ден. При 6-8 часа греене ми трябват 2-2,5кв панели+5кв батерия да ги оползотворя за вечерта. Това би струвало 5-6к ама не става за трифазната ми инсталация. И пак се избива поне за 10 години.
                    Със електричка - ще мога всяка вечер да ходя до пловдив на кафе . Реално са 1000лв месечно от които мога да ползвам 200 макс.
                    А 6+15 батерия е само 2к по малко от 10+15батерия.
                    5кв батерия - 1800лв, 15 - 4500лв. Та и малка батерия не си струва, че ползваш само половината (80-20%) за да изкара 10г а не 5
                    Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                    Коментар


                    • bota156, ако има къде да си монтираш един само панел който да ти поеме тока за битовите електроуреди които харчат малко ще се изплати за 2 години максимум при положение че не платиш да ти го инсталират още толкова колкото струва. Не са кой знае какви пари, с толкова пари не може две седмици да преживееш, но това е положението и казвам ти кое е изгодно - голяма инсталация не може да я използваш и не се изплаща защото не се ползва.
                      Да не казвам че и за една година ще се изплати но ти трябва 12 волтов панел, а такива няма и са скъпи, те ги правят за големи инсталации предимно.
                      Last edited by supertrader; 20.04.2024, 20:53.
                      D.Y.F-091066

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                        ха ха. 50 години може а някъф соско се появи и вика не можело ?!?!?!?
                        Проблеми има откак има солари, и те са НАВСЯКЪДЕ, в България последно се появиха щото ЧАИРА държеше 4-5 години, ама сега йок и дискотека и по зле ще става.
                        Щото се работи на ПАРЧЕ, да откраднем некви европари. НЯМА ЕНЕРГИЙНА СИСТЕМА
                        50 години у нас АЕЦ бил балансираща мощност. Колко ли акъл трябва да имаш за да твърдиш това? Че той и Хинковски вчера каза че у нас ядрения ток бил най-евтин - 25 евро/МВч. И бил енергиен специалист. Трябва да си или много тъп или много нагъл лобист на АЕЦ да кажеш това. Това че 90-те години българите гладуваха като скотове за да изплатят строежа му та сега да е по 25 евро, явно за тъп соц енергетик е много сложно да го схване.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                          е той матейката топлеше реката и трепеше рибите/червеите . Ако ми ги платят на 100%(без поставянето) и аз ще си сложа. Вече са 15к лева ама ще спестя макс 1000лв годишно (ако си взема електричка 3к, ама пък там 100к трябва да дам за 100к км за да спестя 20к или 80к ЗАГУБА) а живота е 10г или хем давам парите накуп, хем 5к назад, хем и ще се занимавам. ТРОЙНА ЩЕТА без да има разходи за поддръжка, а такива 1000% ще има.
                          Last edited by bota156; 20.04.2024, 18:35.
                          Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                          Коментар


                          • bota156, може към натреватели да им подават тока, към баласт се нарича, така произведения ток се унищожава. Който каквото задлужава, това и получава.
                            D.Y.F-091066

                            Коментар


                            • sosi, и АЕЦ може да работи напусто, прави пара и тя се охлажда, кондензира без да върти турбините, всяка централа може. Соларките не могат да правят пара, но може тока да се подава към нагреватели и да се топли с тях вода ако наблизо има естествен воден резервоар. То и други работи може но за хора които проявяват жестокост и ще избиват - толкоз за сега.
                              D.Y.F-091066

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение

                                Представяте ли на някой старшинка да му стане ясно, че един АЕЦ има НУЛА балансираща стойност. НУЛА. Динамиката на един АЕЦ е ужасна, това си го повтаряме тук от години. Да оставин старшинките настрана, жалко е че много "енергийни специалисти" от соца също не го разбират. Слушах оня ден Явор Кюмурджиев - щял да прави мрежа основно от ВЕИ и АЕЦ - нещо абсолютно невъзможно физически. И тоя беше енергиен министър от БСП.
                                ха ха. 50 години може а някъф соско се появи и вика не можело ?!?!?!?
                                Проблеми има откак има солари, и те са НАВСЯКЪДЕ, в България последно се появиха щото ЧАИРА държеше 4-5 години, ама сега йок и дискотека и по зле ще става.
                                Щото се работи на ПАРЧЕ, да откраднем некви европари. НЯМА ЕНЕРГИЙНА СИСТЕМА
                                Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                                Коментар

                                Working...
                                X