IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
    Сигурно е вярно. Обаче, е на същата планета. Значи? Резулатът е един за всички.

    Китайската Комунистическа Партия е скромна и сигурно не са обявили, че реалният добив в КИТАЙ е ЗА ЩАСТИЕ през 2019г. може би с няколко (най-вероятно МНОГО) ДЕСЕТКИ МИЛИОНА тона въглища ПОВЕЧЕ от официално обявения...


    Коментар


    • Първоначално изпратено от Inform Разгледай мнение
      През 2019г. Китай:
      1)
      - имаше добив от 3.75 МИЛИАРДА тона въглища или ЗА ЩАСТИЕ с 4.2% ПОВЕЧЕ в сравнение с 2018г.
      2)
      - внесе 300 МИЛИОНА тона въглища или ЗА ЩАСТИЕ с 6.3% ПОВЕЧЕ в сравнение с 2018г.


      За сравнение в ЕС през 2018г. (още няма данни за 2019г.)
      - потреблението на въглища беше едва 226 МИЛИОНА тона или ПОЧТИ 18 ПЪТИ ПО-МАЛКО в сравнение с Китай



      https://ec.europa.eu/eurostat/web/pr...2Fpublications
      http://www.stats.gov.cn/english/Pres...9_1723660.html
      Сигурно е вярно. Обаче, е на същата планета. Значи? Резулатът е един за всички.

      Коментар


      • През 2019г. Китай:
        1)
        - имаше добив от 3.75 МИЛИАРДА тона въглища или ЗА ЩАСТИЕ с 4.2% ПОВЕЧЕ в сравнение с 2018г.
        2)
        - внесе 300 МИЛИОНА тона въглища или ЗА ЩАСТИЕ с 6.3% ПОВЕЧЕ в сравнение с 2018г.


        За сравнение в ЕС през 2018г. (още няма данни за 2019г.)
        - потреблението на въглища беше едва 226 МИЛИОНА тона или ПОЧТИ 18 ПЪТИ ПО-МАЛКО в сравнение с Китай





        https://ec.europa.eu/eurostat/web/pr...2Fpublications
        http://www.stats.gov.cn/english/Pres...9_1723660.html

        Коментар


        • Четири компании са подали обвързващи оферти за изграждането на АЕЦ „Белене“, съобщава „Труд“, позовавайки се на свои източници. До края на деня петте фирми, които бяха включени в т.нар. „кратка листа“ за изграждането на централата, трябва да подадат обвързващи оферти. Интерес към проекта са потвърдили от руската „Росатом“, Китайска национална ядрена корпорация – Си Ен Ен Си, френската „Фраматом“ и американската „Дженерал Електрик“. Под въпрос е участието на „Корейска хидроатомна корпорация“. Заявки за участие са подали само сериозни участници, каза източникът ни.


          Процесът по лицензирането на АЕЦ „Белене“ може да продължи от фазата на одобряването на техническия проект на съоръжението, обясни в парламента енергийният министър Теменужка Петкова, която се позова на писмо от Агенцията за ядрено регулиране /АЯР/. В писмото от АЯР е написано още, че при практическото подновяване на проекта в процеса на лицензиране би следвало да се отчетат извършените до момента действия. В рамките на същата процедура ще се направи нова оценка на проекта от гледна точка на действащите към момента изисквания. Такава актуализация може да бъде направена само от проектанта, изготвил техническия проект.

          Last edited by markov; 31.01.2020, 16:55.
          Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

          Коментар


          • Статията продължава

            Азия е спасител на втечнения газ



            Всички производители и търговци искат да работят на пазара в Източна Азия, защото този пазар се счита за премиален, тоест с най-голямо търсене и ниво на цените. По-голямата част от втечнения природен газ(80 на сто), който постъпва в Източна Азия, се изкупува от четири страни: Япония, Китай, Южна Корея и Тайван. Но през последните години обемите на продажби в този регион падат. Това се дължи на възстановяване работата на всички атомни електроцентрали в Япония, които бяха спрени след аварията във Фукушима. Подобна е тенденцията и в Корея. За разлика от тях, Китай залага на едновременното развитие на всички видове енергийни източници. В близките месеци ще заработи и руският газопровод „Силата на Сибир“, като вече е съгласувано и строителството на втора тръба, което за Китай означава по-евтин природен газ в бъдеще. Освен това Пекин мащабно увеличава мощностите на въглищния си сектор. Днесобщият капацинен на въглищните инсталации в Китай надвишава 970 гигавата. Динамиката показва, че само за последните 20 години този показател е нараснал четири пъти. Основната причина обаче, поради която Китай постоянно намалява вноса на втечнен природен газ е развитието на собствения добив. Ако през 1995 г. китайците са добивали 18 млрд. куб. м. природен газ, то през 2015 г. този показател вече надвишава 115 млрд. куб. м. природен газ. Пиковият обем на внесен втечнен природе газ в Китай е през 2017 г., когато са закупени 48 млрд. куб. м. През 2018 г. вносът пада до 29 млрд. куб. м., а за цялата 2019 г. е 17 млрд. куб. м. Аналитичната агенция Global Platts прогнозира намаляване на вноса на втечнен природен газв Китай, който към 2024 г. няма да надхвърля 3-4 млрд. кубически метра.





            Печалби



            Ако някой иска да разбере структурата на газовия пазар, доходността по договорите и всички останали детайли, той вероятно ще се откаже буквално на първата крачка в своето изследване. Данните по договорите обичайно са засекретени, а освен това в различните региони на света и различните страни се използват различни метрични системи, което обърква изключително много анализите. Ще направим опит, максимално елементарно, да се ориентираме в стойността на единица обем LNG, а така също каква печалба е възможно той да донесе на производителя. За разчета ще ползваме данните на днешните лидери на американския пазар. Стойността на 1 BTU (British Thermal Unit) към 30.12. 2019 г. е 2.46 долара. Това е един от най-ниските показатели за последните 20 години. За да превърнем тази цена в съответствие с метричната система, прилагаме коефициент 38.3 и получаваме стойността за хиляда кубически метра природен газ, която излиза на 94.21 долара. Това е цената от мястото на добива. По-нататък природният газ трябва да се достави до завода за преработка. Приета е стандартната стойност на доставката да възлиза на 13 долара. Разходите по втечняването също са известни и се определят на около 90 долара. Още 5 долара струва претоварната операция в резервоарите за съхранение, плюс 3 на сто надценка за загуби от изпаряване. Получава се сумата от 208.27 долара за 1000 куб. м. втечнен газ. Но това не е цената за продажба на потребителя, а само производствената себестойност.



            Ако говорим конкретно за спотовия пазар, то по-нататък ситуацията става още по-интересна. Обичайно на пазара готовият продукт се предлага от търговци, които също искат да имат печалба. Средният марж за този пазар е прието да бъде 10 процента. Що се отнася до транспортирането на втечнения природен газ, световният флот от газовози не е голям. Още по-малко са съдовете, които могат да бъдат наети веднага за изпълнението на спотов договор. През миналата година условията по спотов договор предвиждаха стандартен фрахт на газовоз от терминала Sabine Pass в щата Тексас до британския Саутхемптън за не по-малко от 15 дни. Преди една година навлото за транспорт на 1000 куб. м. втечнен газ беше 5 долара, а през 2019 г. поради голямото търсене на LNG и недостиг на газовози тази цена значително нарасна.



            При цената, която се получава от тази калкулация, не е чудно, че през четвъртото тримесечие на 2019 г., в сравнение със същия период от 2018 г. обемът на транспортирания през газопреносната мрежа на Украйна природен газ е нараснал с 41 процента. При тази ситуация възниква логичният въпрос защо смятат основно американския втечнен природен газ за най-търсения и ценово изгоден вид енергия, след като цената му надвишава 230 долара в отправното пристанище, а на световния пазар през 2019 г. втечнения природен газсе търгуваше средно по 170 долара с доставка до клиента? Отговор на този въпрос и досега няма. По-точно, сигурно отговора го знаят съответните ръководители, но по този въпрос пазят гробно мълчание. А и финансовите отчети на американските LNG компании са засекретени. Единственото, което може да се предполага е, че в глобалната геополитическа война са добри всички средства и за да подхлъзнеш конкурента, може да работиш известно време на загуба.
            Но все пак е ясно едно: втечненият природен газ въобще не може да бъде панацея и в бъдеще едва ли ще стане такава.


            Коментар


            • Хаиде нещо за ЛНГ

              За начало нека да направим една кратка историческа справка. Технологията за производство на LNG отдавна е известна. Още през 1915 г. американския индустриалец Годфри Кабот патентова метода за съхраняване на природен газ при много ниска температура в течно състояние. Първият завод по метода на Кабот бе построен в САЩ три години след патентоването на му. При това главната задача на предприятието въобще не беше втечняването на природен газ, а отделянето на хелия от него. По това време никой и не мечтаеше за международна търговия с втечнен газ, а се решаваше задачата за продължителен срок на съхранение на големи обеми от това гориво. Впоследствие, почти половин век след това, втечняването се разглеждаше само като една от технологиите в нефто-химическия сектор, а на пазара на енергоносители властваха безспорно въглищата, които по-късно започнаха да се конкурират с нефта и едва след това с природния газ.





              Снимка: АП, архив



              Масовият добив на природен газ започва да се развива в средата на 70-те години. Най-големи обеми по това време добиват САЩ, Канада, Холандия и Великобритания. След разпадането на СССР, в десетката на световните производители попадат и Русия, Туркменистан и Узбекистан, като Русия много бързо се придвижва на едно от челните места по добив на природен газ. С течение на времето, нарастват стабилно и обемите на добивания газ. През 2000 г. например Русия е произвела 573 млрд. куб. м. природен газ, САЩ - 544 милиарда и Канада - 182 милиарда. През 2010 г. Русия произвежда вече 657 милиарда, САЩ - 604 милиарда и Канада - 160 милиарда. През 2018 г. САЩ рязко увеличават добива до 864 милиарда, Русия - 741 милиарда и Иран - 232 милиарда. Количествения скок в САЩ е обусловен именно от започналото производство на LNG, макар че Америка се включва в състезанието много късно в сравнение с други страни. Така например, когато американците откриват първия си завод за втечняване на природен газ на терминала Sabinе Pass през 2016 г., Катар вече има изградени 14 аналогични обекта. Дори Австралия по това време вече е имала изградени три такива завода, работещи на пълна мощност.



              Екология



              Втечненият газ, както и обикновеният такъв, са представяни като вълшебното хапче на екологията. Акулите в този бизнес успяват да убедят целия свят, че мръсните въглища могат и трябва да бъдат заменени със синьото гориво. Това трябваше критично да намали замърсяването на въздуха в големите градове и да забави глобалното затопляне на атмосферата. Въпреки усилията им, нещата не стават така, както те искат. Страните, които зависят от въглищата, като Китай, Полша или Индия, не бързат да преструктурират енергетиката и икономиката си. Все пак въглищата са по-евтини от втечнения газ, има огромни залежи от тях и то почти на повърхността на земята. Що се отнася до емисиите на парникови газове, то и в тази посока употребата на втечнен природен газ не решава проблема. Работата е там, че при изгарянето на газа емисиите от въглероден диоксид в атмосферата са само с една трета по-малко, отколкото при изгарянето на въглища. Но има и друг критичен фактор - използването на втечнен природен газ предполага отделяне на метан, който загравя атмосферата 50 пъти по-силно.



              Работни места



              Когато LNG започва да се търгува на пазарите на енергия, мениджърите и компаниите, налагащи новия тип гориво, твърдят, че развитието на отрасъла ще създаде „стотици хиляди нови работни места“. В действителност не се получава точно така. Съвременните заводи за LNG са високотехнологични предприятия и за обезпечаване на производствения процес на най-голямото от тях са необходими приблизително 2500 души. Но тук има и друг проблем. Кадрите за такива заводи са много тясно специализирани и изискват продължителна и скъпоструваща първоначална подготовка. Тоест разширяването на отрасъла няма да „опразни“ трудовите борси, предлагащи най-често кадри със средно и ниско ниво на подготовка. Като пример може да послужи канадската провинция Британска Колумбия, където още преди пет години започнаха да втечняват природен газ. Тогава, компаниите обещаха, че отрасъла на LNG ще намали безработицата с над 10 процента. Но към днеша дата по цялата верига от добива до втечняване на природния газ са заети едва 1 процент от населението на провинцията. За сравнение, в сферата на здравеопазването е зает всеки пети жител на Британска Колумбия.


              Коментар


              • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                https://www.kpd.bg/bg/offers/offer-25605.html

                Продавам биогазова електроцентрала 330 кВт, Разрешение за ползване от 2012г., договор за изкупуване до 2030г.Цена на изкупуване на електроенерията 436,36лв/МВт.

                Ако е толкова евтин ВЕИ тока защо го изкупуват на такава цена
                - За да е евтин!

                Коментар


                • https://www.kpd.bg/bg/offers/offer-25605.html

                  Продавам биогазова електроцентрала 330 кВт, Разрешение за ползване от 2012г., договор за изкупуване до 2030г.Цена на изкупуване на електроенерията 436,36лв/МВт.

                  Ако е толкова евтин ВЕИ тока защо го изкупуват на такава цена

                  Коментар


                  • satz въобще не стоят така нещата, никой в земеделието не залага на една реколта защото дори природата не е постоянна и добивите на нещо от недрата на земята не могат да са чак толкова сигурни. Никой няма да се откаже от атомните централи напълно и е грешно, той въпросът е дали може да се построи голямо и отговорно съоръжение което се строи с години.
                    D.Y.F-091066

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

                      М-да на моменти имало евтина газ и ние според грантажиите ще ползваме ел.енергия на моменти.....

                      Ма кат се хванат всичките мамуни за газта ....цената и няма да е тази дето пишеш ами "2-3 пъти по Х" минимум ама кои му пука важното е на рашъните да им е кофти и алъш вериша на краварите да върви .....
                      Я, как грантаджиите си проличават, Марков!

                      От зелените, от Козяк, от който и да е , по малко, по малко... капе!
                      Важното е да си със силните за момента батковци
                      Last edited by 78-10; 26.12.2019, 06:15.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение

                        А реалността сега е, че в САЩ има газ на моменти под 7usd/мвтч
                        М-да на моменти имало евтина газ и ние според грантажиите ще ползваме ел.енергия на моменти.....

                        Ма кат се хванат всичките мамуни за газта ....цената и няма да е тази дето пишеш ами "2-3 пъти по Х" минимум ама кои му пука важното е на рашъните да им е кофти и алъш вериша на краварите да върви .....
                        Last edited by markov; 25.12.2019, 23:55.
                        Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                          satz добре газта дори може и с малки турбини да се използва и дори толкова малки че да са персонални за всеки потребител. Загубите теоретично са по малки отколкото при пренос на ток. Да обаче не е хубаво да се надскача реалността а тя по скоро казва като имаш сили за ток от въглища да си го произвеждаш така.
                          При проектиране на неща със строеж над 10год. трябва да опитваме да виждаме бъдещето.

                          А реалността сега е, че в САЩ има газ на моменти под 7usd/мвтч
                          Наличен е стимул от над 50% бруто печалба за който я докара тук...
                          Остава проблема на България да се освободи от Освободителите.

                          Коментар


                          • satz добре газта дори може и с малки турбини да се използва и дори толкова малки че да са персонални за всеки потребител. Загубите теоретично са по малки отколкото при пренос на ток. Да обаче не е хубаво да се надскача реалността а тя по скоро казва като имаш сили за ток от въглища да си го произвеждаш така.
                            D.Y.F-091066

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
                              Ъъъ мислех, да сме на по-високо от гаражно ниво?

                              Акумулатора трупа излишъка, кпд-то му е на 2-ри план. По-важното му свойство ще е скоростта на зареждане и брой възможни цикли, защото слънцето е с максимум под 4 часа.
                              Кпд-то на акумулатора от автомобила с двг, не е проблем. И става основен при съхранението на огромни количества енергия. Какво да правим със загубите? В определени случаи - доказах го - и те може да се трансформират в полезна работа но, вече става дума за цялостно препроектиране на икономиката. В хаотична такава, мнозина ще изгорят. Някои - буквално.
                              ...Иначе, ако живеехме в идеален свят...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                                Акумулаторите се измерват с други единици...
                                ​​​
                                Ъъъ мислех, да сме на по-високо от гаражно ниво?

                                Акумулатора трупа излишъка, кпд-то му е на 2-ри план. По-важното му свойство ще е скоростта на зареждане и брой възможни цикли, защото слънцето е с максимум под 4 часа.
                                Last edited by satz; 20.12.2019, 22:19.

                                Коментар

                                Working...
                                X