IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

    А бе ако ти вярвам на глупостите досега в бг всички щаха да се топлят на ток , ама не би. От чили щеше да караш ток, на мен имаш да плащаш за отрицаТЕЛНИТЕ ЦЕНИ, ей още си чакам парите

    Хайде сметни ти някаква конфигурация- аз написах че първият сайт който видях беше на чепъков, направи ти някаква конфигурация от друг сайт. Няма да те карам да живееш офгрид в кочината, обещавам.

    Задание според матеев с моята конфигурация ще имам ток 11/ не 12/ месеца. Направи ти сметка по същата схема от друг производител

    И как ги сметна 10г строеж и 5000евро киловат/час
    То за цената-ясно, а процентът време на разполагаемост годишно колко е, все забравят...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
      И пак няма да стигнеш 5000евро/квт+10год. строеж !
      - забавно е как тотално отказваш да комбинираш с още някаква генерация, смяташ най-скъпото и неще и неще да стане по-скъпо от атома

      Пък на панелите тепърва ще им падат яко цените (изтичат им лицензни срокове на патенти (ако не знаеш, кое им е с най-голям дял в себестойността))
      А бе ако ти вярвам на глупостите досега в бг всички щаха да се топлят на ток , ама не би. От чили щеше да караш ток, на мен имаш да плащаш за отрицаТЕЛНИТЕ ЦЕНИ, ей още си чакам парите

      Хайде сметни ти някаква конфигурация- аз написах че първият сайт който видях беше на чепъков, направи ти някаква конфигурация от друг сайт. Няма да те карам да живееш офгрид в кочината, обещавам.

      Задание според матеев с моята конфигурация ще имам ток 11/ не 12/ месеца. Направи ти сметка по същата схема от друг производител

      И как ги сметна 10г строеж и 5000евро киловат/час

      Коментар


      • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
        И пак няма да стигнеш 5000евро/квт+10год. строеж !
        - забавно е как тотално отказваш да комбинираш с още някаква генерация, смяташ най-скъпото и неще и неще да стане по-скъпо от атома

        Пък на панелите тепърва ще им падат яко цените (изтичат им лицензни срокове на патенти (ако не знаеш, кое им е с най-голям дял в себестойността))
        Цялата тая гимнастика с възобновяеми източници е за да стане енергията скъпа и недостъпна. Ама не за добро хората и природата. Не. Това ще е час от "новия начин на живот".

        Коментар


        • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

          Май пишеш колкото да си на приказка- панелите- си остават, според разни публикации изкарват до около 25 години- за твое успокоение 30 години- и нови. Акумулатори- нови на всеки 10г- хайде на 15г. Инвертор нов на всеки 10г- и каква стана сметката- за 30 години ще си подменил цялата система два пъти
          И пак няма да стигнеш 5000евро/квт+10год. строеж !
          - забавно е как тотално отказваш да комбинираш с още някаква генерация, смяташ най-скъпото и неще и неще да стане по-скъпо от атома

          Пък на панелите тепърва ще им падат яко цените (изтичат им лицензни срокове на патенти (ако не знаеш, кое им е с най-голям дял в себестойността))

          Коментар


          • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение

            Варианта който си избрал е възможно най-скъпия достъпен и сам го докарваш на 3000eur/квт)
            - ама атомното белене е 5000eur/квт, което пък се изплаща по-бавно (щото пусти разходи брат и го строиш 10год.)

            Значи като си на нула след 20г. "трябва да си сбъркан в главата"
            Моля опишете като си на нула след 30-50г. "трябва да си..... ? " ъъъ моля за точната думичка
            Май пишеш колкото да си на приказка- панелите- си остават, според разни публикации изкарват до около 25 години- за твое успокоение 30 години- и нови. Акумулатори- нови на всеки 10г- хайде на 15г. Инвертор нов на всеки 10г- и каква стана сметката- за 30 години ще си подменил цялата система два пъти



            Коментар


            • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
              ... Тоест който иска да е зеленоеко за да е сигурен че ще има ток цяла година без да се притеснява му трябват ориентировъчно 60000лв ..

              Моля който забележи грешка да каже, който знае повече по темата пак да каже
              Варианта който си избрал е възможно най-скъпия достъпен и сам го докарваш на 3000eur/квт)
              - ама атомното белене е 5000eur/квт, което пък се изплаща по-бавно (щото пусти разходи брат и го строиш 10год.)

              Значи като си на нула след 20г. "трябва да си сбъркан в главата"
              Моля опишете като си на нула след 30-50г. "трябва да си..... ? " ъъъ моля за точната думичка
              Last edited by satz; 26.09.2020, 18:17.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                На УПС-а ми ги смених преди няма месец. А уж панасоник. Изкараха 6,5 години до тотал капут
                На UPS-а ти са най-обикновени оловни акумулатори. Цяло чудо е, че са изкарали 6 години. За такива акумулатори дори и 4 години са много. AGM и MVR акумулаторите са съвсем друг клас, друга конструкция и друга химия. Да, оловни са, но си има тънкости, които няма как да ги разбере един невежа.

                https://autospot.bg/%D0%B1%D0%BB%D0%...B8%D1%82%D0%B5
                Last edited by Mateev; 25.09.2020, 21:27.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                  АААААААААААА, ако са на прехвалената фирма може и 2000 години да изкарат
                  На УПС-а ми ги смених преди няма месец. А уж панасоник. Изкараха 6,5 години до тотал капут
                  Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
                    Акумулаторите държат 5-6 години после НОВИ .
                    Не 20 а за 200г няма избиване
                    AGM и MVR акумулаторите държат по 10-12 години, и това е официален параметър от сайтовете на производителите. Просто прочети малко литература, преди да се изхвърляш с грешни твърдения.

                    Също така поддръжката им е нулева. Не кипят, не се разливат, и можеш да си ги държиш дори и в гардероба с дрехи, без да предизвикат никакви проблеми.
                    Last edited by Mateev; 25.09.2020, 15:01.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                      Както бях писал по горе ние сме 4 човека и използуваме околп 350киловата на месец. Моля да ме поправите ако греша някъде в сметките. Първият линк който ми се отвори беше на чепъков--https://shop.chepakov.com/

                      Фотоволтаици 30бр * 310ватпик*220лв=6600лв за около 10киловата инсталирана мощност

                      Инвертор чиста синусоида-1735лв- 5 киловата

                      Акумулатор 220Ач- 1158лв- сега доколкото разбрах от обясненията в тези 220Ач има 2 киловата разполагаема енергия. Тоест ако за ден ползувам 10-15киловата сами необходими около 6 такива акумулатора. 6*1735лв= 10410лв

                      Ако приемем думите на матеев за верни/ все пак е специалист и не би трябвало да лъже за такива неща/ то би трябвало да удвоя инвестицията за да съм сигурен че системата ще работи безотказно- 2*/ 10410+6600/= 2*17010= 34000лв. Ако искаме да сме съвсем еко зелени по думите на матеев трябва да утроим първоначалната инвестиция 3*17010=51000лв. По понятни причини не съм включил втори инвертор. Не знам колко ще отидат за стойки , разбиване, окабеляване, труд. Матеев да каже, предполагам ориентировъчно 10%. Тоест който иска да е зеленоеко за да е сигурен че ще има ток цяла година без да се притеснява му трябват ориентировъчно 60000лв или приблизително 31000 евро

                      Напълно е възможно да се намали някъде цената, матеев беше дал линк към бг производител на акумулатори, отделно че е възможно да се договори и отстъпка за цяла система ако се прави от някой самозван майстор. Но на колко да падне цената на цялата система- максимум 25000 евро. Ако се вземе текущата цена на ток в бг тези 25000 евро означават ориентировъчно 20 години да си платиш тока напред. Май наистина ще се окаже че да си зелен талибан трябва да си сбъркан в главата

                      Моля който забележи грешка да каже, който знае повече по темата пак да каже
                      Това е положението - акумулаторите са най-скъпата част от удоволствието, и освен това се сменят веднъж на 10-12 години. Да, от МОНБАТ ще си купиш малко по-евтини акумулатори отколкото през Чепъков, но пак сметките са горе-долу такива.

                      Аз неслучайно ти казах, че няма да ти излезе сметката с автономна PV централа. Такава има смисъл да се прави само ако си далеко от електроразпределителната мрежа. Например ако искаш да електрифицираш овчарник високо в планината.

                      Има и още един аспект - ако се замислиш, голяма част от електроенергията, която плащаш в момента, отива за отопление на вода или на сградата. Ако се премахнат разходите за отопление, останалите консуматори се нуждаят от много по-малко енергия, а отоплението можеш да го замениш на газ например или на нафта или пелети или дърва. Тогава вече ще се нуждаеш от PV система с много по-малка мощност, и абсолютната сума на парите вече няма да .е толкова голяма. Цената на 1 kWh произведена енергия обаче пак ще е висока по българските стандарти (по западните ще е нормална).

                      Икономически най-изгодния вариант е да направиш GRID CONNECTED централа и да продаваш тока, а с получените пари да си плащаш електропотреблението през другия електромер. При този вариант централата ще се изплати за 8-10 години, и после поне още 20 години (пък и повече) ще произвежда ток със себестойност НУЛА лева. У дома този вариант вече е факт за 2 централи по 30 kWp.
                      Last edited by Mateev; 25.09.2020, 15:03.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
                        Акумулаторите държат 5-6 години после НОВИ .
                        Не 20 а за 200г няма избиване
                        АААААААААААА, ако са на прехвалената фирма може и 2000 години да изкарат

                        Коментар


                        • Акумулаторите държат 5-6 години после НОВИ .
                          Не 20 а за 200г няма избиване
                          Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                          Коментар


                          • Както бях писал по горе ние сме 4 човека и използуваме околп 350киловата на месец. Моля да ме поправите ако греша някъде в сметките. Първият линк който ми се отвори беше на чепъков--https://shop.chepakov.com/

                            Фотоволтаици 30бр * 310ватпик*220лв=6600лв за около 10киловата инсталирана мощност

                            Инвертор чиста синусоида-1735лв- 5 киловата

                            Акумулатор 220Ач- 1158лв- сега доколкото разбрах от обясненията в тези 220Ач има 2 киловата разполагаема енергия. Тоест ако за ден ползувам 10-15киловата сами необходими около 6 такива акумулатора. 6*1735лв= 10410лв

                            Ако приемем думите на матеев за верни/ все пак е специалист и не би трябвало да лъже за такива неща/ то би трябвало да удвоя инвестицията за да съм сигурен че системата ще работи безотказно- 2*/ 10410+6600/= 2*17010= 34000лв. Ако искаме да сме съвсем еко зелени по думите на матеев трябва да утроим първоначалната инвестиция 3*17010=51000лв. По понятни причини не съм включил втори инвертор. Не знам колко ще отидат за стойки , разбиване, окабеляване, труд. Матеев да каже, предполагам ориентировъчно 10%. Тоест който иска да е зеленоеко за да е сигурен че ще има ток цяла година без да се притеснява му трябват ориентировъчно 60000лв или приблизително 31000 евро

                            Напълно е възможно да се намали някъде цената, матеев беше дал линк към бг производител на акумулатори, отделно че е възможно да се договори и отстъпка за цяла система ако се прави от някой самозван майстор. Но на колко да падне цената на цялата система- максимум 25000 евро. Ако се вземе текущата цена на ток в бг тези 25000 евро означават ориентировъчно 20 години да си платиш тока напред. Май наистина ще се окаже че да си зелен талибан трябва да си сбъркан в главата

                            Моля който забележи грешка да каже, който знае повече по темата пак да каже

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                              Въпросът с продажбата ми е ясен, ясно ми е че не е икономически рентабилно да живееш офгрид, но все пак някаква цифра на батериите може ли да се каже- например ние сме 4 човека и консумираме около 350 киловата на месец. Ясно че за лятото е необходима по малка батерия, но зимата- 1 седмица без слънце и ще изпукат гадините. Та колко киловата инсталирана мощност и колко киловата батерии са необходими на 4 членно семейство- мощноста около 10киловата е достатъчна и колко батерии и също колко би струвала една такава система
                              Въпросът с батериите за соларни системи има два независими аспекта - колко бързо ги разреждаме (каква е консумацията), и колко бързо ги зареждаме (каква е мощноста на PV системата). Връзката между двете е количеството енергия, от което се нуждаем в рамките на едно денонощие, и колко денонощия искаме запас, ако нещо се обърка с времето, като например 10 поредни облачни дни.

                              Близко до ума е, че няма как да слагаме 10 пъти повече акумулатори, както и 10 пъти повече панели, заради изключително редките ситуации, когато това събитие ще настъпи. Именно поради тази причина при една соларна система винаги се планират определен брой дни без енергия, като колкото е по-малко запасяването в брой акумулатори и панели, толкова тези дни са по-много, и то баш през зимата. Иначе за нормално се счита двойно презапасяване по панели и акумулатори, но това си го решава персонално всеки един човек в зависимост от това колко важни са консуматорите и дали наистина се нуждаят от 100% подаване на енергия през цялата година.

                              А сега как се изчислява:

                              1. Избира се дали системата ще работи с 12, 24 или 48 V напрежение. Колкото е по-голяма мощноста, толкова по-високо напрежение се избира, като това намалява тока, който е необходим за заряд на акумулаторите. Трябва да се знае, че масовите и евтини панели са 24-волтовите, които имат по 72 клетки от по половин волт, което прави 36 волта пиково напрежение. В действителност то е по-малко, пък и има загуби, така че тези панели са идеални за 24 волтови акумулатори (2 x 12V последователно). За 12-волтови системи трудно се намират панели, пък и са по-скъпи на единица мощност. За 48 волтови системи се ползват по 2 стандартни модула, свързани последователно, така че няма проблем.

                              2. Капацитета на акумулатора в Ah се преизчислява във Wh, като се умножи по напрежението. Например един 12V акумулатор с капацитет 100 Ah теоретично събира в себе си 1200 Wh електроенергия. В действителност е по-малко заради загубите и преобразуванията на енергия, така че за груби сметки можеш да смяташ, че всеки един такъв акумулатор съхранява в себе си 1 kWh полезна енергия за използване в домакинството. От тука нататък колкото киловатчаса ти трябват за едно денонощие, толкова 12V акумулатора с капацитет 100 Ah трябва да планираш. Хубаво е бройката да се умножи по 2, но това ти си го решаваш.

                              3. Акумулаторите трябва да са AGM или MVR. По са скъпи, но за сметка на това имат време на живот 10-12 години. Българският завод Монбат произвежда страхотни AGM или MVR акумулатори. Ето линк: https://www.monbat.com/monbat/en/pag...nications.html

                              4. По въпроса със заряда на акумулаторите. Смята се така, щото те да могат да се заредят за едно денонощие. Използва се знанието, че в един ярък слънчев ден през лятото 1 kWp панели отдава 6 kW електроенергия. Понеже има загуби, приемаме, че за 1 ден до акумулаторите достигат 5 кWh енергия. Това през лятото. През зимата средно е само 1 kWh/kWp. Пролет и есен - 2-3 kWh/kWp. Ако се удвои количеството на панелите, те ще са в състояние да дават достатъчно енергия за заряд в 10 месеца през годината, а ако се утрои - в 11 месеца.

                              5. Изборът на соларно зарядно устройство и на необходимия инвертор се прави след като си изясниш какво точно искаш по горните 4 точки.
                              Last edited by Mateev; 24.09.2020, 14:32.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение

                                Германеца планове е начертал, философа още е на ниво "па има ли го тоя жираф"
                                Германеца беше начертал и блицкриг, ама нещо- ядец. Какво да кажем за цени от 1200 евро за мегават, ако искаш кажи и ще ти пусна таблицата

                                Коментар

                                Working...
                                X