Първоначално изпратено от Pyramid
Разгледай мнение
Ами същата история. Спира се енергоподаването и охлаждането, и след това се прави ремонт на повредения участък. И след 24 часа отново е на линия.
Който проектира такива съоръжения, обикновено проектира енергиен пръстен, който позволява във всеки един момент от време накъде да има авария и да се работи по нейното възстановяване, без да се наруши функционалноста на далекопровода. Най-важното качество в случая е СВРЪХПРОВОДИМОСТА, която позволява почти неограничено увеличаване на силата на тока с НУЛЕВИ ЗАГУБИ.
Колкото до променливотоковите кабели - загубите в тях са не само в омичното съпротивление. Има загуби от вихрови токове в металната обвивка/екранировка на кабела. Има загуби от взаимодействието на трите тока в трите фази. Има загуби от излъчването на радиовълни, които пак стават топллинни загуби в екранировката на кабела. Има капацитивни загуби от лош капацитивен косинус фи. Има загуби от високочестотни хармоници, които предизвикват вихровите и капацитивните токове. Има загуби дори и от скин-ефекта, при който при високи честоти тока не се разпределя равномерно в сечението на кабела, а се концентрира в неговата периферия.
Всичките тези загуби ги няма при постоянния ток, а ако тока го пуснем по свръхпроводник, няма и загуби от омичното съпротивление.
Ако някога в бъдещето се направи общ енергиен пръстен на цялата земя, то той със сигурност ще е със свръхпроводящи кабели дълбоко под земята или на дъното на моретата, и по тях ще тече постоянен ток с много високо напрежение. Колкото до преобразуващата електроника - в нея винаги ще има технологични загуби от около 3-4%, но нейната цена в бъдещето ще става все по-ниска и по-ниска.
Коментар