IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Възможности за инвестиция в Исторически парк АД

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Aleo Разгледай мнение
    Този е направил golden meme:
    Тия врътки се правеха още в началото на 90те години на прохождащия капиталов пазар у нас:
    - Лекс - Жоро Аврамов
    - Лайфчойс (американски депозитарни разписки ) - Майкъл Капустин
    - Ийст-Уест Интернешънъл Холдинг Груп - Иво Недялков
    и ред други герои - ДЕМОС, Югоагент и т.н.
    В по-ново време се сещам за Енергони, рекордьор беше по капитализация 2012 г.

    Ама за разлика от Историческия парк, ония поне вкарваха нещо в балансите, колкото и измислено да е, имаше нещо на хартия за пред публиката. Майкъл Капустин и Иво Недялков изядоха спарчето, Ивелин да внимава.
    Last edited by Kildirim_Bei; 14.10.2020, 11:50.
    Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
    ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

    Коментар


    • Този е направил golden meme:

      Коментар


      • Първоначално изпратено от GS77 Разгледай мнение
        Има ГФО за 2019: https://docdro.id/TtoagLA
        Не съм го чел, нямам време. Дерзайте!
        Задължения по облигационни заеми за 2018г. 6.7 милиона лева. За 2019г. над 13 милиона. Не мисля да чета друго. Успех на избраните!

        Коментар


        • Има ГФО за 2019: https://docdro.id/TtoagLA
          Не съм го чел, нямам време. Дерзайте!
          View and download ГФО.pdf on DocDroid

          Коментар


          • Първоначално изпратено от 4i4o mitko Разгледай мнение

            Добре де, но всяка година? И няма ли по-добра алтернатива за тея пари? И малко прозрачност за инвеститорите?
            Само ЗАГУБАТА мо е да освести пишман-инвесторите.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

              Е, ти пък. Може да ги глобят там...колко беше...2000 (две хиляди!) Лева?
              Добре де, но всяка година? И няма ли по-добра алтернатива за тея пари? И малко прозрачност за инвеститорите?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от 4i4o mitko Разгледай мнение

                Съгласен съм. Не подхождам с идеята, че е някаква схема. Но като инвестиция го смятам за изключително надценен и рисков проект, а начина по който го представят всъщност вкарва в ИП хора, които не могат да си позволят да загубят тези пари. И от страни просто си прилича на схема, обещаваща лесни и огромни печалби. И пореден въпрос, защо няма ГФО за 2019? Реално 2019 отвориха и много искам да видя какво са постигнали. Може да е малко, но ще покаже посоката.
                Е, ти пък. Може да ги глобят там...колко беше...2000 (две хиляди!) Лева?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от megathrone Разгледай мнение

                  Има доста истина в това, което казваш. Лично аз мисля, че понякога нещата могат да са малко по-комплексни от това какво е на документи, но в случаи като този, където несъответствията и червените лампички са толкова много - нямам никакви съмнения.

                  За жалост схемата на ИП е колкото гнусна, толкова и гениално работеща за хората, които те са таргетирали.
                  От една страна силно натискат хора които не мисля, че имат някакво достатъчно раззвито критично мислене за да влезнат и да разберат какво се случва. Това, което си написал ти отгоре може да бъде зачеркнато от тях с едно/две изречения и няма да му бъде обърнато никакво внимание.

                  От друга страна от ИП са възприели един мега дразнещ модел - "еми ние поне правим нещо, па вие само мрънкате. Елате на вижте", който се върти около натрапването на идеята, че те правят нещо. Може една пейка да направят, но за нея ще постнат в социалните медии всичките им консултанти. Това затрупване с безмислено съдържание е доказано, че работи и много хора се връзват, че "явно там се бачка много". Говори се яко за "стойност" и се мятат абсурдни гръмки слова, като това, което един техен консултант е написал в страницата си - "България най-доброто място за живеене до 2026г" - ХА ХА ХА, брато..... Всеки, който ги разкритикува получава дълъг отчет на това какво са построили те и как всички са срещу тях. Истината е, че досега са построили едни не много добре изглеждащи неща, с един малко съмнителен капитал и са дали едни доста съмнителни (и за момента абсолютно лъжливи) обещания. Честно казано оглеждайки се в хората на разстояние 20 метра от мен в офиса виждам хора, които са свършили по-смислени неща и за България. Въпреки това, изграждането на образа на патриотичния страдалец успява да заслепи много хора и всичкото това, което си написал ти по-горе да бъде игнорирано.

                  ПС: Бонус - нека който има фейсбук да влезне в страницата и да види едно от последните видеа на Ивелин, в които той почти разплакан мрънкя 20 минути за това как имало хора, които не харесали парка и като не го харесвали да не ходили....и разбира се какви сме такива ние българите....в смисъл това тея българи, които той иска да обединява - същите.

                  Съгласен съм. Не подхождам с идеята, че е някаква схема. Но като инвестиция го смятам за изключително надценен и рисков проект, а начина по който го представят всъщност вкарва в ИП хора, които не могат да си позволят да загубят тези пари. И от страни просто си прилича на схема, обещаваща лесни и огромни печалби. И пореден въпрос, защо няма ГФО за 2019? Реално 2019 отвориха и много искам да видя какво са постигнали. Може да е малко, но ще покаже посоката.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от 4i4o mitko Разгледай мнение

                    Струва ми се има едно много финно преплитане/премятане относно какво как. Имаме две паралелни събития ("инвестиция" и "парк"), които някой се опитва да представи като едно цяло.

                    Един "инвеститор", особено с някакъв стаж, би взел решение на базата на документи. Няма да ходи да гледа какво как е направено веднага и да слуша глупостите на разни младежи. И така, по документи, за съжаление най-новите налични в ТР са за 2018. Може да има сериозни промени до сега и все пак:
                    - дружеството има 1 000 000 (един милион) бр. акции.
                    - материални активи в процес на изграждане 4 милиона лева, земя за 200 хиляди лева. Общо активи за няма 6 милиона лева. Това прави 6лв на акция преди да съм погледал към пасивите. 200 в пакет са 1200лв цена на хартия. Да, строят хората и през 2019г. доста напредаха и отвориха врати. НО, с какви пари (чети надолу)? И колко пъти се е повишила цената на ДМА понеже за сега печалба/дивидент няма?
                    - кеша - 1 милион записан капитал, загуби за 2018 и предни години над 2 милиона. Разходи за облигационни заеми за 6.7 милиона (20/40% лихва?), пише го в отчет за дейността, 2.4.4. Къде са парите на инвеститорите? Защо не се строи с тях, а с дълг? Аз до 2018г. не виждам такива. Има едни 130 хил лева. Тоест строим с дълг и инвеститорски пари НЯМА. Няма как и да има като говорим за продажба на дялове между физически лица, а не за емитиране на нови акции. Тоест никой закупил пакет не е налял пари в парка, а е станал горд съдружник в него в завареното финансово положение на съответната цена.

                    Не напразно в развитите държави има термин "акредитиран инвеститор" и само такъв би могъл да инвестира в начинание като парка. Защото може да си направи сметките. ИП малко или повече използва именно тази пролука в БГ законодателството.

                    Тук стигаме до преплитането. Единствения коментар, до който водят изложените конкретни факти относно състоянието на дружеството, обикновено е: "Ето де направихме го. Ела и виж парка е страхотен и работи". Съгласен съм. Парка го има, работи, хубав е. НО, не е построен с пари от тези пакети. Не е построен за десетки милиони левове. И ако някой реши да го продаде или да го изкара на БФБ, колкото и да го пудри цената ще бъде макс 6лв на акция към края на 2018г (по скоро стотинки предвид дълга и риска). Така представената схема за инвестиция, т.е. размяна на дялове между ФЛ на цена десетки пъти над хартиената, с ДМА което реално обезпечава криво ляво само облигациите, най-малкото не звучи интересна. Да, при работещ парк с приходи нещата се променят, но колко?
                    Има доста истина в това, което казваш. Лично аз мисля, че понякога нещата могат да са малко по-комплексни от това какво е на документи, но в случаи като този, където несъответствията и червените лампички са толкова много - нямам никакви съмнения.

                    За жалост схемата на ИП е колкото гнусна, толкова и гениално работеща за хората, които те са таргетирали.
                    От една страна силно натискат хора които не мисля, че имат някакво достатъчно раззвито критично мислене за да влезнат и да разберат какво се случва. Това, което си написал ти отгоре може да бъде зачеркнато от тях с едно/две изречения и няма да му бъде обърнато никакво внимание.

                    От друга страна от ИП са възприели един мега дразнещ модел - "еми ние поне правим нещо, па вие само мрънкате. Елате на вижте", който се върти около натрапването на идеята, че те правят нещо. Може една пейка да направят, но за нея ще постнат в социалните медии всичките им консултанти. Това затрупване с безмислено съдържание е доказано, че работи и много хора се връзват, че "явно там се бачка много". Говори се яко за "стойност" и се мятат абсурдни гръмки слова, като това, което един техен консултант е написал в страницата си - "България най-доброто място за живеене до 2026г" - ХА ХА ХА, брато..... Всеки, който ги разкритикува получава дълъг отчет на това какво са построили те и как всички са срещу тях. Истината е, че досега са построили едни не много добре изглеждащи неща, с един малко съмнителен капитал и са дали едни доста съмнителни (и за момента абсолютно лъжливи) обещания. Честно казано оглеждайки се в хората на разстояние 20 метра от мен в офиса виждам хора, които са свършили по-смислени неща и за България. Въпреки това, изграждането на образа на патриотичния страдалец успява да заслепи много хора и всичкото това, което си написал ти по-горе да бъде игнорирано.

                    ПС: Бонус - нека който има фейсбук да влезне в страницата и да види едно от последните видеа на Ивелин, в които той почти разплакан мрънкя 20 минути за това как имало хора, които не харесали парка и като не го харесвали да не ходили....и разбира се какви сме такива ние българите....в смисъл това тея българи, които той иска да обединява - същите.


                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Mr.Profit Разгледай мнение

                      Повече от 10 години са и да, няма как да загубя от тази инвестиция вече.

                      Обърках се. 5000 лв на пакет акции беше казано. Един пакет мисля беше 200 броя. Трябва да погледна.

                      Манчев, както казах човек вижда това, което иска да види. Ти виждаш измама, аз виждам възможност, колкото и странно да ти изглежда.

                      Нямам проблем да си призная грешката ако не се получат нещата, но от началото на проекта чета как е пирамида, как са страшни измамници и т.н., а с времето нещата си вървят. По-другата година ще е първият дивидент. Според мен ще е далеч от спомената сума и съм ок с това, но да видим.

                      Бъди здрав и успех!
                      Струва ми се има едно много финно преплитане/премятане относно какво как. Имаме две паралелни събития ("инвестиция" и "парк"), които някой се опитва да представи като едно цяло.

                      Един "инвеститор", особено с някакъв стаж, би взел решение на базата на документи. Няма да ходи да гледа какво как е направено веднага и да слуша глупостите на разни младежи. И така, по документи, за съжаление най-новите налични в ТР са за 2018. Може да има сериозни промени до сега и все пак:
                      - дружеството има 1 000 000 (един милион) бр. акции.
                      - материални активи в процес на изграждане 4 милиона лева, земя за 200 хиляди лева. Общо активи за няма 6 милиона лева. Това прави 6лв на акция преди да съм погледал към пасивите. 200 в пакет са 1200лв цена на хартия. Да, строят хората и през 2019г. доста напредаха и отвориха врати. НО, с какви пари (чети надолу)? И колко пъти се е повишила цената на ДМА понеже за сега печалба/дивидент няма?
                      - кеша - 1 милион записан капитал, загуби за 2018 и предни години над 2 милиона. Разходи за облигационни заеми за 6.7 милиона (20/40% лихва?), пише го в отчет за дейността, 2.4.4. Къде са парите на инвеститорите? Защо не се строи с тях, а с дълг? Аз до 2018г. не виждам такива. Има едни 130 хил лева. Тоест строим с дълг и инвеститорски пари НЯМА. Няма как и да има като говорим за продажба на дялове между физически лица, а не за емитиране на нови акции. Тоест никой закупил пакет не е налял пари в парка, а е станал горд съдружник в него в завареното финансово положение на съответната цена.

                      Не напразно в развитите държави има термин "акредитиран инвеститор" и само такъв би могъл да инвестира в начинание като парка. Защото може да си направи сметките. ИП малко или повече използва именно тази пролука в БГ законодателството.

                      Тук стигаме до преплитането. Единствения коментар, до който водят изложените конкретни факти относно състоянието на дружеството, обикновено е: "Ето де направихме го. Ела и виж парка е страхотен и работи". Съгласен съм. Парка го има, работи, хубав е. НО, не е построен с пари от тези пакети. Не е построен за десетки милиони левове. И ако някой реши да го продаде или да го изкара на БФБ, колкото и да го пудри цената ще бъде макс 6лв на акция към края на 2018г (по скоро стотинки предвид дълга и риска). Така представената схема за инвестиция, т.е. размяна на дялове между ФЛ на цена десетки пъти над хартиената, с ДМА което реално обезпечава криво ляво само облигациите, най-малкото не звучи интересна. Да, при работещ парк с приходи нещата се променят, но колко?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Mr.Profit Разгледай мнение

                        Здравей, ще избегна субективните ти наблюдения и ще ти отговоря от моя гледна точка като инвеститор в парка.

                        1. Beauty is in the eye of the beholder, което означава, че каквото искаш да видиш ще го видиш. Така функционира човешкият мозък.

                        За мен определено сред тях има хора, които ми вдъхват повече доверие и такива с по-малко.

                        2. Реалният план за мен е точно както е анонсиран. Следя проекта от бая години и съм свидетел на всичко, което се направи до момента.

                        За таргет групата ще ти кажа, че съм на 40, с малко дете и добре платена работа. Занимавам се с инвестиции от над 10 години и ако имам забележки по финансовата част (опитвам се да бъда реалист доколкото ми е възможно защото съм акционер и съм пристрастен) по изпълнението нямам забележки. Допада ми идеята да участвам в построяването на нещо стойностно, което да оставя на щерката.

                        Идеята също ме спечели и знам, че тези хора ще докарат нещата до края. Убедих се с времето.

                        3. Говорил съм с Ивелин. Мисля, че може да е много убедителен, но съм се хващал как проявявам критично мислене докато говоря с него. Не се доверявам сляпо на това, което казва защото знам, че и той е човек и той е пристрастен.

                        Лично аз нямам как да загубя от тази инвестиция вече. С интерес следя всяка тяхна стъпка по пътя към крайната цел.

                        Бъди здрав и успех!
                        Здравей и благодаря за отговора.
                        По ред на номерата:

                        1. Тука има доста субективност. Ако ти не виждаш проблем в това, че 90% от консултантите са под 30 години и без финансова подготовка, то не знам какво да кажа - просто малко хора с опит се хващат на цялата тая схема.....не че е проблем, че момчетата са млади. Само да кажа, че аз първо видях едно доста неадекватно държание от тези хора, после се поинтересувах от това, което предлагат. Тоест нещата при мен се завъртяха обратното - видях някаква неадекватност и доста абсурдни послания и след това се поинтересувах за какво иде реч.
                        Дори ако щеш начинът по който тези хора представят проекта си е крайно неискрен - нон стоп подмятане на това колко "зареждащо" е мястото, както и "ела и се увери"...натъртване на "рай"....всичко изглежда или като промивка или като някакъв много ясен сценарий.


                        2. Тук си прав - ако за теб това, което има като план е адекватно, това е супер. Относно таргета - според мен във всяка такава схема има ясно дефинирано какви хора ще се таргетират. Винаги обаче се закача и по някой извън този таргет. Всички сме имали приятели, които изведнъж са попадали в MLM схема и сме се чудили как е възможно. Грандизоните идеи за пасивен доход винаги са били притегателна сила....в Източна Европа се оказва и че бляновете по "великата" ни история също още са вървежни и някакси винаги завъртат едни хора около тях. Няма лошо.

                        3. Със сигурност ти имаш по-добри впечатления от Ивелин. Аз това, което виждам от филмчетата му е един човек на крайностите (които също така са притегателни за много хора), който скачат от мрънкане как всички са срещу него и какъв е страдалец към възвишени идеи за обединение, съхранение и взаимопомощ.

                        Не знам, успех в начинанието, дано има поне първа вълна на изплащане

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

                          Двата поредни тиража са две НЕСВЪРЗАНИ събития. Това е все едно ако ти се падне ези и пак хвърлиш стинката да имаш по-голям шанс за тура, щото видиш ли предния път е било ези. Е да ама не -- пак ти е 50/50, защото двете поредни мятания са НЕСВЪРЗАНИ събития.

                          Сега ако имаш една кофа с 2 червени и 2 черни топки, шанса ти да извадиш червена е 50%. Вадиш една червена и я махаш. Сега вече при второто бъркане шанса ти да извадиш червена е 1/3, щото има останали 1 червена и 2 черни. Това са СВЪРЗАНИ събития.

                          flies away...
                          ама как така от 10000 опита (за 50г. по 100 тиража по 2 тегления) се осъществи събитие с вероятност 1/((14х10^6)^2).?! Ми то такова число е май рядко събитие и у цялата вселена
                          Тъй е то на теория, както казваш, ама сякаш практиката се различава с некъв неслучаен % и получих съмнение за нещо като марковски процесии.

                          Коментар


                          • Положението с тая пирамида е като да хвърлиш кристална чаша от 10-ти етаж върху цимент. Ясно е какво ще се случи, но все ще се намерят някакви хора, които докато пада чашата ще викат "абе, може и да не се счупи. Дайте да изчакаме и да видим". И чакат, и виждат ... и плачат.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение
                              За това по добре да се залага на уговорени мачове... ако знаеш угиворката де
                              Сега стигаме до въпроса - това уговорен мач ли е? И на правилния отбор ли са заложили "инвеститорите"

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                                Ъхъ, обаче ако намесиш закона за големите числа, статистиката надделява и нещата придобиват грозност. До колкото си спомням, топките ги сменяха през някакво време, но машината винаги имаше по-любими топки - дали защото някой ги е пипал с мазен пръст, или е дефект в топката - няма значение.
                                То е ясно, че тотото не е теоритичната идеална система от физиката. И че някои топчета са по криви/мазни/леки. За това по добре да се залага на уговорени мачове... ако знаеш угиворката де

                                Коментар

                                Working...
                                X