IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Интелектуалната собственост - краде ли се у нас?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

    Отново стигаме до въпроса що е то интелектуална собственост?

    Ако например вземеш някоя чужда мелодия и промениш в нея част от нотите, това кражба ли е на интелектуална собственост или просто нова композиция?

    Ако си измислиш и направиш собствен топлообменик за икономия на топлинна енергия, това кражба ли е на интелектуална собственост или собствена разработка?

    Ако имаш някаква идея, и започнеш да я реализираш, но някой друг е имал същата идея, това кражба ли е на интелектуална собственост или право да си реализираш своята идея?

    Осъзнаваш ли за какво говоря?

    Ако вземем примера с тръбичката, как човек да разбере какво е интелектуалното в нея, като може сам да си я разработи?
    Каква част от нея има претенции за защита?
    Това никога не ни е казвано.
    Отклонителна тръбна арматура ли? Ами че той всеки може да си отклонява тръбните арматури, без да пита никого.
    Топлообменик ли? Ами че то всеки може да си измисля и прави всякакви топлообменици.
    Схемата на свързване ли? Ами че то всеки може да си измисля всякакви схеми на свързване.

    Разбираш ли - в тази тръбичка просто няма какво да се защити като интелектуална собственост.

    Имам и още един въпрос - как да разбера, че нещо съм откраднал, след като не знам, че това нещо някъде някой си е въобразил, че е негово лично. Той не ни казва каква част от конструкцията е негова лична и защо си е въобразил това, но реве на всеослушание, че крадем нещо, което не го знаем какво е то.

    Когато се подава заявка за патент точно и ясно се пише в нея какви са претенциите на подателя. Тези претенции обаче никога не сме ги чували във форума, въпреки многократните ни искания да ни бъдат казани какви са те. При това положение КРАЖБА НЯМА !!!

    Има само хвалене, че е направено някакво откритие, но не ни се казва какво е то. Е как да откраднем нещо, което всъщност го няма?
    Разбира се, всеки има право на грешна преценка - ти ползваш своето. Проблемът ти е, че "преценяваш" на база домисли на невежи но, щом се имаш за голям, законодателят не може да стори нищо, да ти помогне. Аз опитах, по човешки - нахвърли се, като зло куче отгоре ми. Оправяй се.
    Last edited by mibova; 05.06.2021, 20:10.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
      Матеев, изброените неща от теб се крадат както се изразяваш почти навсякъде от хора които не могат да си ги позволят и те заплащат за това с качеството на ползваните от тях неща. При софтуерите обикновенно има подменени файлчета взети от друг компютър след инсталация, ами те често забиват, крашват но тези които ги ползват така могат да си ги позволят само по този начин. На производителите въобще не им пука от това, ако го отчитаха като кражба могат да си направят такива защити които да са непробиваеми, не го правят защото отчитат че не губят от това понеже няма да продадат повече лицензирани продукти ако не се случва.
      Да откраднеш на някой плода на неговия труд, особенно ако това му е отнело много време и е постигнал нещо което е значително полезно и да го пратиш да спи под моста, ето това е кражба на интелектуална собственост което си е доста дивашко и гадно.
      Отново стигаме до въпроса що е то интелектуална собственост?

      Ако например вземеш някоя чужда мелодия и промениш в нея част от нотите, това кражба ли е на интелектуална собственост или просто нова композиция?

      Ако си измислиш и направиш собствен топлообменик за икономия на топлинна енергия, това кражба ли е на интелектуална собственост или собствена разработка?

      Ако имаш някаква идея, и започнеш да я реализираш, но някой друг е имал същата идея, това кражба ли е на интелектуална собственост или право да си реализираш своята идея?

      Осъзнаваш ли за какво говоря?

      Ако вземем примера с тръбичката, как човек да разбере какво е интелектуалното в нея, като може сам да си я разработи?
      Каква част от нея има претенции за защита?
      Това никога не ни е казвано.
      Отклонителна тръбна арматура ли? Ами че той всеки може да си отклонява тръбните арматури, без да пита никого.
      Топлообменик ли? Ами че то всеки може да си измисля и прави всякакви топлообменици.
      Схемата на свързване ли? Ами че то всеки може да си измисля всякакви схеми на свързване.

      Разбираш ли - в тази тръбичка просто няма какво да се защити като интелектуална собственост.

      Имам и още един въпрос - как да разбера, че нещо съм откраднал, след като не знам, че това нещо някъде някой си е въобразил, че е негово лично. Той не ни казва каква част от конструкцията е негова лична и защо си е въобразил това, но реве на всеослушание, че крадем нещо, което не го знаем какво е то.

      Когато се подава заявка за патент точно и ясно се пише в нея какви са претенциите на подателя. Тези претенции обаче никога не сме ги чували във форума, въпреки многократните ни искания да ни бъдат казани какви са те. При това положение КРАЖБА НЯМА !!!

      Има само хвалене, че е направено някакво откритие, но не ни се казва какво е то. Е как да откраднем нещо, което всъщност го няма?
      Last edited by Mateev; 05.06.2021, 18:45.

      Коментар


      • Матеев, изброените неща от теб се крадат както се изразяваш почти навсякъде от хора които не могат да си ги позволят и те заплащат за това с качеството на ползваните от тях неща. При софтуерите обикновенно има подменени файлчета взети от друг компютър след инсталация, ами те често забиват, крашват но тези които ги ползват така могат да си ги позволят само по този начин. На производителите въобще не им пука от това, ако го отчитаха като кражба могат да си направят такива защити които да са непробиваеми, не го правят защото отчитат че не губят от това понеже няма да продадат повече лицензирани продукти ако не се случва.
        Да откраднеш на някой плода на неговия труд, особенно ако това му е отнело много време и е постигнал нещо което е значително полезно и да го пратиш да спи под моста, ето това е кражба на интелектуална собственост което си е доста дивашко и гадно.
        Last edited by supertrader; 05.06.2021, 17:51.
        D.Y.F-091066

        Коментар


        • Предлагам, нямащите какво да добавят, да напуснат темата или поне да не глаголят празни приказки.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
            Хайде да си кажа и аз мнението, и се надявам този път модераторите да не го изтрият.

            Та по темата - да, интелектуалната собственост масово се краде в България. Това е нещо като национален спорт, който Българинът го практикува беза да му мигне окото. Всеки краде интелектуална сибственост, и го счита това за нормално, но ако откраднат от него самия - оревава всички форуми. Крадецът започва да реве, че го крадат. Невероятно, но факт.

            Визирам няколко масови кражби, които се практикуват буквално от всеки:

            1. Използване на пиратски нелицензиран софтуер. Windows, Microsoft Office и въобще до каквото друго се докопа Българина, без никакви скрупули го инсталира и започва да го ползва.

            2. Теглене и гледане на филми от Замундата или откъдето другаде човек се докопа до нещо интересно.

            3. Теглене и слушане на музика, която също е интелектуална собственост, но на Българина не му пука за това.

            4. Не само това, но и умишлено търсене в интернет на хакнати серийни номера на даден лицензен продукт, или на кракове за един или друг лицензен софтуер.

            5. Купуване на китайски ментета, за които се знае, че копират някаква известна марка, което също си е крадене на интелектуална собственост.

            Извод:
            Средностатистическият Българин не зачита интелектуалната собственост, и счита нейната кражба за нещо нормално, което си е в реда на нещата. Цял живот краде интелектуална собственост, но ако в един момент откраднат и от него, започва да реве и надава вой до небесата.
            И изводът, много правилно, е: Нека не се ме средностатистически.

            Коментар


            • Хайде да си кажа и аз мнението, и се надявам този път модераторите да не го изтрият.

              Та по темата - да, интелектуалната собственост масово се краде в България. Това е нещо като национален спорт, който Българинът го практикува беза да му мигне окото. Всеки краде интелектуална сибственост, и го счита това за нормално, но ако откраднат от него самия - оревава всички форуми. Крадецът започва да реве, че го крадат. Невероятно, но факт.

              Визирам няколко масови кражби, които се практикуват буквално от всеки:

              1. Използване на пиратски нелицензиран софтуер. Windows, Microsoft Office и въобще до каквото друго се докопа Българина, без никакви скрупули го инсталира и започва да го ползва.

              2. Теглене и гледане на филми от Замундата или откъдето другаде човек се докопа до нещо интересно.

              3. Теглене и слушане на музика, която също е интелектуална собственост, но на Българина не му пука за това.

              4. Не само това, но и умишлено търсене в интернет на хакнати серийни номера на даден лицензен продукт, или на кракове за един или друг лицензен софтуер.

              5. Купуване на китайски ментета, за които се знае, че копират някаква известна марка, което също си е крадене на интелектуална собственост.

              Извод:
              Средностатистическият Българин не зачита интелектуалната собственост, и счита нейната кражба за нещо нормално, което си е в реда на нещата. Цял живот краде интелектуална собственост, но ако в един момент откраднат и от него, започва да реве и надава вой до небесата.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение

                И какво ти пука?
                Хората не са длъжни да се тормозят и с твоите проблеми. Всеки си има достатъчно свои, които желае да реши, или да се освободи от тях.
                Ти - от своя страна се опитваш да ги вкараш в своите проблеми и да им натресеш - я съчувствие, я съпричастност, при което - и да направиш някаква безплатна реклама.
                Хората са по-близо до мисълта, че безплатен обяд няма.
                В тоя дух, ако си платиш в Инвестор за рекламата, смятам, че би имало повече търпимост от околните. Опитай този вариант: вкарай по сметките на Инвестор, на първо време едни 10 K лева и сканирай платежното тук.
                Смятам, че бих проявил търпимост.
                Вероятно и други ще постъпят по-късно като мен, защото всички имаме праг на търпимост, нещо повече: този праг нараства чувствително при защитаваната от теб теза за безплатния обяд...
                Къде видя такава "теза"? Измисляш си.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение

                  И какво ти пука?
                  Хората не са длъжни да се тормозят и с твоите проблеми. Всеки си има достатъчно свои, които желае да реши, или да се освободи от тях.
                  Ти - от своя страна се опитваш да ги вкараш в своите проблеми и да им натресеш - я съчувствие, я съпричастност, при което - и да направиш някаква безплатна реклама.
                  Хората са по-близо до мисълта, че безплатен обяд няма.
                  В тоя дух, ако си платиш в Инвестор за рекламата, смятам, че би имало повече търпимост от околните. Опитай този вариант: вкарай по сметките на Инвестор, на първо време едни 10 K лева и сканирай платежното тук.
                  Смятам, че бих проявил търпимост.
                  Вероятно и други ще постъпят по-късно като мен, защото всички имаме праг на търпимост, нещо повече: този праг нараства чувствително при защитаваната от теб теза за безплатния обяд...
                  Мисля че тия 10К не трябва да ги дава на инвестора, а да ги разпредели между Лорда, Матеев, теб, мен за всичкият акъл който му дадохме тук.
                  Той не загрява изобщо, ама мен това не ме и интересува.
                  Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                    Което разбрах на живо тук за изказвалите се е че, основно, понятията за инт.собственост, са твърде объркани и не разбира народът, за какво иде реч, как се използва, с какво се яде и т.н.
                    И какво ти пука?
                    Хората не са длъжни да се тормозят и с твоите проблеми. Всеки си има достатъчно свои, които желае да реши, или да се освободи от тях.
                    Ти - от своя страна се опитваш да ги вкараш в своите проблеми и да им натресеш - я съчувствие, я съпричастност, при което - и да направиш някаква безплатна реклама.
                    Хората са по-близо до мисълта, че безплатен обяд няма.
                    В тоя дух, ако си платиш в Инвестор за рекламата, смятам, че би имало повече търпимост от околните. Опитай този вариант: вкарай по сметките на Инвестор, на първо време едни 10 K лева и сканирай платежното тук.
                    Смятам, че бих проявил търпимост.
                    Вероятно и други ще постъпят по-късно като мен, защото всички имаме праг на търпимост, нещо повече: този праг нараства чувствително при защитаваната от теб теза за безплатния обяд...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                      Което разбрах на живо тук за изказвалите се е че, основно, понятията за инт.собственост, са твърде объркани и не разбира народът, за какво иде реч, как се използва, с какво се яде и т.н.
                      Колкото и да се напиняш, далече си

                      Коментар


                      • Което разбрах на живо тук за изказвалите се е че, основно, понятията за инт.собственост, са твърде объркани и не разбира народът, за какво иде реч, как се използва, с какво се яде и т.н.

                        Коментар


                        • Благодаря, aleks262!

                          Коментар


                          • Та,
                            ​​​​​​Ако на някого от вас, посегнат са крадат многогодишен труд, бихте ли подминали виновните лица просто така?

                            Коментар


                            • И така, да повторим, че някой се е нервил, виждам: Имам доказателства за опити за кражба. Някой, извън неуместно изказвалите се досега "опоненти", има ли свои доказателства, случки, и наблюдения, които, са за или против тезата ми?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                                ЛЪЖА. ОТ НАЧАЛОТО, ДО КРАЯ.
                                Иначе, mikomikov, съд сигурност, няма да спечели. Не и в това начинание.
                                Защо?
                                Защото, ни нападна.

                                Изгубих великата привилегия да плащам осигуровките на Пирамид.& И апапи.
                                Съкрушен съм. Отивам да се оплача на Арменския поп.

                                Да, "нападнах" хора, които нямат понятие от топлообмен, а опитват да ми го обясняват.
                                Не мога да правя реклама на нещо, което противоречи на моите познания и на разбиранията ми за технологичност и възможност за реализация на пазара.
                                В конкретния случай, "рекламата" им задръства интернет-пространството, което е чиста антиреклама. Не вярвам да плащат нещо за тая реклама, те самите тия не знаят как да общуват с обикновените хора, нещо повече: смятат, че с обиди и арогантност към бившите си партньори - могат да привлекат паричен ресурс.
                                Според мен - не могат да го направят. Не изключвам различни тези и мнения, най-вече от търсещите ресурс.

                                Коментар

                                Working...
                                X