IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Инвестиция в дървен материал

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Благодаря за отговорите!

    А иначе на мен идеята ми е да засадя 10-ина декара Пауловния която да се отглежда за дървен материал. Ще прегледам всички възможности които tnm предлага - ако междувременно науча още нещо - ще го споделя!

    Поздрави!
    Съединението прави силата!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от marandi Разгледай мнение
      П.П. Обърни на лични вече, че нямам намерение да давам характеристиката на гората Х из разни форуми :cool:
      Алоууу, Русото! Аз съм дама със стил! Не може така от главата за ... ъъъъ, забравих продължението!? Тъй де, искам да кажа, че не може от разменени някакви си 30 - 40 /+, - 10/ поста и да "скокнем" в ЛС.
      Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
      Мечо

      Коментар


      • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
        ..........

        П.П Това стига ли за втората формичка с лед!?
        Виж и ме слушай фнимателно, защото няма да повтарям

        Рус съм, не разбирам от ВСИЧКО и ако имаш информация, която мога да осребря бих се радвал. Винаги споделям бъдещите печалби за качествена услуга

        П.П. Обърни на лични вече, че нямам намерение да давам характеристиката на гората Х из разни форуми

        Коментар


        • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
          Моля, повече уважение!
          "Разговаряте" с горд бенефициент по две проекта от ПРСР /изплатени почти до стотинка/
          Предполагам, от дивия коноп ще се получава биодизел!?
          Не, за биомаса и куп други неща....
          Като ти остане време, що не драснеш на лични, какви са пътеките до тези програми...
          Чудя се какво да правя едни 24 дкр... дали да ги продам или обработвам......

          Коментар


          • Първоначално изпратено от marandi Разгледай мнение
            Хихи,

            предизвика интереса ми, но хайде едно по едно, т.е. първо да приключа с тия неща

            Но разбрах, ще се оставя за саморасляк тогава, понеже ми предложиха червен дъб за новото залесяване. Но още не съм проучил и там как биха изглеждали нещата.

            П.П. Определено формичките за лед вече са 2 на 1 в моя полза все още. Да видим колко си добра от 3 на 0, дали ще успееш да направиш нещата до 0 на 3 за тИбя
            А би ли ми обЯснил, поради що ще даваш пАри за залесяване!? Законът за горите ти дава право да изчакаш 7 /седем/ години за да се възстановят сечищата. Ако и тогава не стане до две години трябва да залесиш територията /чл. 97, ал.1/
            Виж, ако в програмата ти е предвидено изкуствено възобновяване ще трябва до 3 /три години/ да я свършиш тази работа/ чл. 97,ал. 2/
            Червеният дъб има красив хабитус - гладка сребриста кора, смарагдови листа на пролет и огненочервени през есента, обаче ... Русото, мисли в дългосрочен план! Горските са луднали да се сертифицират, т.е.да доказват законния произход на дървесината си. Не съм сигурна, но мисля, че насаждения от интрудуцирани дървесни видове /с изключение на акацията/ не се сертифицират. Пък ти като ще правиш нещо, прави го така, че да си в "крак с модата"

            П.П Това стига ли за втората формичка с лед!?
            Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
            Мечо

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение
              Дааааа...
              Не само газиш сутрешната роса по тревата.... но и разбираш от програми....
              БЕЗЦЕННА СИ...
              Освен слонска трева бих заложил и на див коноп ( няма нищо общо с пушенето...)
              Моля, повече уважение!
              "Разговаряте" с горд бенефициент по две проекта от ПРСР /изплатени почти до стотинка/
              Предполагам, от дивия коноп ще се получава биодизел!?
              Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
              Мечо

              Коментар


              • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
                З
                .......
                И понеже създаваш интензивна култура връЗ земеделска зимЛя, може да кандидатстваш по няколко мерки от ПРСР /програма за развитие на селските райони/ - например 311 или 312.......
                !
                Дааааа...
                Не само газиш сутрешната роса по тревата.... но и разбираш от програми....
                БЕЗЦЕННА СИ...
                Освен слонска трева бих заложил и на див коноп ( няма нищо общо с пушенето...)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
                  ...............

                  П.П. Не си мисли, че информацията е безплатна. Зареждането на едната формичка с лед става твое задължение!
                  Хихи,

                  предизвика интереса ми, но хайде едно по едно, т.е. първо да приключа с тия неща

                  Но разбрах, ще се оставя за саморасляк тогава, понеже ми предложиха червен дъб за новото залесяване. Но още не съм проучил и там как биха изглеждали нещата.

                  П.П. Определено формичките за лед вече са 2 на 1 в моя полза все още. Да видим колко си добра от 3 на 0, дали ще успееш да направиш нещата до 0 на 3 за тИбя

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от marandi Разгледай мнение
                    Доста бъркаш понятията, но е нормално - темата наистина е специфична доста като казус.

                    Сега до Коледа ще освободя един масив и вече дойде времето да търся варианти, та и аз проявявам интерес към този вид дърво и мисля да направя "проба" с т'ва дърво, понеже всичко е стартирано за "гола" сеч, дет' му викат и въпрос на няколко дни.

                    П.П. Преди 2 години тук във форума имаше 1 пич, дет' си беше тесен специалист точно по материята. Ще си прегледам личните съобщения и ще му пиша пак относно тоя модел и като потенциал какво мисли. Дано не е отсвирил форума вече, че не разменихме координати тогава, понеже аз бях неподготвен и му бях казал, че го планирам за след 2 години т'ва упражнение и вече момента "узря", но не му взех телефони/майл тогава - да се таковам в Русата куха тиква

                    Иначе "изискванията" както се изразяваш като норматив се промениха доста спрямо ситуацията от преди 5 години и там по нормативната уредба не е проблем да ти ударя едно рамо, ако си послушна - хихи

                    Шегувам се, просто нищо не ти се разбира какъв точно ти е казуса и за какво искаш да се бориш
                    Значи Русото водно конче било от дървената мафия!?
                    Чети ме внимателно, няма да се повтарям!
                    В България залесяването на горски територии става съгласно Класификационната схема за типовете месторастения. Пауловнията я няма в този класификатор.
                    Този вид е сравнително нов и за съжаление не е добре проучен като "поведение", т.е. може да крие риск от инвазивност /подобно на акацията, дето й викате "салкъм" по вашия край/.
                    Съгласно Закона за Биологичното разнообразие и във връзка с разпространението на такива чужди дървесни и храстови видове съществува Наредба №14/27.10.2005, която визира разрешителния режим за въвеждане в природата на на такива видове.
                    Пауловнията е енергийна култура, което означава, че може да се използва за направа на плантации за биомаса. Това означава, че могат да се залесяват земеделски земи, без да бъдат стопанисвани като гора /чл.88, ал. 5, т. 2 от ЗГ /демек горското не може да ти се меси/.
                    И понеже създаваш интензивна култура връЗ земеделска зимЛя, може да кандидатстваш по няколко мерки от ПРСР /програма за развитие на селските райони/ - например 311 или 312.
                    Еле, пък като вземе да гълта въглероден диоксит и да произвежда кислород... Те тогава се набутваш при механизмите за търговия с емисии - по точно“Международна търговия с емисии” и механизма “Съвместно изпълнение”. Те могат да се използват за ВЕИ, както и за увеличаване на потенциала за поглъщане на емисии от въглероден диоксид от плантации /ама тук ми е малко "тъмна Индия", защото не съм разсъждавала задълбочено/.
                    Има и една Национална схема за зелени инвестиции, приложима от МОСВ в координация с МФ и МИЕТ. Мисля, че беше по ос 2-Проекти, финансирани на база редуцирани емисии, за които стойността на безвъзмездната помощ ще се изчислява на база на прогнозата за намалените емисии на парникови газове...

                    П.П. Не си мисли, че информацията е безплатна. Зареждането на едната формичка с лед става твое задължение!
                    Last edited by tnm; 12.12.2011, 11:45.
                    Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                    Мечо

                    Коментар


                    • Не съм много запознат с нормативната уредба ,ама ако решиш да засаждаш ,по-добре никъде не алармирай ,защото земята си е твоя и държавата няма никакъв ама никакъв принос във засаждането ,ще попаднеш в клопките на административната машина ,която вместо да ти помага ще ти вреди,естествено ако не ползваш някакви субсидии ама за такова нещо не съм чувал....


                      Първоначално изпратено от doci Разгледай мнение
                      Здравей Авалаон,
                      Искам да те питам дали знаеш какви са изискванията/ чисто законово/ за земята която може да се използва за засаждане на горски масив/ в случая Пауловния/ с цел добив на дървесина? Явно трябва да е на земеделска земя, но до коя катергория е рзрешено/мисля че има ограничения при по високите категории/? А също - трябва ли да се регистрира в Горското и да се включи в Национален Горски Фонд/ с всички произлизащи от това неудобства когато настъпи момента за добива на дървесината/?
                      Благодаря!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от doci Разгледай мнение
                        Здравей Авалаон,
                        Искам да те питам дали знаеш какви са изискванията/ чисто законово/ за земята която може да се използва за засаждане на горски масив/ в случая Пауловния/ с цел добив на дървесина? Явно трябва да е на земеделска земя, но до коя катергория е рзрешено/мисля че има ограничения при по високите категории/? А също - трябва ли да се регистрира в Горското и да се включи в Национален Горски Фонд/ с всички произлизащи от това неудобства когато настъпи момента за добива на дървесината/?
                        Благодаря!
                        Доста бъркаш понятията, но е нормално - темата наистина е специфична доста като казус.

                        Сега до Коледа ще освободя един масив и вече дойде времето да търся варианти, та и аз проявявам интерес към този вид дърво и мисля да направя "проба" с т'ва дърво, понеже всичко е стартирано за "гола" сеч, дет' му викат и въпрос на няколко дни.

                        П.П. Преди 2 години тук във форума имаше 1 пич, дет' си беше тесен специалист точно по материята. Ще си прегледам личните съобщения и ще му пиша пак относно тоя модел и като потенциал какво мисли. Дано не е отсвирил форума вече, че не разменихме координати тогава, понеже аз бях неподготвен и му бях казал, че го планирам за след 2 години т'ва упражнение и вече момента "узря", но не му взех телефони/майл тогава - да се таковам в Русата куха тиква

                        Иначе "изискванията" както се изразяваш като норматив се промениха доста спрямо ситуацията от преди 5 години и там по нормативната уредба не е проблем да ти ударя едно рамо, ако си послушна - хихи

                        Шегувам се, просто нищо не ти се разбира какъв точно ти е казуса и за какво искаш да се бориш

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Avalaon Разгледай мнение
                          В момента в Бг няма никакъв пазар, респективно самата дървесина и нейните характеристики. За да се продаде сега ще трябва да се приравни към някакъв друг вид, т.е. никой няма да оцени финансово свойствата на Пауловнията, а да излезеш на щатския пазар , например, където е добре познат този вид е абсурд.

                          Иначе, аз засадих пробно 1 декар и наблюденията са :

                          1. от средата на март 2011 до 31,07,2011 - 80 % са достигнали 1,80 м. височина. Както би трябвало да бъде.
                          2. 10 % определено са недоразвити , т.е. в момента са около 1 м височина и сигурно ще се кастрят напролет.
                          3. Всички се прихванахау което пак говори добре за вида.

                          Засаждал съм фиданки, според разпространената технология, т.е. засаждане и кастрене на пънче.

                          Друг момент е , че инфо за отглеждането трябва да търсиш в нета. има достатъчно китайски научни студии по въпроса, защото от търговците в бг няма да намериш безплатно. поне при мен стана така.
                          Здравей Авалаон,
                          Искам да те питам дали знаеш какви са изискванията/ чисто законово/ за земята която може да се използва за засаждане на горски масив/ в случая Пауловния/ с цел добив на дървесина? Явно трябва да е на земеделска земя, но до коя катергория е рзрешено/мисля че има ограничения при по високите категории/? А също - трябва ли да се регистрира в Горското и да се включи в Национален Горски Фонд/ с всички произлизащи от това неудобства когато настъпи момента за добива на дървесината/?
                          Благодаря!
                          Съединението прави силата!

                          Коментар


                          • Гората е във Вакарел -на около 30-40км от София.Около 50дка.Черен бор.
                            Last edited by Символ; 27.09.2011, 20:01.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Символ Разгледай мнение
                              Моля Ви ако някой знае наша или чужда фирма изкупуваща дървесина на корен , нека даде връзка!
                              KЪде ти е гората(каква, колко)?
                              Не очакваш от Добрич, да идат да ти я секат в Петрич?...

                              Коментар


                              • гора

                                Моля Ви ако някой знае наша или чужда фирма изкупуваща дървесина на корен , нека даде връзка!

                                Коментар

                                Working...
                                X