Вход

Потребителско име:

Запомни ме на това устройство
e-mail:

Потребителско име:

Парола:

Потвърди парола:

Код:

съгласен съм с условията за ползване
 Ежедневен нюзлетър
 Седмичен нюзлетър

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Данъци върху дивиденти

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

• Вижте какво открих в сайта на Делтасток (ако подадете декларация предварително ще ви удържат 5% върху дивидентите по договор за разлика върху американските акции вместо 30% - съгласно спогодбата за избягване на двойно данъчно облагане със САЩ):

От 01.03.2017 г. Делтасток удържа 30% данък върху дивидентните плащания към всички клиенти, които не са подали форма W8-BEN. Допълнителна информация и самата форма са налични в секция „Моята сметка”..

Това има ли го при някой друг инвестиционен посредник?

Обърнете внимание, че става въпрос за дивиденти по CFD върху акции (Делтасток не предлага реални акции към момента, доколкото ми е известно).

Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
    това за здравната осигуровка направо ме разби
    И мене ме разби като прочетох закона. Изобщо не става ясно дали може дивидентите от CFD върху акции да се декларират като дивиденти или не може (и се налага да се декларират като "други" по чл. 35).

Според ЗДДФЛ дефиницията за "дивидент" е следната:

а) доход от акции;
    б) доход от дялови участия, включително от неперсонифицирани дружества и от други права, третирани като доходи от акции;
    в) скрито разпределение на печалбата.
    Обаче не смятам, че е достатъчно ясна.

Доход от акции ли са доходите от 'дивиденти' по договори за разлика при положение, че клиентът не помирисва акции (инвестиционният посредник също така може да не е купил акции, а да е хеджирал позицията с противоположна позиция на друг свой клиент или да е хеджирал с договор за разлика към своя доставчик на ликвидност)?

Други права, третирани като доходи от акции ли са "дивидентите" по CFD? В кой закон е дефинирано какво е това "други права"?

(Имайте предвид, че е ваше задължение да тълкувате закона и да решите как да декларирате и платите данък върху доходите от дивиденти по договори за разлика върху акции. Не съм сигурен дали е правилно да се разглеждат като дивиденти пи смисъла на дефиницията в ЗДДФЛ или като "други" съгласно чл. 35 от същия закон.)
    Last edited by vstoykov; 02.05.2018, 17:58.
    Два прости метода за легално намаляване на данъците

Коментар

• В приложение 8 (за акции и дялове) в колоната "Цена на придобиване" се вписва цената на една акция или общо? Няма обяснение кое от двете е дори и долу:

"В Част І се описва информация за притежаваните от местни физически лица акции и дялови участия в дружества в чужбина, като в колона 2 се посочва държавата, в която е регистрирано съответното дружество, а в колона 3 - броят на акциите или дяловете. В колона 4 се вписва датата на придобиване на съответните акции или дялове, а в колони 5 и 6 - цената на придобиването им в съответната валута и в български левове."

Предполагам се има предвид общата сума, че ако напишеш за една акция да е общата (и си купил 10) разлиакта е от земята до небето.

Коментар

• Благодаря, това оправя нещата!

Коментар

• Първоначално изпратено от johndoe2014 Разгледай мнение
          Някой има ли обяснение на следното нещо - влизам днес в профила си да подавам декларация и вече няма такава опция:

https://ibb.co/mS4pEH

Преди това изглеждаше така:

https://ibb.co/fbVtjH

Срокът е до 30 април, т.е. би трябвало да е ок. Някакви идеи? Не стига, че отнема много време да научиш как правилно да го направиш, а вече и не може.

Някой може ли да прати линк с избраната опция за декларацията - "декларации документи или данни подавани от физически лица" след това "декларации по ЗДДФЛ" и накрая "Декларация по чл.50", за да тествам с моя профил?
          Опитай да избереш Задължено лице. Така се оправя

Коментар

• Някой има ли обяснение на следното нещо - влизам днес в профила си да подавам декларация и вече няма такава опция:

https://ibb.co/mS4pEH

Преди това изглеждаше така:

Срокът е до 30 април, т.е. би трябвало да е ок. Някакви идеи? Не стига, че отнема много време да научиш как правилно да го направиш, а вече и не може.

Някой може ли да прати линк с избраната опция за декларацията - "декларации документи или данни подавани от физически лица" след това "декларации по ЗДДФЛ" и накрая "Декларация по чл.50", за да тествам с моя профил?
            Image test hosted in imgbb.com
            Last edited by johndoe2014; 28.04.2018, 17:23.

Коментар

А идея каква страна се пише за ADR-и, купени на американска борса, но от компания в Швейцария? Реално за тях се плаща в долари, така че предполагам се пише Америка, иначе има разминаване между държава и валута.
              ми там може би е и по сложно защото дохода го дават не като дивидент, а като лихвено плащане поне така бях забелязал преди в rig
              “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

Коментар

• А идея каква страна се пише за ADR-и, купени на американска борса, но от компания в Швейцария? Реално за тях се плаща в долари, така че предполагам се пише Америка, иначе има разминаване между държава и валута.

Коментар

• Мерси много, добре са го скрили.

Коментар

Пробвах ги всичките опции, но след вход с ПИК виждам само тези в Услуги:

Ако някой даде стъпки как да се стигне до това онлайн подаване ще има почерпка

Цялата работа е доста бюрократична - даже не разбирам защо трябва да декларираш, че притежаваш акции, ако все още не си ги продал. Какво значение има, че ги имаш? Като се продадат - плащаш данък и тва е.
                    извинявай аз ти пиша какво да правиш с електронен подпис, а ти се интересуваш, как става с ПИК
                    значи натискаш "декларации документи или данни подавани от физически лица" след това "декларации по ЗДДФЛ" и накрая "Декларация по чл.50"
                    “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

Коментар

• Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
                      виж първо заявление за достъп до услугите на нап или нещо от сорта - трябва да минеш през тази стъпка и нататък ще имаш повече опции
                      п.с. извинявай че не ти отговорих на съобщениято не го бях видял заради бъг във форума на инвестора
                      Пробвах ги всичките опции, но след вход с ПИК виждам само тези в Услуги:

Ако някой даде стъпки как да се стигне до това онлайн подаване ще има почерпка

Цялата работа е доста бюрократична - даже не разбирам защо трябва да декларираш, че притежаваш акции, ако все още не си ги продал. Какво значение има, че ги имаш? Като се продадат - плащаш данък и тва е.
                      Last edited by johndoe2014; 24.04.2018, 19:04.

Коментар

• Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

какво е ТЗ
                        Така се казва момъкът, писал след тебе
                        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

Коментар

• Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

Аз винаги подавам... иначе съм на твое мнение - щото данъкът, който би трябвало да снеса от британските е близо до сумата, която ти сочиш, а върху другите данъкът си ми е удържан и нищо не дължа.

....както казах, ако не беше толкова идиотска системата откъм документи или доказателства, изобщо нямаше и през ум да ми мине да се правя на ударен.

Т3 - според мене: мани ги - ама не го приемай като съвет.
                          какво е ТЗ

Коментар

• Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

споко .ако ти е тегаво мое да не подаваш декларация, за твоите 5 лева данък нема да се хабят да те търсят
                            Аз винаги подавам... иначе съм на твое мнение - щото данъкът, който би трябвало да снеса от британските е близо до сумата, която ти сочиш, а върху другите данъкът си ми е удържан и нищо не дължа.

....както казах, ако не беше толкова идиотска системата откъм документи или доказателства, изобщо нямаше и през ум да ми мине да се правя на ударен.

Т3 - според мене: мани ги - ама не го приемай като съвет.
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

Коментар

• Колеги, попълвам данъчната си декларация и съвсем се обърках.

Имам дивиденти от американски акции (от които е удържан данък) и дивиденти от други държави, от които НЕ е удържан данък.

Сега трябва да попълня приложение 8, нали? И двата вида дивиденти ли да попълня там (тези с удържан данък и тези без удържан данък)?

Но дължимият окончателен данък, който изчислява приложение 8, НЕ влиза във формирането на дължимата годишна сума данък.

Коментар

• Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                                Стойков, таблицата е хубава, но явно е, че наредбите са измисляни от хора, които само са чували, че в чужбина също има капиталови пазари, и че се разпределят дивиденти... ама не знаят как стават нещата на практика. Има явно противоречие в самата основа на - ако имаш доход от България от трудов или граждански договор, трябва да прилагаш към съответните документи с подписи, печати и т.н. - да не говорим, че декларацията изисква за прикрепянето на всеки документ да въвеждаш ПИК-кодът отново и отново и отново и отново и отново. Вчера подавах декларация и за поредна година подлудях просто заради това. Наивников е прав - направо искат да те откажат. Какви точно доказателства да им приложа? - След всеки дивидент да скрийнвам таблицата с наличностите в портфейлът си ли, за да видят разликата в наличните суми и колко акции имам от Мидичката например? Ами разликата може да иде оттам, че съм си довнесъл пари !!! А ако съм продал акциите веднага след ексдивидентната дата, но преди да пъкне дивидентът - и акциите ги няма, но дивидентът го има? Възможно е и обратното - при купуването на Мидички да съм изпуснал ексдивидентната дата и да имам акции, но да не съм взел дивидент. При голям портфейл е тотален хаос. Посредникът НЕ издава документи за дивидент. Да - инфо за дивидента ми пращат на мейл, но това май не е задължително, а просто проява на добра воля - и понякога пращат, понякога не - и да - АЗ си следя - в сайтовете на компаниите колко плащат, кога е ексдивидентната дата, кога е изплащането и знам колко бързо след изплащането пъкват при мене... ама нападжията, чиито интелигентност и компетентство са най-малкото съмнителни, как ще провери това? Ще рови ли в сайтовете на 18 чужди компании, за да провери истинността на думите ми? Даже дяволчето в мене ми нашепва: НАПРАВИ ГО, за да се гавриш с тях !!! Откак Евро финанс пуснаха новата версия на платформата, няма къде в нея да се видят получените дивиденти - щура работа. Тоест вече и скрийн не мога да приложа. Какви точно "доказателства" да дам? Това ме отказва.
                                За презумпцията за виновност - такова нещо в правото няма. Става дума за основен принцип на правото, който не приема изключения. Иначе - те могат да твърдят, че им дължа данък, равен на 38% от стойността на "външният" ми портфейл и аз трябва да доказвам - неизвестно как (защото те може да си мислят, че в чужбина дивидентите са колосални), че не съм дивидентен милионерин? И не само дивидентен - те могат да ти измислят какви ли не доходи, пък ти доказвай, че ги нямаш.
                                Друга наредба пък (според както колегите цитират) казва пък, че доходите дори от сделки на пазари в Европейското икономическо пространство са необлагаеми. Защо въобще в декларацията искат данни за необлагаеми и недоказуеми доходи? Ако примерно за рожденият ти ден твоите близки ти съберат сто кинта и ти ги дадат да си купиш сам каквото ти се иска, и това ли да декларираш?
                                Като имам излишно време аз пък - цъкам си понякога в 2-3 руски игрички, печеля си от тях рублички и си ги дърпам в Пайърчето - и това ли да декларирам и как точно - щом е "доход от чужбина"? Как да го докажа аз и как ще го докажат те... и как ще ме изловят въобще? Те надали знаят, че съществува Пайърче !!! Туканка важи горното - някой нападжия може да е чувал за такива икономически игрички и да твърди, че ТИ лично си регистриран в десет такива руски игрички и печелиш от тях по 8000 рубли на месец и да искат да платиш данък върху тях, пък ти върви доказвай, че не си камила - и че не си чувал за такива игрички. Ето защо презумпцията за виновност е абсурд... и ако аз стана НАП-аджия може да докарам някого до самоубийство, ако реша, че той не ме кефи.
                                Затова явно никой тука не подава такива работи - защото е абсурдно - да си утрепеш половин ден за дребни доходи, върху които при това нищо не дължиш в повечето случаи. Но ситуацията е нормална предвид това, че в дъното и са държавни хрантутници, изпитващи извратено удоволствие от това да се гаврят с хората абсолютно безцелно.
                                За мен валидно трябва да е правилото, че щом тия доходи са от Европейското икономическо пространство, то не трябва да се вписват в - и да се плащат данъци - не защото така ми отърва, но защото така е правилото за акции на БФБ - а нали сме част от ЕС и "пространството". Просто - като ни искат такива работи - става вътрешно противоречие.
                                споко .ако ти е тегаво мое да не подаваш декларация, за твоите 5 лева данък нема да се хабят да те търсят

Коментар

Working...
                                X