Вход

Потребителско име:

Запомни ме на това устройство
e-mail:

Потребителско име:

Парола:

Потвърди парола:

Код:

съгласен съм с условията за ползване
 Ежедневен нюзлетър
 Седмичен нюзлетър

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Относно данъчно облагане при търговия с акции през Interactive Brokers

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

• Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение

имам в предвид,че просто отбелязваш какви дивиденти си получил и колко данък си платил(са ти взели при източника), без да дължиш нищо -тоест въпреки че не дължиш данък трябва да ги впишеш, тука има един колега императора той има друга теория по-въпроса
    Дивидента от всяка компания/ETF ли трябва да изброя или общия получен брутен/нетен дивидент трябва да напиша в ГДД?
    Мнението не е препоръка за ПП на ЦК!

Коментар

• Първоначално изпратено от конфуций Разгледай мнение

Не е важно дали компанията е европейска, а да се търгува ЕС борса. Може да търгуваш и американски компании във Франкфурт. Тогава не дължиш данъци върху капиталовата печалба.
      Спадат ли ЕТФ-те в тази графа също?

Коментар

• Първоначално изпратено от needtoknowmore Разгледай мнение

Какво означава информативно деклариране?
        А капиталовата печалба на ЕС компании облага ли се с данъци?
        имам в предвид,че просто отбелязваш какви дивиденти си получил и колко данък си платил(са ти взели при източника), без да дължиш нищо -тоест въпреки че не дължиш данък трябва да ги впишеш, тука има един колега императора той има друга теория по-въпроса
        “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

Коментар

Не е важно дали компанията е европейска, а да се търгува ЕС борса. Може да търгуваш и американски компании във Франкфурт. Тогава не дължиш данъци върху капиталовата печалба.

Коментар

• Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
            да дивидентите се декларират информативно, при тях обикновено е по-висок данъка(от5%), който си платил и съответно не дължиш нищо

разликата има как да си върнеш има фирми, които се заниммават с това, може и сам да успееш но зависи и какъв посредник ползваш
            за ЕС беше коментирано, че има вариант да те облагат с по-ниска ставка за данък дивидент, но незнам как се информира компаният или клиринговата къща

Коментар

• да дивидентите се декларират информативно, при тях обикновено е по-висок данъка(от5%), който си платил и съответно не дължиш нищо

разликата има как да си върнеш има фирми, които се заниммават с това, може и сам да успееш но зависи и какъв посредник ползваш
              за ЕС беше коментирано, че има вариант да те облагат с по-ниска ставка за данък дивидент, но незнам как се информира компаният или клиринговата къща

Коментар

• Първоначално изпратено от Intern-trader Разгледай мнение
                Затова може би европейските борси са по-добри заради това, че не са облагаеми, но що се отнася до американските акции, ликвидността е доста по-слаба (научих го тук от форума, но се убедих и от личен опит).
                Само капиталовата печалба ли е освободена от данъци в ЕС? Дивидента, пак ли ще трябва се подава както каза колегата приложение 8?
                Също така, има ли начин да се приспадне разликата в данъците - ние сме с 10% корп и 5% дивидент, диференциацията, ако е в наша полза, то има ли как си върна разликата?

Коментар

Ти само активи на БФБ ли имаш?
                  Ако ли не то капиталовата печалба/дивидента, как го декларираш?
                  попълваш гдд + приложение 8

Коментар

• Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение

Мен ли питаш? Ми не знам, всеки да се оправя! Щом хората са решили да търгуват в чужбина, значи хората си носят съответната данъчна отговорност. Кой как ще се оправя си е негова работа.
                    Ти само активи на БФБ ли имаш?
                    Ако ли не то капиталовата печалба/дивидента, как го декларираш?

Коментар

• Давидов, напълно си прав за всичко, да всички сделки трябва да се пресметнат и в лева.
                      Затова цялата стравка на Интерактив Брокърс за периода (от дата до дата), подробен годишен, ще свърши по-добра работа, където изкарва подробно движението по позиция, защото там се извеждат и датите на покупки и на продажби, така може да се направят разчетите с централните валутни курсове. ИБ по дефолт са възприели да изчисляват продадените акции по реда на покупките (FIFO), което е напълно ок. Има опция и за промяна, но аз не успях да я активирам. Може и да се използват и средни цени, което е прието в данъчното законодателство като също възможно решение. Възможно е едно по-лесно решение, да се вземат печалбите и загубите, които дава ИБ към деня на продажбите и да се умножат по валутния курс на деня, но това не е правилно, защото не се отчитат в лева стойността им в деня на купуването. Независимо от това, при прекалено много сделки, може би е по-малкото зло. Допускам, че е голяма хамалогия, данъчните да почнат самите те по дати да го преизчисляват при проверка или ревизия. Давидов е напълно прав, че трябва да се остойностят и покупките в лева.
                      Друго нещо, което трябва да се има предвид, че се приспадат и всички загуби. Така например, ако имаш загуба от една позиция, няма проблем, ще си я извадиш от печалбите по други позиции. Но ако през годината си бил като цяло на загуба, тази загуба не може да се приспада в следващите няколко години от дохода, което например може да направят фирмите, ако са на годишна загуба от такива сделки, ако това е бизнеса им.
                      Въобще, купуването на акции извън европейските борси, особено на американски акции е голяма тръпка заради високата ликвидност, както и заради волатилността (като нож с 2 остриета) и дава добри възможности/както и повече рискове. От данъчна гледна точка, обаче, нещата не са толкова лесни, което е цената за тръпката. 10те процента данък са най-малката злина в случая, по-скоро това, че трябва да се води доста добро лично счетоводство. Затова може би европейските борси са по-добри заради това, че не са облагаеми, но що се отнася до американските акции, ликвидността е доста по-слаба (научих го тук от форума, но се убедих и от личен опит).

Коментар

Мен ли питаш? Ми не знам, всеки да се оправя! Щом хората са решили да търгуват в чужбина, значи хората си носят съответната данъчна отговорност. Кой как ще се оправя си е негова работа.
                        хората си носят отговорноста и се оправят сами, ама и данъчните е редно да си променят формулярите в часта за притежавани акции например, там е една безумщина отбелязваш брой, страна и дата на покупка и цена, име няма(тикер), средна цена няма, дори и аз на следващат година, като си отворя предишната декларация не мога да се сетя за всичко какво е било

Коментар

• Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение

Ми тези с 2-3000 сделки? А с 10000?

Коментар

Според нашето законодателство данъците се отчитат в български левове (каква изненада) и трябва да се вземе предвид какъв е бил фиксингът на БНБ когато човек е купувал ценни книжа и съответно какъв е бил, когато човек е продавал ценни книжа (ако сделките са били в различни дни). Това означава, че човек трябва да преизчисли всичките си сделки в BGN спрямо фиксирания курс на БНБ за съответните дни, когато са сключвани тези сделки и в данъчната декларация да посочи каква му е крайната печалба в BGN, съответно да плати данък върху тази сума.

Данъчната справка от страна на IB е хубава, но не ни върши кой знае каква работа за България, освен като някакъв вид обща насока. Човек трябва сам да си извади справка за *всички* сключени сделки през изминалата година, да намери какъв е бил фиксингът на съответната валута за съответния ден, в който е сключена сделктата и да си сметне сам колко реално е платил/получил в български левове.

Още едно допълнение - отчитайки валутната флуктуация, за такава дребна сума като нищо може да се окаже, че човек е на печалба в USD, но да е на загуба в BGN. В този случай данък не се дължи. Има го обаче и другият вариант - може печалбата в USD да е малка, а измерено в BGN да се окаже, че е още по-голяма, отново заради валутната флуктуация.

Накратко - когато мислите за данъци, мислете в левове, а не в чужда валута.
                            Ми тези с 2-3000 сделки? А с 10000?

Коментар

• Според нашето законодателство данъците се отчитат в български левове (каква изненада) и трябва да се вземе предвид какъв е бил фиксингът на БНБ когато човек е купувал ценни книжа и съответно какъв е бил, когато човек е продавал ценни книжа (ако сделките са били в различни дни). Това означава, че човек трябва да преизчисли всичките си сделки в BGN спрямо фиксирания курс на БНБ за съответните дни, когато са сключвани тези сделки и в данъчната декларация да посочи каква му е крайната печалба в BGN, съответно да плати данък върху тази сума.

Данъчната справка от страна на IB е хубава, но не ни върши кой знае каква работа за България, освен като някакъв вид обща насока. Човек трябва сам да си извади справка за *всички* сключени сделки през изминалата година, да намери какъв е бил фиксингът на съответната валута за съответния ден, в който е сключена сделктата и да си сметне сам колко реално е платил/получил в български левове.

Още едно допълнение - отчитайки валутната флуктуация, за такава дребна сума като нищо може да се окаже, че човек е на печалба в USD, но да е на загуба в BGN. В този случай данък не се дължи. Има го обаче и другият вариант - може печалбата в USD да е малка, а измерено в BGN да се окаже, че е още по-голяма, отново заради валутната флуктуация.

Накратко - когато мислите за данъци, мислете в левове, а не в чужда валута.

Коментар

• Доходът няма никакво значение, дори и ще те заболи повече, като е малка сумата. Като не декларираш и те хванат, дори и от най-ниската глоба за административно нарушение ще те заболи и дисциплинира в бъдеще. Интерактив брокърс ми прави впечатление, че доста добре изкарват отчетите, така че може да се види точно кога с какъв резултат си. Ти си декларирал, предполагам, че си български гражданин и нямаш двойно гражданство, при това си местно лице по българското законодателство и облагаем тук. Така, че трябва да декларираш тук. Ако договора ти е чрез Карол, не изключвам вариант в някакъв момент НАП да ги накарат да подадат данни за изплащани суми и в ИБ, но не съм сигурен. Към момента по-скоро мисля, че те подават справка за изплащаните доходи на търгуващите чрез тяхната платформа, независимо, че не са облагаеми. Аз нямам доход от миналата година (въздържах се от сделки в края на годината, само за да отсроча декларирането, но за 2018 ще декларирам). Но дори и без доход, за 2017 г. трябва да декларираш всички небългарски акции, налични към 31.12, независимо, че може да не си имал доход през предната година. А в твоя случай явно не е така.
                                Не виждам причина да поемаш допълнителен риск, след като може да си изкараш ПИК или направиш електронен подпис като физическо лице и да подадеш лесно декларация. Не се повлиявай от това, че доста хора не го правят. Прекалено е лесно и безобидно, за да се поема допълнително риск. Няма защо да търсиш фирми, направи го сам и ще се изненадаш колко е лесно. Да търгуваш акции на американския пазар се изисква значително по-сериозна финансова грамотност, от това да си попълниш съответните приложения в декларацията. Не изключвай и това, че има достатъчно следи за това, че си открил сметка и си я захранвал, т.е. имаш източник на евентуални доходи.
                                Още нещо, трябва да разграничиш получаваните дивиденти, защото те са отделно. Тъй като се предполага, че са ти удържали 10% данък върху дивидент, те са облагаеми, но няма да доплащаш. Но може да имаш дивиденти на неамерикански акции, получени в ИБ, за които не е удържан данък в САЩ, които трябва да декларираш и платиш 5% данък върху дивидент. Хипотетично, може да си върнеш част от надвнесения от гл. точка на българското данъчно законодателство дивидент, но това е прекалено сложно за да се хваща да го прави човек за малко пари.
                                Last edited by Intern-trader; 06.04.2018, 10:06.

Коментар

Working...
                                X