IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Interactive Brokers - директно или през интродюсър?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Изобщо не е вярно, че ще те осъдят за това, че не си представил необходимите документи. Ще ти наложат глоба (ако те хванат). И после ти ще ги съдиш (нарича се обжалване) за незаконосъобразно налагане на глобата (и евентуално може и да спечелиш делото, зависи от съдията). Според българските данъчни закони, си виновен по презумпция. Първо те глобяват, а после (ако можеш) обжалваш (доказваш, че не си виновен или че си виновен, обаче глобата е наложена незаконосъобразно, защото е маловажен случай, не са нанесени щети на бюджета или по друга причина).

    Аз чета какво пише в закона. Там пише - трябва да се предоставят документи.

    Не работя за посредници и това,което пиша е против интереса на всеки посредник, защото плаши клиентите (няма да купуват акции, емитентите на които изплащат дивидент).

    Това, че данъкът се удържа при източника не значи, че не трябва да се предоставят документи.

    Примерно ако си купите акции на фирма от Германия, преди да получите дивидента ще ви удържат 26.375% вместо да приложат СИДДО (съгласно който трябва да платите само 15%). Емитентът на акциите си няма на представа кой е действителния собственик на акциите когато ползвате инвестиционен посредник в България (някой, който предлага платформата на SaxoBank примерно).

    Помислете в този случай какво ще пишете в данъчната декларация. Никъде в закона не е предвиден подобен случай (има само едно изключение кога не се предоставят невъзможните удостоверения - когато лицето има доходи от източник в чужбина, при облагането на които съгласно действаща данъчна спогодба се прилага метод за избягване на двойното данъчно облагане "освобождаване с прогресия").

    Вероятно ако платите данък 5% върху брутната сума на дивидента (сумата преди да удържат 26,375%) няма да ви глобят. Обаче ако ви направят проверка ще трябва да обяснявате защо сте платили данък върху сума, която е по-голяма от тази написана в извлечението от инвестиционния посредник, защо не сте предоставили документи, които се исискват съгласно закона, защо не сте приложили СИДДО...

    Ако решите да приложите СИДДО и да не плащате данък върху дивидента в България ще трябва да се обосновете с документи. Как ще го направите, ако не можете да си набавите необходимите документи?

    В извлечението от ИП не пише колко е брутната сума на дивидента, там само пише колко сте получили след като е удържан данък в държавата, където плаща данъци емитента на акциите. Вие трябва сами да си търсите колко е брутната сума (примерно в отчетите на компанията).

    Няма как да платиш данък печалба върху дивиденти. Това би било незаконно. Дивидентите се облагат с окончателен данък. Така пише в закона. По същата причина не може да платиш ДДС, акциз, здравен данък и други данъци върху дивидентите.

    Ти май не си попълвал данъчна декларация на физическо лице, което има доходи (загуби) от продажби на финансови активи. В една таблица се пише цената на придобиване, продажната цена (в лева по курса на БНБ, а не по действителния курс) и печалбата/загубата от всяка продажба. Дивидентите се пишат на съвсем друго място в данъчната декларация.

    Първоначално изпратено от Xman1 Разгледай мнение
    Не един и двама души търгуват акции с чужди брокери и до сега не съм чул някой да се е оплакал, че са започнали да го съдят.
    Не знам при чуждите брокери как е, аз говоря за българските. При ползването им, емитента на акциите не знае кой е действителния собственик на акциите и не прилага СИДДО при удържане на данъка върху дивидента. Ако ползвате чужд брокер, може и да е друго положението. От коментарите в тази тема ми стана ясно, че емитента на акциите знае кой е действителния собственик (щом праща документи за общи събрания). Обаче не ми е известно дали си правят труда да приложат и СИДДО и да помогнат на действителния собственик да си набави „невъзможните“ удостоверения. Който има опит да каже дали наистина прилагат СИДДО или уъдържат данъка върху дивидента по общия ред (без да прилагат СИДДО).
    Last edited by vstoykov; 31.08.2014, 11:54.
    Два прости метода за легално намаляване на данъците

    Коментар


    • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
      Проблема е в дивидента. Искат се да се предоставят невъзможни документи. Данъкът върху дивидента се плаща независимо къде се търгуват акциите.



      Не си струва да правя нарушение на закона (и да се надявам да не ме хванат) само заради възможността да инвестирам в акции като физическо лице.
      Пич, данъкът върху дивидента по всички земни кълбета ти го удържат при източника и си е надлежно описан в стейтмънтите!!!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
        Заради проблемите с невъзможните документи се отказах. Не е проблема в купуването и продаването (това е лесно да се декларира и не се изискват никакви документи - само си попълваш в данъчната декларация цената на придобиване, продажната цена и печлабата/загубата в лева по курса на БНБ; ако акциите се търгуват на европейски борси печалбата/загубата от сделките с тези акции не се декларират и облагат). Проблема е в дивидента. Искат се да се предоставят невъзможни документи. Данъкът върху дивидента се плаща независимо къде се търгуват акциите.
        Говориш пълни глупости.

        Искаш да кажеш, че ще го осъдят, защото не може да им извади невъзможни за вадене документи?! След като си е платил данъка, ще го осъдят... това ли искаш да кажеш... и за какво ще го осъдят?! Декларира и си плаща... а те ще осъдят... ти на кой свят живееш? Кой ти ги е наговорил тези глупости... или това е поредната БГ малоумщина? Ако е истина, че са осъдили някого за такова нещо... те за къде по сериозни престъпления не се осъдили никого, та за това ако осъдят някой, то или той ще трябва да е голям карък или данъчните да са си поискали рушвет и той не им е платил.

        Освен това имам чувството, че си правиш някакви глупави тълкувания на законите. Такива документи не са необходими изобщо... ти реално си плащаш данък на дивидента, защото той ти е част от печалбата... друг е въпроса ако не търгуваш, а само си взимаш дивидент. Но доколкото знам данъка печалба е по висок от данъка по дивидентите. Едва ли данъчните ще са супер недоволни, че си им платил повече... че и ще те съдят. Изумен съм от това твърдение. Не един и двама души търгуват акции с чужди брокери и до сега не съм чул някой да се е оплакал, че са започнали да го съдят.

        Да не работиш за някой наш посредник и да се опитваш да го сплашваш човека с глупости?!
        Last edited by Xman1; 31.08.2014, 04:48.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от NYSERookie Разгледай мнение
          Че последно си проверявал ясно. Кажи сега ти колко акции си куопил и продал на борси извън България, че то с проверяване само не става ?
          Заради проблемите с невъзможните документи се отказах. Не е проблема в купуването и продаването (това е лесно да се декларира и не се изискват никакви документи - само си попълваш в данъчната декларация цената на придобиване, продажната цена и печлабата/загубата в лева по курса на БНБ; ако акциите се търгуват на европейски борси печалбата/загубата от сделките с тези акции не се декларират и облагат). Проблема е в дивидента. Искат се да се предоставят невъзможни документи. Данъкът върху дивидента се плаща независимо къде се търгуват акциите.

          (5) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Местните физически лица прилагат към годишната данъчна декларация по ал. 1 удостоверения за размера на внесените в чужбина данък и задължителни осигурителни вноски, издадени от компетентните власти на другата държава.
          (6) (Нова - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) За доходи от източник в чужбина, при облагането на които съгласно действаща данъчна спогодба се прилага метод за избягване на двойното данъчно облагане "освобождаване с прогресия", местните физически лица могат да не представят удостоверение за размера на внесения данък по ал. 5.
          Не си струва да правя нарушение на закона (и да се надявам да не ме хванат) само заради възможността да инвестирам в акции като физическо лице.
          Last edited by vstoykov; 31.08.2014, 00:18.
          Два прости метода за легално намаляване на данъците

          Коментар


          • Надхвърлянето е факт. Дали е балон, не знам. Не съм се интересувал от този пазар.
            Преди време спекулирах с фючърси на бундове и там обемите бяха примерно 10 пъти обема на еспи фючърсаСкоро обаче не съм поглеждал..
            Тъпкано ще му я върна на РЕДА малката биричка с две големи!!!!!!!!!!!! Някога !!!!!!!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от NYSERookie Разгледай мнение
              Че последно си проверявал ясно. Кажи сега ти колко акции си куопил и продал на борси извън българия, че то с проверяване само не става ?
              Руки, не е баш по темата, ма я като бая дърто куче да те запитам какво мислиш по въпроса ?
              Верно ли е наистина че облигационния пазар многократно надхвърля тоя на акциите ?
              Дали пък наистина това няма да излезе следващия голям балон де ще предизвика огромен срив
              Не знам откъде са превеждали статиите, ала доста правдиво ми звучат...

              http://www.investor.bg/analizi/91/a/...lonite,179001/
              http://www.infostock.bg/infostock/co...zo-do-spukvane

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Protokol Разгледай мнение
                Дори по-малко
                "Фондът изплаща компенсация на всеки клиент на инвестиционен посредник в размер на 90 на сто от стойността на вземането, но не повече от 40 000 лв."
                http://www.sfund-bg.com/index.php?lang=1&pid=25&sid=35
                Някой дали е наясно как точно се гарантира подсметката при ИП където се водят притежаваните акции ?
                И ако има такъв да каже с две думи - ако някой ИП пусне кепенците каква е процедурата. Да не се окаже, че е успешна като банковия надзор ....
                В момента Статус Инвест пуснаха кепенци. Може там да провериш.
                Общо взето трябва да отидеш на място и да попълниш искане за прехвърляне на акциите на подсметка при друг посредник. Ако не го направиш ти ги изкарват служебно на собствена сметка в депозитара. После обаче пак трябва да ги вкарваш при посредник , за да оперираш с тях.Това ако прекратяват дейност.
                Ако са се случи обаче да злоупотребят с клиентски акции , тогава фонда за гарантиране - 40к .
                Тъпкано ще му я върна на РЕДА малката биричка с две големи!!!!!!!!!!!! Някога !!!!!!!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                  Какъв е проблема с инвестиционните посредници, с които се работи почти без банкови такси (защото вътрешнобанковия превод е практически безплатен - лесно ще си отворите сметка в същата банка) и нямат месечни такси (Делтасток, Елана, Бенчмарк)?
                  Ами, проблемът е на първо време, че всички посредници четат тук, но никой не влиза да даде малко повече яснота. Проблемът е, че се навъдиха хиляди измамници из БГ, а на БГ посредниците им е през уя. Проблемът на българските посредници е, че изведнъж станаха много велики преди 6-7 години, до момента, в който не затриха маса мангизи на хората и в момента си кютат главно с париците на други недоразумения - пенсионните фондове. Стоят и се снишават, а измамниците продължават да си действат. Проблемът е че ИБ се регулира от едни по истински институции а не от КФН

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Snipe Разгледай мнение
                    Дори и да се сринат и да не се усети човек да продаде навреме, качествените бизнеси ще изплуват. Нещо, което не е съвсем вярно за фалиралите посредници.
                    БГ законът гарантира (как точно, е предмет на отделна тема) до 40к лева. Ако инвестираш 100-200к, нормално е да отчиташ фактора "сигурност" с по-голяма тежест.
                    Да не говорим, че при срив на акциите пак може да се правят пари, докато при фалит на ИП - не.
                    Дори по-малко
                    "Фондът изплаща компенсация на всеки клиент на инвестиционен посредник в размер на 90 на сто от стойността на вземането, но не повече от 40 000 лв."
                    http://www.sfund-bg.com/index.php?lang=1&pid=25&sid=35
                    Някой дали е наясно как точно се гарантира подсметката при ИП където се водят притежаваните акции ?
                    И ако има такъв да каже с две думи - ако някой ИП пусне кепенците каква е процедурата. Да не се окаже, че е успешна като банковия надзор ....
                    Last edited by Protokol; 30.08.2014, 16:20.
                    За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                      Какъв е проблема с инвестиционните посредници, с които се работи почти без банкови такси (защото вътрешнобанковия превод е практически безплатен - лесно ще си отворите сметка в същата банка) и нямат месечни такси (Делтасток, Елана, Бенчмарк)?

                      Твърдо държите ИП да не е българска фирма?

                      Делтасток последно като проверявах даваха да си купувате договори за разлика върху акции без да плащате лихва (при неползване на маржин). Това ви спестява писането на няколко реда в данъчната декларация (само притежаването на акции се декларира, ако имате CFD се декларират само печалбите - т.е. ако купите без да продавате не пишете нищо в данъчната декларация, само ако продадете пишете каква ви е загубата или печалбата в резултат от сделката). Не че е голям проблем да си декларирате притежаваните акции (това не води до задължение за плащане на данъци).

                      Ако акциите се търгуват извън европейските регулирани борси, печалбата (ако има) се облага с 10% данък; търговията на европейските борси не се облага с данък. Дивидентите обаче се облагат с 5% (но има неясни подробности свързани с декларирането им - последно като проверявах имаше изискване да се предоставят някакви невъзможни документи, не знам какви са глобите и дали имат практика да ги налагат).

                      Според мен по-големия риск е не ИП да фалира, а акциите да се сринат. Сега индексите на на исторически върхове и е въпрос на време балонът да се спука отново. Ако пуснат печатниците за пари на достатъчно бързи обороти, на графиката ще се вижда повишаване, обаче спрямо една кошница от стоки цените на акциите ще са се сринали.

                      Че последно си проверявал ясно. Кажи сега ти колко акции си куопил и продал на борси извън българия, че то с проверяване само не става ?
                      Тъпкано ще му я върна на РЕДА малката биричка с две големи!!!!!!!!!!!! Някога !!!!!!!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                        Според мен по-големия риск е не ИП да фалира, а акциите да се сринат. Сега индексите на на исторически върхове и е въпрос на време балонът да се спука отново.
                        Дори и да се сринат и да не се усети човек да продаде навреме, качествените бизнеси ще изплуват. Нещо, което не е съвсем вярно за фалиралите посредници.
                        БГ законът гарантира (как точно, е предмет на отделна тема) до 40к лева. Ако инвестираш 100-200к, нормално е да отчиташ фактора "сигурност" с по-голяма тежест.
                        Да не говорим, че при срив на акциите пак може да се правят пари, докато при фалит на ИП - не.

                        Коментар


                        • Какъв е проблема с инвестиционните посредници, с които се работи почти без банкови такси (защото вътрешнобанковия превод е практически безплатен - лесно ще си отворите сметка в същата банка) и нямат месечни такси (Делтасток, Елана, Бенчмарк)?

                          Твърдо държите ИП да не е българска фирма?

                          Делтасток последно като проверявах даваха да си купувате договори за разлика върху акции без да плащате лихва (при неползване на маржин). Това ви спестява писането на няколко реда в данъчната декларация (само притежаването на акции се декларира, ако имате CFD се декларират само печалбите - т.е. ако купите без да продавате не пишете нищо в данъчната декларация, само ако продадете пишете каква ви е загубата или печалбата в резултат от сделката). Не че е голям проблем да си декларирате притежаваните акции (това не води до задължение за плащане на данъци).

                          Ако акциите се търгуват извън европейските регулирани борси, печалбата (ако има) се облага с 10% данък; търговията на европейските борси не се облага с данък. Дивидентите обаче се облагат с 5% (но има неясни подробности свързани с декларирането им - последно като проверявах имаше изискване да се предоставят някакви невъзможни документи, не знам какви са глобите и дали имат практика да ги налагат).

                          Според мен по-големия риск е не ИП да фалира, а акциите да се сринат. Сега индексите на на исторически върхове и е въпрос на време балонът да се спука отново. Ако пуснат печатниците за пари на достатъчно бързи обороти, на графиката ще се вижда повишаване, обаче спрямо една кошница от стоки цените на акциите ще са се сринали.
                          Last edited by vstoykov; 30.08.2014, 13:01.
                          Два прости метода за легално намаляване на данъците

                          Коментар


                          • е теб какво те притеснява телефонният кастинг ?или си решил некоя кинта да препереш през акции ?
                            Тъпкано ще му я върна на РЕДА малката биричка с две големи!!!!!!!!!!!! Някога !!!!!!!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                              Приказваш глупости.
                              Или си руснак /кримчанин или просто си тролиш....
                              Албанец съм, с баба сицилианка.
                              Etrade последно като гледах, имаше списък с около 10-15 страни и БГ не беше сред тях.
                              Fidelity - https://www.fidelityworldwideinvestm...l/default.page - няма БГ
                              Charles Schwab - http://international.schwab.com/publ...pen_intro.html - избери БГ и ти предлагат да минеш кастинг по телефона, щото ситуейшъна е вери спешъл, ръиш ли начи.
                              Merril Edge - въобще не виждам опции за извън САЩ.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ДесеткиЛевове Разгледай мнение
                                Избора е голем...докато не решиш да си отвориш акаунт. Тогава ше видиш че голяма част или директно не приемат българи или първо трябва да минеш на кастинг в Х фактор за да благоволят да те вземат.
                                Приказваш глупости.
                                Или си руснак /кримчанин или просто си тролиш....

                                Коментар

                                Working...
                                X