IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Наследствен имот какви са процедурите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • благодаря сичко е перфектно обяснено вече ми стана ясно за какво иде реч.


    последен глупав въпрос
    при попълването на
    Д Е К Л А Р А Ц И Я
    по чл. 14 от ЗМДТ за облагане с данък върху недвижимите имоти пише

    Моля, приложете копие от документа, с който е учредено вещно право на ползване върху имота. ? това удостоверението за наследници ли е ?

    и също на края на декларацията има
    Към настоящата декларация прилагам следните документи: ( кои следва да бъдат тези документи в случая на наследствен имот)

    питам тези глупави въпроси за да не се окаже че нямам някои от тези документи итрябва да се разкарвам напразно.

    Отново благодаря за отделеното време

    Коментар


    • Re: Наследствен имот какви са процедурите

      Първоначално изпратено от мейси
      Първоначално изпратено от ivanko11
      Здравейте бих искал да ви попитам какви са процедурите и документите за уреждане на наследствен имот.

      Слитуацията е следната живея в София а наследствения имот -( апартамент) се намира в Плевен. Единствен наследник съм и разполагам с удостоверение за наследници. Какви са стъпките които трябва да предприема от тук нататък ?



      До колкото разбрах трябва да отида до Плевен и да подам там данъчна декларация и да платя данък на имота което не ми е ясно как ще стане апартамента не се води на мое име.
      И точно това каква е процедурата за да ми се издаде нотариален акт че апартамента вече е на мое име пак във общината в Плевен ли се ходи или само при нотариус? И кое трвбва да направя първо да подам данъчна декларация или да извадя нотариален акт на апартамента на мое име


      Моля кажете кави са процедурите в този случай.

      Благодаря
      Първата стъпка при наследяването е изваждането на удостоверение за наследници. С него лицата, които са наследници по закон, се ползват от всички права, произтичащи от това тяхно качество. Този документ установява и правото на наследника да стане собственик на наследеното имущество. Удостоверението се вади от съответната общинска администрация. Процедурата почва с молба-декларация до кмета на общината, където е бил последният адрес на починалия наследодател. Към молбата се прилага и препис от акта за смърт на наследодателя. След проверка и процедури, при които се гледат регистрите, се издава и удостоверението за наследници. Според закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) чл. 14 ал. 1 за новопостроените или придобитите по друг начин имоти собственикът уведомява за това писмено в 2-месечен срок общината по местонахождението на имота. Уведомяването става с подаването на данъчна декларация за облагане с годишен данък върху недвижимите имоти. В третата алинея на същия член обаче е казано, че при придобиване на имот по наследство декларацията по ал. 1 се подава в 6-месечен срок. Така в конкретния случай трябва да се подаде декларация в 6-месечен срок пред общината, където се намира имотът. Оттук нататък съответно собственикът трябва да плаща данък сграда и такса смет за имота. Стигаме и до данъка върху наследството, за който също има специални правила в ЗМДТ. Според чл. 29 от този закон с такъв данък се облагат наследените по закон или по завещание имущества в страната или в чужбина на български граждани, както и имуществата в страната на чуждите граждани. Според нормативния акт “наследственото имущество включва притежаваните от наследодателя движими и недвижими вещи и права върху такива вещи, както и другите му имуществени права, вземания и задължения към момента на откриване на наследството“. Данъкът върху наследството пък се заплаща от наследниците по закон или по завещание, както и от заветниците. От всичко посочено човек може да остане впечатлението, че и в конкретния случай се дължи данък наследство. Има обаче разпоредба в ЗМДТ - чл. 31, ал. 2, която ясно указва, че това не е така. Според въпросния текст “данък върху наследството не се заплаща от преживелия съпруг и от наследниците по права линия без ограничения“. В случая сме именно в тази хипотеза - на наследяване по права линия, което означава, че не се заплаща такъв данък. В същото време трябва да се отбележи, че при откриване на наследство по закон наследниците са длъжни в срок от 6 месеца да подадат декларация в общината по последното местожителство на наследодателя, а ако последният е имал местожителство в чужбина - по местонахождението на по-голямата част от имуществото му в страната. Този срок за съпруг или деца тече от откриването на наследството. А то се открива от момента на смъртта на наследодателя.

      Относно издаването на нот акт се иска
      1. Документ за собственост /старият нот.акт/
      2. Актуални удостоверения за наследници на всички починали лица
      (Трябва да са издадени или заверени в последните 6 месеца. За всеки починал трябва да има отделно удостоверение за наследници, в което трябва да е посочена точната дата на смъртта, семейното му положение към датата на смъртта, както и кои са наследниците му. На хората починали неженени, се посочва освен това, че са починали без деца, защото човек може да не е женен, но да има деца. Издава се от служба „Есграон” на общината по последното местоживеене на починалия. Удостоверенията за наследници трябва да са издадени по данни от личен регистрационен картон на починалото лице и по регистрите за населението, а не по данни от молба- декларация на поръчалия удостоверението)
      3. Проверки за завещания на всички починали лица
      (Издават се от Служба по вписванията)
      4.Актуална скица на мястото
      (само в случай, че собствениците притежават идеална част от поземления имот. Важи 6 месеца. Когато срокът изтече се прави заверка, че важи и днес, с подпис и печат, върху същата скица. Ако има разлика в описанието на земята по нотариалния акт за собственост и по скица, е необходимо на скицата да има и забележка за идентичност на имота)
      5.Удостоверение за актуален административен адрес
      (само в случай, че има разминаване в описанието на адреса по документ за собственост и понастоящем)
      6. Удостоверение за граждански брак на наследодателите, които са придобили имота
      (в случай, че са съпрузи)
      7.Декларация по чл.23 от Семейния кодекс
      (Ако някой от продавачите или неговия съпруг/съпруга са адресно регистрирани на адреса на имота, който се продава. Ако никой не е адресно регистриран на адреса на имота, който се продава, трябва да се представят копия от личните карти на съпрузите на продавачите.)
      8.Актуално удостоверение за данъчна оценка
      (За апартамент, мазе, гараж, земя. В повечето от случаите важат за полугодие. Трябва да има изрично отбелязване, че всички собственици нямат задължения)
      Ей затова приживе си е най-добре да си уредиш нещата.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ivanko11
        благодаря за отговора
        а при продажбата на имота този констативен нотариален акт ли ще се използва .т.е не ми е много ясно каква е разликата ( ако има такава) между нормален нотариален акт за собственост и този констативен нотариален акт
        Няма разлика, просто ще Ви издадат акт на Ваше име за имота.
        До колкото прочетох колегата преди мен доста подробно е описал процедурата.

        Коментар


        • Re: Наследствен имот какви са процедурите

          Първоначално изпратено от ivanko11
          Здравейте бих искал да ви попитам какви са процедурите и документите за уреждане на наследствен имот.

          Слитуацията е следната живея в София а наследствения имот -( апартамент) се намира в Плевен. Единствен наследник съм и разполагам с удостоверение за наследници. Какви са стъпките които трябва да предприема от тук нататък ?



          До колкото разбрах трябва да отида до Плевен и да подам там данъчна декларация и да платя данък на имота което не ми е ясно как ще стане апартамента не се води на мое име.
          И точно това каква е процедурата за да ми се издаде нотариален акт че апартамента вече е на мое име пак във общината в Плевен ли се ходи или само при нотариус? И кое трвбва да направя първо да подам данъчна декларация или да извадя нотариален акт на апартамента на мое име


          Моля кажете кави са процедурите в този случай.

          Благодаря
          Първата стъпка при наследяването е изваждането на удостоверение за наследници. С него лицата, които са наследници по закон, се ползват от всички права, произтичащи от това тяхно качество. Този документ установява и правото на наследника да стане собственик на наследеното имущество. Удостоверението се вади от съответната общинска администрация. Процедурата почва с молба-декларация до кмета на общината, където е бил последният адрес на починалия наследодател. Към молбата се прилага и препис от акта за смърт на наследодателя. След проверка и процедури, при които се гледат регистрите, се издава и удостоверението за наследници. Според закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) чл. 14 ал. 1 за новопостроените или придобитите по друг начин имоти собственикът уведомява за това писмено в 2-месечен срок общината по местонахождението на имота. Уведомяването става с подаването на данъчна декларация за облагане с годишен данък върху недвижимите имоти. В третата алинея на същия член обаче е казано, че при придобиване на имот по наследство декларацията по ал. 1 се подава в 6-месечен срок. Така в конкретния случай трябва да се подаде декларация в 6-месечен срок пред общината, където се намира имотът. Оттук нататък съответно собственикът трябва да плаща данък сграда и такса смет за имота. Стигаме и до данъка върху наследството, за който също има специални правила в ЗМДТ. Според чл. 29 от този закон с такъв данък се облагат наследените по закон или по завещание имущества в страната или в чужбина на български граждани, както и имуществата в страната на чуждите граждани. Според нормативния акт “наследственото имущество включва притежаваните от наследодателя движими и недвижими вещи и права върху такива вещи, както и другите му имуществени права, вземания и задължения към момента на откриване на наследството“. Данъкът върху наследството пък се заплаща от наследниците по закон или по завещание, както и от заветниците. От всичко посочено човек може да остане впечатлението, че и в конкретния случай се дължи данък наследство. Има обаче разпоредба в ЗМДТ - чл. 31, ал. 2, която ясно указва, че това не е така. Според въпросния текст “данък върху наследството не се заплаща от преживелия съпруг и от наследниците по права линия без ограничения“. В случая сме именно в тази хипотеза - на наследяване по права линия, което означава, че не се заплаща такъв данък. В същото време трябва да се отбележи, че при откриване на наследство по закон наследниците са длъжни в срок от 6 месеца да подадат декларация в общината по последното местожителство на наследодателя, а ако последният е имал местожителство в чужбина - по местонахождението на по-голямата част от имуществото му в страната. Този срок за съпруг или деца тече от откриването на наследството. А то се открива от момента на смъртта на наследодателя.

          Относно издаването на нот акт се иска
          1. Документ за собственост /старият нот.акт/
          2. Актуални удостоверения за наследници на всички починали лица
          (Трябва да са издадени или заверени в последните 6 месеца. За всеки починал трябва да има отделно удостоверение за наследници, в което трябва да е посочена точната дата на смъртта, семейното му положение към датата на смъртта, както и кои са наследниците му. На хората починали неженени, се посочва освен това, че са починали без деца, защото човек може да не е женен, но да има деца. Издава се от служба „Есграон” на общината по последното местоживеене на починалия. Удостоверенията за наследници трябва да са издадени по данни от личен регистрационен картон на починалото лице и по регистрите за населението, а не по данни от молба- декларация на поръчалия удостоверението)
          3. Проверки за завещания на всички починали лица
          (Издават се от Служба по вписванията)
          4.Актуална скица на мястото
          (само в случай, че собствениците притежават идеална част от поземления имот. Важи 6 месеца. Когато срокът изтече се прави заверка, че важи и днес, с подпис и печат, върху същата скица. Ако има разлика в описанието на земята по нотариалния акт за собственост и по скица, е необходимо на скицата да има и забележка за идентичност на имота)
          5.Удостоверение за актуален административен адрес
          (само в случай, че има разминаване в описанието на адреса по документ за собственост и понастоящем)
          6. Удостоверение за граждански брак на наследодателите, които са придобили имота
          (в случай, че са съпрузи)
          7.Декларация по чл.23 от Семейния кодекс
          (Ако някой от продавачите или неговия съпруг/съпруга са адресно регистрирани на адреса на имота, който се продава. Ако никой не е адресно регистриран на адреса на имота, който се продава, трябва да се представят копия от личните карти на съпрузите на продавачите.)
          8.Актуално удостоверение за данъчна оценка
          (За апартамент, мазе, гараж, земя. В повечето от случаите важат за полугодие. Трябва да има изрично отбелязване, че всички собственици нямат задължения)
          [color=#BF0000]Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или ус

          Коментар


          • благодаря за отговора
            а при продажбата на имота този констативен нотариален акт ли ще се използва .т.е не ми е много ясно каква е разликата ( ако има такава) между нормален нотариален акт за собственост и този констативен нотариален акт

            Коментар


            • Към декларацията приложете и удостоверението за наследници.
              Същевремено препоръчвам да се снабдите с констативен нотериален акт на Ваше име, което може да стане при всеки нотариус в Плевен.

              Коментар


              • Наследствен имот какви са процедурите

                Здравейте бих искал да ви попитам какви са процедурите и документите за уреждане на наследствен имот.

                Слитуацията е следната живея в София а наследствения имот -( апартамент) се намира в Плевен. Единствен наследник съм и разполагам с удостоверение за наследници. Какви са стъпките които трябва да предприема от тук нататък ?



                До колкото разбрах трябва да отида до Плевен и да подам там данъчна декларация и да платя данък на имота което не ми е ясно как ще стане апартамента не се води на мое име.
                И точно това каква е процедурата за да ми се издаде нотариален акт че апартамента вече е на мое име пак във общината в Плевен ли се ходи или само при нотариус? И кое трвбва да направя първо да подам данъчна декларация или да извадя нотариален акт на апартамента на мое име


                Моля кажете кави са процедурите в този случай.

                Благодаря
              Working...
              X