IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за регулация на земеделска земя

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • регулиране на парцел

    Здравейте, ако имате нужда от помощта на фирма да регулира парцела Ви, ние ще Ви помогнем за разумна цена. Изпратете повече подробности за имота, който искате да регулирате на info@geoimot.com и ще се свържем с вас с конкретна оферта според вида на имота, местонахождението му и инвестиционните Ви намерения.

    Коментар


    • zarco,
      имаш да черпиш че трябваше да се пейстнеш още веднъж))

      Коментар


      • Eli .bb, вярно , този път го прочетох)) Доста е тежко, за съжаление...

        Коментар


        • Mirela,
          ще се сетиш Ама добре е и да четеш.. там zarco е писал и таксите, и колко взимат за комплектоване на документация, и с колко ще се повиши стойността на имота.

          ПП При мен е въпрос на актуална информация, касае ме професионално.

          Коментар


          • Благодаря Eli.bb!!! За съжаление и аз го знам само като обща информация, без подробности. Дано някой да каже повече......При теб какъв е случаят, защо те интересува( ако не е много лично)))? При мен е въпрос на взимане на правилни решения за едни 7 дка.)

            Коментар


            • Zarco, колко средно може да струва промяната на статут на земеделска земя? Като цени как варира? Замислям са аз да го реализирам това като проект и вече с промеменинят статут да продавам земята. Към кого да се обърна? Идеи?Ти занимаваш ли се с таво, защото виждам от написаното, че си доста наясно с материята.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Mirela
                Eli .bb ти какво знаеш по въпроса? Още колко време има "гратисен период"?
                Нищо повече от една статия на "24 часа"
                http://forum.investor.bg/viewtopic.php?t=8335

                Коментар


                • Eli .bb ти какво знаеш по въпроса? Още колко време има "гратисен период"?

                  Коментар


                  • Явно ще има промени и ограничаване на възможностите за промяна статута на земеделската земя. Въпрса повдигнах в една тема, но се оказа, че никой нищо не знае..

                    Коментар


                    • Благодаря Zarco!!!!! Мисълта ми беше тази, че ако след година заради ангажираността на държавата за запазване процентите земеделска земя нейният статут се сменя по-трудно , то би се отразило на пазара. Което следва да значи, простичко погледнато, че ако имам земеделска земя и искам да я продавам, евентуалните купувачи след година биха били в по-голям процент тези, които ще я ползват като "земеделска". А с развитието на селското стопанство у нас това са доста малко хора...)) В случая говоря като "потърпевша", защото имам 7 дка. на магистрала "Тракия", на 2 км. след Цалапица. Проблумът ми е, че е на втора линия. Много мисля, да бързам ли да я продавам до 1 година, за да могат купувачите да имат мотив да инвестират в нея сменяйки статута. Защото ако си остане като земеделска не ми се вярва да може да се вдигне цената скоро. Ти какво мислиш?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Mirela
                        Вярно ли е, че след година ще бъде много трудна смяната на статута на земята? Имало връзка с това, че сме заявили пред Европейския проценти за България , а те чуствително се разминават вече с действителността. Някой знае ли нещо по въпроса?Как това ще окаже влияние на пазара на земеделската земя?

                        Неангажиращото ми мнение е, че промяната на статута на земята ще си остане винаги един много ангажиращ проблем, с който трябва да се занимават единствено професионалисти.

                        Всеки аматьор, решил да опита, ще загуби много време и средства, а резултатът ще бъде съмнителен! Но има хора виртуози - добри са във всяка дейност, с която се захванат.

                        Не зная за ЕС, но такива ограничения - не биха били коректни, точно, защото би се нарушил пазарният принцип при определяне стойността на земята. Не вярвам ЕС да прави постъпки срещу пазарните принципи!

                        Да си призная, това - последното изречение, с питанката - нещо не го разбирам: "Как това ще окаже влияние на пазара на земеделската земя?"... Ако има човек, който да ти отговори правилно на въпроса, той заслужава да го позлатиш!

                        Ако някой ти отговори, пиши тук - не забравяй, че всички ние сме твои приятели по форум! ))
                        "Погледната със страстно око, действителността се превръща в приказка!" П.Пикасо

                        Коментар


                        • Колега, zarko, и в най-смелите си мечти не съм очаквал подобен изчерпателен отговор!
                          Чета форума рядко и не съм много добре ориентиран в търсенето, затова и се извиних най-смирено.
                          От опит зная, че професионалистите или акулите в бранша рядко издават своите тайни, затова и потърсих по-широк отзвук, за което съм признателен.
                          Късмет![/img]

                          Коментар


                          • Вярно ли е, че след година ще бъде много трудна смяната на статута на земята? Имало връзка с това, че сме заявили пред Европейския проценти за България , а те чуствително се разминават вече с действителността. Някой знае ли нещо по въпроса?Как това ще окаже влияние на пазара на земеделската земя?

                            Коментар


                            • НИКАК НЕ НИ СЕ ТЪРСИ - И ТОВА СИ Е! Има си тема, но така си е по-лесно - да отворим още една... Хайде, чети и действай: ))



                              Границите и предназначението на земеделските земи, които се включват в строителните граници на населените места и селищните образувания, се определят с общ или подробен устройствен план.
                              Включването на земеделски имот в тези планове става след процедура по промяна на градоустройството. Промяната на предназначението на използване на земята е в правомощията на съответната Комисия към областната дирекция за земеделие и гори, където се намира имота, когато земята е с площ до 50 дка, а при по-голяма площ - въпросът се решава от Комисията за земеделски земи към Министерството на земеделието и горите.
                              1. Процедурата започва с молба до кмета на общината, където се намира имотът. Към нея трябва да са приложени документи за собственост върху земята или за учредено вещно право за строеж в полза на инвеститора. Когато по документи за собственост земеделската земя се води на едно лице, наследниците му трябва да представят удостоверение за наследници, издадено през последните 6 месеца. В случай на съсобственост, заявлението трябва да е подадено от всички носители на правото. С молбата се иска разрешение за изработването от лицензирано лице на подробен градоустройствен план (ПУП), който е съобразен с намеренията за строителство върху имота - какъв обект, с какво предназначение ще се изгради върху него.
                              2.В обяснителна записка към молбата се посочват: наименованието на обекта, данни за предвижданата дейност, местоположение на обекта (местност, землище на населеното място и неговия функционален тип, община, област), отстояние от републиканската пътна мрежа и от други най-близки съществуващи обекти, размерът и границите на обектите, които ще се строят.
                              Планът задължително се съгласува със съответните експлоатационни дружества, което гарантира възможността да се осигури инфраструктура в имота - електроснабдяване, водоснабдяване и канализация. За изграждането на крайпътни обекти в ПУП трябва да е отразено и какви ще са комуникационно-транспортните връзки.
                              3. Освен ПУП, за процедурата по преотреждането на терена за строителство ще са необходими още:
                              - скица на имота и ситуационен план, на който да е отразено
                              местоположението на имота на Картата за възстановената собственост.
                              - становище от РИОСВ (Регионална инспекция по околната среда и
                              водите). В определени случаи се иска и доклад за въздействието върху околната среда на исканата промяна в предназначението на земята.
                              - документ за категоризация на земеделската земя - издава се от
                              областната дирекция "Земеделие и гори"; при процедурите за промяна на предназначението на земеделските земи те се категоризират в 10 категории според продуктивните възможности на почвените и климатичните условия, релефните и технологичните качества на земята, пригодността й за производство на различните видове растителна продукция и наложените ограничения на земеползване при условия и по ред, определени с наредба, приета от Министерския съвет;
                              - удостоверение за поливност от "Напоителни системи".
                              4. Така комплектованата преписка се внася със заповед на кмета в
                              експертен съвет, който при положителен резултат приема решение за утвърждаване на строителна площадка. Кметът въз основа на решението на експертния съвет издава заповед и цялата документация се внася в областната дирекция "Земеделие и гори". В двумесечен срок следва да има решение по въпроса за промяната на предназначението на земеделската земя. То подлежи на отразяване в регистъра на общинската служба "Земеделие и гори".
                              Важен въпрос е и този за разходите по промяната на предназначението на земята, като обикновено при масив не се иска промяна в статута на цялата площ, а само на позволената за застрояване по градоустройствени показатели .
                              Освен заплащане за изготвянето и съгласуването на ПУП, необходимо е да се заплатят съответните такси по специална тарифа. Конкретният им размер зависи от:
                              - бонитетната категория на земеделската земя, посочена в акта за категоризация;
                              - размера на земята, включена в границите на определената площадка или трасе на обекта;
                              - местонахождението на земята съобразно функционалния тип на населеното място, определен по Единния класификатор на административно- териториалните и териториалните единици (ЕКАТТЕ) в Република България;
                              - вида на обекта;
                              - възможността за напояване.
                              Значение за размера на таксите има още и предназначението и вида на строителството - дали се касае за търговски обекти, производствени обекти, складови обекти, административни обекти, курортни обекти, туристически и спортни обекти или за жилищни и вилни комплекси. Ориентировъчно държавната такса за промяна на предназначението на земя, която е ІV категория, е около 2500 - 3000 лева за един декар.Специализираните консултантски фирми, които поемат комплектоването и придвижването на преписката, определят хонорара си в широк диапазон, който е и в зависимост от обема на поръчката - между 1.5 и 3 евро за квадратен метър.
                              Цялата процедура е съпроводена с множество индивидуални и колективни административни актове; наред с това се иска и съгласието на съседите (за ПУП). Полезен реализъм ще е да се има предвид, че не всяка земеделска земя подлежи на вкарване в регулация, а в случай на отказ или обжалване в съд, процесът може да продължи и повече от година.
                              Относително ниската цена на земеделската земя крие поне три рискови момента: няма гаранция, че действително ще се постигне промяна на предназначението на ползване на земята; няма нормативно определен срок за приключване на процедурата; не винаги могат да се прогнозират действителните разходи по преотреждането на терена. Заедно с това, при добре пресметнати рискове, земеделската земя крие голям потенциал като печеливша инвестиция след преотреждането й за строителство - разликата в цената преди и след промяна на статута е средно между два и 15 пъти.
                              "Погледната със страстно око, действителността се превръща в приказка!" П.Пикасо

                              Коментар


                              • Въпрос за регулация на земеделска земя

                                Здравейте, сигурно повтарям темата, но не открих подобна.
                                Въпросът ми е свързан с възможностите за превръщане на земеделска земя в такава за строителство.
                                Ако не е за коментиране във форума може и на личен.
                                Благодаря предварително!
                              Working...
                              X