Вход

Потребителско име:

Запомни ме на това устройство
e-mail:

Потребителско име:

Парола:

Потвърди парола:

Код:

съгласен съм с условията за ползване
 Ежедневен нюзлетър
 Седмичен нюзлетър

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

• Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

Съжалявам, че не си ме разбрал. Ще поясня. Не сравнявам Унгария с България или Будапеща със София. За всеки е ясно, че там е много по-добре от тук в почти всяко отношение и поради това цените на квадрат като абсолютна стойност са двойни. Разликата в заобикалящата среда и вероятно качество на живот е отразено ! Сравнявам други неща:
    1. Нарастване на цените като процент и продължителност и как се разглеждат случките.
    2. Брой на потенциални емигранти които биха се завърнали /при нас е значително по-голям/. Платежоспособността на Унгарските и Български емигранти би трябвало да е приблизително равна.
    3. Не е лошо да се добави и сравнението за средна заплата и тя е едкаква за София и Будапеща - изненада ? А cost of living-a e 25% повече. Следователно обикновените хора там живеят по-зле от софиянци ! Може би затова 18+ индустрията там е много добре
    4. В статията от инвестора се цитират имоти за по 5 милиона долара там и цени съответно 5-10 000 долара на квадрат, което за София е абсурд и затова го пропуснах. Моля да погледнем само процентите и изводите след тях и да се замислим

В България единствено живетя две групи хора,пенсионери със западни пенсии и хора работещи във it индустрията,лекари,адвокати,хора на високи позиции в международни компании.
    Но дори и тях да вземем ,замисли се ...имаш добри доходи и евтин живот...но какво получаваш...колапс на здравната система,колкото и пари да имаш здравето си е здраве,пенсионната система-пълен абсурд,ами защита от закона -кръгла нула...
    Поради тези причини хората бягат като от война...дори моето дете го пуснах в Испания да живее с майка си ,въпреки че не го виждам нормално и ми е мъчно,знае два езика ,учи трети,расте в спокойна човешка среда и т.н. а е само на 6 години...дали ще се върне мислиш...може би да ...по скоро не..
    Виж и западните политици как уклончиво отговарят на Боко и за еврозоната и за Шенген...само фасадни усмивки и общи приказки....
    Пропастта в доходите ни ,нашите и на запад е огромна и това е основен фактор за цените на жилищата тук.
    Най важния фактор обаче е лихвената политика ...когато насила и изкуствено обезценяваш паричната маса ,получаваш балони в различните активи...и Шойбле го призна...редица централни банкери отдавна зоват за вдигане на лихвите...
    Няма безкрайни процеси ...единствения въпрос е Кога ?
    Тук вече само можем да гадаем...

Коментар

Предполагам всеки би искал да се завърне в мястото където е преминал живота му тук. За съжаление голяма част ще се сблъскат с реалността, че тези места поради редица новодомци не са особено подходящи за спокоен живот на старини. Като добавим и желанието на всеки българин да остави нещо за децата си / които е абсолютно възможно да забравят за България особено при отвъдокеанските емигранти/ и събрали опита от Западните страни където стойността на имотите се повишава основно в големите градове естественият наклон на харчене на пари от тях ще бъде в София , няколко други големи градове и евентуални малки 'сигурни' населени места доколкото има останали такива
      Твърде е възможно етническото фрагментиране да се задълбочи и да се формират етнически монокултурни анклави - селища и райони, в които нежеланите граждани ще бъдат изтласквани чрез имуществен монопол. Случаят с Баталова воденица беше подобен, но там не мина натиска. Стойността на имотите в такива полузатворени зони ще е завишена. Условията на живот ще са доста по-добри от останалата боза.

Коментар

• Първоначално изпратено от Trakatrak' Разгледай мнение

Много от заминаващите нямаха достатъчно средства и разпродаваха тотално. Част от тях ще се върнат да живеят на старини защото климатът е комфортен и разнообразен, а манталитетът е познат и свойствен. Освен това се връщат за да останат редом до дедите си.
        Именно тези бъдещи възвръщенци са голяма питанка накъде ще насочат инвестициите си в имоти. Според мен в големите градове и уредените села с благоприятни климатични условия. Така че имотните спекуланти това трябва да предвидят, а не само да разчитат на презастроените курорти и столицата.
        Предполагам всеки би искал да се завърне в мястото където е преминал живота му тук. За съжаление голяма част ще се сблъскат с реалността, че тези места поради редица новодомци не са особено подходящи за спокоен живот на старини. Като добавим и желанието на всеки българин да остави нещо за децата си / които е абсолютно възможно да забравят за България особено при отвъдокеанските емигранти/ и събрали опита от Западните страни където стойността на имотите се повишава основно в големите градове естественият наклон на харчене на пари от тях ще бъде в София , няколко други големи градове и евентуални малки 'сигурни' населени места доколкото има останали такива

Коментар

• Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

​​​​​​Да сравняваш България с Унгария е меко казано безумие.
          Излез навън ,затвори си очите и ходи 100 м по права линия по тротоара ...ще се пребиеш само след десетия метър...
          За корупция ,размер на доходите,върховенство на закона и още много други неща дори няма и да го коментирам...
          България е с изключително неплатежоспособно население...дори Теленор реши да си продаде бизнеса и да се изнесе от тук...
          Така че когато сравняваш,сравнявай сравними неща...
          А ако си милионер в София и искаш луксозен имот ...от до ...просто няма какво да купиш ако сравняваме същия лукс с Унгария и то се вижда...
          Съжалявам, че не си ме разбрал. Ще поясня. Не сравнявам Унгария с България или Будапеща със София. За всеки е ясно, че там е много по-добре от тук в почти всяко отношение и поради това цените на квадрат като абсолютна стойност са двойни. Разликата в заобикалящата среда и вероятно качество на живот е отразено ! Сравнявам други неща:
          1. Нарастване на цените като процент и продължителност и как се разглеждат случките.
          2. Брой на потенциални емигранти които биха се завърнали /при нас е значително по-голям/. Платежоспособността на Унгарските и Български емигранти би трябвало да е приблизително равна.
          3. Не е лошо да се добави и сравнението за средна заплата и тя е едкаква за София и Будапеща - изненада ? А cost of living-a e 25% повече. Следователно обикновените хора там живеят по-зле от софиянци ! Може би затова 18+ индустрията там е много добре
          4. В статията от инвестора се цитират имоти за по 5 милиона долара там и цени съответно 5-10 000 долара на квадрат, което за София е абсурд и затова го пропуснах. Моля да погледнем само процентите и изводите след тях и да се замислим

Коментар

От всички повишители ще останеш само ти ,единствен.
            И то не 2029 ,ами 2019 ...
            Не усещаш ли вече как никой не коментира ръстовете,ами кога ще се пръсне балона на мечтите.
            От доклада на Еврокомисията до Доклада на БНБ ,навсякъде съсвсем официално хората си предупреждават за края на приказката ,дори и брокерите запяха песента със същия рефрен.
            Запаси се с достатъчно евтин алкохол ,за да се чувстваш по малко самотен.....
            А догодина през 2019 за кога ще отложиш балона? Май усещам, че касиерката от банката която ти дава инфо за имотите, май повече работи за своя шеф. Подшушва ти “инфо” на ухо за да продължаваш да чакаш и да си държиш парите в банката, докато дойде момента за “фалит”. А момента за фалит ще е когато отпаднат гарантираните депозити.

Ти си чакай не се притеснявай време има...

Коментар

• Първоначално изпратено от tea_cup Разгледай мнение
              Голяма част от тези, които смятат да се върнат след пенсионирането си, имат имоти - поне аз не се сещам за нито един или за нито едно семейство, което да е продало всичко. Наскоро се учудих, че мои познати, които емигрираха в Канада на около 30 години пазят и двата си апартамента в София, защото още тогава се планирали да се върнат след пенсионирането си. Апартаментите са празни, което дава някакъв отговор и на въпроса за празните апартаменти в центъра, не примерно в кв. Витоша, които просто стоят затворени.
              Много от заминаващите нямаха достатъчно средства и разпродаваха тотално. Част от тях ще се върнат да живеят на старини защото климатът е комфортен и разнообразен, а манталитетът е познат и свойствен. Освен това се връщат за да останат редом до дедите си.
              Именно тези бъдещи възвръщенци са голяма питанка накъде ще насочат инвестициите си в имоти. Според мен в големите градове и уредените села с благоприятни климатични условия. Така че имотните спекуланти това трябва да предвидят, а не само да разчитат на презастроените курорти и столицата.

Коментар

• Голяма част от тези, които смятат да се върнат след пенсионирането си, имат имоти - поне аз не се сещам за нито един или за нито едно семейство, което да е продало всичко. Наскоро се учудих, че мои познати, които емигрираха в Канада на около 30 години пазят и двата си апартамента в София, защото още тогава се планирали да се върнат след пенсионирането си. Апартаментите са празни, което дава някакъв отговор и на въпроса за празните апартаменти в центъра, не примерно в кв. Витоша, които просто стоят затворени.

Коментар

да използвам методите на опонентите гледащи към цените надолу: Винаги има двупосочни примери
                  Скоро и в София. Една странно защо забравена и игнорирана огромна група от платежоспособни купувачи, от която голяма част ще се завърне след пенсионирането си. Също при нас било балон който аха ей сега ще се спука, а там просто нарастват цените като ръста тук е по-малък от Будапеща. Как става това не го разбирам. Ако погледнем също от циклична гледна точка при нас ръста е с 2 години по-кратък от Будапеща, а и там тепърва се ускорява, следователно има още масло да се сипва в нашият си огън

Сега луксозният живот се завръща в унгарската столица, тъй като притокът от международни купувачи, водени от унгарци, които се завръщат у дома от чужбина, помага за насърчаване на бума в недвижимите имоти. Намаляващите лихви по ипотеките също стимулират пазара, пише WSJ.
                  Будапеща има един от най-добре представящите се пазари на жилищни имоти в света, като цените на жилищата нараснаха с над 60% между 2012 и 2017 г. и скочиха с 16% само от юни 2016 до юни 2017 г.,

​​​​​​Да сравняваш България с Унгария е меко казано безумие.
                  Излез навън ,затвори си очите и ходи 100 м по права линия по тротоара ...ще се пребиеш само след десетия метър...
                  За корупция ,размер на доходите,върховенство на закона и още много други неща дори няма и да го коментирам...
                  България е с изключително неплатежоспособно население...дори Теленор реши да си продаде бизнеса и да се изнесе от тук...
                  Така че когато сравняваш,сравнявай сравними неща...
                  А ако си милионер в София и искаш луксозен имот ...от до ...просто няма какво да купиш ако сравняваме същия лукс с Унгария и то се вижда...

Коментар

• да използвам методите на опонентите гледащи към цените надолу: Винаги има двупосочни примери
                    Скоро и в София. Една странно защо забравена и игнорирана огромна група от платежоспособни купувачи, от която голяма част ще се завърне след пенсионирането си. Също при нас било балон който аха ей сега ще се спука, а там просто нарастват цените като ръста тук е по-малък от Будапеща. Как става това не го разбирам. Ако погледнем също от циклична гледна точка при нас ръста е с 2 години по-кратък от Будапеща, а и там тепърва се ускорява, следователно има още масло да се сипва в нашият си огън

Сега луксозният живот се завръща в унгарската столица, тъй като притокът от международни купувачи, водени от унгарци, които се завръщат у дома от чужбина, помага за насърчаване на бума в недвижимите имоти. Намаляващите лихви по ипотеките също стимулират пазара, пише WSJ.
                    Будапеща има един от най-добре представящите се пазари на жилищни имоти в света, като цените на жилищата нараснаха с над 60% между 2012 и 2017 г. и скочиха с 16% само от юни 2016 до юни 2017 г.,
                    Last edited by pesimist4o na kvadrat; 21.01.2018, 09:15.

Коментар

• Първоначално изпратено от cupwinner Разгледай мнение

До 2029-та има да почакаш за мечтаното ЕПК.

От всички повишители ще останеш само ти ,единствен.
                      И то не 2029 ,ами 2019 ...
                      Не усещаш ли вече как никой не коментира ръстовете,ами кога ще се пръсне балона на мечтите.
                      От доклада на Еврокомисията до Доклада на БНБ ,навсякъде съсвсем официално хората си предупреждават за края на приказката ,дори и брокерите запяха песента със същия рефрен.
                      Запаси се с достатъчно евтин алкохол ,за да се чувстваш по малко самотен.....

Коментар

• https://www.investor.bg/centralna-i-...iletie-253408/

скоро и у нас

Коментар

https://www.investor.bg/analizi/91/a...bogati-253956/

Ето какво следва,след бурния и мечтан растеж.....
                          Спад и приземяване ...ама твърдо.
                          До 2029-та има да почакаш за мечтаното ЕПК.

Коментар

• https://www.investor.bg/analizi/91/a...bogati-253956/

Ето какво следва,след бурния и мечтан растеж.....
                            Спад и приземяване ...ама твърдо.

Коментар

• Здравейте,
                              На 25 години съм, осигурявам се над 1400, обмислям да закупя апартамент с ипотечен левов кредит (максимален срок, но реално с нагласите и плановете, че ще го погася в следващите 5 години изцяло с няколко частични погасявания; лихвата, която ми се дава от няколко банки е между 3.1-3.3% - при ГПР средно 4-4.1%) във в.з Драгалевци-Симеоново. Поразрових се в ГИС, ОУП, Кадастъра, Имотния регистър, за да си направя справка за харесаният имот, собственика(за да не минавам през агенции) и изобщо региона.
                              Като цяло: апартамента отговаря много на това, което търся, първоначално обявената цена е 800Е/кв (70 000Е по обява). Блока е от 2010-2011, отидох да го видя на място - някъде а 60% е запълнен. Разговарях и със собственици там - проблема им в момента е, че не можело да се прекара ТЕЦ (което пък за мен не е; иначе в обяата пишеш, че има).
                              Минусите са:
                              - може би ще трябва да направя компромис с изложението на апартамента(ако изобщо се спра на този апартамент в тази сграда).
                              - имало е последните години редовно снегопочистване, но все пак не е и като да няма проблеми.
                              - в съседен парцел(справка ГИС и ОУП) се предвижда (друг е въпроса дали ще се осъществи някога) възможност за строеж (Кота корниз: 10/ 8,5, макар че лицето на парцела е малко и като цяло не знам как ще се построи нещо там изобщо де, и имайки превдид, че въпросният парцел е някъде на нивото на втория - без партерен етаж, на блока, който съм харесал...)
                              - сградата е вече на 8 години и има вече някои дребни, но дразнещо визуални забележки.
                              - ако се включи и липсата на ТЕЦ(ако ми беше от значение)
                              - локацията е "зачукана" (макар че за мен не е минус)
                              - района около сградата в момента, за мен е свинщина (продънени контейнери за боклук, разпилян боклук наоколо, сеч на дърва - санитарна или не) - но пък и не търся изцяло уреденото. С няколко жалби до Общината, с които бих се заел, вярвам и съм сигурен, че ще се спретне.

На оглед в сградата още не съм бил. Въпроса ми е - при евентуален пазарлък - каква е санитарната минимална и максимална граница, в която мога да изисквам сваляне от цената? И изобщо цялостни съвети, същ ще съм благодарен, тъй като определено не съм много на "ти" с материята.

Коментар

Да ! Представяш ли си щом песимист мисли за повишения какво е при оптимистите ? :-)
                                За втората част мнението ми съвпада на 100% с твоето. Било поради мобилност или невъзможност да си ги позволят. Интересно е какво би се получило когато/ако данъците за наем или за притежанието на повече от 2-3 имота се повишат ? Ще се калкулират ли в наемите или посивяваме което ми се струва трудно в бъдещето ? Ще вдигнеш ли наема на маломерките или ще абсорбираш разликата ?
                                и в двата случая ще запазя наема същия до следващия наемател.
                                когато ще ги актуализирам.
                                такава е системата, че последния го отнася.
                                препоръка е

Коментар

Working...
                                X