Вход

Потребителско име:

Запомни ме на това устройство
e-mail:

Потребителско име:

Парола:

Потвърди парола:

Код:

съгласен съм с условията за ползване
 Ежедневен нюзлетър
 Седмичен нюзлетър

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

• Първоначално изпратено от cupwinner Разгледай мнение

Момче, ползваш ли главата на раменете си? Писах, че пада тавана на гарантираните депозити. (в най-добрия случай 1/2) Това ще рече, че трябва да броиш хората с депозити над 50 хиляди. При това новите гаранции ще важат за 50К (общо по банкови сметки, а не в вдна банка) вдеваш ли разликата? При новите гаранции 10-те в БГ от които читави няма нито една ще трябва да гледат как депозитите се превръщат в апартаменти.
    Помисли добре колко е 1/2 от гарантираните депозити в момента.
    И 40 000лв да са гарантираните депозити, и да ги няма дори, никакъв ефект няма да окажат върху цените на НИ, ако сентиментът към тях вече е обърнал посоката си. За съжаление, очевидно е, че нямаш особено понятие за макроикономически показатели като какво всъщност е разпределението на депозитите по суми и на колко се оценява общото предлагане на НИ по пазарни цени в момента. Но остави това, малко хора ровят там. Това, което издава доза повърхностност е начинът, по който си представяш нещата: едва ли не всичко живо със спестени пари отива да купува апартаменти.
    Ето ти развой:
    Премахване на гарантираните депозити->Намаляне на депозитите в Банките->Осезаемо вдигане на лихвите-> Креш по кредитите->Възможен краш на банките/жесток срив цените на имотите.

Ето как всеки "фундамент" може с неособени усилия да придаде какъвто си искаме ефект върху даден актив. Точно за това е толкова лесно на всички, които са специалисти да обясняват защо нещо се е СЛУЧИЛО! И минават за експерти, нали..

Точно за това истината е, че ефектът зависи само от настроението на тълпата, нищо друго!

И по този повод, Митко, настроението не се анализира така лесно, както звучи. Моите лични наблюдения са, че повишителите са осезаемо по-малко от хората, чакащи балона да гръмне. Та и по медиите се говори за балон, за Б-га! Това никак не е обещаващо. И само да вметна, че в поста си направи точно това, което обясних по-горе. Напасна събития към факти, без да има защо:
    1. КТБ изгоря 2014. Не беши ли логично точно тогава да се види ефекта, защо 3 години по-късно.
    2. 2003-2008 имотите се повишаваха с много по-бързи темпове, забележи заедно с повишаването на лихвите!
    т.е. нито КТБ, нито ниските лихви могат да бъдат реално съотнесени към случващото се. Поредната заблуда. Забавното, е че второт се случи преди 10 години, но сякаш е било преди 100. Дори и най-видните експерти тръбят как цените растат заради ниските лихви.

До преди 2-3 години същото беше и с златото и финансовите пазари. Златото е "хедж" и виж, пазарите като падали, златото растяло. Сега защо не излезат тези хора да кажат защо за последните три години златото е с 25% ръст, а капиталовите пазари с 40%. Но забавното е, че в момента, в който корелация започне да се появява отново, ще се върнат с "хедж" трърдението и отново няма да има следа от някакво критично мислене по темата.

Коментар

Момче, ползваш ли главата на раменете си? Писах, че пада тавана на гарантираните депозити. (в най-добрия случай 1/2) Това ще рече, че трябва да броиш хората с депозити над 50 хиляди. При това новите гаранции ще важат за 50К (общо по банкови сметки, а не в вдна банка) вдеваш ли разликата?
      Това беше първата ми сметка за да преценя ефекта. Мисля, че и Кавръков говори за същото- хора над 50к евро/100к лева...Не разбирам грешката

Коментар

• Първоначално изпратено от exxs Разгледай мнение
        Ако се случи така, това ще е сигурно единственият (или от малцината) балони, който се пука, когато го чакат 75+% от хората.
        Такова нещо много, много рядко се случва. И точно това е едно от нещата, което ме държи нащрек по-скоро за изненади нагоре тези 2-4 години, особено докато сме в тази ценова територия.
        Може би не е точно така. Зависи кои са тези 75%? От форума? Очевидно имаме доста гласни повишители. 1-2 вели статийки на фона на масово тръбене, че сме на 6-то място в ЕС по ръст на цените и в добавка реклами за евтини кредити не променят масово мнението. Харесва ми идеята с анализ на поведението на стадото, но какво е то в момента? Ако махнем няколко "перонни лъвове", където вероятно спадам и аз, всичко е нагоре. Приятели финансисти си купиха апартамент преди месец на висока според мен цена. Смаях се на подобна покупка точно от тези хора. Вече им показах по-добри варианти в същия квартал с поне 5% по-ниска цена., а вероятно повече при малко занимавка. В общи линии и повишители и понижители имат някакви аргументи, но въпроса е медията на къде насочва тълпата? В моите очи основен пазар са млади новосъздадени семейства, които просто се отделят и не се впечатляват особено от моментните цени. Тези хора са сравнително постоянно число (софийски отделяния плюс завършили студенти оставащи в София и свиващи гнездо) и не мисля, че влияят пряко за подобно поскъпване или образуване на балон. Нещата идват от комбиниран ефект КТБ + ниски лихви, които карат много хора да изберат този момент за вход. Но истинската бомба със закъснител са строителите. Това е стадото, което трябва да се следи. Очевидно след КТБ търсенето изпревари драстично предлагането с предпочитание към ново строителство и "престижни квартали". Това активизира опасното стадо, което скоро ще изкара на тезгяха недомислиците. Тук вече имаме изчерпване на извънредните желаещи да влязат сега на ниски лихви (1 апартамент стига), имаме брутално изпреварване на търсенето, и като сложим за капак онази част от стадото с кредитите става интересно.Новото ще задържи, съответно като дойдат сроковете ще падне малко. Като не се продаде нищо става още по-забавно. Добавяме леко вдинати лихви от вън да намалят допълнително ентусиазма на новите купувачи и става манджа. Имам и други доводи, но ще си останат за мен.

Коментар

• Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

купил неква къща на село и сега сънува дабъл сека година , дабъл ама по офетни цени тоест на хартия. инач тя си е вечно негова
          Виж какво счетоводителче, не се пробвай! Не си ми в атегорията, ама хич. Глей си там миризливия коптор в Дружба 3 и си трай.

Коментар

По официални дни в България хората с допезити над 100 000лв са 50 000 души, като от тях ок. 42000 са с депозити между 100 и 200к.
            Как прецени, че масовата реакция на тези хора ще е от хора със спестени пари да станат хора собственици на двустаен без стотинка настрана, е интересен казус.
            За "вкарването" на еврото, колко от пазарите на НИ на страни-члеки проучи по времето, когато са приели еврото, че правиш подобни сензации?
            Момче, ползваш ли главата на раменете си? Писах, че пада тавана на гарантираните депозити. (в най-добрия случай 1/2) Това ще рече, че трябва да броиш хората с депозити над 50 хиляди. При това новите гаранции ще важат за 50К (общо по банкови сметки, а не в вдна банка) вдеваш ли разликата? При новите гаранции 10-те в БГ от които читави няма нито една ще трябва да гледат как депозитите се превръщат в апартаменти.
            Last edited by cupwinner; Днес, 09:09.

Коментар

• Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

Остави го,той си пише свободни съчинения ,без дори да се интересува за критериите за влизане в Еврозоната.
              За корупцията без коментар.
              А доходите ?
              За да я вкарат България вътре доходите трябва да са близки до средно европейските.
              А там е ПРОПАСТ направо.
              Нашите политици си правят само вятър на устата ,всички от европарламента ги знаят че гнили от корупция до мозъка на костите си.
              купил неква къща на село и сега сънува дабъл сека година , дабъл ама по офетни цени тоест на хартия. инач тя си е вечно негова

Коментар

• Ако се случи така, това ще е сигурно единственият (или от малцината) балони, който се пука, когато го чакат 75+% от хората.
                Такова нещо много, много рядко се случва. И точно това е едно от нещата, което ме държи нащрек по-скоро за изненади нагоре тези 2-4 години, особено докато сме в тази ценова територия.

Коментар

По официални дни в България хората с допезити над 100 000лв са 50 000 души, като от тях ок. 42000 са с депозити между 100 и 200к.
                  Как прецени, че масовата реакция на тези хора ще е от хора със спестени пари да станат хора собственици на двустаен без стотинка настрана, е интересен казус.
                  За "вкарването" на еврото, колко от пазарите на НИ на страни-члеки проучи по времето, когато са приели еврото, че правиш подобни сензации?
                  Остави го,той си пише свободни съчинения ,без дори да се интересува за критериите за влизане в Еврозоната.
                  За корупцията без коментар.
                  А доходите ?
                  За да я вкарат България вътре доходите трябва да са близки до средно европейските.
                  А там е ПРОПАСТ направо.
                  Нашите политици си правят само вятър на устата ,всички от европарламента ги знаят че гнили от корупция до мозъка на костите си.

Коментар

кво му се връзваш той е макроикономист-фантаст

Коментар

• http://www.mediapool.bg/bulgaria-e-s...ews274463.html

БНБ даже вече официално предупреждава че вечен ръст няма ,а от имотния сектор,че ще има недовършени проекти на зелено.
                      Балона е надут много явно щом банките взеха да се притесняват.

Коментар

Наистина наближава момента МЯУ за влакогонците. Догодина ще има да мячат пред обявите за покупки и наеми с новите двойни цени. Само глей кво стаа, когато от ЕЦБ свалят тавана на гарантираните депозити. Ако пък нещо вземе с ЕРМ2 да стане и вкараме еврото, тогава пък съвсем ще се окъка перона...

Коментар

• Първоначално изпратено от ratten
                          Х_У_Й, знаеш ли как започваш да ми дотягаш с простотиите си?
                          И на мен ми е дотегнал с неговото триене.Така изгониха Форекс мастера щото има разправяше на сороспиите и евроатлантическите гейове колко са тъпи и нещастни

Коментар

въпреки, че ти дотягаш на всички форумци с простотиите си, не вярвам че ще те баннат, а дори и да го направят след 10 минути ще се появиш с нов ник

Коментар

хахаха

Коментар

• Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                                ннаближава момента на МЯУ...ще видим кога, но няма да е далеч. година макс 2
                                Наистина наближава момента МЯУ за влакогонците. Догодина ще има да мячат пред обявите за покупки и наеми с новите двойни цени. Само глей кво стаа, когато от ЕЦБ свалят тавана на гарантираните депозити. Ако пък нещо вземе с ЕРМ2 да стане и вкараме еврото, тогава пък съвсем ще се окъка перона...

Коментар

Working...
                                X