Първоначално изпратено от Frosty
Разгледай мнение
В договора може да бъде написан адреса, на който да бъде направено плащането (например 1AnwB9p6EYaEwDXShzkcMBHmwXWYAoMwan). Информацията за баланса на този адрес е достъпна публично.
Също така в същия договор може да се напише адреса, от който се плаща.
Двете страни по сделката подписват декларации с частните си ключове, че те са собственици на частните ключове, които съответстват на посочените публични ключове (адреси).
В договора има клауза, според която купувачът се задължава да извърши плащането в определен срок на посочения от продавача адрес, посредством превод на биткойни от своя адрес, който е посочил в договора. Ако плащането бъде извършено в договорения срок, собствеността върху обекта на договора се счита за прехвърлена. Ако това не се случи - собствеността се счита, че не е прехвърлена.
След това при спор се проверява баланса на сметката - той е публично достъпен и не може да се фалшифицира. Купувачът не може да излъже, че е платил (обаче на друг адрес), защото в договора е изрично посочено на кой адрес трябва да се плати. Продавачът не може да излъже, че не е получил парите, защото балансът по сметката му е публично достъпен и всеки може да го провери (не може да излъже и, че сметката не е негова, защото той е декларирал, че е негова и е доказал това, като е подписал с частния си ключ декларация и също така е декларирал пред нотариус, че действително той е подписал електронно същата). Нотариусът потвърждава, че двете страни са подписали договора, в който са посочени техните адреси (и доказателства, че тези адреси се контролират от тях).
(Горното не е съвет за „инвестиция“ в Биткойн. Хазартът е опасен за вашето здраве. Спекулацията с валута и финансови инструменти може да бъде хазарт - особено ако не знаете какво правите и/или се самозаблуждавате, че можете успешно да извършвате day trading.)
Коментар