IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Симеон Дянков се превърна в звезда на политическата сцена

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • rogers

    Да Дянков е глупав защото се изтормози от хватки да им спасява задниците , щото трябваше да го остави бюджета да свие като хората , пенсиите да паднат и плащанията от държавата наистина драстично да намалеят.Гледай ги как се кефят - Дянков бил тъп защото им спасява задниците вместо да ги...
    D.Y.F-091066

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mo4itu
      Много точна и вярна статия, поздравления на автора и, крайно време беше някои да каже истината
      ето вярна и точна статия от 15 януари
      http://www.investor.bg/?cat=85&id=92535
      Анализатори: По еврометодологията бюджетният ни дефицит ще е двоен
      Въпреки това вероятно пак ще сме с най-нисък бюджетен дефицит в ЕС

      В четвъртък Министерството на финансите оповести предварителни данни за 498,9 млн. лв. бюджетен дефицит за 2009 г. и 2 млн. лв. бюджетен излишък за декември 2009 г. Данните са за касово изпълнение, тоест постъпили минус платени средства, като не се отчитат забавените плащания.

      Освен забавеното плащане на ДДС, забвените плащания към строители и земеделски производители, случаят със неплатените бонуси на съдебната система, има информации и за забавени аванси на държавни чиновници. Според данните България е с най-нисък бюджетен дефицит в Европейския съюз.

      Попитахме анализаторите колко ще бюджетният ни дефицит по европейската методология и дали отново ще сме с най-нисък дефицит?

      Георги Ангелов, главен икономист в Институт Отворено общество:

      Българската методология мери бюджета на касова основа - така че обявеният касовият дефицит е реален, по нашата си методология.

      Европейската методология мери на начислена основа, т.е. включва и дължими, но неплатени задължения. Така че по европейската методология дефицитът е равен на касовия + задълженията +/- излишък/дефицит по еврофондовете. Но данните по европейската медотология официално ще излязат вероятно след няколко месеца.

      Не зная колко са забавените плащания и салдото по еврофондовете към края на годината - затова точна прогноза не мога да дам. Обаче изглежда сигурно, че ще е повече от милиард по еврометодологията. Но също така изглежда много вероятно, че и по европейската методология ще имаме най-добра фискална политика през 2009 в ЕС.

      Петър Ганев, анализатор в Институт за пзарна икономика:

      В чл. 29 от Закона за устойството на държавния бюджет пише: Държавният бюджет се изпълнява на касова основа... Забавените плащания са фактор, но няма да се отразят на официалната статистика. Явно ще натежат следващата година.

      За 2009 сме с дефицит 0,7-0,8% от БВП. Но това е добре на фона на останалите страни в ЕС, който имат доста по-големи дефицити. Таргета за еврозоната е максимум 3% дефицит, тоест ние го покриваме. За 2010 е заложен пак толкова дефицит или дори балансиран бюджет, така че пак нямаме проблем.

      Евростат смята по различен начин дефицита и той може да скочи с 1 млрд. лв. и да стане 2% от БВП.

      Лъчезар Богданов, управляващ партньор в Индъстри Уоч:

      В България държавният бюджет се изпълнява и отчита на "касова основа" - това е предвидено в чл. 29 от ЗУДБ. Така е възприето тук, така се прави и в другите страни, и се постига сравнимост. Ако променим този принцип, влизаме в сферата на субективните прогнози - както по отношение на очакваните бъдещи разходи, така и по очаквани приходи. Като пример, ако сега отчитаме поети ангажименти от държавата като разход за текущата година, защо да не отчитаме например и начисления по неплатени данъци след ревизии? И в двата случая има доза несигурност, че приходите и разходите могат ще бъдат реално извършени.

      Георги Ганев, програмен директор в Цетър за либерални стратегии:

      Късият отговор е, че бюджетният дефицит е като лихвените проценти - много са и всички са напълно реални. От гледна точка на икономическата наука дефицитът е правилно измерен.

      В случая става въпрос за два различни начина на мерене на дефицита, два различни подхода (а теоретично могат да са много повече от два), като и двата имат своите основания, предимства и недостатъци. Единият е касов, т.нар. на "кешова база" - т.е. мери реално случилите се парични потоци дебит и кредит по сметките на държавата. Това е дефицитът, който Министерство на финансите е длъжно да докладва на парламента и изобщо на българското общество според закона за устройството на държавния бюджет. Това е и дефицитът, който се визира и в самия закон за бюджета. В някакъв смисъл, именно той е реалният, доколкото мери случили се неща по сметките на държавата.

      Другият дефицит, т.нар. на "база натрупване" мери не толкова случилите се постъпления и плащания в брой, а поети задължения и получени права, независимо дали те са кешово реализирани или не. Има сериозни теоретични, а и практически причини да се смята, че И този начин на мерене на дефицита е важен и релевантен. Това е възприетата методология на ЕС, съответно на Евростат - там докладваме бюджета именно по този начин. От гледна точка на Пакта за Стабилност и Растеж, съответно на критериите за членство в Еврозоната, например, именно това е дефицитът, който се гледа.

      Оттук и разликата - по националната методология (теоретично и емпирично правилна), дефицитът е половин милиард - демек за календарната 2009 по сметките на държавата са влезли с около половин милиард реален кеш по-малко, отколкото са излезли. По Евростат методологията, също толкова теоретично и емпирично правилна, дефицитът за 2009 ще е доста по-голям, защото през самата 2009 предишното правителство пое много задължения за разплащане, но не ги разплати - тоест кеш не е напускал сметките на държавата, но задължение за бъдещи плащания са възникнали. Това важи както за различни обществени поръчки, особено в строителството, така и например за невърнатия в срок ДДС - това са неоспорени от никого задължения на държавата, само че не се е разплатила.

      Друг пример за разликата между двете методологии е случката с иракския дълг отпреди няколко години - той беше признат от Ирак и съответни споразумения подписани през една календарна година - и Евростат го заведе като държавен приход именно през тази година, съответно излишъкът беше по-голям отколкото по националната методология. Самите пари постъпиха на следващата година, когато беше заведен като приход по националната методология и съответно по нея излишъкът стана по-голям от този по методологията на Евростат.

      Така че не става въпрос за "бяла" и "черна" каса, а за два различни метода за мерене на бюджета, като и двата имат своите теоретични основания и емпирични особености. В крайна сметка публикуването и на двата вида данни в комбинация е доста полезно. Разни "дървени макроикономисти" като мен от години настояваме пред Министерството на финансите да започне да публикува текущо изпълнението на бюджета не само на кешова база, но и на база натрупване, засега без успех, та се налага да си чакам те да докладват на Екофин и на Евростат и чак тогава да знаем какъв е балансът, и то в не особено големи детайли.

      Така че въпросът "колко реално е дефицитът за 2009" има няколко верни отговора, дори повече от тези два. Например, ако направим т.нар. циклично изглаждане на бюджетния баланс (нещо, което Екофин се опитва да прави поне на концептуално ниво), то като нищо ще излезе, че през 2009, с този относително малък дефицит, независимо дали 0.8 или 2.2 процента, в самото дъно на яка рецесия, сме всъщност и на излишък.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от мейси
        БЮДЖЕТНИЯТ ДЕФИЦИТ И ОБЩЕСТВЕНИЯТ ДОГОВОР
        21 януари 2010, четвъртък
        Бюджетният дефицит на страната за миналата година ще надхвърли отчетените преди дни от финансовото министерство 499 млн. лв. Причината - евростандартът включва не само извършените плащания, но и констатираните задължения. Вярно,че тук има една фраза:“констатираните задължения“Финансовото министерство не обявява колко дължи.Представители на работодателите оценяват задължения на държавата 1,5-2 млрд. Дали някои ще се заинтересува от „неконстатираните задължения“?Дали дефицитът ще бъде под или над допустимите за еврозоната 3% , не зависи изглежда от математиката,а от политиката.
        Като унищожава отделни части на публичния сектор изпълнителната власт докарва стабилност на бюджета за външните наблюдатели.
        Нямаме нужда от парите на МВФ, нито да емитираме облигации, за да финансираме бюджетните разходи е мнението на финансовия министър. Той е решил да тегли неразрешен кредит от народа,без да го пита.Всяко забавяне на дължими плащания от страна на държавата е принудително теглене на заем от бизнеса от железничарите, лекарите, чиновниците,строителите и всички останали, които недоволстват за неполучени пари. Точно по тази причина избраният от държавата подход трябва да се подложи на дебат.Нарушен е общественият договор! За тези които са забравили :С идеята за обществен договор Жан-Жак Русо отрича феодалните задължения (през 1762, а не през 2010 г.). Експерименти с търпението често дава нежелателни резултати. Дали народа е съгласен да кредитира правителството , финансовият министър не е питал.
        Ситуация, в която липсващите пари се прикриват със забавени плащания просто е нездравословна. Влошава цялостната ликвидност в държавата. Намалява приходната част на бюджета, постъпленията от ДДС, от корпоративен данък и социални плащания, приходи от мита и акцизи. Не се връща кредитът по ДДС, не се възстановяват акцизи, не се плащат навреме обществени поръчки, включително и от общините, не се превеждат парите от европейските фондове.
        Има договори с отложени плащания, за които никой не споменава. Тези задължения са само на повърхността, защото в момента, когато държавата се прояви като честен платец, много фирми, които не са фактурирали извършени дейности, за да не платят ДДС, ще го направят и нещата ще се завъртят по низходяща спирала.
        Правителството стяга и собствения си колан - данъчни и митничари , чиновници, лекари сестри,санитари,военнослужещи, държавни служители и още много от хората на бюджетна издръжка ще бъдат съкратени. Но все пак финансовият министър раздаде коледни бонуси на верни люде от собствения кръг. Ако в името на криворазбран имидж се отказва заем от МВФ или облигационна емисия , това решение трябва да се съпроводи с обяснение дали ще продължи практиката всеки месец да се тегли заем – от бизнеса от лекари,строители, железничари или други съсловия.
        И дали ще се връщат борчове само на този,който успее да си уреди среща с Бойко Борисов.
        Последствията са, че бизнесът не плаща заплати и осигуровки, остава му единственият изход да освобождава работници, които лягат на отговорността на държавата. Увеличава се броят на фалитите, намалява се потреблението, хората обедняват, спират да купуват и порочният кръг се затваря. Държавата не получава ДДС, защото не се консумира.
        В момента бизнесът се нуждае от финансиране. Затова първото нещо, което държавата трябва да направи, е да стане първокласен платец и да започне да плаща на бизнеса.
        http://yphalachev.blogspot.com/2010/...g-post_21.html
        Тъй като чета ,че от МФ няма инфо за дължими плащания от страна на държавата,дали Сметната палата е изнесла такива ?И колко са те ?
        Много точна и вярна статия, поздравления на автора и, крайно време беше някои да каже истината

        Коментар


        • Дянков, Михов и пр. са пионки - не те определят глобалната политика. По-интересно е какво предсказвад тези рокади. Според мен вдигането на рейтинга /според мудис - заради стабилни публични финанси, не за друго/, съвкупно с привличнето на известен икономист предсказва тегленето на голям кредит - МВФ, ЕБВР, Световна банка /изтеглена е Кристалина, за да няма конфликт на интереси. Въпросът е кой ще му вземе комисионата и кой ще го изплаща. Вероятно оправданието ще бъде евро-съфинансиране на обекти, реално - насоченост към рефинансиране на падежите по държавния дълг догодина. Всичко се върти около това - ПР. Никакви ползи за бизнеса или социалната сфера, та д*пе да ни е яко, народа сам ще се оправя.

          Коментар


          • БЮДЖЕТНИЯТ ДЕФИЦИТ И ОБЩЕСТВЕНИЯТ ДОГОВОР
            21 януари 2010, четвъртък
            Бюджетният дефицит на страната за миналата година ще надхвърли отчетените преди дни от финансовото министерство 499 млн. лв. Причината - евростандартът включва не само извършените плащания, но и констатираните задължения. Вярно,че тук има една фраза:“констатираните задължения“Финансовото министерство не обявява колко дължи.Представители на работодателите оценяват задължения на държавата 1,5-2 млрд. Дали някои ще се заинтересува от „неконстатираните задължения“?Дали дефицитът ще бъде под или над допустимите за еврозоната 3% , не зависи изглежда от математиката,а от политиката.
            Като унищожава отделни части на публичния сектор изпълнителната власт докарва стабилност на бюджета за външните наблюдатели.
            Нямаме нужда от парите на МВФ, нито да емитираме облигации, за да финансираме бюджетните разходи е мнението на финансовия министър. Той е решил да тегли неразрешен кредит от народа,без да го пита.Всяко забавяне на дължими плащания от страна на държавата е принудително теглене на заем от бизнеса от железничарите, лекарите, чиновниците,строителите и всички останали, които недоволстват за неполучени пари. Точно по тази причина избраният от държавата подход трябва да се подложи на дебат.Нарушен е общественият договор! За тези които са забравили :С идеята за обществен договор Жан-Жак Русо отрича феодалните задължения (през 1762, а не през 2010 г.). Експерименти с търпението често дава нежелателни резултати. Дали народа е съгласен да кредитира правителството , финансовият министър не е питал.
            Ситуация, в която липсващите пари се прикриват със забавени плащания просто е нездравословна. Влошава цялостната ликвидност в държавата. Намалява приходната част на бюджета, постъпленията от ДДС, от корпоративен данък и социални плащания, приходи от мита и акцизи. Не се връща кредитът по ДДС, не се възстановяват акцизи, не се плащат навреме обществени поръчки, включително и от общините, не се превеждат парите от европейските фондове.
            Има договори с отложени плащания, за които никой не споменава. Тези задължения са само на повърхността, защото в момента, когато държавата се прояви като честен платец, много фирми, които не са фактурирали извършени дейности, за да не платят ДДС, ще го направят и нещата ще се завъртят по низходяща спирала.
            Правителството стяга и собствения си колан - данъчни и митничари , чиновници, лекари сестри,санитари,военнослужещи, държавни служители и още много от хората на бюджетна издръжка ще бъдат съкратени. Но все пак финансовият министър раздаде коледни бонуси на верни люде от собствения кръг. Ако в името на криворазбран имидж се отказва заем от МВФ или облигационна емисия , това решение трябва да се съпроводи с обяснение дали ще продължи практиката всеки месец да се тегли заем – от бизнеса от лекари,строители, железничари или други съсловия.
            И дали ще се връщат борчове само на този,който успее да си уреди среща с Бойко Борисов.
            Последствията са, че бизнесът не плаща заплати и осигуровки, остава му единственият изход да освобождава работници, които лягат на отговорността на държавата. Увеличава се броят на фалитите, намалява се потреблението, хората обедняват, спират да купуват и порочният кръг се затваря. Държавата не получава ДДС, защото не се консумира.
            В момента бизнесът се нуждае от финансиране. Затова първото нещо, което държавата трябва да направи, е да стане първокласен платец и да започне да плаща на бизнеса.
            http://yphalachev.blogspot.com/2010/...g-post_21.html
            Тъй като чета ,че от МФ няма инфо за дължими плащания от страна на държавата,дали Сметната палата е изнесла такива ?И колко са те ?
            [color=#BF0000]Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или ус

            Коментар


            • Знам че ако бяхте останали вие комунетата щеше не смехории ами трагедии да има
              Здравей герберски комунист rogers,
              Аз съм против Плугчиева а ти за ли си ......Внимавай какво ще отговориш ,че ти отиде заплатката от партиината ясла....Борисов не търпи различни мнения в апарата .....

              Коментар


              • Първоначално изпратено от meche_cveti93
                Ако Дянков не го правеше знаете ли какви промени трябваше да настъпят , например някои хора да не могат да си вземат пенсиите първо , после други които чакат пари и т.н.т.
                supertrader,
                Знаеш ли колко хора от частни и държавни фирми чакаха и чакат да получат заплатите си ....инвалиди също , лекари , железничари , соц.слаби, от отбран. промишленост и други....
                Дянков е герой .....само 2.5 милиарда лева забавени плащания за свършена работа....
                Божков се е спазарил с МФ ако му платят до първи април забавените плащания да е с 10 % по малко.... знаеш ли колко смехории има....
                Знам че ако бяхте останали вие комунетата щеше не смехории ами трагедии да има

                Коментар


                • Първоначално изпратено от all_trader
                  Анонимен : Този Дянков е тъп, или е сложен да затрие държавата.
                  Тъпите са тези които го критикуват не той. До сега що само повтаряте Дянков е тъп що не кажете нещо по смислено - щото не можете.

                  Коментар


                  • Анонимен : Този Дянков е тъп, или е сложен да затрие държавата.

                    Коментар


                    • Ако Дянков не го правеше знаете ли какви промени трябваше да настъпят , например някои хора да не могат да си вземат пенсиите първо , после други които чакат пари и т.н.т.
                      supertrader,
                      Знаеш ли колко хора от частни и държавни фирми чакаха и чакат да получат заплатите си ....инвалиди също , лекари , железничари , соц.слаби, от отбран. промишленост и други....
                      Дянков е герой .....само 2.5 милиарда лева забавени плащания за свършена работа....
                      Божков се е спазарил с МФ ако му платят до първи април забавените плащания да е с 10 % по малко.... знаеш ли колко смехории има....

                      Коментар


                      • Aladdin

                        В ред ли сте , Орешарски се чудеше как ще издържим дълго време а Дянков се скъса от бачкане копа нови дупки за да пълни тези който са най спешни и движи материал по всички за да бъде всяка в една част от времето запълнена. Ако Дянков не го правеше знаете ли какви промени трябваше да настъпят , например някои хора да не могат да си вземат пенсиите първо , после други които чакат пари и т.н.т.
                        D.Y.F-091066

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от meche_cveti93
                          Бойко Борисов: Благодаря на Симеон Дянков за възстановяването на имиджа на България пред финансовите институции
                          Стамболов ,
                          Ама премиера благодари и на Желева , да не маха Дянков та му поднася благодарности или този път ще мине само с бавачката Михов .....
                          Докато комунистите саботират, ГЕРБ работи. Мече, трябва да оценяваш постиженията - вече и инвестора ги признава.

                          Това е първата положителна корекция по кредитен рейтинг на страна от Европейския съюз от юли 2008 година насам, предаде FT.
                          Припомням, че преди няколко седмици и другата агенция – „Стандард енд Пуърс” също вдигна кредитния рейтинг на България.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от all_trader
                            Интересно , но тук няма нищо за изпратеният наместник на г-н Дянков . каквото и да речем с този ход Борисов показва поне за мен ,че Дянков абсолютно нищо не разбира от макроиконимика или пък се готвят да ровят надълбоко повечко хора . но това се знаеше отдавна . ето още хитове от г-н Всезнайко :

                            "Във всички научни дисциплини и международни класации аз съм сред 100-те най-цитирани икономисти”, похвали се той.

                            Източник :
                            http://lead.actualno.com/news_280808.html

                            Държавата не трябва да се занимава с големи инфраструктурни проекти, подчерта финансовият министър и заяви, че се радва от факта, че в бюджет 2010 не са заделени средства за финансирането за изграждането на АЕЦ „Белене”.

                            Източник :
                            http://lead.actualno.com/news_280808.html

                            Какво се опитват да направят тези гении? да затрият държавата ли...?
                            Този човек не е добре с главата.
                            Не е препоръка.

                            Коментар


                            • Бойко Борисов: Благодаря на Симеон Дянков за възстановяването на имиджа на България пред финансовите институции
                              Стамболов ,
                              Ама премиера благодари и на Желева , да не маха Дянков та му поднася благодарности или този път ще мине само с бавачката Михов .....

                              Коментар


                              • Да му благодарим и да отидем да го изпратим тържествено на летището

                                Коментар

                                Working...
                                X