IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Медсестрите ни в Либия осъдени на разстрел

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Медсестрите ни в Либия осъдени на разстрел

    A moje li skoro KAdafi da ne prejivee edin sluchen inzident zad kojto se predpolga, che e koordiniram mejdu USA i BG!
    Tove e edin ot poslednite diktatori kojto Amerika trjabva i ste izchisti ot lizeto na zemjata! Vupros na vreme e! DAno samo da ne postradat nashite hora tam! Amin!

    Коментар


    • Медсестрите ни в Либия осъдени на разстрел

      Netinfo.bg :

      Медсестрите ни в Либия осъдени на разстрел, 4 г. затвор за д-р Здравко Георгиев
      Решението може да се обжалва пред Върховния съд в Триполи в двумесечен срок
      06.05.2004
      Петте български медсестри, подсъдими по СПИН делото в Либия, бяха осъдени в Бенгази на смърт чрез разстрел. Подобна присъда бе произнесена и за палестинският лекар Ашраф, а д-р Здравко Георгиев получи четири години затвор.
      Според местната практика мотивите за тежкото наказание трябва да бъдат публикувани един месец след произнасянето на съда, пояснява БНР.
      Бяха присъдени и различни парични обезщетения на пострадалите от епидемията семейства. Офицерите, които бяха подсъдими, задето са измъчвали медиците ни при разпитите, бяха оправдани, както и деветимата либийски лекари, обвинени в небрежност.

      Решението обаче не е окончателно и може да се обжалва пред Върховния съд в Триполи, което адвокатите на българите декларираха, че ще сторят веднага. Срокът за това, предвиден в либийския наказателно-процесуален кодекс, е два месеца, уточнява още БНР.

      Българите посърнаха, след като чуха решението, а в същото време офицерите, които са ги изтезавали, и допуснатите в залата родители на заразените деца започнаха да се радват и да се прегръщат, предаде пратеничката на държавното радио в Бенгази. Пред съдебната зала в Бенгази тази сутрин отново имаше демонстрация на родители и заразени деца, а за финалното заседание по делото в града пристигнаха рекорден брой чужди дипломати.

      Деца бяха подредени пред съда в жива верига и държаха плакати с надписи "Благодарим ви за СПИН-а", "Искаме справедливост" и "Либия е за мир в света". Родители от своя страна заявиха пред БНР, че искат да стане ясно кой е виновен за тяхната трагедия и че ако това са българите, трябва да бъдат обесени. Те се оплакаха още, че държавата не им помага достатъчно и не осигурява ефективни лекарства за болните деца, като добавиха, че разчитат Европейският съюз да им помогне за доброто лечение на децата.

      Медицинските сестри Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка, Снежана Димитрова и д-р Здравко Георгиев бяха задържани през февруари 1999 г. от либийските власти, а една година по-късно срещу тях бе повдигнато обвинение в заговор срещу либийската държава, умишлено заразяване със СПИН на либийски деца и нарушаване на нормите на живот в Либия. На 17 февруари 2002 г. Народният съд, който гледаше делото, отхвърли обвинението в заговор и прехвърли делото в наказателния съд.

      Тази присъда е напълно неприемлива не само за българските медици и българското правителство, но и за всички институции, които бяха ангажирани в защитата на нашите сънародници по време на процеса в Бенгази, заяви пред БНР говорителят на кабинета Димитър Цонев.

      "Правителството ще продължи своята политика да ангажира международната общност, ЕС, САЩ в опитите си да осигури един справедлив процес на втората инстанция, тъй като определено може да бъде казано, че тази присъда не се вписва в понятието "справедлива", поне така както ние бихме искали да го видим на този процес, по простата причина, че въпреки мотивите все още да не са известни, съвсем ясно е нито едно от доказателствата, приведени от защитата на българските медици, свързани с тяхната невиновност, не е взето под внимание", коментира Цонев минути след новината от Бенгази.

      Според правителственият говорител съдът е взел под внимание като доказателства единствено самопризнанията на нашите сънародници, изтръгнати със сила. Това означава, че присъдата не само ще бъде обжалвана, но и ще се направи опит да бъдат осигурени всички възможности и всички условия присъдата да бъде справедлива и изцяло оправдателна за нашите сънародници, увери Димитър Цонев пред БНР.
    Working...
    X