Първоначално изпратено от analog
Разгледай мнение
С течение на времето и с многото дъждове тези радиоактивни частици потъват все по-дълбоко и по-дълбоко в почвата, защото са по-тежки (имат по-голяма маса) и след години са толкова надълбоко, щото въобще вече не влияят на околния радиоактивен фон. И ако не ги достигат и корените на растенията, може да се каже, че вече са безопасни. Освен това радиоактивните частици постепенно се разпадат с времето.
Ако повърхностния слой почва е заразен с много големи дози или с пепел с голям период на полуразпад, то тогава просто се изгребва и след това се закопава например на 2-3 метра дълбочина.
Колкото до водата във водоемите и подпочвената вода - тя на практика се самопочиства не само чрез изпарения, но и поради факта, че тя е много по-лека от тежките радиоактивни частици. Тоест много бързо всичката налична вода ще стане годна за пиене, и известно време опасна ще е само тинята на дъното на водоемите. Следователно 2-3 години няма да ядете шарани на Никулден и с това се изчерпват предпазните мерки.
Коментар