IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ще има ли война Украйна - Русия / Конфликтът Хамас-Израел

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Чилийско-американският блогър Гонсало Лира, който първоначално беше задържан от украинското контраразузнаване през май за „проруски симпатии“, е бил арестуван отново, докато се е опитвал да влезе в Унгария от Украйна. Неговото престъпление – публикуване на видеоклипове в YouTube, критични към войната и позицията на САЩ-Киев-НАТО, съобщи ZeroHedge.

    Той отново може да бъде изправен пред дълъг арест или дори изтезания – предвид предишните твърдения, които се появиха по време на първото му задържане – но той е отбягван от администрацията на Байдън и игнориран от основните медии. Толкова за „демокрацията“, свободата на словото и върховенството на закона, тъй като Лира просто няма „правилната“ гледна точка за войната и по този начин Вашингтон не се интересува от съдбата му, коментира ZeroHedge. Смел репортер зададе напълно легитимни въпроси за ареста на Гонсало Лира, които бяха игнорирани в залата за брифинги на Държавния департамент на 1 август.


    Службата за сигурност на Украйна (СБУ) за „производство и разпространение на материали, които оправдават въоръжената агресия“ на Русия. Това включва анализ, публикуван в YouTube.

    Според Лира той е бил бит и измъчван, защото Службата за сигурност на Украйна (СБУ) е искала да го изнуди, за да даде всичките си спестявания, възлизащи на приблизително 100 000 долара, в които влиза стойността на конфискуваните компютри и телефони.

    След ареста му съдия постанови, че той трябва да остане в ареста до процеса. През април 2022 г. Лира беше задържан за първи път от СБУ, но беше освободен след седмица без повдигнати обвинения вероятно поради обществения натиск


    https://twitter.com/elonmusk/status/...-v-ungariya%2F



    Официално изявление на украинските военни, публикувано в сряда, посочва, че той е арестуван отново.
    Ще бъде ли осъден американец в Украйна за публикуване на видеоклипове в YouTube? И което е по-важно, ще повдигне ли Вашингтон каквото и да е възражение срещу съдбата на своя гражданин?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение

      А знаеш ли, че [B]България скъсва дипломатическите си отношения с Русия от 1885г за десет години[/B]? Или и това не си чул, не знаеш защо, за него няма документ, не се е изучавало у нас по време на савецката окупация, по руската телевизия никой не го споменава ...
      Още един пишман историк изопачаващ фактите ! А те са - Русия скъсва дипломатическите си отношения с България,а не обратното.
      Last edited by neon7; 04.08.2023, 18:45.

      Коментар



      • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение

        Десантният кораб "Оленегорский горняк" се готви да легне на дъното
        По-бързо да потъва, докато Путлер не се е събудил и го е видял
        Десантният кораб "Оленегорский горняк" е завинаги закотвен в Новоросийск

        Сателитни снимки показват, че той е бил подпрян до кея от влекач, което му помага да се задържи на повърхността.

        В Новоросийск това корито, докарано от Северния флот, ще стои най-вероятно до края на поражението на Руската федерация във войната. В това пристанище няма корабостроителници със сухи докове. Има в Севастопол, там някога са ремонтирали потъналия крайцер "Москва". Но е малко вероятно да се добере дотам.

        Като цяло се оказа, че това е много успешна цел. Корабите от този проект са въоръжени с две сдвоени 57-милиметрови артилерийски установки АК-725 и 4 пускови установки на ЗРК "Стрела-2".

        На 9 февруари 2022 г. корабът влиза в Черно море, за да подкрепи путлеристкото нахлуване в Украйна, и е предназначен за поразяване на въздушни и морски цели.

        По този начин една заплаха по-малко за нашите безпилотни летателни апарати.

        Коментар


        • На тоя последния не му отговаряйте, не пише по темата и създава само бял шум

          Коментар


          • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
            Зозке, ставаш за смях ,когато не си чела препратките, които постваш !


            Окупационният дълг на България към Русия https://www.forumnauka.bg/topic/1789...iya-km-rusiya/
            четем :

            Тук въпросът за окупационния дълг на България ще бъде разгледан от гледна точка на историческите факти. Ще стане дума защо заглавието на конвенцията не е съвсем коректно. Ще бъде уточнено колко „злато” сме платили и откъде сме го „взели”. Разбира се, сериозната част на изследването са автентичните документи, които обясняват какво точно се е случило през 1877-1879 г. с Временното гражданско управление и руските окупационни войски в България.


            Чл. 8 на Санстефанския прелиминарен мирен договор от 19 февруари/3 март 1878 г. определя в България вече да няма присъствие на отомански войски. До създаването на земска (национална) войска, достатъчна да поддържа реда, сигурността и спокойствието, в страната трябва да се разположат руски войски, които в случай на нужда, да бъдат в помощ на руския императорски комисар. Срокът на пребиваване на тези войски в България се ограничава на около две години. Руският окупационен корпус, съставен от шест дивизии пехота и две кавалерия, които трябва да останат в България след опразването на Турция от императорската армия, не трябва да надхвърля петдесет хиляди души. Той следва да бъде издържан „за сметка на страната, заета от него”.


            Българите не са платили половината от парите, които са дължали на освободителката си, въпреки че са гласували за това, а по-късно българското правителство е потвърдило правомерността на акта за изплащането на окупационния дълг на Източна Румелия. В последното писмо от дипломатическата преписка посланикът Анатолий Неклюдов посочил: „България сама е признала, че дължимата вследствие събитията от 1877-79 год. сума има характер на дълг на чест”. Вместо да се осъжда некоректността на политиците, с което е бил уронен престижа на независимото Царство България, днес историческите факти се подменят с политически инсинуации.




            Според чл. 6 на Берлинския договор „временното управление на България” до изработването на органически устав (конституция) на княжеството трябва да бъде ръководено от руски императорски комисар. Турски императорски комисар и консули на държавите, подписали Берлинския договор, имали задачата да му оказват съдействие и да наблюдават за хода на временното управление. След изготвянето на органическия устав следвало да се пристъпи веднага към избор на български княз. В чл. 7 на договора допълнително е уточнено: „Щом князът стъпи на престола, новото устройство ще влезе в сила и княжеството ще започне да упражнява напълно своята автономия”.

            Този текст показва, че понятието „окупация”, което фигурира във френския текст на договора, не е коректно да бъде определяно като „окупация на Княжество България”. Макар това име да е отбелязано вече в договорите, докато не бъде избран княз и не се конституционализира, княжеството на практика още не съществува и владетел на земите е Русия. Те са завзети след нейните успешни военни действия срещу Османската империя и след войната победителката е трябвало да се грижи да не допусне в периода, докато княжеството си създаде своя войска, бившият господар да реши отново да се настани пак

            на старите земи. А както станало ясно още по време на войната 1877-1878 г., при новото политическо положение на Балканския полуостров мераците на съседните на България държави за разширение на своите територии за нейна сметка били нараснали.




            Русия иска Княжество България да изплати дълга си

            В том първи на „Строителите на съвременна България” Симеон Радев пише: „Княз Александър [Батенберг] претендираше, че покойният цар Освободител бе му обещал, че ще опрости тоя дълг на младото княжество, но не се намери в руските архиви никакъв документ, който да отбелязва това намерение на императора. Докато царят [Александър II] бе жив, наистина никакво напомване не биде направено в София от страна на руското правителство, но може би то чакаше, щото българските министри да се сетят сами. На 19 ноември 1881 г. руският дипломатически агент [Михаил Хитрово] подаде за пръв път на българското правителство една нота, с която го канеше да се занимае с въпроса за обезщетението, за което една комисия в Петербург бе вече приготвила документите. Тази нота остана без отговор. Два месеца по-късно, на 14 януари, Хитрово поднови своите постъпки; тоя път българското правителство му отговори, че само камарата е компетентна да се занимава с въпроси от финансов характер. Камарата се свика и залисана в други работи, не помисли за дълга спрямо Русия.”



            По-нататък Радев насочва вниманието към плана на министър-председателя на Княжество България в периода 5 юли 1882 - 19 септември 1883 г. Леонид Николаевич Соболев. В списанието „Русская старина”, броят от септември 1886 г., са публикувани бележките, които Соболев е написал през пролетта на 1883 г.



            „Както е известно, България и Източна Румелия дължат на Русия 50 000 000 франка за окупацията през 1878-1879 г. – пише в началото по въпроса Соболев. - Този дълг те не са платили. Князът [Александър Батенберг] убеждавал, че покойният император Александър II подарил тези пари на него, княза, и поръчал да си ги събере от българите. Негово височество, когато ми е говорил за това, е изразявал извънредното си съжаление, че императорът не е успял да му остави писмен документ за правото да получи частта, падаща се като дял на Българското княжество. Руското министерство не е знаело за такава воля на своя монарх и чакало кога България ще си спомни за дълга. За да напомни за дълга, руското правителство заявило на българското, че му опростява лихвите по него. Князът и неговите министри мълчали.”


            По-нататък в записките си, съставени докато е бил още министър-председател на Княжество България, Соболев споделя, че на свой риск (т. е. не го е съгласувал с руското правителство) той предложил план как Русия да употреби получените пари, така че те да останат пак в България.


            Този план е описан от Сергей Татишчев. „Мисълта на генерала била – пише руският историк, - парите от дълга да остават в България и да се изразходват там за поддържане на мероприятия, чиято цел е трябвало да бъде укрепването на родствените връзки, свързващи страната с Русия. Като примери Соболев имал предвид да се организират в България

            руски женски институти, намиращи се под покровителството на руската императрица; да се основат и издържат вестници, отстояващи началата на руско-българската солидарност; да се дават премии за научни и литературни съчинения, които са в същия дух; да се дават премии също и за преводи на български език на елитните руски писатели; да се изплащат добавки към заплатите на руските офицери, които били на българска служба и на учителите по руски език в българските учебни заведения; накрая, да се субсидират руските железопътни и параходни дружества, които желаят да разпространят дейността си в България.”


            В чл. IV на конвенцията било записано, че императорското правителство се отказва от изплащането на каквато и да е лихва върху дълга, както за миналото време от началото на окупацията до датата на подписването на конвенцията, така също и след това до пълното издължаване на дълга.


            От статията на Цв. Кьосева разбираме, че в отсъствието на княз Александър І на 26 септември 1883 г. генерал Соболев внесъл за разглеждане в българския парламент „Доклад на комисията по конвенцията на императорското руско правителство с България“. В доклада било посочено, че дори и да не бил предвиден в Берлинския договор, дългът е трябвало да се изплати, защото разноските са станали за запазване на безопасността и реда в страната след Освобождението. Комисията намирала представените разноски по окупацията справедливи, а условията за изплащане твърде изгодни и удобни: конвенцията не задължавала България да плаща лихвите на дължимите суми, същевременно ѝ се давало срок от 12 години за изплащане на дълга.


            Единственият депутат, който направил изказване по конвенцията, заявил, че по нея няма какво да се разисква, защото нямало българин, който да не приема задълженията на страната към освободителката Русия. Самият дълг бил незначителен спрямо всичко онова, което Русия е пожертвала. От страна на комисията пък, било отправено пожелание да се намерят възможности дългът да бъде изплатен в по-кратък срок. Конвенцията била гласувана с пълно единодушие – само 6 души били против.





            Коментар


            • Руснаците в Латвия ще получат през септември писмо с искане да напуснат страната

              Според Ингмарс Лидак, ръководител на Комисията по гражданство, миграция и социално сближаване в Сейма, става въпрос за 6000 руски граждани, по-специално за тези, които дори не са се опитали да положат изпит за получаване на статут на постоянно пребиваващ в ЕС, не са издържали изпита и не са получили разрешение за пребиваване.

              На тях ще им бъде изпратено писмо с искане да напуснат страната в срок от три месеца

              Придвижване на латвийски войски до границата с Беларус

              https://t.me/uniannet/107108
              Last edited by barbaron; 04.08.2023, 16:55.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
                Вати къде сте бря? Алоу горна къде си? Горняка ще става ли подводница?
                Дребните души обсъждат хората, средните - събития, а Великите, обсъждат идеи.

                Коментар


                • Вати къде сте бря? Алоу горна къде си? Горняка ще става ли подводница?

                  Коментар


                  • В някои западни държави антиукраинските настроения ставали силни, включително и в службите им за сигурност. Имам чуството че ще и направят нещо на Украйна при това много скоро. Изнервени са от негативите които търпят страните им и украинските опашати лъжи, а и сигурно поназнайват повече какво се случва.
                    D.Y.F-091066

                    Коментар


                    • Брейй, за "Москва" хлъцването беше по-малко...
                      цяла страница с нула путлерастки "мнения"
                      липсва ми Тинчето да обясни нормалността на кренът на Големия Десантен кораб

                      Коментар


                      • През първите шест месеца на 2023 г. Русия е похарчила 5,59 трилиона рубли (58,9 млрд. долара) за военни разходи, съобщава Ройтерс, позовавайки се на правителствен документ, с който разполага. Това е с 600 млрд. рубли повече, отколкото е било планирано да се похарчи за цялата година.

                        Според агенцията военният бюджет за 2023 г. е нараснал почти двойно до 9,7 трилиона рубли (над 100 млрд. долара), което е една трета от всички държавни разходи. В миналото делът на разходите за отбрана в руския бюджет е достигал максимум 23%.

                        Ройтерс отбелязва, че увеличаването на военните разходи допринася за умереното възстановяване на руската икономика чрез повишаване на темповете на промишленото производство. От друга страна, тези мерки на фона на намаляващите приходи от износ вече са довели до бюджетен дефицит от 28 млрд. долара.

                        През юни миналата година Министерството на финансите засекрети приходните и разходните пера на руския бюджет на фона на войната с Украйна.

                        Коментар


                        • Руската федерация иска да използва " Вагнер", за да въвлече Беларус във войната срещу Украйна

                          Според разузнавателните данни, получени от Службата за сигурност, Руската федерация се готви за мащабна провокация в петролната рафинерия в Мозир под "чужд флаг.

                          Терористичният акт се подготвя от диверсионно-разузнавателна група на руските военни и специални служби, изпратена на територията на Беларус под прикритието на "вагнеровци. Те планират провокация в петролната рафинерия под прикритието на "украински диверсанти", за да се опитат да въвлекат страната в пълномащабна война.

                          СБУ е получила данни от заловените рашисти, които са били заловени в Запорожското направление, както и от телефона на един от тях. Така, на етапа на смяна на местослуженето, военният от рф получил съобщение за "специална мисия" в петролната рафинерия "Мозир" със снимки на обекта и данни за операцията.

                          Коментар


                          • Ситуацията на бойното поле е трудна, но инициативата е в ръцете на ВСУ - ГУР

                            Според говорителя Вадим Скибицки действията на бойното поле са насочени към "обезкървяване" на противника, по-специално прекъсване на пътищата за снабдяване, унищожаване на оръжейни складове и водене на контрабатарейна война.

                            "Признаваме, че врагът се е укрепил доста добре в окупираните украински територии: мащабни минни заграждения, няколко линии укрепления - всичко това, разбира се, оказва влияние върху темпото на нашето настъпление. Въпреки това на тези, които смятат, че Украйна е твърде бавна по време на настъплението, бих казал, че войната не е спортно състезание", каза той.

                            Скибицки подчерта, че Украйна ще продължи да воюва и главното е не толкова скоростта, колкото изненадата и точността на ударите.

                            Коментар


                            • https://www.svoboda.org/a/navaljnyy-.../32532683.html

                              Навальный перед приговором: срок будет большим, но не дайте себя запугать

                              "Через сутки зачитают приговор, и я хотел бы сказать пару вещей до того, как он прозвучит. Чтобы, так сказать, «поставить цифры в контекст».

                              Срок будет большой. То, что называется «сталинский». Формула его расчета простая: то, что попросил прокурор, минус 10–15%. Попросили 20, дадут 18 или вроде того. Это не имеет большого значения, ведь следом уже на всех парах идет дело о терроризме. Там еще лет 10 накинуть можно.

                              Так вот, у меня просьба номер один. Когда прозвучит цифра, вы, пожалуйста, не проявляйте солидарность со мной причитаниями и восклицаниями: «Как при Сталине». Лучше проявите солидарность со мной и другими политзаключенными тем, что минутку подумайте. Подумайте, зачем нужен такой показательно огромный срок. Его главный смысл — запугать. Вас, а не меня. Я даже так скажу: персонально вас, читающего эти строки.

                              Вы обратили внимание — пропаганда об этом процессе молчит. По телевизору о нем не рассказывают. Потому что на «простого россиянина» история произведет эффект неоднозначный. Восемнадцать лет за какой-то «экстремизм» без жертв и последствий покажутся ему очевидно несправедливыми, и он еще тайно симпатизировать начнет. А вы и так все знаете. Вас и надо ошеломить, запугать. Суровостью приговора выбить из головы мысли о противодействии.

                              Пожалуйста, подумайте и поймите, что, сажая сотни, Путин пытается запугать миллионы. Мы живем в стране, где десятки миллионов человек прямо сейчас настроены против коррупции, войны и беззакония. Прямо сейчас десятки миллионов за честные выборы, демократию, сменяемость власти и хотят, чтобы Путин ушел. Мы точно знаем, что если бы каждый десятый из тех, кто возмущен коррупцией Путина и его чиновников, вышел на улицу, то власть пала бы завтра. Точно знаем, что недовольные войной, выйдя на улицу, прекратили бы ее немедленно.

                              Но это все пустые мечтания. Так не работает. Кто-то должен быть первым, а им быть страшно. Россия тут не исключение. Просто недовольные не выходят на улицы стран с диктаторскими режимами почти до самого конца этих режимов: ни у нас, ни в СССР, ни в Иране, ни на Кубе, ни в ГДР. Всех перемен добиваются 10% граждан — самые активные. То есть вы. Репрессировать (посадить, наказать, оштрафовать) даже 10% — это полтора миллиона человек — сейчас нельзя ни политически, ни организационно. Значит, надо ошеломить и запугать, лишить охоты делать хоть что-то.

                              Такая путинская (да и любого, в общем, диктатора) стратегия работает. Один пример. Главной неуязвимостью нашей организации всегда было то, что нам нельзя было перекрыть деньги: нас финансируют десятки, сотни тысяч людей небольшими платежами. Не перекроешь. Но, раздувая дела о финансировании экстремизма (одно из обвинений, по которому мне завтра вынесут приговор), власти добились того, что изнутри России, а это 95% наших доноров, поддерживать стало «стремновато». А финансы — основа деятельности, без них никуда. Запугивание сработало отлично. Напоминаю, кстати, что вот инструкция, как поддерживать нас анонимно и безопасно через криптовалюту.

                              Честно говоря, мы еще часто сами помогаем путинской стратегии запугивания, устраивая истерики с хватанием за сердце из-за каждого ареста, дополнительно пугая и себя, и окружающих. Обо всех надо говорить, ни о ком нельзя забывать, но при этом твердо осознавать: власть в России узурпирована, незаконно захвачена. Те, кто у власти, не могут удержать ее без арестов невиновных. Они сажают сотни, чтобы запугать миллионы.

                              К этому надо относиться хладнокровно. Путин не должен достичь своей цели. И я очень хочу, чтобы в части приговора мне он ее тоже не достиг. Поэтому моя просьба номер два: когда огласят приговор, думайте, пожалуйста, только одну, действительно важную мысль — что я лично еще могу сделать, чтобы сопротивляться? Чтобы помешать негодяям и ворам, засевшим в Кремле, поедать мою страну и мое будущее? Что я могу сделать, взвесив все риски и учтя все обстоятельства?

                              Третья просьба самая важная. Отвечая себе на этот вопрос, не смейте, пожалуйста, говорить: «Ничего». Вы можете. Что-то может сделать каждый. С соседями поговорить, листовку повесить. Наше расследование распространить. Отправлять 500 рублей в месяц нам или другим оппозиционным организациям и СМИ. Вести блог. Участвовать в ДМП-2, писать в соцсети. Поддерживать политзаключенных. Нарисовать граффити. Выйти на митинг.

                              Нет ничего стыдного в том, чтобы выбрать наиболее безопасный способ противодействия. Стыдно не делать ничего. Стыдно дать себя запугать. Какой бы они там ни запланировали приговор, он не достигнет своей цели, если вы поняли, для чего это все, и ответили: «Я не боюсь» — ежедневным хладнокровным, пусть и небольшим, но вкладом в борьбу за свободу в России."

                              Коментар


                              • Сътрудниците на опозиционния активист Алексей Навални публикуваха призива му

                                В него Навални предполага, че ще бъде осъден на дълъг затвор, но призовава неговите последователи "да не го жалят" за това и да не се оставят да бъдат сплашвани, а да продължат да се борят срещу войната и режима на Владимир Путин. Навални трябва да бъде осъден утре. Прокуратурата настоява той да бъде осъден на 20 години затвор.

                                В своя апел Навални предполага, че ще получи "сталинска присъда" - около 18 години. Според него такъв срок е необходим, за да бъдат сплашени поддръжниците му.

                                Според Навални репресиите срещу него и поддръжниците му трябва да се третират "хладнокръвно".

                                В момента политикът излежава деветгодишна присъда по обвинения в "измама", които той, неговите поддръжници и правозащитници смятат за политически мотивирани.

                                Коментар

                                Working...
                                X