If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Ще има ли война Украйна - Русия / Конфликтът Хамас-Израел
Активното използване на Националния фонд за благосъстояние (ФНБ) в настоящата среда е свързано с няколко значителни риска:
1. изчерпване на резервите: Съществува опасност една продължителна криза да доведе до прекомерно намаляване на средствата на ФНБ, което би ограничило способността на държавата да реагира на бъдещи икономически сътресения[1].
2. намаляване на финансовата стабилност: Постоянното намаляване на обема на ФНБ спрямо установената по-рано норма от 7-10% от БВП буди безпокойство у Министерството на финансите, тъй като може да се отрази негативно върху цялостната финансова стабилност на страната[4].
3. недостатъчна подготвеност за сериозни рискове: Ниският обем на ликвидните активи в ФНБ означава ограничена способност за реагиране на потенциални сериозни и продължителни икономически сътресения[4].
4. Трудности при финансирането на бюджетния дефицит: Ако кризата се проточи, може да се стигне до ситуация, при която бюджетният дефицит трудно ще може да се покрие чрез заеми, което ще окаже допълнителен натиск върху ФНБ[1].
5. Въздействие върху пазара на държавни облигации: Активното използване на ФНБ може да се отрази върху обема и структурата на пласирането на облигации за федералния заем, което може да доведе до промени на пазара на държавен дълг[5].
6. Ограничаване на възможностите за дългосрочни инвестиции: Използването на ФНБ за текущи нужди може да ограничи възможностите на фонда да финансира дългосрочни инфраструктурни проекти и да подпомага пенсионната система[4].
7. Зависимост от външни фактори: Състоянието на ликвидната част на ФНБ силно зависи от макроикономическите показатели и динамиката на външнополитическата ситуация, което създава допълнителни рискове в контекста на глобалната нестабилност[4].
Така, макар че активното използване на ФНБ може да е необходимо в настоящата среда за подкрепа на икономиката, то носи и значителни рискове за дългосрочната финансова стабилност на страната.
Въпреки номиналното увеличение на обема на Фонда за национално благосъстояние (ФНБ), неговата реална стойност и ликвидност намаляват. Ето какво може да се каже за настоящата ситуация и перспективите:
1. Номинално увеличение при реален спад: Въпреки че обемът на ФНБ официално се е увеличил от 10,43 трилиона рубли на 1 януари 2023 г. на 11,97 трилиона рубли на 1 януари 2024 г., това увеличение не отразява реалната покупателна способност поради инфлацията и промените в обменния курс на рублата[1].
2. Намаляване на ликвидната част: През 2023 г. Министерството на финансите на РФ изразходва почти половината от ликвидната част на ФНБ - 4 от 9 трилиона рубли[2]. Това е значително намаление на "живите пари", които са на разположение за бърза употреба.
3. Стабилност на юана, спад на златото: китайските активи в юани останаха почти непроменени (от 309,7 млрд. до 227,3 млрд.), докато златните резерви намаляха от 554,9 тона до 359 тона[1].
4. Бъдещи прогнози:
- Очаква се размерът на ФНБ да продължи да намалява спрямо БВП. Министерството на финансите прогнозира, че до края на 2024 г. той може да достигне 20-годишно дъно от 3,7% от БВП[5].
- Съществуват рискове, свързани с ниската наличност на ликвидни активи в БНБ, което може да ограничи способността ѝ да реагира на сериозни икономически сътресения[5].
5. Фактори, оказващи влияние: Бъдещото състояние на ликвидната част на НФП ще зависи от макроикономическите показатели, външнополитическата ситуация и изпълнението на федералния бюджет[5].
6. Промяна в ролята на ФНБ: Фондът престана да бъде просто "касичка" и се превърна в активно използван инструмент за балансиране на бюджета и финансиране на инфраструктурни проекти[5].
Като цяло тенденцията за намаляване на реалната стойност и ликвидността на ФНБ буди безпокойство у Министерството на финансите и експертите. Тя може да ограничи способността на държавата да реагира на икономическите предизвикателства в бъдеще и да наложи по-предпазливо управление на финансовите ресурси на страната.
Коментар