IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Политика

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от nomche Разгледай мнение
    То не е само къде са находищата, ами и през колко държави се минава, кой на какво растояние е от хъбове-мъбове и т.н. Така че поогледай се, помисли и може се сетиш.
    Не си в час с тези работи. Не си спомням сега точно колко беше цената на транспорта от Русия до България, но мисля че е към $10-15 на 1000 куб. м.

    Запитай се защо държавите, които са най-близо до Русия плащат най-много. А виж на картата Великобритания калко плаща пък колко е далече.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

      Приемам го за риторичен въпрос.

      Затова трябва по-тясна интеграция и единна политика на ЕС, включително в енергийния сектор.
      Колко тясна бе Мишо , стига лафове ала Плевелиев , дайте другари да дадем...как ше стане , не лозунги !

      Коментар


      • https://www.facebook.com/Shantaljaci...type=3&theater

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

          Човек, ти имаш ли представа къде в Русия са находищата на газ?




          Бинго! Тука има много повече политика, отколкото икономика.
          То не е само къде са находищата, ами и през колко държави се минава, кой на какво растояние е от хъбове-мъбове и т.н. Така че поогледай се, помисли и може се сетиш.

          Ами има политика и аз туй рекох. U R welcome, както казват в Каспичан. Не спомена, расийката (пиша ти я специално с малка буква за твое лично удовлетворение), нещо длъжна ли ни е, в някакъв политически съюз ли сме с нея, че така си се разпенил?

          Не ми отговори с колко поевтиняха тока и водата като махнахме лошия стопанин държавата? Ама не забелязвам да се оплакваш от поскъпването им. Нещо, геополитически пристрастия, това-онова?

          Коментар


          • Вече сме в ес 10 години, защо никой не каза ей купете от норвегия тя ще ви продаде евтино/по евтино от газпром. Ами никой няма да каже такова нещо. Печалбите са си за всеки който може да ги направи, а солидарността е за всички относно бежанците. Бат разбойко от кога приказва за тръби с гърците и румънците, то се оказа че тръбите с ръмънците течението на дунава ги отнесло на 20м една от друга. Направо не смях, ами плач. А пък приказките че някой работи за газпром и че комунистите са виновни за всичко са само в главите на разни марикони, които не разбират от икономика. Светъл пример в това отношение е литва- доставиха им едно корабче газ и това беше. Обяснението обаче кърти мивки- била прекалено калорична газта и не можели да я ползуват. Това е както едно време при ембаргото за сърбия един обясняваше че влаковете не можели да спират по надолнището за сърбия, и влизали там без да искат цистерните. Значи при лошия бай тошо са спирали, при добрия филип не могат да спрат и се нарушава ембаргото.
            Оставете тези глупости да разказвате на децата си за лека нощ, тук не минават

            Коментар


            • Първоначално изпратено от majnata Разгледай мнение
              "... И последно - като сме в ЕС, защо това ЕС не договаря с Газпром единна зена за цялото ЕС, която да се плаща солидарно, а имахме цени в диапозон 600 до 180 USD за 1000 м3, или солидарноста в ЕС е само за казуси като разпределение на бежанци"


              Много добър въпрос...айде , Мишо Илиев да отговори...
              Приемам го за риторичен въпрос.

              Затова трябва по-тясна интеграция и единна политика на ЕС, включително в енергийния сектор.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от nomche Разгледай мнение

                На картата погледнал ли си къде е Армения, колко е близо до Расийката и за да стигне руската газ до нас от къде и колко път трябва да мине?
                Човек, ти имаш ли представа къде в Русия са находищата на газ?


                Първоначално изпратено от nomche Разгледай мнение
                А за политика чувал ли си?
                Бинго! Тука има много повече политика, отколкото икономика.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                  Пазарните принципи си важат. Когато нямаш алтернатива в обозримо бъдеще, какъвто беше случаят с България до скоро, плащаш на Газпром монополна цена. Сега алтирнативите се очертават и Газпром продава в Европа малко пад цената на LNG.

                  Виж примерно цените от 2013 на тази картинка. Прави ли ти впечатление, че малка Армения са плащали под $200, докато в същата гонина ние плащахме над $475. Що така? Ами защото Арменците имаха алтернативата да купуват от Азербайджан на $150. А Газпром тогава купуваха от Азербайджан на $100, на едро.

                  Като няма пазар така е. Но сега нещата се променят.

                  http://3.bp.blogspot.com/-rVWONqGETa...+countries.PNG
                  На картата погледнал ли си къде е Армения, колко е близо до Расийката и за да стигне руската газ до нас от къде и колко път трябва да мине?
                  А за политика чувал ли си? Ще ми напомниш ли кой примерно беше президент в България през 2013 и лаеше де що свари срещу Расийката. Не съм чувал арменците да хулят денонощно руснаците по разните политкоректни и спонсорирани от едни фондации "независими" медии и по някои форуми. Познавам доста арменци, русофоб сред тях не съм видял. Може и да има, не знам. Та значи казваш Газпром трябвало да ни дават преференциални цени, щото на някой като на Т.Трайков така му се искало. Ами той къде спа докато беше министър, що не съдейства да се построи LNG терминала в Гърция и да потече безплатната LNG газ от новия голям брат.
                  Имат си газ руснаците, продават си я на който искат и на каквато цена могат да постигнат. Това да не противоречи на пазарните принципи?
                  Я ми обясни тогава моля, като приватизирахме електроразпределителните дружества, щото държавата е лош стопанин, колко падна цената на тока? Нали новите собствеици като нас спазват прословутите евроатлантически ценности, които едни политици бяха лапнали като дъвка и на лягане и ставане ни ги прокламираха. А цената на водата в софето падна ли?

                  Коментар


                  • "... И последно - като сме в ЕС, защо това ЕС не договаря с Газпром единна зена за цялото ЕС, която да се плаща солидарно, а имахме цени в диапозон 600 до 180 USD за 1000 м3, или солидарноста в ЕС е само за казуси като разпределение на бежанци"


                    Много добър въпрос...айде , Мишо Илиев да отговори...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pepe Разгледай мнение

                      Ама като започнете с глупостите - нямате спирка. Азерите продавали супер евтино, ама видиш ли руснаците спряли куповачите и ги принуждавали да купуват по-скъпо от тях
                      Това е абсолютно така. Човек не бива да се еб..ва с Алексей Милер

                      Вярно, няма инфраструктура. И съответно азербайджанците произвеждат много по-малко от потенциала си. Нещата са навързани. И някой прави всичко възможно да продължава да няма инфраструктура.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                        Общото с България е, че ако Набуко се беше реализирал щяхме да купуваме Азербайджански газ двойно по-евтино от руския.

                        Набуко не събра капитал, защото Алексей Милер привика в Москва един по един всички шефове на фирми от консорциума, скръцна им със зъби и им каза, че Набуко няма да се прави. Сред привиканите имаше и шефове на български фирми.
                        Ама като започнете с глупостите - нямате спирка. Азерите продавали супер евтино, ама видиш ли руснаците спряли куповачите и ги принуждавали да купуват по-скъпо от тях . Ами погледни една Турция - купува солидни количества от Газпром, даже сега за наша сметка (Южен поток) ще увеличат количествата. Не е тайна, че Азербайджан е смятан за втора турска държава и че влиянието на Турция там е огромно - е защо тогава Турция не отсвири руснаците и да си покрива нуждите само от азерите - по "евтино", от доста по близко, да не говорим, че с политическото си влияние направо може да им излезе без пари? Отговора е един - няма изградена инфраструктура, и ако за Турция беше толкова изгодно не би представлявало проблем да я изгради (имат ресурса за това), но изглежда че "суперизгодния" газ не оправдава такава инвестиция. Да не говорим, че друг голям потребител като Италия ( които са едни от водещите страни в изграждане на газова инфраструктура), ако имаха икономичски интерес с радост биха се договрили с азери, турци и гърци и ей ти азерски газ в Италия - ама не . Така че дотук с фанфарите за азерския газ. А че руснаците купуват и препродават азерски газ - това си е чисто на доброволни начала между двете страни. Първо азерите нямат друга алтернатива за продажби, а само като се използва изградената инфраструктура на Газпром. От друга страна чисто икономически руснаците нямат интерес да осигуряват капиталов ресурс на един конкурент, но го правят по политически причини - за да подържат някакво влияние над азерите в противовес на турското такова. Така че приказките за лошия монополист не издържат - при толкова други източници - Катар, Иран, Либия, Норвегия и т.н., ако имаше толкова голям дисбаланс в цените, досега да бяха изградили необходимата инфраструктура и да бяха изместили Газпром от пазарите му. Друг е въпроса, че България имаше дълъг период на прелигирован партньор с преференциални цени, но при управлнието на един марксиско-ленински политикономист тези преференци бяха загубени заради безпредлното му его, и когато осъзнаха че алтернитиви няма, един известен мавзолейоразрушител подписа договори с цени които ни изпратиха в другия край на списъка с преференции. И последно - като сме в ЕС, защо това ЕС не договаря с Газпром единна зена за цялото ЕС, която да се плаща солидарно, а имахме цени в диапозон 600 до 180 USD за 1000 м3, или солидарноста в ЕС е само за казуси като разпределение на бежанци

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                          Защо не го разберете всички- това е пазарна икономика. Има определен продукт на определена цена- съгласен си с цената и купуваш, не си съгласен не купуваш. Когато ние/ българите продаваме на руснаците как е- ами същото.
                          Това е политика, а не икономика - да няма алтернатива. Определена група хора в България работеше и продължава да работи за интересите на Газпром.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nomche Разгледай мнение

                            Ами не ги разбираш неолибералните принципи. Щом е руска газ, не важат пазарните правила, трябва да ни я продават по-евтино от на Германия, все пак нали ние сме най-големия клиент на Газпром. Едно от големите ми желания е да почнем да добиваме наш си газ от Черно море не само заради таксите, които ще събираме, ами да видя същите тез либралисти как ще обърнат плочата и ще почнат да говорят за пазарни цени, на които трябва да купуваме въпросния газ. За смешните концесии, които се събират от държавата обаче няма нужда да се говори, толков ни дават, значи е ОК. Ако концесионери бяха руснаци, малеее, какъв вой щеше да има.
                            Любимата ми теза е държавата е лош стопанин, да се продава всичко де е на печалба и после ще обясняваме, че бедна ни е държавата, няма кинтаци за нищо. Наскоро гледах на колко е продадена ДСК и какви печалби прави според отчетите в БНБ. Не работя с тази банка, ама като гледам клиенти им по опашките в клоновете, май са същите дето бяха и преди продажбата. Не съм много убеден колко новия умел мениджмънт е допринесъл за резултатите.
                            Обаче никой от либерастчетата дума не обелва за безпплатните бази за чужди макар и съюзнически войки. Изобщо справедлива работа.

                            Моля дежурните тролове да не ми отговарят. Нямам нищо против да се договорят по-дбри цени с Газпром, да се съдят тези, които са подписали неизгодни договори и да купуваме по-евтин газ от когото и да било. Имам против да купуваме по-скъп газ само защото е демократичен или пък защото е братски.
                            Пазарните принципи си важат. Когато нямаш алтернатива в обозримо бъдеще, какъвто беше случаят с България до скоро, плащаш на Газпром монополна цена. Сега алтирнативите се очертават и Газпром продава в Европа малко пад цената на LNG.

                            Виж примерно цените от 2013 на тази картинка. Прави ли ти впечатление, че малка Армения са плащали под $200, докато в същата гонина ние плащахме над $475. Що така? Ами защото Арменците имаха алтернативата да купуват от Азербайджан на $150. А Газпром тогава купуваха от Азербайджан на $100, на едро.

                            Като няма пазар така е. Но сега нещата се променят.

                            http://3.bp.blogspot.com/-rVWONqGETa...+countries.PNG

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                              Испешъли фо манифеста, червената сган милчо левиев и осталная сволач: Операция "Ердогаз" – как турският президент влиза на българския енергиен пазар

                              С провала на проекта "Южен поток", спрян под външен натиск, България среща все по-сериозни проблеми при обезпечаването на енергийната си сигурност. От ситуацията изглежда е готов да се възползва турският президент Реджеп Таип Ердоган, който системно разширява властта си върху политиката и икономиката на Турция. Ердоган се готви да влезе на българския газов пазар от 2020 г.
                              Доставките на азерски газ са предвидени за 2020 г. чрез строящия се Трансадриатически газопровод (ТАП) - проект, ползващ се с политическата подкрепа на Европейския съюз. ТАП още от създаването си е замислен като алтернатива на преминаващите през България енергийни трасета за пренос на руски газ. През юни 2015 г. Еврокомисията обяви проекта за приоритетен, а от следващата година ТАП получи изключение от Третия либеризационен пакет – условие, което спъна изпълнението на "Южен поток". Газопроводът с дължина от 4 хиляди километра преминава през териториите на Азербайджан, Грузия, Турция и Гърция и ще свързва европейските потребители в Италия с находището "Шах-Дениз 2" в Азербайджан. С неговото изграждане в ръцете на Анкара ще се окаже безценен лост за влияние върху енергетиката на Балканите.

                              Според двамата разследващи журналисти от Италия турската енергетика е до голяма степен под контрола на фирми, приближени до семейството на Реджеп Ердоган. Бьондани и Систи твърдят, че нефтът и природният газ, идващи от Азербайджан, се търгуват от компании, пряко във властта на проислямисткия режим в Турция. Документите, представени от италианците като доказателства водят разследването към двама от зетовете на Ердоган, единият от които е министър на енергетиката на Турция.

                              Защо тап е получил изключение от либеразационен пакет??? Някой ще обясни ли
                              Щото ще прекарва "политически" правилната газ !

                              Коментар


                              • Испешъли фо манифеста, червената сган милчо левиев и осталная сволач: Операция "Ердогаз" – как турският президент влиза на българския енергиен пазар

                                С провала на проекта "Южен поток", спрян под външен натиск, България среща все по-сериозни проблеми при обезпечаването на енергийната си сигурност. От ситуацията изглежда е готов да се възползва турският президент Реджеп Таип Ердоган, който системно разширява властта си върху политиката и икономиката на Турция. Ердоган се готви да влезе на българския газов пазар от 2020 г.
                                Доставките на азерски газ са предвидени за 2020 г. чрез строящия се Трансадриатически газопровод (ТАП) - проект, ползващ се с политическата подкрепа на Европейския съюз. ТАП още от създаването си е замислен като алтернатива на преминаващите през България енергийни трасета за пренос на руски газ. През юни 2015 г. Еврокомисията обяви проекта за приоритетен, а от следващата година ТАП получи изключение от Третия либеризационен пакет – условие, което спъна изпълнението на "Южен поток". Газопроводът с дължина от 4 хиляди километра преминава през териториите на Азербайджан, Грузия, Турция и Гърция и ще свързва европейските потребители в Италия с находището "Шах-Дениз 2" в Азербайджан. С неговото изграждане в ръцете на Анкара ще се окаже безценен лост за влияние върху енергетиката на Балканите.

                                Според двамата разследващи журналисти от Италия турската енергетика е до голяма степен под контрола на фирми, приближени до семейството на Реджеп Ердоган. Бьондани и Систи твърдят, че нефтът и природният газ, идващи от Азербайджан, се търгуват от компании, пряко във властта на проислямисткия режим в Турция. Документите, представени от италианците като доказателства водят разследването към двама от зетовете на Ердоган, единият от които е министър на енергетиката на Турция.

                                Защо тап е получил изключение от либеразационен пакет??? Някой ще обясни ли

                                Коментар

                                Working...
                                X