Първоначално изпратено от v_tin
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Политика
Collapse
X
-
Волен капут
Дори и за виртуалните дисиденти, тоест хората, които страхливо пристъпват в социалните мрежи и държат на информационната си хигиена, няма как да не е станало ясно, че лидерът на "Атака" Волен Сидеров вдига тежка сватба и държи светът да научи за нея. Електронни агенции през 15 минути предаваха на живо какво се случва на вълнуващото събитие. "Волен Сидеров дойде с ретро-автомобил", "Булката е със снежно бяла рокля", "Бойко Борисов се появи на сватбата"...Дори човек да не държи на светските подробности, нямаше как да ги пропусне. На тържеството били поканени най-известните български изпълнители - Тони Димитрова, Васил Найденов, Силвия Кацарова и още поне десетина. Човек дори и да няма калкулатор, ще направи сметката, че само парите, платени за музика, могат да изплатят пенсиите на половин София. А това е едва началото - следват сватбените покани под формата на вестник, пир в елитен столичен ресторант, чийто цени къртят зъбите, цяла сюрия от известни гости, воглаве с премиера, министрите и кой ли още не от столичния хайлайф. Водопади от уиски, фонтани от шампанско, скъпи рокли, луксозни костюми, пури, коли, цветя, светски шум, суматоха, папараци, любопитни журналисти. Можем да си поиграем с цифрите, но събрано накуп, целият този кеф, лукс и възторг сигурно е закръглил половин милион лева, а може и повече. Разгледайте снимките - те просто крещят "богатство".
Къде е онзи борец срещу Бойко Борисов и цялата деградация на неговата политическа философия? Волен от миналото сигурно би извадил пистолет на сегашния Волен, като вижда как кулминацията на сватбата е пристигането на същия този Борисов. И това не е израз на политическа мъдрост или някакъв пристъп на здрав разум. Това уви е симптом за същата тази поквара, която "Атака" в своите хулигански години ненавиждаше. Те бяха антисистеми по грубия начин, а днес са се вписали в статуквото луксозно, сред тави с ордьоври и изпълнителните келнери. Предишната "Атака" сигурно никога не е била бедна партия, но беше изразител на един гняв, който продължава да клокочи и днес. Само че гласът му остана самотен. Защото ансисистемните бунтари днес са костюмари, които се опияняват от лукса и обичат да правят заглавия в жълтите сайтове.
Коментар
-
"Газпром" über alles Юристите на ЕС подкрепят Германия и "Газпром" за "Северен поток 2"
Концепцията за енергиен съюз, т.е. възможността за взаимопомощ между страните - членки на Европейския съюз, за осигуряване на по-голяма енергийна сигурност, получи нов удар. В конфиденциален документ, публикуван за пръв път от брюкселския Politico, юридическата служба на Съвета на ЕС (в който заседават страните членки и който след няколко месеца ще се председателства от България), заключава, че Европейската комисия няма правна база да преговаря с Русия за изграждането на "Северен поток 2", нито пък руският проект за газопровод през Балтийско море попада под юрисдикцията на европейското право.
На практика това означава, че Германия и "Газпром" сами могат да си договарят новия газопровод, въпреки че неговото изграждане ще засегне важни интереси на други страни. Изместването на газовия транзит от Украйна към Германия ще лиши Полша, Словакия и България от значителни приходи, а в случая с България това ще доведе и най-вероятно до ръст на цените на газа.
Мнението естествено е само препоръчително и страните членки може и да не се съобразят с него, но дава силни аргументи в полза на "Газпром", която от 2010 г. насам твърди, че Брюксел няма право да се намесва в проектите на компанията за доставка на газ до ЕС. Становището съвпада и с позицията на Германия, че "Северен поток 2" е търговски проект, който не е нужно да бъде регулиран от Брюксел.
Газопроводът по дъното на Балтийско море, както вече построеният "Северен поток 1", ще свързва Русия с Германия, заобикаляйки Украйна. През 2014 г. Брюксел направи всичко възможно да спре подобния "Южен поток", който трябваше да минава през България. Причината беше, че именно газовата политика на Русия беше една от искрите, запалили гражданската война в Украйна, както и че по същество, подобни проекти целят да закрепят монопола на "Газпром" на европейския пазар. Ако мнението на юристите в Съвета надделее, позицията на ЕС трябва да се преобърне на 180 градуса например спрямо препоръките, които Европейската комисия отправяше към България през 2013 и 2014 г. по отношение на "Южен поток".
Битката с предизвестен край
Европейската комисия настояваше, че изграждането на газопровода "Северен поток 2" не е въпрос, който засяга само Германия и Русия. Това мнение беше подкрепено от почти всички източноевропейски членки на ЕС с изключение на България и Унгария. Българското правителство отказа да подкрепи демарша на останалите засегнати страни, за да не дразни Русия, все още надявайки се прекратеният през 2014 г. "Южен поток" да се възобнови по някакъв начин или България да бъде включена в продължение на планирания "Турски поток" (между Русия и Турция по дъното на Черно море) към Западна Европа.
В ситуацията на България има известна шизофренност, тъй като, ако се построи нов газопровод през Северно море, то няма да има необходимост и от допълнителни доставки през България за страни като Австрия или Унгария, т.е. страната би трябвало да атакува "Северен поток 2". В същото време обаче, ако се конфронтира с Русия, рискува да остане извън руските газови планове.
Според мнението на ЕК, навлизайки в европейски териториални води, газопроводът трябва да е подчинен на европейското право, становище, което изпълнителният орган на ЕС поддържаше и по отношение на "Южен поток". Това, твърди ЕК, създава правна неяснота - "Северен поток 2" тръгва от руска територия, подчинявайки се на руското право, и завършва на територията на Германия, подчинявайки си на законите на ЕС. Комисарят на енергетика и климат Мигел Канете беше казал преди няколко месеца, че има нужда от "специален режим".
По принцип в досегашното становище на ЕК имаше очевидни слабости. Беше ясно, че дори и правото на ЕС да бъде наложено върху морските газопроводи, то физически не може да бъде изпълнявано - няма как на няколко километра навътре в Черно или Балтийско море да се изисква свобода за достъп до тръбата от други доставчици на газ, каквото е едно от изискванията на европейското право.
Затова и позицията на ЕК за "Северен поток 2" вече беше сериозно смекчена спрямо становищата й по отношение на "Южен поток", които бяха, че европейското право трябва да се прилага - точка. Но дори и тази смекчен тон е отхвърлен от юристите в Съвета, върху които страните членки (особено големите) имат много по-голямо влияние, отколкото върху техните колеги в Европейската комисия.
В последните няколко години Германия открито лобира за новия руски газопровод, който ще я превърне в основен разпределител на руския газ за Европа. През 2016 г. германският външен министър Зигмар Габриел дори беше цитиран от Кремъл как в разговор с руския президент Владимир Путин казва, че ще направи така, че Брюксел да не се бърка в проекта.
В момента пък в Брюксел тече задкулисна битка, в която Германия настоява въпросът с намесата на Европейската комисия да се реши бързо на политическо ниво, твърди източник, запознат с дискусиите между дипломатите. Ако това стане, Берлин може да наложи вето и цялата дискусия да бъде прекратена в нейна полза. Други страни членки обаче настояват разговорите в ЕС да продължават, очевидно надявайки се по този начин да саботират опитите на Германия и "Газпром" бързо да придвижат "Северен поток 2".
Паралелът с "Южен поток"
Лобистите на "Газпром" казват, че между "Сверен поток 2" и "Южен поток" не може да се прави паралел, тъй като проектът през България е бил атакува от Европейската комисия със съвсем други аргументи. Европейската комисия започна процедура по нарушение срещу България основно заради начина, по който съвместната компания между "Газпром" и БЕХ получиха правото да изграждат газопровода, както и заради последвалите непрозрачни търгови процедури. Съмненията на Брюксел освен това касаеха сухопътната част на газопровода.
Въпреки това едва ли има съмнение, че голяма част от активността на ЕК по отношение на "Южен поток" имаше политически мотиви, които бяха свързани както със засилващия се монопол на "Газпром" на европейския пазар, така и с конфликта в Украйна.
Сега обаче тези аргументи, изглежда, не интересуват Берлин. Германия не само че успя да извоюва правото "Газопром" да ползва целия капацитет на "Северен поток 1" (засега отново блокирано), но и полага всички усилия да наложи и удвояване на капацитета си за внос на газа, който очевидно няма да е предназначен за нейните нужди.
Както казва пред Euobserver Стефан Мейстер от Германския съвет по външни отношения, случаят със "Северен поток 2" показва, че "целият процес в ЕС е непрозрачен, отворен за манипулации и не е независим от влиянието на отделни страни членки, което подкопава авторитета на ЕК и целия правов ред в ЕС".Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит
Коментар
-
Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
Имаш основание да поставяш този въпрос.
Поради някаква си моя субективна причина винаги поставям голяма въпросителна на думите на Лилов. Аз не твърдя, че той говори откровени неистини, или че е смахнат (което се твърди от мнозина), просто ми е прекалено акцентиран.
Той ни сочи една тайна врата, която е заключена и зад която се крият още невъобразими пластове от потайности.
В контекста на вчерашния ден се забелязват няколко интересни обвързаности:
Първо, партията и колегите му бранят Д. Добрев самоотвержено и убедено. Това разкрива лична оценка и отношение, но и подсказва за линията на ръководството (с други думи подсказва за цвета на фулмастера, който е вдигнал Цветанов). А защо Д. Добрев е толкова важен за герб, ако действително реактор няма и вероятно няма да има, при което един низвергнат Добрев би станал удобно извинение и оправдание. Има разни неща, които правят Добрев важен, а едни хора знаят, че той е важен. А БСП са се захванали за стиропора, братовчедката и състудента, но мълчи за реакторите. Странно!
Споменавайки за вчера не може да се отмине и голямата пресконференция на Борисов. Мисълта му се рее и подскача връз камъните като един буен и необуздан пролетен, планински поток, но не може да му се отрече, че е голям артист и някак уж привидно простовато нацелва правилния тон. Кралският Шекспиров театър би бил горд да има подобно дарование в редиците си. Казвам го без никаква ирония. Това си е качество.
Стана нещо друго интересно, обаче. Съзнавайки, че е невъзможно да намери най-малко общо кратно между лобистката позиция на Цветанов (за старите ф?16) и позицията на военните и пилотската гилдия, Борисов пак направи гениален маньовър (по отколешна местна традиия) и изведнъж започна да подсказва, че самолети може и да няма въобще при това положение. Представяте ли си какви милЬони са това, а защо за тези милиони да не купим влакове?! Влаковете по-малко важни ли са от самолетите?!, рече той. Дето има една приказка: след подобни думи дори магнитните полюси разменят местата си. Аз лично съм малко разочарован, че новият шеф на военновъздушните сили, ген. Стойков мълчи в тази ситуация. Знам, че са приятели с президента Радев (съвипускници още от военното училище), но има и други важни обстоятелства.
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнениеKak един не написа нещо по текста на лилов който пуснах- само драки и глупости
Поради някаква си моя субективна причина винаги поставям голяма въпросителна на думите на Лилов. Аз не твърдя, че той говори откровени неистини, или че е смахнат (което се твърди от мнозина), просто ми е прекалено акцентиран.
Той ни сочи една тайна врата, която е заключена и зад която се крият още невъобразими пластове от потайности.
В контекста на вчерашния ден се забелязват няколко интересни обвързаности:
Първо, партията и колегите му бранят Д. Добрев самоотвержено и убедено. Това разкрива лична оценка и отношение, но и подсказва за линията на ръководството (с други думи подсказва за цвета на фулмастера, който е вдигнал Цветанов). А защо Д. Добрев е толкова важен за герб, ако действително реактор няма и вероятно няма да има, при което един низвергнат Добрев би станал удобно извинение и оправдание. Има разни неща, които правят Добрев важен, а едни хора знаят, че той е важен. А БСП са се захванали за стиропора, братовчедката и състудента, но мълчи за реакторите. Странно!
Споменавайки за вчера не може да се отмине и голямата пресконференция на Борисов. Мисълта му се рее и подскача връз камъните като един буен и необуздан пролетен, планински поток, но не може да му се отрече, че е голям артист и някак уж привидно простовато нацелва правилния тон. Кралският Шекспиров театър би бил горд да има подобно дарование в редиците си. Казвам го без никаква ирония. Това си е качество.
Стана нещо друго интересно, обаче. Съзнавайки, че е невъзможно да намери най-малко общо кратно между лобистката позиция на Цветанов (за старите ф?16) и позицията на военните и пилотската гилдия, Борисов пак направи гениален маньовър (по отколешна местна традиия) и изведнъж започна да подсказва, че самолети може и да няма въобще при това положение. Представяте ли си какви милЬони са това, а защо за тези милиони да не купим влакове?! Влаковете по-малко важни ли са от самолетите?!, рече той. Дето има една приказка: след подобни думи дори магнитните полюси разменят местата си. Аз лично съм малко разочарован, че новият шеф на военновъздушните сили, ген. Стойков мълчи в тази ситуация. Знам, че са приятели с президента Радев (съвипускници още от военното училище), но има и други важни обстоятелства.
Не искам да подхващам приказка и за новата Четворка (която нямало да бъде някакво подобие на тази от средна Европа).
Ами очертаващото се развитие в Сирия, което от край на един проблем може да се превърне в начало на още по-драстичен проблем в по-голям мащаб. С директни отражения на пазара на енергоносители, оттам на енергетиката в Бг.
А Иракски Кюрдистан и петрола на Ербил?
Ами интерконекторите и хъба?
Ами Парижкото споразумение?
Списъкът е дълъг, много дълъг.
Алюзията на Трак-трак с люспещите се слоеве на луковицата може да се окаже истинска.
Не изключвам, че ние въобще не знаем за какво в действителност става въпрос.
Коментар
-
Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
Кочина е у вас.Колко ти плащат за да наричаш Родината си така?
Коментар
-
Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
Хааааахахах, ми то в България други не останаха почти бе пешоооооууу. Почти всичко дето ставаше за нещо се изнесе от кочината ( и продължава да се изнася), щото тук вирее само шуробаджанащината и съдебния, поръчков произвол на шишитата и сие олигруси, по подобие на някои азиатски сатрапии на юго и североизток от нас.
Ма ти се надай да те "опраят" я делянчо, я шиши, я пееефски, я кУрнела! Или си мислиш, че щот си тарикат и "сам си копаш двора" теб това не те засяга и ти на "политиците не разчиташ"? Мдаааа наивността, не е оправдание за простотията.
Коментар
-
Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение
Унгарците го играят това от 1944 насам!От време-навреме "и тия и ония" ги понаритват,но те са си самодостатъчни гьонсурати за да си плетат кошницата и да гледат напред."А ний....ний сме идиоти!....ако мога да перифразирам Поета от "В механата" щом допряхме до един хюстънски мелез да ни оправя енергетиката с шанаджийски похвати.
Кой е тоя мелез?
Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Trakatrak' Разгледай мнениеНо ми намирисва на ганьовото "хем с тия, хем с ония".
Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнениеKak един не написа нещо по текста на лилов който пуснах- само драки и глупости
Странни (престъпни) неща се случват в България.
Но поне някои мурзилки може да са щастливи - пари за реактора са изплатени на русия. Без значение че реактор няма.
Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнениеKak един не написа нещо по текста на лилов който пуснах- само драки и глупости
Коментар
-
Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
Хааааахахах, ми то в България други не останаха почти бе пешоооооууу. Почти всичко дето ставаше за нещо се изнесе от кочината ( и продължава да се изнася), щото тук вирее само шуробаджанащината и съдебния, поръчков произвол на шишитата и сие олигруси, по подобие на някои азиатски сатрапии на юго и североизток от нас.
Ма ти се надай да те "опраят" я делянчо, я шиши, я пееефски, я кУрнела! Или си мислиш, че щот си тарикат и "сам си копаш двора" теб това не те засяга и ти на "политиците не разчиташ"? Мдаааа наивността, не е оправдание за простотията.
И да не сме те чули повече да ривешНе спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит
Коментар
-
Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
Хааааахахах, ми то в България други не останаха почти бе пешоооооууу. Почти всичко дето ставаше за нещо се изнесе от кочината ( и продължава да се изнася), щото тук вирее само шуробаджанащината и съдебния, поръчков произвол на шишитата и сие олигруси, по подобие на някои азиатски сатрапии на юго и североизток от нас.
Ма ти се надай да те "опраят" я делянчо, я шиши, я пееефски, я кУрнела! Или си мислиш, че щот си тарикат и "сам си копаш двора" теб това не те засяга и ти на "политиците не разчиташ"? Мдаааа наивността, не е оправдание за простотията.
Пич,спри да наричиш България кочина....Като не можеш да я понасяш,в това число и хората ,дето сме останали тук - забрави българския,не идвай повече тук,драскай по немските форуми...Ааааа,забравих,че немския не ти е голяма сила...
Коментар
-
Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
Не мразя чужбина бъркаш.Мразя тарикатите и нагаждачите.
Ма ти се надай да те "опраят" я делянчо, я шиши, я пееефски, я кУрнела! Или си мислиш, че щот си тарикат и "сам си копаш двора" теб това не те засяга и ти на "политиците не разчиташ"? Мдаааа наивността, не е оправдание за простотията.
Коментар
Коментар