Първоначално изпратено от Gerasim_Burgaski
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Политика
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение
А радио Сорос плюе атомните централи и Русия
- 2 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
Вече 2 статии ми излизат с неблагоприятна информация за листите на слави- май ще се окаже прав бате пешо
https://btvnovinite.bg/predavania/ta...-manolova.html
Коментар
-
Първоначално изпратено от raydalio Разгледай мнениевижте листите на Слави и листите на бойко българоубиеца и ще видите кой е истинският мутра
Коментар
-
Първоначално изпратено от satz Разгледай мнениеРадио Москва(ватинчо) плюе повече срещу Цветанов, отколкото по ББ - Полезно!
Коментар
-
Първоначално изпратено от Gerasim_Burgaski Разгледай мнениеЗАЩО РУСИЯ НЕ ОСВОБОДИ БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ 1833Г.?
http://www.sitebulgarizaedno.com/ind...4-13&Itemid=61
северно-монголците-ТУМОРА на ЗЕМЯ-та
Всъщност те май прикрито са подпомагали османската империя срещу Русия в освободителната война.......Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнениеБългаро-турски протокол (1909)
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8A%...BE%D0%BB_(1909)
(IMG:style_emoticons/default/idea.gif) (IMG:style_emoticons/default/excl.gif)
п.п....
България получава независимостта си срещу заем, който не погасява
Русия плаща на Турция вместо българското правителство 80 млн. френски франка и не си ги потърсва
Проф. Никола Цонев
Манифестът за независимоста на България, огласен от цар Фердинанд на 22 септември 1908 г. .
Обявeната на 22 септември 1908 г. независимост на България е посрещната враждебно от Великите сили, а Турция започва да се готви за война, която е нежелана от тях, и те заставят двете страни да седнат на масата за преговори.
Меморандум на Dett publique ottomane (Управление на турския държавен дълг), написан по инциатива на представителя на Англия в тази служба, внушава, че е настъпил моментът Турция да си вземе всичко, което България й дължи по Берлинския договор от 1878 г. То е
оценeно на 18 657 654 лири или 429 млн. френски франка
В него са включени по 100 000 турски лири годишно данък, пресметнати и капитализирани за 30 години (1878-1908 г.); по 265 000 дан за Източна Румелия; повече от 10 000 000 турски лири, част от турския държавен дълг по чл. 9 от Берлинския договор.
Турското правителство представя тези искания в разгърнат план пред министъра на търговията и земеделието Андрей Ляпчев в започнатите на 18 октомври 1908 г. преговори. Естествено, в делото се включва главният заемодател на България - Франция и нейната служба за финансово управление у нас начело с Жорж Буске, който разполага с най-голяма реална власт във вътрешните дела на България сред цялото чуждестранно представителство в София, получава два пъти по-голяма заплата от френския пълномощен министър у нас и почти 7 пъти по-висока, отколкото български министър.
Банк дьо Пари решава да отпусне екстрено преди края на октомври 1908 г. краткосрочен заем на България от 7 млн. франка за три месеца за покриване текущите нужди на държавния й дълг. Срещу него Франция изисква нашата държава да заложи митническите си приходи и да приеме генерална конверсия (изменение на условията на бивши заеми) и унификация (свеждане до единна норма) на дълга, след което той да мине на международно обслужване и контрол. Интерес към заем за България проявяват и други страни. Франция се стреми да се възползва от това, за да въдвори международен банков контрол над нея под свое ръководство и в свой интерес.
В името на независимостта правителството на Александър Малинов нарежда на дипломатическия си представител в Париж Димитър Станчов
да прекрати преговорите с Ке д'Орсе (френското външно министерство) и с Банк дьо Пари
Отхвърля исканията и на Турция за заплащане на васални задължения. Съгласно е да я обезщети само за загуби, свързани пряко с обявяването на независимостта, които според наши експерти възлизат на 57 ? млн. франка, включително и изкупната цена за Източните железници на българска територия.
В Париж е сформирана специална комисия под егидата на Банк дьо Пари, която определя сумата на 150 млн. франка. Поощрена, Високата порта не отстъпва от исканията си, разгръща все повече военни приготовления, а преговорите между двете страни са прекъснати.
Българското правителство с вербална нота до Великите сили от 9 (22) декември 1908 г. предлага
да заплати 82 млн. франка, при условие че те съдействат за признаване независимостта ни.
Те пък не приемат предложената сума и се обединяват за общи контрадействия. Турските управници вече искат и българска територия на юг от Харманли. Тя е по-примамлива за тях от паричната компенсация, която намаляват на 125 млн. франка. В отговор българското правителство изпраща нота до Великите сили да разрешат конфликта. В противен случай то ще се счита за свободно да използва сила за защита от Турция. От Лондон отговарят раздразнено: България да спазва мира и да изплати паричната компенсация или да отстъпи територия.
В този критичен момент министърът на външните работи на Русия Александър Изволски обявява изненадващо предложение за финансова комбинация между неговата страна, Турция и България, връчено на 17 януари 1909 г. Русия опрощава на Турция военната контрибуция по Берлинския договор в размер на исканото от нея обезщетение, а на България дава заем, равен на нейното предложение. Руската инициатива хармонира напълно на стратегическото противопоставяне на Антантата срещу Германия и Австро-Унгария и предотвратява военната опасност. Англия пък прави незабавен завой към пълна подкрепа на руското предложение. Телеграма на министъра на външните и работи Едуард Грей до посланика й в Петербург гласи, че: "Изволски следва да разчита на нашата пълна подкрепа да посъветваме турското и българското правителства да приемат такова решение". Същевременно Форин офис и Ке д'Орсе налагат сдържано поведение на финансовите си кръгове и ги
убеждават в изгодността на руската комбинация за тях
Руското предложение приемат и двете заинтересовани страни България и Турция. Австро-Унгария и Германия се опитват да ги отклонят. Инициативата на Виена за тайни преговори в София е отхвърлена от правителството на Малинов. То следва линията за сътрудничество с Русия и така респектира Фердинанд, когато австрийският дипломатически представител Торн се опитва да преговаря с него чрез първия му личен секретар С. Добрович.
Руското правителство предоставя заема на България при условие той да се сключи чрез конвенция непосредствено с него и заедно с това да се подпише и друга - за изплащане на източнорумелийския окупационен дълг, наложен от Берлинския конгрес. За преговори в Петербург пристигат министрите на външните работи Ст. Паприков и на финансите Ив. Салабашев, а в Цариград отива министърът на търговията и земеделието Ан. Ляпчев. Паприков и Салабашев приемат конвенцията, макар първоначално да са за заем по банков ред. Така преговорите протичат делово и спокойно. Но представителите на Банк дьо Пари и лондонските им партньори се опитват да придобият отстъпки и поискват заемът да мине в службата на Жорж Буске за упражняване на финансов контрол, след като руските представители предлагат да се контролира от трите сили на Антантата. В знак на протест българските заявяват, че се връщат в София, но Изволски ги успокоява, като съобщава, че руското правителство отхвърля всякакъв контрол и политически гаранции. На 28 март 1909 г. той представя проект на договора за заема, който се приема.
Подписването на конвенцията за източнорумелийския дълг се отлага
по искане на българските делегати и със съгласието на Изволски. Тя предвижда възлизащият на 10 618 250 рубли (28 178 205 лв.) дълг да се изплаща за 13 ? години по 400 000 рубли на полугодие, като първото плащане да бъде на 1 юли 1909 г. То не става, поради отлагане на преговорите, които трябва да се проведат в София между българския кабинет и руския дипломатически представител Сементовски-Курило. Конвенцията за заема е подписана едва през 1912 г.
В действителност обаче са изплатени само анюитетите на заема за 1909 и 1910 г., като главницата към 31 декември е 81 509 010 франка, а в края на Първата световна война - 78 783 945. От окупационен дълг България изплаща до 1915 г. само 3 375 000 лв. Остатъкът е повече от 24 млн. лв. Но и
Русия не е настоявала за редовно изплащане
По време на управлението на Александър Стамболийски съветската власт се отказва от погасяването на заема и дълга. От непогасения заем на България Русия загубва "не по-малко от кръглата сума 59 300 000 франка", както е записано в проспекта на заема, публикуван от клона на лондонската банкова къща "Шрьодер" в Хамбург. А в дирекцията на Дойче банк стигат до извода, че това са приблизително 80 млн. франка.
Средствата България използва за стопанско развитие и държавно-политически цели. С тях тя изкупува за 40 млн. лв. 309.614 км линии на Източните железници, за 2.667 млн. пощите и телеграфите и за 4.007 млн. всички пристанищни и брегови фарове на територията на бившата Източна Румелия.
http://old.segabg.com/article.php?si...92200040001201
Извод: Великите Западни Сили са ПЪЛНИ ПЕДЕРАСТИ!Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит
Коментар
-
Демокрация-https://twitter.com/PiersRobinson1/status/1364137816905637888
и да покажа и баба клиторка- https://twitter.com/wikileaks/status/852266094379380738Last edited by v_tin; 28.02.2021, 15:14.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Gerasim_Burgaski Разгледай мнениев Норвегия бяха открити гигантски залежи на редки суровини. Те биха могли да увеличат независимостта на ЕС от Китай и............... русия(НИГЕРИЯ ама със сняг)
ТОВА Е НОВИНА !!!!
https://www.dw.com/bg/%D1%81%D0%B5%D...%8F/a-56310488
Коментар
-
в Норвегия бяха открити гигантски залежи на редки суровини. Те биха могли да увеличат независимостта на ЕС от Китай и............... русия(НИГЕРИЯ ама със сняг)
ТОВА Е НОВИНА !!!!
https://www.dw.com/bg/%D1%81%D0%B5%D...%8F/a-56310488
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнениеWsqko интервю на БХ е култово--Публикувано във факти.бг: Борисов: Дойдат ли БСП и ДПС на власт, фондовете заминават
з@еб.... изборите
това е по важно
https://www.dunavmost.com/novini/kak...ka-federatsiya
Коментар
-
Първоначално изпратено от Gerasim_Burgaski Разгледай мнениеЗАЩО РУСИЯ НЕ ОСВОБОДИ БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ 1833Г.?
http://www.sitebulgarizaedno.com/ind...4-13&Itemid=61
северно-монголците-ТУМОРА на ЗЕМЯ-та
Коментар
Коментар