Вход

Потребителско име:

Запомни ме на това устройство
e-mail:

Потребителско име:

Парола:

Потвърди парола:

Код:

съгласен съм с условията за ползване
 Ежедневен нюзлетър
 Седмичен нюзлетър

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ребалансиране на SOFIX

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

• unsworth
    написа: Ребалансиране на SOFIX

Ребалансиране на SOFIX

Колеги, темата става все по-важна с наближаването на септември и първото ребалансиране по новите правила. Вчера следобед сайтът на Капитал е пуснал интересна статия по темата (Новата цедка на SOFIX).

По-любопитното е, че в новата методология има съвършено нов, четвърти критерий, който класира кандидатите за влизане в SOFIX по показателя пасивна ликвидност. Тя се засича на ежедневна база в произволни интервали по време на търговската сесия чрез пускането на тестови виртуални поръчки за покупко-продажба на стойност 10, 15 и 20 хил. лв. Така се вижда по кои позиции на база на въведените реални оферти акциите бързо могат да се превърнат в пари и обратно, без цената им да се срине или излети.
    Как би било най-правилно според вас да се изиграе ситуацията, от гледна точка на индивидуален инвеститор? Да чака дружество, което е претендент за SOFIX само́ да си поддържа тесен спред като пуска поръчки в трета-четвърта дълбочина за 12-13 хил. лева и на бид, и на аск, или пък индивидуалният да държи активни поръчки на същата дълбочина?

Мислите ли, че 20 000 лв. е достатъчна "сонда" за оценка на ликвидността? Според мен е малко, но пък отразява реалното състояние на пазара.

Когато се говори за Българската фондова борса (БФБ), "неликвиден пазар" се е превърнало в клише. За някой чужд инвеститор обаче измеренията му са непонятни - дори с акции на компании във водещия SOFIX сделки се сключват не всеки ден, а обикновено са епизодични. При това положение да отсееш най-достойните за представителната селекция на борсата си е предизвикателство.
    При какви условия според вас ще се постигне значителен ръст на ликвидността?

И най-важното, кой според вас ще влезе и излезе през септември и защо?

• margen
    replied
    Този път няма изненади. Това влез-излез на едни и същи емисии започва да става доста комично. Все си мислих, че ще се стабилизира тоя индекс рано или късно. Уви, въртележките продължават.

Напиши коментар:

• k.o.
    replied
    Първоначално изпратено от ventzi_ds
    Съветът на директорите изключва следните две емисии акции от базата на индекса SOFIX:
    4EH Еврохолд България АД-София; и
    SKK Сирма Груп Холдинг АД-София

и добавя следните две емисии акции в базата на индекса SOFIX:
    5SR Стара планина Холд АД-София; и
    5MH М+С хидравлик АД-Казанлък
    Хубава врътка, вместо М+С можеше друга компания да е, но това след 6 месеца. С огромната бройка акции на "Сирма" от фонда какво ще се случва...ей сега може да активират обратното, да направят една услуга на инвеститорите в BGX, че иначе тежко.

Напиши коментар:

• margen
    replied
    Миналата година при ребалансирането през март са ги обявили на 06.03., но при септемврийското на 10.09., което е било във вторника на втората седмица след затварянето на датата за изчисление. Явно и сега ще е така.

Напиши коментар:

• k.o.
    replied
    Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение
    Не трябваше ли днес да се оповестят разместванията по индексите?
    И аз така мисля, но сигурно се подготвят за 8-ми да празнуват.

Напиши коментар:

• inta53
    replied
    Не трябваше ли днес да се оповестят разместванията по индексите?

Напиши коментар:

• Иво Орозов
    replied
    На Елана им пука за всеки плащащ клиент.

Напиши коментар:

• shokova terapia
    replied
    Първоначално изпратено от Иво Орозов Разгледай мнение
    Леко съм изненадан и за Сирма. Предполагам са се отказали да вдигат капитал в обозримо бъдеще и затова не са предприети стъпки. Иначе както си знаем, Елана щяха да направят необходимото.
    пука им на елана за сирма. Ипото мина, прибраха парите ...Търси се следващото ипо и нова партида играчи...

Напиши коментар:

• longbow
    replied
    Първоначално изпратено от nik_naydenov Разгледай мнение
    Какви са последните очакваия. Кога КФН ще се произнесе по въпроса?
    Чл. 12. Съветът на директорите на Борсата (Съветът) избира петчленна Комисия по индексите (Комисията), включително и Изпълнителния директор на БФБ АД, който е и председател на Комисията.

Сигурно в началото на другата седмица ще имаме информация. Както обикновено има елемент на несигурност

Напиши коментар:

• nik_naydenov
    replied
    Какви са последните очакваия. Кога КФН ще се произнесе по въпроса?

Напиши коментар:

• Иво Орозов
    replied
    Леко съм изненадан и за Сирма. Предполагам са се отказали да вдигат капитал в обозримо бъдеще и затова не са предприети стъпки. Иначе както си знаем, Елана щяха да направят необходимото.

Напиши коментар:

• спекуланта
    replied
    Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение
    Донякъде! Изненадват ме излизащите. В смисъл, че ако някой ме беше питал преди 6 месеца, нямаше да посоча правилно, че това ще са Сирма и Еврохолд. Особено много ме изненада това, че оставиха Еврохолд да изпадне, а с още малко оборот в последната, или някоя от предходните седмици, можеха да го задържат в Софикс. Не ме изненадва завръщането на Стара планина и М+С - очаквах още в момента, когато разбрах, че излизат още преди предходния ребаланс.

Държа да отбележа, че горното са си някакви мои разсъждения, базирани на някакви наблюдения, изходни данни и изчисления, които съвсем реалистично може и да са напълно погрешни. Единствено резултатите, обявени от БФБ са окончателни. Моето си е неангажираща хипотеза и в никакъв случай не препоръчвам някой да базира решенията си за търговия на нея!
    Мисля че Старком леко неглижираха показателите които показа Еврохолд,което е много странно за мен.Като се има предвид че имат доста репа около 0.92ст. някак си много смело оставиха нещата на произвола,иначе непрекъснато "припомпваха" до към 1.50........сега май ще се наложи да затворят репата или да лапнат пакета на експат на прилични цени.

Напиши коментар:

• margen
    replied
    Донякъде! Изненадват ме излизащите. В смисъл, че ако някой ме беше питал преди 6 месеца, нямаше да посоча правилно, че това ще са Сирма и Еврохолд. Особено много ме изненада това, че оставиха Еврохолд да изпадне, а с още малко оборот в последната, или някоя от предходните седмици, можеха да го задържат в Софикс. Не ме изненадва завръщането на Стара планина и М+С - очаквах още в момента, когато разбрах, че излизат още преди предходния ребаланс.

Държа да отбележа, че горното са си някакви мои разсъждения, базирани на някакви наблюдения, изходни данни и изчисления, които съвсем реалистично може и да са напълно погрешни. Единствено резултатите, обявени от БФБ са окончателни. Моето си е неангажираща хипотеза и в никакъв случай не препоръчвам някой да базира решенията си за търговия на нея!

Напиши коментар:

• Bivol
    replied
    margen, какво показват сметките за следващата половин година?

Очакваш ли изненади?

Напиши коментар:

• inta53
    replied
    Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

Сирма и Елана излизат Планината и М+Ц влизат.......това ли са и вашите предположения?

от това което си предположил - само планината е сигурна, за другите и разширение е възможно

Напиши коментар:

Working...
X